خلاصه اخبار و رویدادهای بورس شنبه 3 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته توانست با 338 واحد افزایش به رقم 81,325 واحد برسد . نمادهای وپارس، وتجارت و وپخش هر کدام به ترتیب با 50، 36 و 33 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای و معادن ، فملی و شبندر هر کدام با 44،20 و 18 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند. در بازار فرابورس نیز شاخص توانست با 2 واحد افزایش خود را به رقم 766 واحد برساند . نمادهای ذوب ، دی  و  وگردش از نمادهای تاثیر گزار در رشد شاخص ایفکس بودند . ارزش کل معاملات امروز در بازار سرمایه به رقم 211 میلیارد تومان رسید که 149 میلیارد تومان ان مربوط به بورس و 62 میلیارد تومان ان مربوط به فرابورس بود . شبندر با 15 میلیارد تومان بیشترین ارزش معامله را به خود اختصاص داده است .

در بازار های جهانی مس ، الومنیوم، سرب و روی هر کدام به قیمت های 7145 ، 1760، 2140 و 2035 دلار برای هر تن در روز جمعه معامله شدند که نسبت به روز گذشنه خود تغییر زیادی نداشته اند . دلار نیز با اندکی افزایش قیمت به رقم 2960 تومان رسید . سکه بهار آزادی نیز با 7 هزار تومان افزایش با رقم 941 هزار تومان دادو ستد شد .

امروز شاخص کل توانست یا 345 واحد افزایش بار دیگر امید را به سهامداران بازگرداند تا با توجه به اخبار مثبتی که در هفته گذشته به گوش رسید این روند مثبت برای روز های اتی نیز وجود داشته باشد از جمله این اخبار می توان به سخنان رهبری در باره ی اقتصاد مقاومتی اشاره کرد  در همین رابطه سخنگوی دولت نیز در اولین واکنش اظهار داشت: این سند مهم به عنوان سند بالادستی در برنامه ریزی های دولت مد نظر قرار خواهد گرفت. البته موضوع اصلی این سیاست تأکید بر ظرفیت ها ی داخلی و تولید ملی است این در حالی است که  بحث اخیر در خصوص افزایش نرخ خوراک پتروشیمی ها در نهایت منجر به تشدید فشار بر تولیدکنندگان داخلی شده و باری مضاعف را در شرایطی که تمامی مسئولین هم بر رکود اقتصادی کشور تأکید دارند به دوش آنها خواهد گذاشت. 

از دیگر اتفاقات مهم امروز کوچ چند نماد بود که قرار بود به بازار توافقی بروند بر این اساس انجام معاملات نمادهای معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری چشم‌انداز توسعه شمال، مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان، صنایع پتروشیمی دهدشت، پتروشیمی کازرون، کود شیمیایی اوره لردگان، پتروشیمی ممسنی، صنایع پتروشیمی زنجان، توسعه بازرگانی آهن و فولاد میلاد، بازرگانی و صنعتی آینده‌سازان بهشت پارس، تکادو، سیمان مجد خواف، مجتمع سیمان غرب آسیا، رهشاد سپاهان و صنعتی دریایی ایران از بازار پایه به بازار توافقی منتقل شدند.

و اما در بخش اخبار خارجی، خبرهای خوبی از حوزه ی دیپلماسی کشور به گوش می رسد در همین رابطه گزارش دبیر کل سازمان ملل در خصوص فعالیت هسته ای ایران بسیار امیدوار کننده بود ایشان در این خصوص خاطرنشان کردند : ایران در چارچوب زمانی سه ماهه، شش اقدام عملی را که در مورد آنها با آژانس توافق شده بود انجام داده است.

در بخش دیگر این گزارش امده است که آژانس عدم انحراف در مواد و تاسیسات هسته‌ای اعلام شده ایران را تایید می کند. در همین رابطه ، معاون وزیر خارجه عنوان کردند که خانم کاترین اشتون در روز 18 اسفند ماه به تهران سفر می کند. همچنین آقای روانچی ، عضو تیم هسته ای جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات با 1+5 اظهارداشت: تهران همانگونه که قبلا نیز اعلام کرده است در چارچوب توافق ژنو آمادگی دارد در خصوص موضوع هسته ای به همکاری های اعتماد ساز خود ادامه دهد. این اخبار مثبت از مذاکرات حتما در روند معاملات سهامداران در روز های باقی مانده از سال 92 تاثیر مثبتی خواهد گذاشت .

در بازار چه خبر بود ؟

بازار در اولین روز کاری هفته در حالی شروع به فعالیت کرد  که موج ارایه گزارش های سال 93 شرکت ها روانه بازار شد اما نکته قابل توجه در این گزارشات این است که اکثر شرکت ها گزارشات محتاطانه ای ارایه داده اند روند معاملات این روزهای بازار بسیار تحت تاثیر این گزارشات قرار گرفته است. ولی با توجه به محتاطانه بودن این گزارشات اکثر سهامداران با پیش بینی روند مثبت سود اوری در سال آینده روی خوشی نشان دادند طوری که امروز شاهد رشد صعودی شاخص کل بعد ارایه گزارش های سال 93 اکثر شرکت ها بودیم.

در گروه خودرویی امروز اکثر نمادها برای ارایه بودجه سال 93 خود متوقف شدند همان طور که پیش‌بینی میشد سود آنها خیلی رشد نخواهد داشت و در برخی نیز زیان آنها کاهش خواهد یافت. 

خمحور سود هر سهم خود برای سال 93 را با 50 درصد تعدیل منفی رقم 9 ریال اعلام کرد. روند معاملات در این گروه اکثراً مثبت و با صف خرید همراه بود لیدر این گروه که ایران خودرو می باشد هر چند از ابتدای ساعات معاملات روند پراقبالی را شروع نکرد ولی در اواسط بازار با استقبال خوبی همراه شد و با صف خرید و قیمت های بیش از 300 تومان به کار خود خاتمه داد.

در این گروه خبر هایی از شورای رقابت شنیده می شود طوری که رئیس شورای رقابت معتقد است، بازار خودرو در کشور ما انحصاری است و با وجود اینکه شورای رقابت در بحث قیمت گذاری خودرو وارد شده است ولی باز هم خودروسازان به عناوین مختلف قیمت های خودشان را بر مصرف کننده اجحاف و تحمیل می کنند.

همچنین عضو ناظر شورای رقابت با اشاره به کسری ۶۰درصدی بودجه این شورا گفت: شورای رقابت نحوه فروش خودروسازان را ارزیابی خواهد کرد. عیسی امامی اظهار کرد: شورای رقابت قصد دارد در مواردی که از نظر قانونی به این شورا مرتبط می‌شود، وارد شود که در این مورد می‌توان به نظارت بر نحوه فروش خودروسازان اشاره کرد. وی با اشاره به تخلف برخی خودروسازان در فروش خودرو، گفت: شورای رقابت در این مورد مصوباتی داشته که برای نظارت بر اجرای کامل آنها وارد عمل خواهد شد. امامی با اشاره به بازنگری دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو در شورای رقابت گفت: تعیین قیمت خودرو در سال آینده به موارد مختلفی مانند تورم، نرخ ارز، رشد اقتصادی و حقوق و دستمزد کارگران بستگی دارد.

در گروه پتروشیمی همچنان اکثر نمادها به علت نا معلوم بودن قیمت خوراک پتروشیمی متوقف می باشند امروز نیز شورای نگهبان به دیگر موارد بودجه 93 رسیدگی کرد ولی هنوز تا این لحظه خبری در مورد تایید یا رد نرخ 13 سنت از طرف این شورا نیامده است.  و درهمین زمینه پتروشیمی شازند طی اطلاعیه شفاف سازی عنوان کرد نرخ خوراک گاز هیچ تاثیری بر روند سود آوری شرکت ندارد همچنین این شرکت سود هر سهم خود برای سال 93 را 20 درصد کاهش داد  و از 4652 ریال به 3711 ریال رساند .

شاراک امروز در قیمت 25،970 ریال بازگشایی شد . پتروشیمی مارون تیز گزارش سال 93 خود را منتشر کرد  پتروشیمی مارون سود هر سهم سال 93 خود را در اولین گام 5530 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 افت 20 درصدی را نشان می دهد.رشد 4 درصدی فروش در مقابل افزایش 38 درصدی بهای تمام شده ( به دلیل افزایش نرخ خوراک اتان از 140 دلار به 240 دلار) و پیش بینی کاهش 61 درصدی سود خالص پتروشیمی لاله و پیش بینی کاهش نرخ تسعیر دلار از 3000 تومان به 2800 تومان علل اصلی کاهش سود شرکت می باشد. مقدار تولید و فروش نسبت به سال 92 تغییرات چندانی نداشته است.میزان درصد فروش صادراتی نیز همچون سال 92 حدودا 38 درصد لحاظ شده است. در این گروه شکلر نیز سود هر سهم خود برای سال 93را  از 170 تومان به 110 تومان کاهش داد .   

در گروه فولادی و معدنی ، فخوز سود هر سهم سال 93 خود را تنها یک درصد افزایش داد و رقم 1966 ریال اعلام کرد . فملی که بیشترین حجم معاملات این گروه را از آن خود کرده بود سود هر سهم خود برای سال 93 را 5 درصد کاهش داد. درباره گزارش فملی این مطلب خواندنی است.

فسرب هم با یک ریال کاهش مبلغ 91 ریال را برای سال 93 اعلام کرد. فولاد امیر کبیر کاشان نیز سود سال 93 را با 27 درصد تعدیل منفی مبلغ 454 ریال اعلام کرده است .  روند معاملات در این گروه متعادل بود، تعدادی مثبت و تعدادی منفی روز خود را سپری کردند . در این گروه که منتظر گزارش سال 93 فباهنر بودیم تا این لحظه هنوز گزارشی روی سایت کدال قرار نگرفته است. کروی در اولین پیش بینی سود 93 مبلغ 319 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده که نسبت به سود 482 ریالی سال 92 با افت 34 درصدی روبرو شده است.

علت اصلی این افت مربوط به پیش بینی کاهش سود سرمایه گذاری ها ( ناشی از پیش بینی پایین فاسمین) می باشد. فاسمین که برای سال 92 در آخرین پیش بینی 1655 ریال به ازای هر سهم اعلام نموده مطابق با آنچه که در صورت های مالی کروی دیده می شود قرار است سود سال 93 را با کاهش 38 درصدی به بازار اعلام کند ( مبلغ 102 تومان به ازای هر سهم).

ومعادن که برای سال 92 درآخرین پیش بینی 575 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده برای سال 93 سود هر سهم 423 ریالی اعلام نموده که نسبت به سود سال 92 افت 26 درصدی داشته است. علت اصلی این کاهش سود پیش بینی کاهش سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها و کاهش سود زیرمجموعه ها ( کنور،فملی و کگل) می باشد  ومعادن امروز در قیمت 400 تومان بازگشایی شد.

کگل هنوز سود سال 93 را منتشر نکرده است ولی مطابق با آنچه که در صورت های مالی ومعادن دیده می شود قرار است سود هرسهم سال 93 را با کاهش 22 درصدی به بازار اعلام کند( 1038 ریال به ازای هر سهم). کطبس نیز با 18 درصد تعدیل منفی سود هر سهم خود را 345 ریال اعلام کرد.

شرکت صنعتی و معدنی شمال شرق سود هر سهم خود برای سال مالی 93 را با 7 درصد کاهش نسبت به سود سال 92 مبلغ 559 ریال اعلام کرده است . پيش بيني سود هر سهم سال مالي 93 در مقايسه با عملکرد پيش بيني سال مالي 92به ترتيب فروش 2 درصد کاهش ،بهاي تمام شده کالاي فروش رفته 4 درصد کاهش ، سود عملياتي 1 درصد افزايش و سود خالص حدود 7 درصد کاهش نشان مي دهد. در این گروه فایرا نیز با 66 درصد تعدیل منفی سود هر سهم خود برای سال 93 را مبلغ 353 ریال اعلام کرد .

در گروه انفورماتیک که شاهد روند مثبت معاملات در اکثر نمادها بودیم 2 نماد که به علت تعدیل متوقف شده بودند گزارش سال 93 خود را ارایه دادند در همین رابطه شرکت داده پردازی ایران با نماد مداران سود هر سهم خود برای سال 93 را کاهش داد و از 235 ریال به 172 ریال رساند . خدمات انفورماتیک ( رانفور) نیز سود هر سهم خودرا با 19 درصد تعدیل مثبت رقم 2797 ریال برای سال 93 خود پیش بنی کرده است.

گروه دارویی امروز اکثراً صف خرید داشتند ارایه گزارش های مناسب برای سال 93 باعث اقبال بازار به این گروه شده است. در همین رابطه لابراتورهای سینا دارو ( دسینا ) سود هر سهم پیش بینی شده برای سال 93 را مبلغ 2402 ریال اعلام کرد . در این گروه تیپیکو در حالی به قیمت 719 تومان رسید که با معامله 8.5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات را ازآن خود کرد. 

دامین نیز در این گروه سود هر سهم خود برای سال 93 را با 4 درصد تعدیل منفی مبلغ 2208 ریال اعلام کرد . والبر که از نمادهای قابل توجه این گروه می باشد با 35 درصد تعدیل مثبت برای سال 93 ، مبلغ 900 ریال را برای سود هر سهم پیش بینی کرده است .

در گروه پالایشگاهی معاملات این گروه بیشتر تحت تاثیرشایعه تعدیل منفی شراز می باشد. هرچند که ازابتدا سبز رنگ در حال معامله بودند ولی در نهایت نزدیک به صفر تابلو به معاملات خود پایان دادند. در این گروه شبندر گزارش سال 93 خود را منتشر کرد، گزارش شبندر را اینجا بخوانید.

نفت پارس برای سال آتی در اولین پیش بینی مبلغ 3926 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 3866 ریالی سال 92 رشد 2 درصدی را نشان می دهد.

شبهرن اول اینکه سود هر سهم خود برای سال مالی جاری را از 8076 ریال به 8242 ریال افزایش داده است و دوم اینکه اولین پیش بینی سود سال 93 را 7067 ریال اعلام کرده که نسبت به سود سال 92 افت 14 درصدی داشته است افزایش 11 درصدی مبلغ فروش در مقابل افزایش 23 درصدی بهای تمام شده علت اصلی کاهش سود عملیاتی شرکت می باشد.

در گروه تجهیزاتی نماد مپنا همچنان متوقف می باشد . لازم به ذکر است که یکی از زیر مجموعه های مهم آن یعنی برق عسلویه خود را برای حضور دریورس آماده می کند . این در حالی است که بمپنا سود هر سهم خود برای سال 93 را با 15 درصد تعدیل مثبت از 1572 ریال به 1814 ریال افزایش داده است .

در این گروه فاذر پس از ارائه گزارش سال 93 امروز بعد از باز گشایی با استقبال خوبی همراه شد طوری که در قیمت 258 تومان بازگشایی شود و تا 268 تومان نیز افزایش یافت. فاذر سود هر سهم خود برای سال 93 را با 48 درصد تعدیل مثبت مبلغ  180 ریال اعلام کرده است . حفاری شمال نیز در حالی گزارش سال 93 خود را با 4 درصد تعدیل مثبت رقم 935 ریال اعلام کرد امروز با صف فروش به کار خود خاتمه داد و به قیمت 843 تومان رسید .

در گروه سیمانی نیز شاهد ارایه گزارش های سال 93 بودیم. ستران با  11 درصد تعدیل مثبت سود هر سهم خود را 990 ریال اعلام کرد. سیمان بهبهان نیز سود سال 93 خود را با 5 درصد تعدیل منفی 880 ریال پیش بینی کرد . سخاش نیز سود هر سهم خود را برای سال 93 کاهش داد و رقم 1701 ریال پیش بینی کرد . روند معاملات امروز در این گروه متعادل بود .

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
2 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب