نقش‌های 12 گانه بازار سرمایه در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، محمدرضا رهبر کارشناس ارشد بازار سرمایه درباره نقش این بازار در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: بخش مهمی از نقش آفرینی مردم در اقتصاد مقاومتی از طریق بازار سرمایه انجام می گیرد به عنوان نمونه، بحث شفاف سازی اقتصاد در سالم سازی آن یکی از تکالیف اقتصاد مقاومتی است که خوشبخاته این اصل همیشه در بازار سرمایه مورد توجه بوده است.

وی در ادامه افزود: از دیگر موارد مطرح در اقتصاد مقاومتی، موضوع مقاوم بودن اقتصاد، در برابر بحران ها و توطئه هاست که این امر موجب می شود ریسک کاهش پیدا کند و بازار سرمایه می تواند نقش سازنده ای در این خصوص ایفا کند.

مدیر عامل سابق کارگزاری حافظ با اشاره به اینکه اقتصاد تحت تأثیر بازار پول و بازار سرمایه است، اظهار داشت: بخشی از تأمین منابع مالی اقتصاد داخلی از طریق بازار سرمایه انجام می گیرد که با توجه به نقش این بازار در اقتصاد ملی، اگر بازار سرمایه مقاوم باشد، طبیعی است که در رابطه با مقاوم بودن اقتصاد هم کمک شایانی می کند.

وی افزود: پایین آوردن ریسک می تواند در زمینه مقاوم سازی نقش بسزایی ایفا کند.

رهبر خاطر نشان کرد: در بازار سرمایه استفاده از تمام ظرفیت های مردمی و دولتی قابل تحقق است که همین امر هم مورد نظر اقتصاد مقاومتی است.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه گفت: یکی از مواردی که در اقتصاد مقاومتی بر آن تأکید شده است ، توانبخشی بخش خصوصی است که بازار سرمایه بهترین مرکز برای افزایش توانبخشی بخش خصوصی چه از بعد تأمین سرمایه و چه از بعد اجرای پروژه هاست.

وی در ادامه به موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی، یکی دیگر از ارکان مهم سیساستهای اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: از آنجایی که بازار سرمایه به طور شفاف و تحت نظارت عمل می کند در نتیجه مفاسد اقتصادی در آن کم است لذا این رکن نیز به راحتی در بازار سرمایه انجام پذیر است.

رهبر تصریح کرد: حمایت از تولید ملی، موضوع بسیار مهمی است که جزو ارکان اقتصاد مقاومتی شمرده می شود. بخش مهمی از تولید ملی بر عهده بازار سرمایه است. به عبارتی وقتی گفته می شود ارزش بازار سرمایه ما نسبت به تولید ناخالص داخلی رقم قابل توجهی است،  جایگاه بازار سرمایه در تولید ملی اشاره شده است.

وی به ارزش 400 هزار میلیارد تومانی ارزش بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از تولید ملی توسط شرکتهای بورسی انجام می گیرد. پس حمایت از تولید ملی، حمایت از بورس و سهامداران است و طبیعتاً با تأمین منابع مالی برای فعال شدن واحدهای کوچک و متوسط در بازار سرمایه، حمایت از تولید ملی از کانال بازار سرمایه به سهولت امکان پذیر می شود.

رهبر گفت: یکی دیگر از ارکان اقتصاد مقاومتی، مدیریت منابع ارزی است. خوشبختانه بخشی عمده ای از صادرات غیر نفتی کشور از جمله صادارت فرآورده های نفتی، پتروشیمی، و صادرات سنگ آهن موجب ارز آوری به کشور می شود. که این مدیریت منابع ارزی از طریق بازار سرمایه می تواند در رابطه با اقتصاد مقاومتی نقش پیدا کند.

مدیرعامل سابق کارگزاری حافظ به موضوع مدیریت مصرف از دیگر ارکان اقتصاد مقاومتی پرداخت و گفت: پرهیز از اسراف از طریق هدفمند کردن یارانه ها، بهینه سازی منابع، افزایش کارآمدی می تواند به خوبی مورد توجه قرار بگیرد. و از آنجایی که هر صرفه جویی که در شرکتهای بورسی انجام بگیرد در کل اقتصاد تأثیر گذار خواهد بود، می توان این بازار را پایگاه مؤثری در مدیریت منابع و مصرف قلمداد کرد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه به موضوع بورس ایده اشاره کرد و گفت: شرکتهای دانش بنیان و رابطه بین صنعت و دانش می توانند در اقتصاد مقاومتی نقش بسزایی داشته باشد علاوه بر این بازار سرمایه محلی برای ارتقای فرهنگ کار، اهمیت به تولید داخلی و وجدان کاری محسوب می شود.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر، اکثر شرکت های بورسی، شرکتهای تولیدی بوده و کالاهای داخلی مورد توجه اقتصاد مقاومتی هستند که بیشترین نقش را در صنعت، تولید و بازار سرمایه دارند.

رهبر خاطر نشان کرد: بازار سرمایه بهترین محل برای رسیدن به سایر موارد  ارکان اقتصاد مقاومتی اعم از کارآفرینی استفاده حداکثری از منابع، زمان، کاهش وابستگی به نفت است و با بازار سرمایه می توان به این اهداف اصولی و منطقی نائل شد.

مدیر عامل سابق کارگزاری حافظ به اهمیت ثبات اقتصادی در کنار اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: ثبات اقتصادی در کنار اقتصاد مقاومتی، در ابلاغیه جدید مقام معظم رهبری مطرح است که بازارها مورد حمایت قرار گیرند. به عبارتی از جمله مواردی که در این خصوص مطرح است ثبات در تصمیم گیری هایی است که مانع نگرانی هر ساله سرمایه گذاران در برخی صنایع از جمله سنگ آهنی ها و پتروشیمی ها شود که اعتماد به بازار سرمایه آسیب نبیند.

وی ادامه داد: یک وظیفه مهم در این رابطه ثبات اقتصادی مربوط به سیاستهای دولت و مجلس است که باید طی سالهای آینده به طور بلندمدت تدوین شود. اگر قرار باشد سهامداران و سرمایه گذاران نگران بودجه باشند به اقتصاد مقاومتی که از طریق بازار سرمایه نقش اساسی ایفا می کند، لطمه می زند.

رهبر گفت: نقش بازار سرمایه در اقتصاد مقاومتی انکار ناپذیر است اما از طرفی هم باید خود را با اقتصاد مقاومتی تطبیق بدهد باید بازار سرمایه در مقابل بحران ها و توطئه ها خود را مقاوم کند که نه تنها اثر منفی بر تولید و بازار نگذارد و باعث بی اعتمادی و سلب اعتماد سرمایه گذاران نشود بلکه موجب تسریع افزایش سرمایه شرکت ها و تسریع در پذیرش شرکت ها در بورس شود.

این کارشناس ارشد در پایان خاطر نشان کرد: بازار سرمایه در تمام موارد فوق،  هم می تواند نقش سازنده ایفا کند و هم می تواند ابزارهای لازم را در راستای تحقق این سیاست ها فراهم کند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب