تحلیل بنیادی “رمپنا” / بررسی ارزش نیروگاه‌های «مپنا»

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

مپنا به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های فعال در صنعت نیروگاهی، مالک چندین نیروگاه گازی و سیکل ترکیبی در زمینه تولید برق می باشد. با توجه به این موضوع، در بخش زیر قصد داریم به طور خلاصه ارزش نیروگاه های گروم مپنا (رمپنا) که در پرتفوی آن موجود می باشند را برآورد نماییم. این تحلیل مخصوص اعضای سایت می‌باشد، اگر عضو نیستید برای عضویت اینجا کلیک کنید. برای مشاهده این تحلیل باید وارد پنل‌تان شده باشید.

[eyesonly level=”contributor, subscriber” logged=”in”]

بررسی ارزش نیروگاه های مپنا

یکی از محورهای جدید در نظر گرفته شده در سبد فعالیت های راهبردی گروه مپنا ،بخش پروژه های سرمایه گذاری می باشد.مشخصه بنیادی این بخش ،فعالیت در جذب گسترده سرمایه های داخلی و خارجی به منظور احداث نیروگاه ،طرح های صنعتی در زمینه های نفت و گاز و حمل و نقل ریلی به روش قراردادهای ساخت (Build) ،بهره برداری (Operate) و انتقال ( Transfer) یا در اختصار B.O.T و قرار دادهای ساخت (Build) ،بهره برداری (Operate) و مالکیت( Own) یا در اختصار B.O.O و دیگر روش های متداول سرمایه گذاری می باشد.

1-      تولید برق توس مپنا

نیروگاه گازی توس مشتمل بر 6 واحد 159 مگاواتی از نوع V94.2 شرکت زیمنس می باشد.این نیروگاه بر مبنای قرارداد تبدیل انرژی ( ECA) به روش BOO انجام می شود.به منظور اجرای پروژه نیروگاه گازی توس شرکت های سرمایه گذار اقدام به تاسیس شرکت پروژه ای به نام شرکت تولید برق توس مپنا در دی ماه 82 نمودند.100 درصد این شرکت در اختیارمپناست.

2-      توليد برق عسلويه مپنا

نيروگاه گازي عسلويه مشتمل بر 6 واحد 157 مگاواتي از نوع V94.2 توگا (تحت ليسانس زيمنس) و پست 400 كيلو ولت مربوطه در 25 كيلومتري منطقه ويژه اقتصادي پارس جنوبي در مجاورت روستاي بستانو در استان بوشهر واقع شده است.این نیروگاه بر مبنای قرارداد تبدیل انرژی ( ECA) به روش BOO انجام شده است.100 درصد این شرکت در اختیار مپناست

3-      توليد برق گناوه مپنا

در تاریخ 28 / 12 / 85 پس از بر گزاری مناقصه و توافقات حاصله بین سازمان تولید برق ایران و گروه مپنا به عنوان سرمایه گذار قرارداد نیروگاه گناوه به روش ساخت، بهره برداری و تملک ( BOO ) منعقد گردید. نیروگاه سکیل ترکیبی گناوه با ظرفیت 484 مگاوات مشتمل بر دو واحد توربین گازی 162 مگاواتی و یک واحد توربین بخار 160 مگاواتی از محصولات گروه مپنا می باشد.88 درصد سهام این شرکت به طور مستقیم در تملک مپنا و مابقی در تملک دیگر زیر مجموعه های شرکت می باشد

4-      توليد برق پره سر مپنا

نيروگاه سيكل تركيبي پره سر با ساختار ساخت، بهر ه برداري و انتقال( BOT ) و و ظرفيت 968 مگاوات و متشكل از دو بلوک )هر بلوک شامل دو واحد گازی 162 مگاواتی و يك واحد بخاری 160 مگاواتی( در استان گيلان و در 5 كيلومتري رضوان شهر در بخش پره سر واقع شده است.پروژه نیروگاه پره سر به عنوان اولين تجربه مشاركت بخش خصوصي در صنعت برق در سال 2000 ميلادي از طريق مناقصه بين المللي به مشاركت شرکت های ايتاليايي و آلماني و شركت مپنابين الملل واگذار گردید.مالکیت 69 درصد این شرکت به طور مستقیم در اختیار مپنا، 30 درصد در اختیار مپنا بین الملل و 1 درصد در اختیار تولید برق عسلویه می باشد.

5-      توليد نيروي اذرخش

در خرداد ماه 86 طي مراسمي با حضور وزير محترم نيرو و جمعي از مسئولين استان گلستان كلنگ احداث نيروگاه گازی علی آباد به زمين زده شد. این نيروگاه با قابليت ارتقا به سيكل تركيبي، شامل شش واحد 162 مگاواتي با ظرفيت اسمي كل 972 مگاوات به صورت ( BOO ) در مجاورت شهر علي آبادكتول در استان گلستان واقع شده است.60 درصد این شرکت در اختیار شرکت نیروگاهی سنا و 40 درصد نیز در اختیار مپناست.17.75 درصد سنا نیز در تملک مپناست.

6- توليد آب و برق قشم مپنا

نیروگاه تولید همزمان آب و برق قشم (در ۳۵ کیلومتری غرب قشم، تأسیس ۱۳۹۲)، یکی از نیروگاه‌های ایران، از دیدگاه نزدیک بودن به محل مصرف از نوع تولید پراکنده (DG) (مصرف برق در محل تولید) و از دیدگاه فناوری به کار رفته در آن از نوع تولید هم‌زمان گرما و برق به شمار می‌رود. ظرفیت این نیروگاه، تولید ۵۰ مگاوات برق است که شامل ۲ واحد توربین گازی ۲۵ مگاواتی در زمینی به مساحت ۴ هکتار است. این نیروگاه توسط گروه مپنا سرمایه‌گذاری شده است. برق تولیدی این نیروگاه فقط برای مصرف داخل جزیره است و سوخت مصرفی آن گاز طبیعی است.این نیروگاه، اولین نیروگاه تولید همزمان آب و برق و اولین نیروگاه با راندمان ۸۰ درصد، در ایران است.99.8 درصد این نیروگاه در تملک مپناست.

در این نیروگاه همزمان با تولید برق، آب شیرین نیز تولید می‌شود. میزان تولید روزانه آن، ۱۸ هزار متر مکعب آب شیرین است که در جزیره قشم مصرف می‌شود.در نیروگاه قشم، پس از استفاده از سوخت فسیلی برای چرخاندن توربین گاز، به گردش درآمدن مولد جریان الکتریسیته (ژنراتور) و تولید برق، حرارت اتلافی توربین به سامانه آب شیرین کن هدایت می‌شود. در این سامانه، آب شور دریا از طریق تبخیر به آب شیرین خالص تبدیل شده و با افزودن مواد معدنی و کلسیم، آب آشامیدنی تولید می‌شود. توربین‌های مورد استفاده در این نیروگاه از طریق انتقال فناوری ساخت، در ایران ساخته شده است. .99.8 درصد این نیروگاه در تملک مپناست.

7-      توليد نيروي برق سنندج

نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج با توان تولیدی نامی 956 مگاوات در زمینی به مساحت 72 هکتار در هفت کیلومتری شمال شهر سنندج و در نزدیکی روستای قلیان احداث شده است. این نیروگاه در 4 واحد گازی، هر یک به ظرفیت تولید اسمی 159 مگاوات و در مجموع 636  مگاوات و 2 واحد بخار ، هر یک به ظرفیت تولید اسمی 160 مگاوات و در مجموع 320 مگاوات به بهره برداری رسیده است.توربین­های گازی این نیروگاه از نوع V94.2 آنسالدو بوده و توربینهای بخش بخار از نوع E30-16-1×6.3  زیمنس و بویلرهای آن دوسان می باشد.

سوخت اصلی واحدهای نیروگاه، گاز طبیعی بوده ودر فصول سرد سال که امکان استفاده از گاز طبیعی وجود ندارد از گازوئیل به عنوان سوخت دوم و جایگزین گاز طبیعی استفاده می گردد و امکان استفاده همزمان از سوخت گاز طبیعی و گازوئیل با درصدهای مختلف نیز وجود دارد. 97.81 درصد این نیروگاه در اختیار مپناست.

تحلیل بنیادی مپنا
 

طبق جدول بالا مپنا 7 نیروگاه تحت تملک با ظرفیت کل بیش از 5300 مگاوات دارد. طبق گفته ی مدیر عامل برق عسلویه ارزش جایگزینی برق عسلویه که 942 مگاواتی ست حدودا 350 میلیون یورو است که با یورو 4000 تومانی معادل 1400 میلیارد تومان خواهد شد.چندی پیش نیز بانک صادرات  نیروگاه 1600 مگاواتی خود را برای فروش به قیمت 2580 میلیارد تومان آگهی کرد که فعلا از فروش آن منصرف شده است.قیمت پایه این نیروگاه ( سیکل ترکیبی) نیز با توجه به قیمت 2580 میلیارد تومان با یورو 3410 تومان حدودا 750 میلیون یورو برآورد می شود.ارزش نیروگاه های سیکل ترکیبی از نیروگاه های گازی بیشتر می باشد

روز 7 اسفند ماه سال جاری نیز قرار است نیروگاه 813 مگاواتی گازی-بخاری برق آبادان به قیمت کل 101.6 میلیارد تومان به فروش برسد که متناسب با قیمت پایه نیروگاه برق عسلویه می باشد.

بر اساس قیمت پایه نیروگاه آبادان که اطلاعیه عرضه آن در فرابورس منتشر شده و ارزش نیروگاه سیکل ترکیبی نیروگاه منتظر قائم که قبلا اطلاعیه عرضه آن منتشر شده بود می توان نیروگاه های گازی و سیکل ترکیبی مپنا را به شرح بالا ارزش گذاری کرد.ارزش ریالی این نیروگاه ها بر اساس یورو 4000 تومانی برآورد شده است.

با این فرضیات ارزش کل نیروگاه های مپنا بالغ بر 9437  میلیارد تومان خواهد شد که به ازای هر سهم 943 تومان خواهد شد.

ذکر این نکته ضرروی ست که نیروگاه آب و برق قشم علاوه بر تولید برق روزانه 18 هزار مترمکعب آب شیرین نیز تولید می کند.طبق گفته مدیرعامل مپنا تا دی ماه سال جاری حدود ۷۰ میلیون یورو در این نیروگاه سرمایه گذاری شده است.

شایان ذکر است مذاكرات ساخت 3 نيروگاه 1000 مگاواتي (جمعا3000 مگاوات) نیز توسط مپنا در بصره عراق نهايي شده است.

علاوه بر تملک مپنا در نیروگاه های فوق ، در شرکت سرمایه گذاری نیروگاهی ایران-سنا نیز تملک 17.57 درصدی دارد.

شرکت سرمایه گذاری نیروگاهی ایران

شرکت سرمایه گذاری نیروگاهی ایران در سالهای آغازین تجدید ساختار در صنعت برق ایران تولد یافت تا بتواند به عنوان یک عامل مهم در این راه کمک کننده و اثر گذار باشد و همزمان از فرصت های بوجود آمده نیز بهره برداری نماید. بدین جهت شرکت ساتکاب به همراه تعدادی از شرکت های سرمایه گذاری و شرکت های صنعت برق اقدام به تاسیس شرکت سرمایه گذاری نیروگاهی ایران (سهامی عام) نمودند.در سال 1387 و در قالب اصل 44 قانون اساسی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی سهام شرکت های ساتکاب، توانیر و شستا را خریداری نمود و در حال حاضر سهامدار اکثریت شرکت سنا می باشد.

عملکرد شرکت عمدتاً بر سرمایه گذاری در پروژه های تولید برق تمرکز یافته است. در طی مدت فعالیت، شرکت سنا موفق به سرمایه گذاری در تعدادی از پروژه های نیروگاهی گردیده و در حال حاضر با پنج شرکت زیرمجموعه، ضمن توسعه کسب و کار، در حال پیمودن پله های ترقی است

زیر مجموعه ای ایران سنا

الف – شركت توليد نيروي آذرخش

شركت توليد نيروي آذرخش در تاريخ 27/7/84 به شماره 245281 با سرمايه‌گذاري شركت‌هاي زير به ثبت رسيد:

– شركت سرمايه‌گذاري نيروگاهي ايران (سنا) 99/59%

– شركت مديريت پروژه‌هاي نيروگاهي ايران (مپنا) 99/39%

– شركت سرمايه‌گذاري صنايع برق و آب (صبا) 01/0%

– شركت نيروترانس 01/0%

هدف از تشكيل اين شركت، سرمايه‌گذاري و مشاركت در توليد و فروش انرژي برق با ايجاد نيروگاه اعم از آبي، بخاري، گازي، سيكل تركيبي و انرژيهاي نو بوده كه به عنوان اولين پروژه خود، احداث نيروگاه گازي به روش BOO در منطقه علي‌آباد كتول استان گلستان شامل 6 واحد و ظرفيت نامي حدود 1000 مگاوات در شرايط ISO را در سال 1389 به اتمام رسانیده است.

ب- شرکت مولد نیروی خرم آباد

شرکت مولد نیروی خرم آباد (سهامی خاص) طبق مصوبه مجمع عمومی مؤسس مورخ 1384/2/3 تأسیس و تحت شماره 245277 در تاریخ 1384/2/17 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است.

شرکت مولد نيروی خرم‎آباد به عنوان شرکت مجري نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد معرفي گرديد این پروژه در فاز اول بصورت گازی و با ظرفیت 1296 مگاوات، مشتمل بر 8 واحد گازی از نوع V94.2 به قدرت 162 مگاوات است و محل احداث آن در جنوب جاده کمربندی خرم آباد می باشد. فاز دوم شامل احداث 4 واحد بخاری پس از تکمیل فاز اول آغاز خواهد شد.

ج- شرکت تولید نیروی زاگرس

شرکت تولید نیروی زاگرس در تاریخ 25/4/1384 با ترکیب سهام 40 درصد شرکت توانیر، 99/59 درصد شرکت سنا و 01/0 درصد شرکت سرمایه‎گذاری صبا و با سرمایه اولیه یکصد میلیون ریال با هدف تحویل‎گیری و تکمیل پروژه‎های نیروگاهی نیمه تمام و در حال احداث پرند، ارومیه، اردبیل و قائن به ظرفیت اسمی مجموع 2826 مگاوات (18 واحد توربین گاز 157 سیکل باز مدل 2.V94) تأسیس و در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری تهران تحت شماره 250861 به ثبت رسید.

د- شرکت توسعه نیروگاه ها و انرژی برق

شرکت توسعه نیروگاه ها و انرژی برق (سهامی خاص) در تاریخ 22/4/1384 تحت شماره 250599 نزد اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری استان تهران به ثبت رسیده است. مرکز اصلی شرکت در تهران، خیابان سمیه، بعد از تقاطع مفتح، روبروی خیابان رامسر، کوچه معیر، پلاک 2، طبقه دوم واقع است.

ه- شرکت بهره برداری و تعمیرات

شرکت بهره برداری وتعمیرات سنا (سهامی خاص) تحت شماره 245283 در اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است.  هدف از تاسیس این شرکت فعالیت در زمینه بهره برداری، تعمیرات دوره ای، تعمیرات اساسی نیروگاه ها اعم از گازی، سیکل ترکیبی، بخاری و آبی و تجهیزات مربوطه و سایر موارد مربوط به موضوع فعالیت شرکت می باشد.

تحلیل بنیادی مپنا

ارزش کل نیروگاه های سرمایه گذاری نیروگاهی ایران سنا 4965 میلیارد تومان برآورد می شود . مپنا مالک 17.57 درصدی ایرن شرکت می باشد. 17.57 درصد ارزش نیروگاه های سنا 872 میلیارد تومان برآورد می شود.

با این رقم کل ارزش نیروگاه های مپنا به 10309 میلیارد تومان خواهد رسید که به ازای هر سهم 1030 تومان خواهد شد.این ارزش فقط ارزش نیروگاه ها می باشد . شرکت ،توربين سازي ،واگن سازی و ساخت انواع تجهیزاتاز قبیل بویلر،پره های کمپرسور و ژنراتور را دارد که اگر ارزش شرکت های سازنده این تجهیزات نیز محاسبه شود ارزش جایگزینی شرکت بیش از این مبالغ خواهد شد.

منبع: پرشین تحلیل – اسفند ماه 1392

[/eyesonly]

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: ارزش جایگزینی شرکت مپنا, ارزش خالص مپنا, تحلیل بنیادی رایگان مپنا اسفند 92, رمپنا

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب