پیش‌بینی روند آتی مثبت بورس با شتاب کمتر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

فعالان بازار سرمایه در حالی چشم انداز مناسبی را نسبت به سرمایه گذاری در بورس و کسب بازدهی مثبت متصور بودند که این امیدها و انتظارات مثبت به یکباره با تعیین تکلیف برخی متغیرها در بودجه سال آتی کشور همچون نرخ خوراک 15 سنتی و بهره مالکانه 30 درصدی از میان رفت، به گونه ای که بسیاری از سهامداران به ویژه سهامداران حقیقی اقدام به رفتارهای هیجانی ناشی از رعب و ترس به وجود آمده نسبت به روند آتی سودآوری شرکت های بورسی کردند.

مدیر سرمایه گذاری بیمه اتکای ایرانیان با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: در پی رشد قابل توجه شاخص کل و ارزش سهام اغلب شرکت های بورسی، بازار سهام نیاز به اصلاح قیمتی و ورود به فاز استراحتی داشت، حال آنکه این امر مصادف شد با تعیین برخی عوامل اثرگذار بر روند سودآوری اکثر شرکت های بورسی، به گونه ای که با انتشار برخی اخبار پیرامون چگونگی تعیین این پارامترها از سوی نمایندگان مجلس، فشار عرضه های انجام شده روی سهام شرکت ها همراه با تشدید رفتارهای هیجانی سهامداران افزایش یافت و این روند طی مدت طولانی ادامه دار شد.

جاویدی در خصوص آثار اجرای سیستم جدید سفارش گیری بر روند معاملات بورس تصریح کرد: اگرچه اعمال روش جدید سیستم معاملاتی موجب شد تا از حجم عرضه های هیجانی سهامداران و صندوق های سرمایه گذاری مشترک کاسته شود اما به نظر می رسد تداوم اجرای آن طی بازه زمانی بلندمدت چندان مناسب نباشد. این در حالی است که حدود 40 درصد حجم معاملات بازار را شرکت های پتروشیمی تشکیل می دهند. از این رو می توان گفت به دلیل توقف نماد مجموعه های مذکور حجم عمده بازار هنوز فعال نبوده است.

وی شرایط فعلی را بهترین فرصت برای سهامداران جهت انجام تحلیل پیرامون وضعیت شرکت های فعال بورسی به ویژه واحدهای پتروشیمی دانست و اظهار داشت: انتظار می رود تا با بازگشایی نماد مجموعه های مذکور شاهد ایجاد تعادل در روند کلی معاملات بورس باشیم.

این مقام مسئول همچنین روند آتی بورس را مثبت پیش بینی کرد و گفت: با توجه به تعیین تکلیف پارامترهایی همچون نرخ خوراک پتروشیمی ها و بهره مالکانه شرکت های معدنی در کنار بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور به نظر می رسد طی سال آینده در صورت انجام تحلیل های درست بتوان بازدهی مناسبی را از سرمایه گذاری در بورس کسب نمود، این در حالی است که به طور قطع سال آتی همچون امسال نخواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه گروه هایی را که عواملی همچون اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها و سایر عوامل تعیین شده در بودجه سال آتی کشور تأثیر منفی بر روند سودآوری آنها در پی ندارند را جزو صنایع پربازده برشمرد و تصریح کرد: صنعت رایانه و خدمات و نیز گروه بانکی با توجه به افزایش حجم تراکنش های بانکی و توسعه این گروه ها از پتانسیل رشد سودآوری و قیمت سهام برخوردارند.

علاوه بر این، شرکت های پتروشیمی که راه اندازی طرح های توسعه ای را در برنامه کاری سال 93 خود قرار داده اند نیز می توانند در این گروه قرار گیرند. چراکه به نظر می رسد واحدهای مذکور در پی رشد قیمت خوراک مصرفی خود نسبت به افزایش نرخ فروش محصولات تولیدی اقدام کنند. از این رو با گذر مدت زمان کوتاهی فعالان بازار سرمایه به این اطمینان می رسند که این صنعت همچنان از پتانسیل رشد برخوردارند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب