سودهای بورس 92 در سال آینده تکرار نخواهد شد.

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

رشد قیمت نفت در بازارهای جهانی خبر خوبی برای گروه پالایشگاهی محسوب می شود اما گزارش های منتشر شده چندان خوب نبوده و بیشتر آنها محافظه کارانه بوده است که می تواند تقاضا در این گروه را تحت تأثیر قرار دهد.

یک مقام مسئول در شرکت پالایش نفت شیراز که خواست نامش فاش نشود در خصوص وضعیت شرکت های این گروه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: با تغییر نرخ دلار در دو سال اخیر شرکت های پالایشگاهی با تحول خوبی در سودآوری رو به رو شدند که عمده دلیل آن را می توان در موجودی های قبلی آنها دانست که پیش بینی می شود با اتمام این موجودی ها در سال 92 شرکت های این گروه توانایی تکرار سودهای سال جاری را در سال آینده نداشته باشند شرکت پالایش نفت شیراز در این گروه چنین وضعیتی را دارا می باشد.

وی ادامه داد: شرکت هایی که طی سال جاری سود اعلامی آنها براساس مقدار تولید فروش همان سال بوده و ذخیره ای را به عنوان موجودی نداشتند تغییر محسوسی را در جهت کاهش سودآوری تجربه نخواهند کرد شرکت هایی همچون پالایش نفت تهران، پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت لاوان از جمله این شرکت ها می باشند.

بنابراین شرکت هایی مثل پالایش نفت شیراز، پالایش نفت اصفهان از جمله شرکت هایی هستند که موجودی خود را به نرخ ارز مرجع 1226 تومان خریداری کرده بودند و محصولات خود را با ارز آزاد به فروش رساندند که باعث رشد چشمگیر سودآوری آنها گردید ولی در سال 93 این سودها غیر قابل تکرار به نظر نمی رسد.

این مقام مسئول در خصوص شرکت پالایشگاه نفت شیراز اظهار داشت: در حال حاضر شرکت های پالایشگاهی از حاشیه سود حدوداً 8 درصدی برخوردارند و از تخفیف نرخ خوراک 5 درصدی هم بهره می برند که نسبتاً حاشیه سود پایین محسوب می گردد.

وی در خصوص موانع تأثیرگذار بر سودآوری شرکت پالایش نفت شیراز گفت: حاشیه سود کم، تهاتر محصول بین شرکت پالایش و پخش و شرکت پالایش نفت شیراز به صورتی که شرکت پخش نفت خام مورد مصرف به شرکت را تأمین می کند ولی هزینه ای از شرکت دریافت نمی کند و محصول را هم بعد از فرآوری دریافت می کند بنابراین نفدینگی جابه جا نمی گردد.

این مقام مسئول پیرامون طرح افزایش ظرفیت تولید ابراز داشت: شرکت پالایش نفت شیراز در حال پیگیری طرح افزایش ظرفیت تولید می باشد که در حال حاضر در مراحل اولیه می باشد.

وی خاطر نشان کرد: طرح تعمیرات اساسی خط تولید شرکت “شراز” از اردیبهشت ماه شروع خواهد شد که تقریباً 28 روز به طول خواهد انجامید بنابراین بر سودآوری شرکت به جهت کاهش مقدار تولید تأثیر خواهد گذاشت.

در خاتمه این کارشناس با اشاره به رتبه بندی شرکت ها براساس کیفیت فرآوری محصول در سال 92 گفت: شرکت پالایش نفت شیراز به دلیل عقب افتادگی در خصوص پروژه های تحقیق و توسعه برای شرکت در رتبه بندی ها امکان دستیابی به رتبه بالا را نخواهد داشت و این به دلیل عدم اهمیت تیم مدیریت قبلی در زمان دولتی بودن شرکت می باشد بنابراین امید است با تغییر شرکت و خصوصی شدن آن شاهد تغییر نگاه مدیریتی به این شرکت و صنعت باشیم و بتوانیم با افزاش سرعت انجام پروژه های توسعه ای در جهت افزاش رقابت پذیری و سودآوری هرچه بیشتر این شرکت ارزنده گام برداریم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: شراز

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب