بهانه‌هایی برای تداوم روند منفی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به نظر می رسد روند نزولی شاخص بورس قصد ندارد به این زودی ها متوقف گردد بخصوص اینکه در این موقع بهانه های زیادی برای تداوم این روند می توان یافت. اول اینکه در این مقطع سال نیاز به نقدینگی ها در این مقطع رو به افزایش است و طبیعی است که فشار عرضه ها از سوی حقیقی ها و حقوقی ها افزایش یابد. از سوی دیگر با نزدیک شدن به پایان سال کارگزاری ها نیز تمایل دارند با مشتریان خود تسویه نمایند. از این جهت نیز بسیاری از سهامداران مجبورند با فروش سهام بدهی های خود را تسویه نمایند.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، این همه در حالی شکل می گیرد که در حال حاضر بازار سرمایه از مدت ها پیش اوضاع خوبی ندارد و روند ریزش ارزش سهام شرکت ها در بورس ادامه دارد. بنابراین افت 301 واحدی بورس در روز جاری نیز کاملاً طبیعی ارزیابی می گردد. خاطر نشان می شود بخشی از روند نزولی شاخص را هم می توان به دلیل عرضه اولیه در نماد “بمپنا” نیز دانست گفتنی است در روز جاری 36.4 میلیون از سهام این شرکت فرابورس عرضه شد که در نهایت قیمت 11100 ریال در این نماد برای روز اول به ثبت رسید کارشناسان معتقدند قیمت مذکور برای این عرضه عادلانه بوده و چنانچه شرایط بازار سرمایه تأثیر منفی بر این عرضه نداشته باشد بازدهی قابل توجهی را در این شرایط نابسامان بازار برای سهامدران جدید این شرکت به ارمغان خواهد آورد.

نکته ای که باید در این میان به آن اشاره شود اینکه در لابلای اخبار منتشر شده دیده می شود که مدیران صندوق های سرمایه گذاری مشترک این روزها از خروج سریع نقدینگی از صندوق های متبوع خود خبر داده و نسبت به آن ابراز نگرانی می کنند این موضوع قطعاً و در ابعاد گسترده تر در بازار سرمایه در حال رخ دادند است که باید مسئولین امر توجه نماید که تداوم روند سکوت فعلی در قبال وضعیت بازار سرمایه در آینده عواقب سختی را به دنبال خواهد داشت.

در روند معاملات روز جاری در گروه بانکی اوضاع اندکی بهبود یافت و برخی از این نمادها بانک صادرات، بانک دی و بانک تجارت توانستند اندکی رشد قیمت را تجربه نمایند در این گروه امروز نیز بانک صادرات توانست سهم عمده ای از حجم معاملات بورس را به خود اختصاص دهد که در ماه های اخیر دیگر این موضوع به یک امر عادی تبدیل شده است. ولی در مجموع تحلیل گران بنیادی در خصوص این سهم معتقدند در بین بانک های دولتی این نماد از وضعیت بهتری برخوردار بوده و می تواند در آینده بازدهی قایل توجهی را به همراه داشته باشد.

در گروه پتروشیمی همچنان افت قیمت به ثبت می رسد اما حجم معاملات با مشکل مواجه نبود و حمایت های هرچند اندک از نمادهای این گروه بعمل می آید. گفتنی است در نمادهای تاپیکو” “وپترو و برخی دیگر امروز افت قیمت به ثبت رسید اما نماد “فارس” در پایان با اندکی رشد به کار خود در این هفته پایان داد.

وضعیت در گروه پالایش ها به نسبت دیروز بهبود یافت و در این گروه شاهد رشد قیمت در نمادهای پالایش نفت تهران و بندرعباس و ایرانول بودیم ولی سایر نمادها نتوانستند عملکرد مثبتی از خود به نمایش گذارند.

در گروه فلزی دو نمادفایرا” و “ذوب توانستند رشد قیمت را تجربه کنند اما سایر نمادها همچنان در درصدهای منفی قرار دارند معدنی ها نیز وضعیت مشابهی را تجربه می کنند و در بین نمادهای مطرح این گروه “کنور” توانست رشد قیمت را در معاملات روز جاری تجربه نماید.

معاملات در گروه دارویی هم در روز جاری چندان دلچسب نبود هرچند تعداد نمادهایی که توانستند امروز افزایش قیمت را به ثبت رسانند قابل توجه بود اما در مقابل نیز نمادهای مزری همچون “تیپیکو” نتوانستد سهامداران خود را راضی نمایند و با افت قیمت در این هفته کار خود را به پایان رساندند.

خودرویی ها و ساختمانی ها هم وضعیت مشابه برای گروه های مطرح بازار را از خود نشان دادند و اکثر نمادهای این دو گروه نیز با افت بکار خود پایان دادند اما معاملات در بخش اوراق تسه در ساختمانی ها نسبت راضی کننده گزارش شد.

در پایان گفتنی است در دو سمت خرید و تقاضا تنها دو نماد هستند که با صف های میلیونی مواجه اند که در سمت خرید دو نماد دارویی جابرابن حیان و فنر سازی خاور دیده می شوند و در سمت فروش زامیاد و “ خمحرکه” جزو نمادهایی هستند که از صف فروش بالای یک میلیون برخوردارند همچنین در روز جاری بیش از 327 میلیون سهم در بورس و 428 میلیون سهم در فرابورس مورد معامله قرار گرفت که بنظر می رسد رونق معاملات در دور روز گذشته در بازار فرابورس در حال افزایش است اما در تالار بورس همچنان وضعیت یکنواخت دیده می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب