بررسی چند عامل در بودجه سال آتی گروه روی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

شرکت های فعال بورسی در حالی همزمان با نزدیک شدن به پایان سال مالی خود، اقدام به انتشار بودجه سال مالی آینده نموده اند که بررسی برخی از این گزارشات حاکی از برآورد کاهش سودآوری سال آتی این شرکت ها نسبت به سال جاری است.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، مجموعه های فعال در گروه صنعت سرب و روی از جمله شرکت هایی هستند که برآوردهای چندان مناسبی از روند سودآوری سال 93 خود ارایه نکرده اند، به گونه ای که بودجه سال آتی شرکت فرآوری مواد معدنی ایران با 64 درصد کاهش نسبت به سال قبل همراه بود، مجموعه ملی سرب و روی ایران یک درصد کاهش، صنعت روی زنگان 9 درصد کاهش را طی دوره مذکور پیش بینی کرده است. از همین رو در گفتگو با یک کارشناس فعال در صنعت سرب و روی دلایل برآورد روند کاهشی سودآوری شرکت های مذکور را جویا شدیم.

در همین ارتباط، یک کارشناس فعال در حوزه صنعت سرب و روی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: برآورد کاهش نرخ فروش صادراتی شرکت های تولیدکننده سرب و روی طی سال آینده نسبت به سال جاری را می توان به عنوان مهمترین عامل اثرگذار بر برآورد کاهش سودآوری مجموعه های مذکور برشمرد. به عبارت دیگر این شرکت ها در حالی نرخ تسعیر ارز درآمدهای حاصل از فروش صادراتی خود را در بودجه سال آتی به مبلغ دو هزار و 650 تومان برآورد کرده اند که این میزان نسبت به نرخ ارز آزاد با کاهش 15 درصدی همراه شده است. چراکه مجموعه های فعال در این صنعت به طور معمول درآمدهای حاصل از فروش خارجی خود را با نرخ ارز نزدیک به بازار آزاد در حساب ها و صورت های مالی خود تسعیر می کنند.

محسن حیدری برآورد افزایش هزینه های مصرفی شرکت های مذکور را به عنوان عامل دوم مطرح کرد و ابراز داشت: این افزایش ناشی از اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها و در پی آن افزایش قیمت حامل های انرژی است.

وی افزود: برآورد افزایش قیمت خاک مصرفی این شرکت ها در بودجه سال آتی کشور را می توان به عنوان عامل سوم برشمرد. برهمین اساس با توجه به مطالب عنوان شده می توان گفت اگرچه بودجه سال آتی مجموعه های تولیدکننده سرب و روی با نگرشی محتاطانه تدوین شده، اما با توجه به دلایل عنوان شده این نحوه ارایه گزارش تقریباً توجیه پذیر است.

این مقام مسئول در خصوص پتانسیل های این مجموعه ها جهت اعلام تعدیل مثبت سودآوری براساس عملکردهای میان دوره ای تصریح کرد: در صورت ثبات شرایط فعلی حاکم بر بازار تولید و فروش محصولات این شرکت ها تا نیمه اول سال آینده، انتظار اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی از سوی مجموعه های مذکور می رود، اما این امر نیز به نحوه سیاست دولت در خصوص نرخ اتاق مبادلات ارزی و نرخ ارز با بازار آزاد بستگی دارد.

این کارشناس صنعت سرب و روی افزود: در صورتیکه سیاست پیش روی دولت بر اساس نزدیک شدن قیمت ارز در بازار آزاد به اتاق مبادلات ارزی باشد، می توان گفت بودجه برآوردی شرکت های فعال در این حوزه عین واقعیت بوده و سال آتی شاهد کاهش روند سودآوری آنها خواهیم بود، اما در صورتیکه نرخ ارز آزاد همچون ماه های اخیر در محدوده قیمتی سه هزار تومان باقی بماند و تفاوت حدود 15 درصدی با نرخ ارز مبادله ای داشته باشد، اعلام تعدیل مثبت سود برآوردی از سوی مجموعه های مذکور بسیار محتمل است، به گونه ای که می توان گفت بودجه برآوردی با نگرشی بسیار محتاطانه تدوین شده است.

حیدری در خاتمه پیرامون دلایل عدم بیان دلایل برآورد کاهش سودآوری از سوی شرکت های مذکور در گزارشات منتشر شده عنوان کرد: به نظر می رسد برای جلوگیری از تکرار رخداد چنین امری بایستی نقش نظارتی سازمان بورس و نهادهای وابسته به آن پررنگ تر شود، به گونه ای که نهادهای ناظر باید از ناشران بورسی درخواست کنند تا نسبت به دلایل برآورد کاهش روند سودآوری خود شفاف سازی کنند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب