خلاصه خبرها و گزارش بورس در روز سه‌شنبه 6 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس امروز با افت 762 واحدی روبرو شد و در آستانه سقوط مجدد به کانال 79 هزار واحدی قرار گرفت. نماد معاملاتی پارسان با 149 واحد و شبندر و فارس به ترتیب با 83 و 36 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 5 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس به 109.1 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 70 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات بورس به پارسان با 18.5 میلیارد تومان و وپاسار با 7.2 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که بازهم هیجان و جوزدگی از سوی حقیقی ها باعث افت یکپارچه بازار شد. بازهم بحث پتروشیمی ها به میان آمده و اثرات مخرب آن به همراه جو زدگی سهامداران بازار را با چالش مواجه ساخته است. انتشار گزارش شفاف سازی پارسان در معاملات امروز در کنار عوامل دیگر باعث افت شدید بازار در روزهای اخیر شده است.

سیستم جدید معاملات که دست فروشندگان حقوقی را برای فروش تا ساعت 12 بسته نگه داشته است از یک سو انگیزه ها را برای خرید کاهش داده است و گزارش های محتاط بسیاری از شرکت های بزرگ بورسی برای سال آتی نیز در کنار عدم بازگشایی پتروشیمی ها باعث شده بازار شرایط خوبی نداشته باشد. در مورد سیستم جدید معاملات گفته می شود بعد از بازگشایی پتروشیمی ها سیستم معاملات به روال عادی خود باز می گردد. امیدواریم هر چه سریعتر پتروشیمی ها با انتشار گزارش های 93 به بازار بازگردند.

ولی یک نکته باید به سهامداران حقیقی که خیلی هیجانی عمل می کنند گوشزد کنیم و آن اینکه پتروشیمی ها هر چقدر هم تعدیل منفی بدهند بعد از یکی دو روز معاملات منفی به تعادل خواهند رسید و حمایت خواهند شد و در حالی که سایر شرکت ها در بیشتر گروه های افت های بیش از 20 درصدی داشته اند در نهایت نیز مشاهده خواهیم کرد که خود پتروشیمی ها که عامل افت بازار بودند افت زیادی نخواهند داشت. امروز پارسان بازگشایی شد و با وجود صف فروش سنگین ،حقوقی ها تمامی صف فروش سهم را جمع آوری کردند.

گفته می شود بازار در نیمه دوم اسفند شرایط بهتری خواهد داشت ولی با توجه به خروج تدریجی سرمایه از بازار سرمایه خیلی نمی توان به رشد بازار در کوتاه مدت امید داشت. بازار های موازی با بازار بورس در حال تحرک و رشد می باشند. امروز در برخی صرافی ها دلار به بیش از 3000 تومان هم رسید. طلا نیز رشد داشته و سکه در یک قدمی 1 میلیون تومان می باشد. آمار مربوط به فروش اوراق مشارکت در هفته های اخیر نیز که بیش از 2000 میلیارد تومان بوده نشان می دهد که خیلی ها در نهایت بی اعتمادی به بورس آن را ترک کرده اند و این اتقاق خوبی نیست!

در اخبار حاشیه ای وزیر اقتصاد به مردم اطمینان داده که تولید در حال خروج از رکود است و سودآوری بنگاه‌های اقتصادی در حال افزایش خواهد بود و این اعتماد مردم باعث شده که نقدینگی را وارد بازار سرمایه کنند. وی گفته:بورس ایران روزهای بسیار خوشی را در پیش دارد. متأسفانه طی هفته‌های اخیر به دلیل برخی تصمیماتی که گرفته شد و تغییراتی که در قیمت برخی نهاده‌ها به خصوص خوراک پتروشیمی‌ها صورت گرفت، بورس به صورت موقت و گذرا دچار مشکلاتی شد. وزیر اقتصاد و دارایی افزود:‌ تشخیص ما این است که این نوسانات و التهابات کاملاً موقت و گذرا است، کما اینکه در روزهای اخیر دیده می‌شود که شاخص کل مجدداً رشد پیدا کرد و از رقم زیر 80 هزار به بالای 80 هزار ارتقا پیدا کرد.

طیب‌نیا گفته:‌ من مطمئنم که این نوسانها گذرا خواهد بود و بورس در یک مسیر با ثبات حرکت خواهد کرد، البته این نکته را بگویم که ما در دولت به هیچ عنوان به دنبال این نیستیم که شاخص را افزایش دهیم و عمدتاً به دنبال این هستیم که حجم بازار توسعه پیدا کند و به دنبال این هستیم که مردم منابع خودشان را وارد بازار ثانویه کنند و همزمان با آن به دنبال توسعه بازار اولیه هستیم.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها پارسان به بازار بازگشت و مجددا  برای برگزاری مجمع تقسیم سود بسته شد. سهم از همان ابتدا با صف چینی حقیقی ها صف فروش شد ولی در نهایت و بعد از سنگین شدن صف فروش شاهد جمع آوری سهام از سوی غدیر و وامید بودیم. مطمئن باشید پتروشیمی ها حامیان خوبی دارند و افت شدیدی نخواهند داشت.

پارسان به دلیل کاهش سود شپدیس ( ناشی از افزایش نرخ خوراک) 8.7 درصد تعدیل منفی می دهد و سود هر سهم 1534 ریالی اش را به 1400 ریال کاهش خواهد داد. این یعنی 200 میلیارد تومان از سود سرمایه گذاری هایش کم خواهد شد. اگر این طور باشد سود هر سهم شپدیس باید به 3458 ریال کاهش یابد ( سود هر سهم فعلی 4511 ریال می باشد) بنابراین شپدیس یک تعدیل منفی 23 درصدی به بازار اعلام خواهد کرد. در گزارشی که اثرات افزایش نرخ خوراک را بر سود پتروشیمی ها بررسی کردیم اثر منفی افزایش نرخ گاز بر سود شپدیس را 110 تومان بدست آوردیم ( بدون اثرات مثبت آزاد سازی یا افزایش نرخ اوره)

توجه داشته باشید که کاهش سود سایر شرکت های پتروشیمی با توجه به اینکه سال مالی متفاوت با پارسان دارد بر سود سال 93 پارسان تاثیر دارند نه سود سال 93

غدیر از سود 1534 ریالی پارسان ( با تقسیم سود 90 درصدی) مبلغ 1667 میلیارد تومان سود سرمایه گذاری ها پیش بینی کرده است. با کاهش سود به 1400 ریال تقسیمی پارسان نیز به 1260 ریال خواهد رسید که در این صورت سهم غدیر از سرمایه گذاری در پارسان به 1522 میلیارد تومان خواهد رسید که حدودا 145 میلیارد تومان با پیش بینی شرکت اختلاف دارد. با این شرایط تعدیل منفی غدیر از کاهش سود 8 تومان خواهد شد. شایان ذکر است با توجه به احتمال انتقال 40 درصد پتروشیمی پارس به مجموعه غدیر و پارسان ، ممکن است این انتقال تاثیر مثبت بر روی سود غدیر داشته باشد.

در فلزی ها غول فولادی ها یعنی فولاد مبارکه که روز گذشته فروش خوبی در بورس کالا داشت نیز گزارش محتاطی ارائه کرد و سود 93 را نسبت به سود 92 با کاهش 10 درصدی پیش بینی کرد. گزارش های گروه فلزی و معدنی با احتیاط کامل تقدیم بازار شدند.

فولاد برای سال آتی در اولین پیش بینی 725 ریال اعلام کرده که نسبت به سود سال جاری افت 10 درصدی داشته است. چند نکته در گزارش شرکت به چشم می خورد. پیش بینی افزایش صادرات ، بهره برداری از سه طرح توسعه در سال 93، عدم افزایش نرخ فروش محصولات گرم، افزایش 3 درصدی نرخ دیگر محصولات! شرکت نرخ خرید گندله را با 20 درصد رشد پیش بینی کرده ولی برای سنگ اهن همانند سال 92 در نظر گرفته است. موضوع حق انتفاع از معادن سنگ آهن و آثارهدفمندي يارانه ها نيز درحال بررسي است و در بودجه لحاظ نشده است.

گروه پالایشی از زمان انتشار گزارش محتاطانه لیدر گروه یعنی شبندر ، شرایط خوبی تجربه نمی کنند. شبریز نیز بعد از شبندر و شتران سود سال آتی خود را منتشر کرده، شرکت سود سال 93 را نسبت به سود سال 92 تغییری نداده است. در کل این گروه با رفع ابهامات در سال آینده از جمله کیفی سازی محصولات و نرخ گذاری آنها شرایط بهتری خواهند داشت.

شبریز سود سال 93 را نسبت به سال 92 تغییری نداده است و 350 تومان اعلام کرده است. با اینکه سود عملیاتی نسبت به سال 92 رشد 10 درصدی داشته است ولی افزایش هزینه های مالی به دلیل خرید پتروشیمی تبریز و کاهش سود سرمایه گذاری ها باعث شده سود شرکت تغییری نسبت به سال 92 نداشته باشد. شرکت در بیشتر محصولات کاهش تولید پیش بینی کرده است. که عمدتا به دلیل تعميرات اساسي دستگاه هاي پالايش در ارديبهشت و خرداد 93 طبق برنامه توليد تنظيمي توسط واحد برنامه ريزي مخازن مي باشد.

نرخ فروش فرآورده هاي نفتي براساس ميانگين نرخ هاي واقعي 9ماهه اول سال 1392 بادرنظر گرفتن نرخ تسعيرارز 500ر26 ريالي محاسبه شده است. مقادير دريافت و مصرف نفت خام معادل 000ر110بشکه در روز و ميانگين نرخ 9ماهه سال 1392 بازائ هربشکه 99.446 دلار (با احتساب 5 درصد تخفيف نسبت به فوب خليج فارس) و با در نظرگرفتن نرخ تسعير ارز 500ر26 ريال محاسبه شده است

در خودرویی ها دو شرکت خکاوه و خاور زیان خود را برای سال آتی کاهش دادند. گزارش دو غول خودروسازی در این گروه مهم خواهد بود. هر چند که گزارش زامیاد تا حدودی وضعیت گروه را به هم ریخت ولی هنوز امیدواری ها به انتشار گزارش های خوب در سایپا و خودرو زیاد می باشد. نمادهای گروه امروز نیز با افت قیمت روبرو شدند.

خاور به دلیل افزایش فروش و تغییر در ترکیب فروش زیان 1376 ریالی سال 92 را در سال 93 به 992 ریال تبدیل کرده است

خکاوه نیز زیان 436 ریالی برای سال 93 پیش بینی کرده است که نسبت به زیان 1673 ریالی سال 92 افت خوبی داشته است.علت افت زیان شرکت پیش بینی افزایش تولید و فروش ولوو به دلیل برداشتن تحریم ها می باشد

گزارش برخی قطعه سازان تا حدودی امیدواری ها را در این گروه افزایش داده است ولی هنوز جای رشد زیادی ندارند. خفنر برای سال 93 زیان 167 ریالی اعلام کرده است که نسبت به زیان 314 ریالی سال 92 کاهش داشته است. دلیل کاهش زیان افزایش تناژ فروش و افزایش نرخ فروش می باشد.

دامین” href=”https://www.bourseiness.com/groups/INDM/” target=”_blank”>خکمک برای سال آتی در اولین گام 42 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 25 ریالی سال 92 رشد 68 درصدی داشته است.پیش بینی افزایش تولید علت تعدیل سود شرکت می باشد.

بانکی ها که گزارش های خوبی برای سال 93 منتشر کرده اند ولی تحت تاثیر جو کلی بازار قرار گرفته اند و فعلا خبری از رشد قیمتی آنها نمی باشد. وپاسار بعد از تعدیل مثبت 20 درصدی بازگشایی شد ولی با هیجان فروشندگان حقیقی تا صف فروش نیز پیش رفت.

وتجارت منفی بود. این روزها بحث در مورد افزایش سرمایه شرکت جدی شده است و طبق گفته مدیر عامل تا چند روز آینده آگهی افزایش سرمایه منتشر می شود. باید دید چقدر می توان به صحبت های وی اعتماد داشت!

این روزها بحث در مورد نرخ سود بانکی و احتمال افزایش آن نیز در سال آتی افزایش یافته است در این مورد وزیر اقتصاد وزیر گفته: نرخ سود بانکی تغییر نکرده و مصوبه‌ای در این راستا وجود ندارد.

در دارویی ها نیز فشار عرضه ها محسوس بود . دارویی ها با توجه به اینکه در 12 ماهه هم می توانند حرف هایی برای گفتن داشته باشند می توانند در قیمت های منفی برای خرید با دید مجمع مناسب باشند. تحرک و پویایی در گزارش های این گروه برای سال 93 نیز به وضوح دیده شد. امروز هم شاهد انتشار دو گزارش خوب دیگر ( دکیمی و ددام) بودیم تا زنجیره گزارشات عالی این صنعت تکمیل شود. دکیمی با سود سال 93 با p/e کمتر از 6 بازگشایی شد. خرید دکیمی کم ریسک ارزیابی می شود.

دکیمی به دلیل پیش بینی افزایش تولید و فروش در مهمترین محصولات خود سود هر سهم سال 93 را 1501 ریال اعلام نموده که نسبت به سود 1222 ریالی سال 92 رشد 23 درصدی داشته است. شایان ذکر است سود سال 92 شرکت قبل از این 109 تومان بوده است که به بیش از 122 تومان افزایش پیدا کرده است.

والبر با پی بر ای کمتر از 7 در عبور از 620 تومان موفق نبود. سهم در روزهای اخیر صف خرید داشت و حتی حجم مبنای سهم نیز معامله نمی شد.

در این گروه رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو از ورود غول داروسازی آمریکایی به صنعت داروسازی ایران خبر داده و گفته: قرارداد تولید تحت لیسانس شرکت بزرگ داروسازی MSD آمریکا در ایران امضا شده است.

در سیمانی ها معاملات منفی را شاهد بودیم. سیمان ارومیه علی رغم افزایش فروش و سود عملیاتی به دلیل افزایش هزینه های مالی و کاهش سود سرمایه گذاری ها، سود هر سهم سال 93 را نسبت به سال 92 با افت 12 درصدی پیش بینی کرده است. این شرکت سیمانی نرخ حامل های انرژی برای سال آتی را 30 درصد رشد داده و برای سیمان نیز رشد نرخ 20 درصدی در نظر گرفته است.

در این گروه دبیر انجمن صنعت سیمان با اعلام اینکه قیمت سیمان صادارتی تا ۲ دلار افزایش خواهد یافت، گفته: از ۱۵ اسفند ماه قیمت سیمان صادارتی در گمرک شلمچه و چزابه ۲ دلار افزایش پیدا می کند.

در دیگر نمادها

مفاخر به پی بر ای بیش از 10 ( با سود سال 93) رسیده است و همچنان از سوی حقیقی ها خریداری می شود و رشد می کند.

چکاوه در اولین پیش بینی سود 93 مبلغ 1833 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 2492 ریالی سال 92 افت 26 درصدی داشته است. افزایش بهای تمام شده ( ناشی از افزایش تولید) و افزایش هزینه های مالی دلیل کاهش سود در سال 93 می باشد.

فپنتا برای سال 93 مبلغ 990 ریال به ازای هر سهمپیش بینی کرده است که نسبت به سود 872 ریالی سال 92 رشد 14 درصدی داشته است

فزرین برخلاف بیشتر شرکت های رویی سود سال 93 را با رشد 4 درصدی نسبت به سال 92 پیش بینی کرده است. افزایش 20 درصدی نرخ فروش و افزایش مقدار تولید و فروش دلیل رشد سود در سال 93 نسبت به سال 92 می باشد.

تکشا 54 تومان در اولین پیش بینی سود سال 93 اعلام کرده است که نسبت به سود 38 تومانی سال 92 رشد 42 درصدی داشته است.علت تعدیل افزایش حجم فروش می باشد.

حتوکا سود هر سهم سال 93 را در اولین پیش بینی مبلغ 223 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 133 ریالی سال 92 رشد 68 درصدی داشته است. افزایش تعداد کامیون های متعلق به شرکت علت رشد سود در سال آتی می باشد.

قنقش برای سال 93 با شکر 2000 تومانی 1150 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 افت 1 درصدی داشته است.

فرابورس ایران برای سال 93 در اولین پیش بینی 798 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 694 ریالی سال 92 رشد 15 درصدی داشته است.

کفرا برای سال 93 در اولین قدم 2425 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 افت 12 درصدی داشته است.البته شرکت سود سال 92 را در این گزارش از 2689 ریال به 2768 ریال افزایش داده است.

در تجهیزاتی ها فردا برق عسلویه مپنا عرضه اولیه خواهد شد. با سود 1572 ریالی سال 92 و 1814 ریالی سال 93 و تقسیم سود 10 درصدی و p/eحدودا 6 قیمت منطقی برای عرضه اولیه 1000 تومان می باشد.

در این گروه معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور گفته: ۳ هزار میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران تا آخر سال پرداخت می‌شود که خبر خوبی برای مپناست.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب