افزایش نرخ فروش قطعه سازان، عامل افزایش برآورد سودآوری

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

شرکت های تولیدکننده قطعات و لوازم مورد نیاز تولید خودرو در حالی بودجه سال مالی آتی خود را منتشر نموده اند که این گزارشات خبر از برآورد روند صعودی سودآوری آنها طی سال آینده می دهد.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، اگرچه بسیاری از کارشناسان صنعت خودرو چشم انداز مناسبی را پیش روی صنعت خودرو متصور هستند، اما باید دید که پتانسیل های شرکت های مذکور جهت تحقق این برآوردها به چه میزان است، چراکه مجموعه قطعه ساز نیرو محرکه رشد 226 درصدی سودآوری طی سال آتی نسبت به سال جاری را برآورد کرده، سایپا آذین نیز خروج از زیان 166 ریالی و دستیابی به سود 98 ریالی را پیش بینی نموده و در نهایت افزایش 100 درصدی سودآوری طی دوره مذکور توسط گروه صنعتی قطعات اتومبیل برآورد گردیده است.

در همین ارتباط، عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: قطعه سازان در حالی رشد سودآوری را برای سال آتی پیش بینی کرده اند که افزایش نرخ فروش محصولات ناشی از رشد قابل توجه قیمت مواد اولیه مورد نیاز تولید مهمترین عامل اثرگذار بر برآورد بهبود وضعیت سودآوری آنها به شمار می رود.

فرهاد بهنیا در خصوص میزان افزایش نرخ فروش محصولات نیز گفت: اگرچه تحقق این امر قطعی به نظر می رسد اما در حال حاضر میزان دقیق آن مشخص نیست.

وی به افزایش قیمت مواد مصرفی مورد نیاز تولید مجموعه های فعال در گروه فولاد و پتروشیمی اشاره کرد و اظهار داشت: موج رشد قیمت مواد اولیه مورد نیاز تولید و در پی آن افزایش بهای تمام شده محصولات در صنایع مختلف در حالی از سه ماه اخیر به راه افتاده که به نظر می رسد مجموعه های فعال در گروه خودرو و قطعات نیز از این امر مستثنی نبوده اند.

این مقام مسئول افزایش قیمت فروش کالاها و محصولات در هر گروهی را عامل ایجاد رکود دانست و ابراز داشت: تأمین نقدینگی مورد نیاز تولید از طریق اعطای وام با آخرین نرخ های مصوب بانک مرکزی را می توان به عنوان راهکاری جهت تثبیت قیمت ها ارایه نمود. چراکه در حال حاضر به دلیل وجود رقابت میان بانک های مختلف و افزایش نرخ سود سپرده ها، وام های بانکی با نرخ بهره بالا به متقاضیان اعطا می شود که این امر موجب افزایش بهای تمام شده محصولات تولیدی مجموعه های مذکور می شود.

عضو هیأت مدیره انجمن قطعه سازان با بیان اینکه قطعه سازان طی سال های اخیر از وضعیت مناسب سودآوری برخوردار نبوده اند، تصریح کرد: تداوم این روند در نهایت موجب تعطیلی بنگاه های تولیدی می شود، مگر اینکه تغییرات مثبتی در وضعیت سودآوری مجموعه های مذکور ایجاد شود، به گونه ای که حاشیه سود آنها افزایش یابد که تحقق این امر نیز در حال حاضر با افزایش قیمت امکان پذیر خواهد بود.

بهنیا افزود: انتظار می رود تا با حمایت اجرایی و واقعی دولت از مجموعه های فعال در گروه خودرو و قطعه سازان نسبت به بهبود وضعیت تولید و سودآوری آنها اقدامات اساسی انجام پذیرد که امکان دستیابی به این امر با کنترل رکود تورمی و جلوگیری از تعطیلی شرکت های فعال فراهم می شود.

وی در خصوص وضعیت واردات قطعات و لوازم مورد نیاز تولید در پی بهبود وضعیت سیاسی کشور تصریح کرد: در حال حاضر گشایش حائز اهمیتی در فرآیند واردات قطعات و نقل و انتقالات بانکی حاصل نشده، به گونه ای که هنوز بیش از هفت درصد مبلغ گشایش اعتبار LC به بانک های عامل پرداخت می شود، این میزان هزینه های قابل توجهی را به قطعه سازان تحمیل می کند.

این مقام مسئول در خاتمه پیرامون چشم انداز وضعیت سودآوری قطعه سازان طی سال آینده ابراز داشت: به نظر می رسد سیاست های دولت در حال حاضر به سمت اعمال راهکارهایی جهت بهبود وضعیت این صنعت پیش می رود، از این رو در صورت عدم رخداد اتفاق با اهمیتی در سطح کلان اقتصادی کشور و نیز وضعیت این صنعت، سال آینده نویدبخش بهبود شرایط حاکم بر گروه خودرو و قطعه ساز است، بطوریکه تثبیت قیمت فروش خودرو حداقل دستاورد تلاش های این مجموعه ها خواهد بود. از این رو همراه با حمایت دولت و عمل به قول ها و وعده های داده شده می توان چشم انداز مناسبی را برای این صنعت متصور بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: چشم انداز وضعیت سودآوری قطعه سازان, دلیل سودآوری قطعه سازان در بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب