نحوه محاسبه شاخص بورس با روند طبیعی بازار سرمایه مغایرت دارد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

همراه با اجرای سیستم جدید سفارش گیری در معاملات بورس، فعالان بازار سرمایه که طی دو ماه اخیر روزگار بدی را گذرانده اند نسبت به صعود دوباره شاخص کل و قیمت سهام بسیاری از شرکت های بورسی امیدوار شدند، این در حالی است که طی سه روز اخیر باردیگر کاهش ارزش سهام اغلب شرکت های بورسی گریبان گیر سهامداران شده است.

در همین ارتباط، مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دانایان پارس در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: به نظر می رسد مشکل اصلی در بررسی چگونگی افت و خیز قیمت سهام شرکت های بورسی و شاخص کل، نحوه محاسبه نماگر بورس باشد. چراکه نحوه محاسبه شاخص کل در حالی از سال 87 تاکنون از حالت شاخص بازده نقدی و قیمتی به شاخص قیمت و سود نقدی تقسیمی تبدیل شده که در بورس های بزرگ دنیا شاهد چنین اقدامی از سوی مسئولین و متولیان بازار سرمایه نبوده ایم.

محسن محمودزاده افزود: نماگر بورس در بازارهای بزرگ دنیا در حال حاضر رقمی کمتر از 10 هزار واحد را علیرغم افزایش ارزش سهام شرکت های فعال بورسی به خود اختصاص می دهد، چراکه نحوه محاسبه شاخص کل در اغلب کشورهای خارجی به گونه ای است که میزان سود نقدی تقسیمی در آن لحاظ نمی شود، از این رو بهتر به نظر می رسد شاخص کل همچون سال های قبل طراحی و تعیین شود تا به خوبی بیانگر میزان رشد بازار سرمایه باشد.

وی به اقدام متولیان بازار سرمایه جهت جلوگیری از تداوم افت قیمت سهام شرکت های بورسی همچون اجرای سیستم معاملاتی جدید اشاره کرد و ابراز داشت: بازار سهام در حالی از ابتدای سال جاری تا اواسط دی ماه بازدهی مناسبی را به فعالان بازار سرمایه اعطا کرد که به نظر می رسد تنها شرکت های کوچک به دلیل ورود برخی افراد سودجو و انتشار برخی شایعات با رشد قابل توجه و چشمگیر همراه شدند و قیمت سهام مجموعه های فعال در صنایع مطرح بورسی افزایش چندان با اهمیتی را تجربه نکردند. برهمین اساس بهتر به نظر می رسید اقداماتی همچون اجرای سیستم جدید سفارش گیری در راستای حمایت از سهامداران قبل از شروع روند رو به رشد قیمت سهام شرکت های بورسی و شکل گیری جمعیت کثیر سهامداران آنها انجام می پذیرفت.

این مقام مسئول رونق بازار سهام طی سال آینده را منوط به بهبود وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور دانست و اظهار داشت: فعالان بازار سرمایه در صورتی شاهد رشد ارزش سهام شرکت های بورسی طی سال آینده خواهند بود که برآوردها و برنامه های دولتمردان همچون مذاکرات هسته ای ایران با گروه 1+5 تحقق یابد تا بدین نحو با حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور و تعامل تولیدکنندگان داخلی با آنها، وضعیت تولید و سودآوری صنایع مختلف بهبود یابد، به گونه ای که به نظر می رسد دستاورد تحقق این امر کاهش نرخ تورم و در مقابل افزایش نسبت پی بر ای بازار سهام باشد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با بیان اینکه شاخص کل از پتانسیل صعود طی سال آتی برخوردار است، افزود: با نزدیک شدن به فصل برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه سهامداران و در صورت حمایت دولت از بازار سرمایه، بار دیگر شاهد رشد قیمت سهام شرکت های بورسی همراه با صعود شاخص کل خواهیم بود. این در حالی است که خروج نقدینگی از بورس در صورت عدم پشتیبانی دولتمردان از سهامداران چندان دور از ذهن نخواهد بود.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دانایان پارس همچنین به افزایش نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی اشاره کرد و ابراز داشت: اجرای این برنامه به طور مستقیم بر قیمت سهام این شرکت ها و نیز روند سودآوری آنها تأثیر می گذارد، اما به نظر می رسد این اثر منفی در نهایت موجب تحقق زیان از سوی مجموعه های مذکور شود و تنها روند سودآوری آنها طی سال آینده نسبت به سال های قبل کاهش یابد.

همچنین بهتر به نظر می رسید تا این رشد قیمتی به صورت تدریجی اتفاق می افتاد تا فشار زیادی به این واحدها وارد نشود.

محمودزاده در پایان دو صنعت پتروشیمی و معدنی را جزو صنایع پربازده برشمرد و ابراز داشت: اگر چه در بودجه سال آتی کشور قیمت خوراک مجموعه های پتروشیمی افزایش یافته و پرداخت بهره مالکانه 30 درصدی شرکت های معدنی نیز از سوی نمایندگان مجلس مورد موافقت قرار گرفته اما به نظر می رسد مجموعه های مذکور با ارایه راهکارهایی همچون افزایش قیمت فروش محصولات همچنان از پتانسیل رشد سودآوری و صعود قیمت سهام برخوردار باشند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: رونق بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب