حق مالکیت سهامداران را در بورس محترم بشماریم / عدول از قاعده تسلیط

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

حق مالکیت برای افراد از دیر باز اهمیت قابل توجهی داشته و در حقوق ایران نیز که بر پایه فقه اسلامی است، این حق همیشه محترم شمرده شده تا آنجا که طبق قاعده تسلیط (الناس مسلطون علی اموالهم) و قاعده ید، تصرف افراد بر اموالشان را دلیل بر مالکیت دانسته و مالکیت آنها را محترم شمرده است. اگر حق هر شخصی مورد تعرض قرار گیرد و نادیده انگار شود طبق قوانین مربوطه افراد می توانند احقاق حق نمایند.

در بورس نیز، مالکیت افراد با توجه به برگه سهمی که در یدشان قرار دارد، احراز می گردد. در واقع شرکت های سهامی عام بورسی حتی اگر یک سهامدار خرد یک عددی هم داشته باشد نسبت به حق این فرد مسئول خواهند بود و باید مالکیت وی را محترم بشمارند.

زمانی که سازمان بورس در سامانه معاملاتی نماد شرکتی را متوقف می نماید در واقع به نحوی به مالکیت این افراد خدشه وارد شده و حقوق این اشخاص در صرفه و صلاح اموال پایمال می گردد.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، توقف نماد شرکت های بورسی در اکثر کشورهای جهان به دلیل به روز نمودن اطلاعات و یا تعدیل شاخص ها یک پدیده عادی محسوب می گردد.

اما این توقف باید در یک حیطه و بازه زمانی تعریف شده طبق عرف صورت پذیرد. در حالی که روند توقف در بورس ما چنین نیست اگرچه از نظر عرف باید این توقف از چندین دقیقه تا نهایتاً 72 ساعت باید صورت گیرد اما در عمل شاهد آن هستیم که گاهی حتی چند ماه یا چند سال نماد یک شرکت متوقف بوده؛ حال آنکه ممکن است این توقف موجب ورود خساراتی جبران ناپذیر به سهامداران این شرکت ها گردد.

قاعده تسلیط در حقوق ضمن آنکه حقوق افراد را نسبت به مالکیتشان محترم می شمارد، هرگونه تصرفی در اموال افراد را نیز مجاز می داند به نحوی که حتی افراد مجازند مال خود را اعراض نمایند یا آن را هبه کنند یا بفروشند و غیره.

بنابراین این توقف موجب آن می شود که اشخاص حقیقی بدون آنکه هیچ تغییر یا تخلفی از آنها سربزند، هرگونه تصرفی در مالکیتشان از آنها سلب می شود این در حالی است که در کشورهای دیگر مانند آرژانتین اگر مشکلی در اطلاعات نهاد آن شرکت ها صورت پذیرد آن نماد تنها برای 10 دقیقه متوقف خواهد شد.

در واقع حق اشخاص حقیقی در این پروسه نادیده گرفته می شود بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی نیاز به تصویب قوانین سخت گیرانه تر و باز دارنده تر نسبت به اشخاص حقوقی یا حقیقی متخلف به عنوان سهامدار عمده یا تأثیرگذار است و باید در ضوابط و “دستورالعمل بازگشایی و توقف نماد” بازبینی جدی صورت پذیرد تا بتوان از تضییع حقوق این افراد جلوگیری نمود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب