خلاصه اخبار و رویدادهای بازار بورس دوشنبه 5 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز افت 432 واحدی را تجربه کرد و بار دیگر وارد کانال 80 هزار واحدی شد.نماد معاملاتی شبندر با 86 واحد و شپنا با 50 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی اخابر با 76 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس در معاملات امروز بورس داشتند.ارزش کل معاملات بورس به 89.4 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 121 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات بورس به اخابر با 7.7 میلیارد تومان اختصاص داشت.

شاخص به مقاومت 81400 واحدی واکنش نشان داد و شاهد افزایش عرضه ها در بیشتر نمادها بودیم.دست فروشندگان با توجه به سیستم جدید معاملات بسته شده است و خریداران نیز از ترس اثرات روانی منفی گزارش های پتروشیمی ها و چگونگی بازگشایی آنها محتاطانه خرید می کنند، در این روزهای آخر ارائه گزارش های بودجه 93 نیز بعضا گزارشات ناامید کننده ای به چشم می خورد.این در حالی ست که انتظارات بیشتری از آنها می رفت.

بازار در این شرایط که گزارش های 93 شرکت ها با سرعت بیشتری منتشر می شود و برخی  شرکت ها گزارش های بسیار ناامید کننده ای ارائه می کنند ، کنترل می شود. بعد از اتمام انتشار بودجه های 93 نگاه سهامداران به سمت مسائل دیگر خواهد رفت. البته گزارش ها و چگونگی بازگشایی پتروشیمی ها و حمایت های احتمالی سهامداران عمده از آنها نیز بسیار مهم است! بعد از پشت سر گذاشتن این مرحله بیشتر خریدها بر اساس گزارش های 12 ماهه سال 92 و شرکت های با مجامع موفق در خرداد و تیر ماه سال آتی خواهد و تحلیل ها بر این مبنا خواهد بود.

در این شرایط که فروش ها کنترل می شود تا از جو گزارش های 93 خارج شویم بهتر است سهامداران حقیقی از هیجان دوری کنند و سهام خود را نفروشند. مسلما با عبور از این برهه زمانی ( اتمام انتشار گزارش های بودجه 93 و بازگشایی پتروشیمی ها) شرایط تغییر خواهد کرد و بازار نیز وارد مرحله جدیدی خواهد شد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

ارائه گزارش های همراه با کاهش سود از سوی برخی خودرویی ها معاملات امروز گروه را تحت تاثیر قرار داد. البته به نظر نباید گزارش های خبهمن و ولساپا و حتی وساپا را خیلی هم منفی دانست. ولساپا رشد سود عملیاتی خوبی داشته ، خبهمن سود حاصل از سرمایه گذاری هایش را 16.7 درصد رشد داده است و وساپا نیز در سال 92 فروش سرمایه گذاری ها داشته است که ممکن است در سال های بعد تکرار نشود!

خزامیا هم با وجود افزایش حجم تولید از 33 هزار دستگاه به 48 هزار دستگاه سود هر سهم سال 93 خود را 1 ریال اعلام کرده است که در مقایسه با سود 29 ریالی سال 92 اف 97 درصدی داشته است. افزایش بهای تمام شده و افزایش هزینه ها علت اصلی تعدیل منفی شرکت می باشد. گزارش شرکت وضعیت این گروه را در معاملات امروز به هم ریخت.

ورنا در دوره بهمن ماه از فروش ایران خودرو 21.5 میلیارد تومان سود کسب کرده است که 14 تومان بر سود هر سهم شرکت موثر است.

خبهمن برای سال 93 در اولین پیش بینی مبلغ 300 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 425 ریالی سال 92 افت 29 درصدی داشته است. شرکت از ماهیت تولیدی خارج شده و به یک شرکت هلدینگی تبدیل شده است و به همین دلیل سود ناخالصی که در صورت های مالی سال جاری ( به مبلغ 29.4 میلیارد تومان ) وجود دارد، در سال آتی لحاظ نشده است( کلیه فروش های شرکت به بهمن موتور منتقل شده است).شرکت از بهمن موتور نیز سودی شناسایی نکرده است.

سود حاصل از سرمایه گذاری های شرکت نسبت به سال 92 افزایش 16.7 درصدی داشته است. برای سال 92 مبلغ 154.8 میلیارد تومان سود حاصل از سرمایه گذاری پیش بینی کرده است که این مبلغ برای سال 93 به 180.6 میلیارد تومان افزایش پیدا کرده است. دلیل این رشد مربوط به رشد سود هر سهم سرمایه گذاری پویا همگام از 879 تومان به 5399 تومان ، افزایش سود تقسیمی بازرگاني تدارکات کارآمد پويا ابريشم و شرکت کیا مهستان می باشد. خبهمن مالک بیش از 95 درصدی این سه شرکت می باشد.

شرکت در سال 92 مبلغ 6.4 میلیارد تومان سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها داشته است که این رقم برای سال 93 پیش بینی نشده است. شایان ذکر است درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها ( سود حاصل از سرمایه گذاری ها + سود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها) در کل نسبت به سال 92 افت 17 درصدی داشته است لیکن سود حاصل از سرمایه گذاری ها نسبت به سال 92 رشد 17 درصدی داشته است. در واقع علت کاهش درآمد سرمایه گذاری ها این است که سودی که از محل فروش زیر مجموعه ها در سال 92 داشته در سال 93 دیده نشده است. دوستان به این نکته توجه داشته باشند!

در گروه خودرویی دبیر انجمن خودروسازان گفته: وزیر صنعت امسال از خودروسازان خواست، قیمت های خود را تا پایان سال افزایش ندهند اما در سال آینده با توجه به افزایش قیمت مواد اولیه همانند فولاد و پتروشیمی مجبوریم افزایش قیمت‌هایی را اعمال کنیم.

بانکی ها گزارش های 93 خوبی داشته اند. بعد از وکار ،وانصار، سمایه، وپاسار و وسینا نیز سودهای خوبی در اولین گام برای سال 93 اعلام کرده اند. وپاسار 46 تومان برای سال 93 اعلام کرده ، سود 92 شرکت 38 تومان می باشد.( رشد 21 درصدی). سمایه سود 93 را با رشد 22 درصدی، وسینا با رشد 20 درصدی و وانصار با رشد 25 درصدی نسبت به سال 92 منتشر کرده اند.

طبق آخرین اخبار و شنیده ها قرار است تا قبل از پایان سال افزایش سرمایه 161 درصدی وتجارت نیز اعلام شود که انتشار رسمی این خبر می تواند محرک خوبی برای رشد سهم باشد. مدیرعامل شرکت نیز گفته که در روزهای آتی آگهی افزایش سرمایه منتشر می شود.

افزایش سرمایه وپست نیز ظاهرا کم کم نهایی می شود. مدیرعامل شرکت گفته: از قبل مصوب شده بود که تا پایان برنامه پنجم که اواخر سال 94 است، پست‌بانک واگذار نمی‌شود و در همین حد که واگذار شده باقی می‌ماند.

گزارش های خوب سال 93 دارویی ها دیروز هم با گزارش دو دارویی تداوم یافت تا به عنوان بهترین صنعت در ارائه گزارش های 93 مورد اعتماد سرمایه گذاران باشند. دابور سود 93 را نسبت به سال 92 با رشد 28 درصدی و دلر با رشد 64 درصدی منتشر کرده اند.

کی بی سی که از زیر مجموعه های دسبحا می باشد برای سال 93 مبلغ 2004 ریال و برای سال 93 مبلغ 1417 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است تا کم کم برای عرضه اولیه آماده شود.

سرمایه گذاری اعتلا البرز نیز که والبر مالک 100 درصدی آن می باشد قرار است به زودی عرضه اولیه شود. این شرکت نیز در حال انتشار گزارش های مالی خود می باشد به طوری که در 9 ماهه منتهی به 30/9/92 مبلغ 132 تومان به ازای هر سهم محقق کرده است. والبر امروز هم صف خرید داشت که در پایان توسط حقوقی ها داده شد. با سود 90 تومانی سال آتی p/e این دارویی کمتر از 7 خواهد بود.

دشیمی برای سال 93 مبلغ 1191 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود 1087 ریالی سال 92 رشد 10 درصدی داشته است. افزایش تولید و فروش محصولات جدید در بازارهای جدید علت تعدیل مثبت شرکت می باشد.

در غذایی ها و قندی ها غگرجی برای سال 93 در اولین قدم 210 ریال اعلام کرده که نسبت به سود 198 ریالی سال 92 رشد 6 درصدی داشته است. افزایش 16 درصدی فروش به دلیل انتقال فروش به شرکت های پخش معتبر و افزایش 23 درصدی بهای تمام شده به علت افزایش بهای انرژی و مواد اولیه از نکات گزارش شرکت می باشد.

غپینو برای سال آتی 1015 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 976 ریالی سال 92 رشد 4 درصدی داشته است.

شير پاستوریزه پگاه اصفهان سود هر سهم سال 92 خود را از 639 ریال به 373 ریال کاهش داده ولی برای سال 93 سود 776 ریالی به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که رشد 108 درصدی نسبت به سود 373 ریالی فعلی دارد.

قند مرودشت سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/4/93 خود را از 2746 ریال به 3242 ریال افزایش داده است. پيش بيني افزايش مبلغ فروش به ميزان 11.5 درصد . پيش بيني افزايش ميزان توليدقند و شکر به ميزان 12.6درصدبه دليل خريدمقدار 3104تن شکر خام و  افزايش مقدار توليدملاس به ميزان 5 درصد علل تعدیل مثبت شرکت می باشد.

در فولادی ها فولای هم برای اعلام سود سال 93 متوقف شد. گفته می شود فولاد مبارکه نیز 65 تومان برای سال آتی اعلام می کند. در این گروه همه منتظر اعلام سود ذوب آهن هستند تا اثرات احتمالی کاهش بهای تمام شده را بر سود شرکت ببینند. البته طبق اعلام مسئولین شرکت در ابتدا بودجه محافظه کارانه ای اعلام خواهد کرد.

در سنگ اهنی ها نرخ بهره مالکانه تغییر نکرد و همان 30 درصد خواهد بود که در مقایسه با سال قبل کمتر شده است و اثر منفی کمتری بر سود آنها دارد. معدنی ها گزارش های خوبی نداشتند و با انتشار گزارش کگل که 101 تومان خواهد بود گزارش های محتاط گروه کامل خواهد شد.

وسپه نیز امروز برای برگزاری مجمع عمومی سالیانه متوقف شد.

فاسمین که سود خود برای سال 93 را با افت 38 درصدی نسبت به سال 92 پیش بینی کرده روز 17 اسفند ماه مجمع خود برای افزایش سرمایه را برگزار خواهد کرد.

در لیزینگی ها ولساپا با وجود کاهش 31 درصدی سود خالص نسبت به سال 92 ولی رشد سود عملیاتی خوبی داشته است دلیل افت سود خالص نسبت به سال قبل عدم پیش بینی فروش دارایی ثابت در سال 93 می باشد.

ولیز نیز 420 ریال برای سال 93 پیش بینی کرده است که در مقایسه با سود 375 ریالی سال 92 رشد 12 درصدی داشته است. افزایش حجم تسهیلات لیزینگی اعطایی و وصول سود اقساط معوق علت تعدیل سود شرکت می باشد

در تجهیزاتی ها حفاری شمال همچنان با صف فروش دست و پنجه نرم می کند. همه نمادهای گروه امروز منفی بودند. برق عسلویه مپنا همین چهارشنبه عرضه اولیه می شود. شرکت برای سال 92 مبلغ 1572 ریال و برای سال 93 مبلغ 1814 ریال اعلام کرده است. کل سهام قابل عرضه در روز عرضه اولیه 36.4 میلیون سهم خواهد بود. این عرضه اثر مالی زیادی بر مپنا ندارد. مپنا با وجود سود 49 تومانی ولی ارزش جایگزینی بالایی دارد. فقط ارزش نیروگاه های شرکت به ازای هر سهم بیش از 1400 تومان می باشد و دلیل رشد سهم در ماه های اخیر نیز به همین دلیل بوده است.

ارائه گزارش محتاطانه از سوی شبندر تردیدها را در گروه پالایشی  مبنی بر ارائه گزارش های محتاط از سوی سایر شرکت ها افزایش داده است و همین عامل افزایش نسبی عرضه ها را در گروه در پی داشته است. مسلما پتانسیل های برخی شرکت های گروه از جمله شبندر ، شاوان ، شپنا و شبریز در سال آتی بالا می باشد ولی معمولا این شرکت ها گزارش های محتاط و مصنوعی به بازار ارائه می کنند. در شاوان که معامله بلوکی در پیش دارد طبق اظهار نظر مدیر عامل سود سال 93 نسبت به سال 92 در طول سال آتی رشد خوبی خواهد کرد.

شیمیایی ها و پتروشیمی های حاضر در تابلوی معاملات روز منفی را پشت سر گذاشتند که در این بین وضعیت شوینده ها بهتر بود.

در این گروه، شکربن اول اینکه سود سال 92 خود را از 949 ریال به 811 ریال کاهش داده و دوم اینکه برای سال 92 مبلغ 412 ریال اعلام کرده که نسبت به سود سال 92 افت 49 درصدی داشته است.کاهش سود سرمایه گذاری ها و افزایش بهای تمام شده علت کاهش سود شرکت می باشد

در دیگر نمادها

پسهند که یکی از کمترین p/e های بازار را دارد. برای سال 93 در اولین اقدام 1155 ریال اعلام کرده که نسبت به سود سال 92 افت 62 درصدی داشته است.

تفیرو در حالی سود 213 ریالی برای سال 92 پیش بینی کرده است که برای سال 93 مبلغ 291 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده که نسبت به سال 92 رشد 37 درصدی داشته است. علت تعدیل شرکت افزایش میزان قراردهای منعقد شده می باشد. این شرکت قصد افزایش سرمایه 100 درصدی دارد.

کسعدی برای سال 93 در اولین گام 305 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 561 ریالی سال 92 افت 46 درصدی داشته است. با وجود رشد 19 درصدی فروش ،علت تعدیل منفی شرکت افزایش هزینه ها بوده است.

در ماشین آلات تکمبا و تکنو معاملات مثبتی را تجربه کردند. تکنو به مراتب ریسک کمتری نسبت به تکمبا دارد. سود هر سهم تکنو بیش از 50 تومان و قیمت آن کمتر از 300 تومان ولی تکمبا با زیان 11 تومانی قیمت 216 تومانی دارد. در این گروه تایرا برای اعلام سود 93 متوقف شد.

در ساختمانی ها در قیمت های منفی نسبتا تقاضا افزایش یافت. ثمسکن که برای مجمع تقسیم سود متوقف شده بود امروز 70 درصد سود خود ( 35 تومان) تقسیم کرد.

در سیمانی ها سقائن سود هر سهم سال 93 خود را که قبلا 4435 ریال اعلام کرده بود به 5019 ریال افزایش داده است که نسبت به سود سال 92 رشد 5 درصدی داشته است..

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب