خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 7 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز افت حدودا 302 واحدی را تجربه کرد و وارد کانال 79 هزار واحدی شد. تاپیکو با 119 واحد و فملی با 42 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی شپنا با 78 واحد و شبندر با 27 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس در معاملات امروز بورس داشتند. شاخص کل فرابورس نیز رشد 2 واحدی را تجربه کرد.

ارزش معاملات بورس به 142.2 میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس به 102 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات تاپیکو با 20.6 میلیارد تومان و شپنا با 12 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را با فشار عرضه ها آغاز کردیم که نتیجه آن سقوط شاخص بار دیگر به محدوده کمتر از 80 هزار واحد بود. بازار امروز نشان داد برای رشد پتانسیل دارد ولی همچنان سهامداران حقیقی ترس از گزارش های پتروشیمی ها و بازگشایی منفی آنها دارند که البته همانطور که قبلا هم گفتیم سهام شرکت های پتروشیمی با اینکه سود خود را برای سال آتی نسبت به سال جاری کاهش خواهند داد افت زیادی نخواهند کرد و حامیان و خریداران حقوقی خوبی دارند، بنابراین سهامداران جوگیر حقیقی با فروش سهام ارزنده خود در قیمت های پایین فقط به خود ضرر و زیان وارد می کنند. امروز مشاهده کردید که چگونه حقوقی ها 30 میلیون سهم تاپیکو را از حقیقی ها خریدند! یا روز گذشته چگونه صف فروش پارسان را جمع آوری کردند.

بازار توانایی رشد دارد و امروز با برخی خبرها از جمله افزایش سرمایه شپنا، گزارش خوب سایپا، افزایش سرمایه وتجارت و احتمال فروش نیروگاه توسط وبصادر نشان داد بعد از رفع برخی نگرانی ها می تواند رشد خوبی داشته باشد. هفته آینده هفته مهمی برای بازار است البته اگر گزارش پتروشیمی ها منتشر شود و شاهد بازگشایی آنها باشیم. اگر قرار باشد شاخص افت شدید دیگری داشته باشد در هفته آینده رخ خواهد داد آن هم به واسطه بازگشایی احتمالی پتروشیمی ها در قیمت های منفی ! بعد از آن پایان افت شاخص خواهد بود و مسلما شرایط برای بازگشت بازار مهیا خواهد بود.

بسیاری از شرکت های بنیادی بازار به قیمت های جذابی رسیده اند و خرید آنها با دید میان مدت و بلند مدت می تواند مناسب باشد. نگاه بازار کم کم به سمت و سوی گزارش های 12 ماهه و مجامع شرکت ها که از اردیبهشت شروع می شود و اوج آنها در خرداد و تیر ماه سال آتی می باشد، معطوف خواهد شد.

مسلما بسیاری از شرکت ها در فصل مجامع با توجه به تقسیم سود خوب و پرداخت زودهنگام آن مورد توجه قرار خواهند گرفت. همزمان با برگزاری مجامع امسال در تیرماه سال آتی گزارش های سه ماهه اول 93 منتشر خواهد شد که در آن زمان عیار بسیاری از شرکت ها در زمینه تولید و فروش مشخص خواهد شد. هر چند بسیاری از شرکت ها بودجه های محتاطانه ای برای سال 93 اعلام کرده اند ولی در بیشتر آنها رشد تولید و فروش خواهند داشت.

اما برای هفته آینده نمی توان پیش بینی دقیقی داشت و همه چیز به احتمال انتشار گزارش های 93 پتروشیمی ها و بازگشایی آنها بستگی خواهد داشت. امیدواریم هر چه زودتر این اتفاق بیفتد و نگرانی بزرگی از روی بازار برداشته شود .

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در بانکی ها با وجود گزارش های مثبت 93 در بسیاری از شرکت ها ولی شاهد فشار عرضه ها در دو روز اخیر بوده ایم. خبر مزایده مجدد نیروگاه منتظر قائم در روزهای آتی توسط بانک صادرات و خبر افزایش سرمایه وتجارت تا حدودی تقاضا را در گزوه افزایش داد. گزارش 93 بزرگان گروه یعنی وبملت و وتجارت و وبصادر در روند حرکتی گروه بسیار موثر می باشد.

بانک صادرات در نظر دارد 100 درصد مجموعه دارایی خود در نیروگاه منتظر قائم را از طریق مزایده عمومی واگذار نماید. این نیروگاه یک نیروگاه توليد برق (نوع واحد سيكل تركيبي و بخار با ظرفيت ٤/١٦١٩ مگاوات) می باشد. قبلا در مرداد ماه سال جاری این نیروگاه با قیمت پایه 2580 میلیارد تومان به مزایده گذاشته شده بود. با توجه به اینکه یک نیروگاه 1000 مگاواتی با یورو 4000 تومانی بیش از 1800 میلیارد تومان ارزش دارد. ارزش این نیروگاه بیش از ارقام بیش از 3000 میلیارد تومان خواهد بود.

دفعه قبل که وبصادر به 100 تومان رسید، با پیامک به اعضا اعلام کردیم که وبصادر در قیمت های 100 تا 102 تومان بسیار کم  ریسک است. این سهم نوسان خوبی هم تا 110 تومان می دهد.

وتجارت با خبر افزایش سرمایه امروز تا صف خرید نیز پیش رفت ولی حقوقی ها از جمله رضوی دست از عرضه این سهم برنمی دارند. شرکت در افزایش سرمایه وتجارت مناسب خواهد بود. شرکت قصد دارد سرمایه خود را از 17،500،000 میلیون ریال به مبلغ 45،700،000 میلیون ریال ( معادل 161.14 درصد) افزایش دهد.این افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت(زمین و عرصه املاک) می باشد.شایان ذکر است وتجارت قصد دارد در سال 93 نیز افرایش سرمایه دهد و سرمایه خود را به 70،000،000 میلیون ریال افزایش دهد

علاوه بر بانک صادرات، بانک تجارت نیز نیروگاه سیکل ترکیبی فارس را در اختیار دارد. نیروگاه سیکل ترکیبی فارس با ظرفیت 1000 مگاوات بزرگترین نیروگاه این استان بوده و متشکل از 9 نیروگاه بخاری و گازی است. این نیروگاه از سال 1374 به بهره برداری رسیده و تحت مدیریت شرکت توانیر بوده و دارای راندمان بالا می باشد. ارزش این نیروگاه بیش از 1800 میلیارد تومان برآورد می شود.

در پالایشگاهی ها انتشار مجوز افزایش سرمایه 300 درصدی شپنا موج مثبتی را در گروه به راه انداخت. شرکت در افزایش سرمایه و خرید سهم با دید میان مدت و بلند مدت مناسب ارزیابی می شود.

شبندر با جو مثبت گروه معاملات مثبتی را تجربه کرد. با پی بر ای فعلی و پتانسل های بنیادی در سال آتی از جمله افزایش ظرفیت تولید بنزین به واسطه تکمیل پروژه بنزین سازی ( که در بودجه 93 لحاظ نشده است) سهم ریسک کمی دارد.

امروز چهارشنبه 7 اسفند خبر به تعویق افتادن معامله بلوکی شاوان را نیز داشتیم که ظاهرا به این دلیل بوده که بلوک فقط یک مشتری حقیقی داشته است.گفته می شود شاوان گزارش قابل قبولی برای سال آتی اعلام خواهد کرد.

در پتروشیمی ها تاپیکو بازگشایی شد که صف فروش سهم توسط حقوقی ها جمع آوری شد. شرکت اعلام کرده سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 94 آن 4 تومان به واسطه اثرات افزایش نرخ خوراک به 13 سنت کاهش خواهد یافت. تاپیکو در سال آتی قصد دارد 11 درصد دیگر از ستاره نفت خلیج فارس را خریداری کند تا تملک خود در این شرکت بزرگ را به 49 درصد برساند. اثرات سودآوری این شرکت بر سود سال های آتی تاپیکو بالا خواهد بود.

پارسان هفته آینده مجمع تقسیم سود دارد که خبرهای مجمع مهم خواهد بود.

فارس با خبر عرضه پتروشیمی نوری در بازار فرابورس با افزایش تقاضا روبرو شد و برای روز شنبه در قیمت 1681 تومان صف خرید تشکیل شد. پتروشیمی پارس که از زیر مجموعه های مهم فارس می باشد و قرار است 40 درصد آن نیز به غدیر و پارسان منتقل شود در شش ماهه امسال سود خالص خود را نسبت به شش ماهه سال قبل 245 درصد رشد داده است.

در خودرویی ها شایعات زیادی از ایران خودرو مبنی بر اینکه سود خوبی در سال آتی پیش بینی کرده به گوش می رسد. این گمانه زنی ها با توجه به گزارش خوب خساپا تا حدودی قوت گرفته است. گفته می شود ممکن است در گزارش خبهمن نیز اصلاحاتی صورت پذیرد، سهامداران شرکت به گزارش عجیب شرکت که بسیاری مهندسی شده می باشد اعتراض کرده و مراتب اعتراض خود را به بورس نیز اعلام کرده اند. در این گروه گزارش خزامیا جو منفی در گروه به راه انداخت.

سایپا که برنامه افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها را دارد برای سال آتی در اولین پیش بینی سود 11 ریالی اعلام کرده است. این در حالی ست که سال جاری زیان 435 ریالی به ازای هر سهم پیش بینی کرده بود. افزایش قابل توجه فروش ( ناشی از رشد تولید) باعث رشد چشم گیر سود عملیاتی در شرکت شده است. در بخش تولید فروش همه محصولات جمعا 90 درصد رشد داشته است. مقدار فروش نیز دقیقا به اندازه رشد تولید افزایش یافته است. شرکت پیش بینی رشد صادرات نیز داشته است. در سال 92 پیش بینی صادرات 49.9 میلیون دلار صادرات ( با دلار 2900 تومانی ) داشته که این رقم برای سال 93 به 275.6 میلیون دلار ( با دلار 2802 تومان) رسیده است.نکته دیگر اینکه شرکت سود حالص از سرمایه گذاری های خود را برای اسل 93 177.3 میلیارد تومان پیش بینی کرده است که نسبت به سال 92 افت 53 درصدی داشته است.همچنین هزینه های مالی شرکت نیز برای سال آتی با رشد 15 درصدی پیش بینی شده است

در برقی ها نماد معاملاتی نیروترانس با توجه به اعلام پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 1393/12/29 متوقف شد.

امروز شاهد عرضه اولیه بمپنا توسط رمپنا بودیم. قیمت عرضه با توجه به سود سال 93 با P/Eحدودا 6 صورت پذیرفت. قیمت نسبتا مناسبی بود و رشد خوبی خواهد کرد. ارزش این شرکت 350 میلیون یورو می باشد که با یورو 4000 تومان 1400 میلیارد تومان خواهد شد ( به ازای هر سهم 1923 تومان)

در سرمایه گذاری ها ، پردیس سرمایه خود را در سه مرحله و طی دو سال از مبلغ 50 میلیارد تومان به 150 میلیارد تومان از محل مطالبات و آورده نقدی و سود انباشته می رساند. در حال حاضر مجوز افزایش سرمایه 30 میلیارد تومانی شرکت از محل سود انباشته صادر شده است.

ونیکی نیز قصد دارد افزایش سرمایه 100 درصدی از محل سود انباشته دهد که مجوز آن صادر شده است.

در دیگر نمادها:

بیمه آسیا سود هر سهم سال مالی 93 خود را 114 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 81 ریالی سال 92 رشد 61 درصدی داشته است. در این گروه بیمه میهن نوسان خوبی می دهد. در بیمه ملت نیز شنیده هایی مبنی بر افزایش سرمایه به گوش می رسد.

قچار سود هر سهم سال مالی آتی خود را با توجه به رشد 15 درصدی نرخ شکر و افزایش فروش آن 351 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 رشد 30 درصدی داشته است.

شفارس برای سال 93 در اولین پیش بینی 341 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 302 ریالی سال 92 رشد 13 درصدی داشته است.

در حمل و نقلی ها صحبت هایی از بازگشایی حتاید می شود. برخی در مورد قیمت بازگشایی می پرسند. در مورد بازگشایی سهم حتما باید شاهد انتشار گزارش مالی و یا شفاف سازی باشیم. P/Eسهم پایین می باشد و نوع بازگشایی نیز بستگی به گزارش شرکت دارد.

در فولادی ها هنوز نگرانی ها نسبت به افزایش شدید نرخ حامل های انرژی در سال آتی وجود دارد. امروز در بورس کالا شاهد فزایش تقاضای خوبی برای محصولات ذوب بودیم.

کچاد به قیمت های حمایتی خود رسیده است. در این سهم در روزهای اخیر وامید و ومعادن به صورت خرد خریدار بوده اند.

مداران با وجود کاهش محسوس سود در سال 93 همچنان با توجه به خرید های کمیته امداد که در صد مالکیت خود در این شرکت را به 34.8 درصد رسانده است رشد می کند. مفاخر نیز با خرید های حقیقی ها و بانک دی بی رویه در حال رشد می باشد. همکاران سیستم در قیمت های کمتر از 500 تومان ریسک کمی دارد.

وکار در قیمت های کم ریسکی قرار دارد. امروز بلوک 31 میلیون سهمی شرکت را بیمه کارآفرین خریداری کرد.

ثمسکن بعد از تقسیم سود 70 درصدی در مجمع بازگشایی شد و صف فروش شد. خریدار سهم گروه سرمايه گذاري بانك مسكن بود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب