خلاصه اخبار و رویدادهای بورس 4 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز ، یکشنبه 4 اسفندماه 92  افت  43 واحدی را تجربه کرد و در 81،281 واحد ایستاد. نماد معاملاتی شبندر با 128 واحد و وبصادر با 30 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی اخابر با 111 واحد و همراه با 32 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند. شاخص بعد از رسیدن به 81399 واحد با فشار عرضه ها روبرو شد .محدوده ی فوق محدوده ی مقاومتی شاخص کل می باشد که در صورت عبور از این محدوده می تواند تا محدوده های بالاتر نیز صعود نماید.

ارزش کل معاملات بازار به 253.3 میلیارد تومان رسید که 148.3 میلیارد تومان آن به بازار بورس و مابقی به بازار فرابورس اختصاص داشت.بیشترین ارزش معاملات بورس به تیپیکو با 11.5 میلیارد تومان و شبندر با 8.9 میلیارد تومان تعلق داشت.

بازار این روزها تحت تاثیر طرح جدید معاملات و توقف و بازگشایی نمادها برای سال 93 قرار دارد. در معاملات امروز شاخص کل بورس بعد از رسیدن به محدوده مقاومتی 81،400-81500 واحد با عرضه ها روبرو شد و بعد از چند روز معاملات مثبت ، شناسایی سود از سوی حقیقی ها افزایش نسبی عرضه ها را به همراه داشت.

در مورد گزارشات 93 شرکت ها نکته مهم اینجاست که بیشتر گروه ها گزارش های نسبتا قابل قبولی منتشر کرده اند و شرکت هایی نیز که گزارش های محتاطانه ارائه کرده اند طبق روال همه ساله این کار را انجام داده اند و امید به افزایش سود آوری آنها در ادامه بالا می باشد.

بازار با اینکه با توجه به گزارش های محتاط برخی گروه ها،تصویب نرخ خوراک 13 سنتی تحت فشار عرضه ها می باشد ولی فعلا با سیتم جدید معاملات قابل کنترل می باشد. برخی حقیقی ها هنوز از جو منفی هفته های قبل خارج نشده اند. حقوقی ها نیز اگر فرصت پیدا کنند دست به عرضه های شدید می زنند لیکن عرضه های شدید آنها تا ساعت 12 کنترل می شود! در شرایط فعلی بازار همچنان در جو گزارشات 93 شرکت ها قرار دارد و هنوز برخی شرکت های مهم گزارش خود را منتشر نکرده اند.

بعد از این باید به چگونگی بازگشایی پتروشیمی ها و گزارش آنها اشاره داشته باشیم. مسلما با توجه به خوراک 13 سنتی گزارش های این گروه محتاطانه ارائه خواهد شد. احتمالا برای جلوگیری از ایجاد هیجان روانی بعد از بازگشایی پتروشیمی ها از سهام آنها حمایت خواهد شد. در زمان توقف پتروشیمی ها خیلی از نمادها افت بیش از 30 درصدی را تجربه کردند واگر در زمان بازگشایی ،از آنها حمایت شود( که احتمال حمایت بالا می باشد) در این بین فقط سهامداران دیگر گروه ها ضرر کرده اند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه بانکی وسینا هم امروز برای اعلام سود سال 93 متوقف شد. وپاسار و وانصار نیز روز گذشته بسته شده بودند. در غیاب شرکت های مهم این گروه امروز شاهد معاملات متعادل همراه با افزایش عرضه ها در نمادهای حاضر در تابلوی معاملات بودیم.

وتجارت که طبق برخی خبرها در همین ماه افزایش سرمایه 160 درصدی خود را منتشر خواهد کرد در برخورد به 360 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد. این شرکت که هنوزگزارش 9 ماهه و بودجه 93 خود را منتشر نکرده است در صورت اعلام افزایش سرمایه در روزهای آینده می تواند رشد خوبی تا 400 تومان و بیشتر داشته باشد و در بلند مدت نیز شرایط خوبی خواهد داشت. در این سهم رضوی عرضه کننده است که واقعا اثر تخریب کننده ای در روند قیمتی سهم داشته است.

مدیرعامل بانک تجارت وضعیت کلی گروه بانک‌ها در بازار بورس را قابل قبول و مناسب ارزیابی کرده و گفته: چشم‌انداز آتی بازار بورس نشان از رشد مجدد شاخص قیمت سهام بانکها خواهد داشت

بانک ملت همچنان متوقف می باشد و طبق گفته مدیرعامل سود سال 93 آن نسبت به سال 92 رشد خوبی خواهد داشت.

وکار بازگشایی شد ولی معامله نشد. شرکت در حالی سود 37 تومانی برای سال 92 پیش بینی کرده که سود سال آتی را در اولین گام 50 تومان اعلام کرده که گزارش خوبی منتشر کرده است.

وپاسار با سود 38 تومانی فعلی برای سال 92 گفته می شود سود 45-46 تومانی را برای سال 93 اعلام خواهد کرد.

وپست صف خرید داشت. مدیرعامل شرکت گفته: سازمان حسابرسی در حال تهیه گزارش افزایش سرمایه شرکت می باشد که پس از تحویل گزارش به سازمان بورس، زمان مجمع فوق‌العاده را تعیین خواهیم کرد و تلاش می‌کنیم تا پیش از آغاز سال نو، این موضوع به سرانجام برسد.

در خودرویی ها خبرهای مختلفی در مورد نمادهای متوقف شنیده می شود.در خبهمن گفته می شود سود شرکت نسبت به سال 92 کاهشی خواهد بود ولی به تدریج رشد خواهد کرد.برای سال جاری نیز تعدیل مثبت خواهد داشت

درسایپا و خپارس هم گفته می شود برای سال آتی سود اعلام خواهند کرد که باید در این باره منتظر گزارش ها بود

خزامیا که برای سال 92 نیز سودده می باشد امروز بعد از افزایش عرضه ها بازهم با افزایش تقاضا روبرو شد و صف خرید شد.لیکن در ساعت 12 به بعد مورد عرضه قرار گرفت ومتعادل شد.

وساپا سود سال آتی خود را منتشر کرده است. شرکت سود هر سهم سال مالی آتی خود را 205 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 392 ریالی سال 92 افت 48 درصدی داشته است.افت سود سرمایه گذاری ها و سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها علت اصلی تعدیل منفی شرکت می باشد.در حالی ورنا برای سال مالی 31/6/93 مبلغ 11 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده که وساپا برای آن  زیان 125 ریالی در نظر گرفته است.برای ساپیا که برای اعلام سود 93 متوقف شده زیان 44 تومان و برای خپارس نیز زیان 137 تومانی در در نظر گرفته است.کاهش سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها نیز به دلیل عدم شناسایی سود حاصل از فروش پارس آریان در سال بعد می باشد.

سایپا آذین برای سال آتی سود 98 ریال اعلام کرده است.این در حالی ست که برای سال 92 قبلا زیان 166 ریالی پیش بینی کرده بود.علت تعدیل پیش بینی افزایش تولید می باشد.

معدنی ها و فلزی ها به خصوص شرکت های گروه روی گزارش های نا امیدکننده ای به بازار ارائه کرده اند.هر چند که تعدیل منفی برخی از آنها نسبت به سال 92 محسوس بوده است ولی برخی نیز می توانند در گزارش های دوره ای سود خود را به تدریج افزایش دهند. باما، فرآور ، فسرب، کروی و کبافق گزارش های خوبی منتشر نکرده اند.فاسمین نیز سود خود را با کاهش اعلام کرد . همانطور که قبلا هم اشاره کرده بودیم شرکت 102 تومان برای سال 93 اعلام کرد که نسبت به سود سال 92 افت 38 درصدی داشته است.برگ برنده شرکت افزایش سرمایه آن از محل تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد ک مجوز آن روز گذشته صادر شد.

در پتروشیمی ها ایرادات شورای نگهبان به اصلاحات قانون بودجه ۹۳ شامل قانون اصلاح شده بهای خوراک پتروشیمی‌ها نشد و بر این اساس قیمت ۱۳ سنتی خوراک پتروشیمی‌ها به تایید شورای نگهبان رسید.کم کم باید منتظر گزارش های 93 شرکت های گروه با کاهش نسبت به سال 92 باشیم.ولی آنچه که مشخص است از سهام آنها حمایت نیز خواهد شد.

خبر دیگر در این گروه اینکه در جلسه امروز یکشنبه کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام به بررسی موضوع نرخ خوراک پتروشیمی و تاثیر مصوبه مجلس در این رابطه خواهد پرداخت.

ابلاغیه مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی که در آن بر لزوم توسعه صنعت پتروشیمی تاکید شده بود و از طرفی مصوبه اخیر مجلس مبنی بر شناور بودن قوانین مصوب در لایحه بودجه راه را برای تغییر برخی مصوبات و در عین حال بازنگری در آنها باز گذاشته است.

روز گذشته نیز عسکری مارانی مدیرعامل سرمایه گذاری ملی ایران میهمان مجمع تشخیص مصلحت نظام به منظور بررسی نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی بوده است.

مارون بعد از کاهش 20 درصدی سود 93 نسبت به 92 بازگشایی شد ولی معامله نشد. شازند با صف فروش روبرو شد و فردا در قیمت های احتمالی کمتر از 2500 تومان با افزایش تقاضای بیشتری روبرو خواهد شد.

در مورد پارسان و پتروشیمی پارس گفته می شود به زودی انتقال پتروشیمی پارس به غدیر و پارسان انجام خواهد شد.

اخابر و همراه این روزها ناجی بازار در لحظات پر فروش بازار شده اند.اخابر برای سال آتی سود 535 ریالی اعلام کرده که نسبت به سود 456 ریالی امشال رشد 17 درصدی داشته است.سهم امروز با محدودیت نوسان قیمت بازگشایی شد و صف خرید تشکیل داد.در پایان نیز حجم مبنای سهم داده شد.همراه نیز رشد خوبی داشته است.

در این گروه  زمزمه‌های گرانی نرخ تلفن نیز به گوش می‌رسد. گفته می شود طرح پرچالش هم‌کدسازی تلفن‌های ثابت بعد از دو مرحله وقفه و تعلیق بار دیگر به اجرا گذاشته می‌شود اما هنوز رویکرد دولت در ارتباط با اجرای این طرح که می‌تواند هزینه ارتباطی مردم را افزایش دهد، مشخص نیست

در انفورماتیکی ها ، رانفور بعد از افزایش 19 درصدی سود خود نسبت به سود امسال با رشد 4 درصدی بازگشایی شد.

رکیش که معاملات منفی و متعادلی داشت ، سود سال 92 را از 756 ریال به 618 ریال کاهش داده و برای سال آتی نیز در اولین قدم 712 ریال اعلام کرده است.

مفاخر بعد از اعلام سود 561 ریالی برای سال 93 و رشد 107 درصدی نسبت به سال 92 با رشد 15 درصدی بازگشایی شد. P/E فعلی سهم با سود سال 93 حدودا 10 می باشد.

مداران با وجود کاهش قابل توجه سود سال 93 نسبت به 92 با رشد قیمتی باز گشایی شد. سهم تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی می باشد.

بیمه ای ها در دو دسته معاملات مثبت و منفی را تجربه کردند. بیمه ای ها هم گزارش های بدی منتشر نکرده اند.بیمه میهن برای سال آتی 198 ریال اعلام کرده است که رشد 10 درصدی نسبت به سود سال 92 داشته است.

سیمانی ها هم در دو گروه معاملات مثبت و منفی را تجربه کردند.برخی شرکت های گروه گزارش های نسبتا خوبی برای سال آتی منتشر کرده اند و باعث امیدواری سهامدارانشان شده اند. کلیت گزارش های 93 سیمانی ها نسبت به 92 با وجود لحاظ کردن افزایش 20 درصدی برای نرخ سیمان داخلی با کاهش سود همراه شده است. افزایش نرخ دلاری محصولات شرکت می تواند شرایط برخی شرکت های گروه را بهتر کند

سدور برای سال 93 مبلغ 1719 ریال اعلام کرده که افت 22 درصدی نسبت به سال 92 داشته است.برای فروش محصولات شرکت در سال آتی افزایش نرخ 2 تا 26 درصدی لحاظ شده است.

سیمان اصفهان 1205 ریال برای سال آتی اعلام کرده که رشد 5 درصدی نسبت به سود سال 92 داشته است.این شرکت نیز رشد نرخ 17 تا 24 درصدی را برای سیمان لحاظ کرده است.

سفانو سود سال 93 نسبت به سال 92 را با رشد 10 درصدی پیش بینی کرده است.شرکت برای حامل های انرژی رشد 30 درصدی را لحاظ کرده است

سخزر سود سال 93 را 113 تومان اعلام کرده که نسبت به سود سال 92 رشد 40 درصدی داشته است.افزایش مقدار و نرخ فروش علت رشد سود بوده است

در دیگر نمادها و گروه ها:

در پالایشی ها در حالی که شرایط بنیادی در سال 93 نسبت به سال 92 مطلوب تر پیش بینی می شود ولی گزارش مصنوعی لیدر گروه و احتمال انتشار گزارش های محتاطانه بقیه نمادها تا حدودی از رشد خوب گروه جلوگیری کرده است.

معاملات مثبت دارویی ها بازهم ادامه یافت. مسلما این گروه با توجه به تحقق سود های مناسب در 12 ماهه واقعی امسال و با توجه به تقسیم سود های مناسب در مجامع خرداد و تیر ماه یکی از گزینه های مناسب و کم ریسک برای سرمایه گذاری هستند.

والبر با توجه به تعدیل خوب سود 92 و 93 در دو روز اخیر حجم مبنا را نیز معامله نکرده است.و بازهم جاری رشد خواهد داشت.در این گروه گفته می شود کی بی سی و اعتلا البرز از زیر مجموعه های والبر و دسبحا وارد  فرابورس خواهند شد

بیشتر غذایی ها معاملات منفی را تجربه کردند. غنوش برای سال 93 در اولین گزارش 206 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود 50 درصدی سال 92 افت 50 درصدی داشته است. کاهش تولید کنسانتره مرکبات به علت سرمایه زدگی میوه پرتقال علت اصلی پیش بینی این مبلغ برای سال آتی ست

در روییها کروی با افت بیش از 9 درصدی بازگشایی شد. کبافق نیز بازگشایی شد و معامله نشد. شرکت افت سود قابل توجهی داشته است و سهم نیز افت محسوسی خواهد داشت.شرکت 86 درصد تعدیل منفی داشته است

فلوله که P/E بیش از 8 دارد برای سال آتی 55 ریال به ازای هرسهم اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 افت 77 درصدی داشته است. سهامداران شرکت در نظر داشته باشند که سود عملیاتی شرکت نسبت به سال 92 رشد 132 درصدی داشته است ولی افزایش هزینه های مالی و کاهش درآمدهای متفرقه سود خالص شرکت را کاهش داده است.

در سرمایه گذاری ها وبهمن در 12 ماهه واقعی منتهی به 30 آذر ماه 49 تومان محقق کرده است.شرکت در 9 ماهه مبلغ 31 تومان محقق کرده بود.مجمع سالیانه شرکت روز 14 اسفند برگزار خواهد شد.

کرازی سود 182 ریالی برای سال 93 پیش بینی کرده است که نسبت به سود 438 ریالی سال 92 افت 58 درصدی داشته است.سود عملیاتی شرکت به دلیل توقف تولید 9 ماه جهت نوسازی و افزایش ظرفیت کاهش محسوسی داشته است.طرح توسعه و نوسازی شرکت در سال 93 به بهره برداری می رسد

در لیزینگی ها ولساپا برای سال 93 250 ریال پیش بینی کرده است که نسبت به سود سال 92 افت 31 درصدی داشته است.سود عملیاتی شرکت رشد خوبی داشته است لیکن کاهش سود سرمایه گذاری ها ( عدم فروش دارایی ها همچون سال جاری)علت افت سود شرکت می باشد. به لحاظ عملیاتی گزارش خوبی منتشر شده است.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب