دوازده‌بازار در تالار بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، این روزها که حسابی شنبه بازارها و جمعه بازارها به خاطر نزدیکی به سال نو شمسی و تقاضای خرید مردم با قیمت پایین افزایش یافته شاهد هستیم که در بورس هم دوازده بازار راه افتاده و هر روز رأس ساعت دوازده بازار شاهد نقل و انتقال کلی سهم در نمادها مختلف هستیم که تا قبل از آن یا صف خرید داشتند یا تقاضای بدون پاسخ.

بطور مثال رأس ساعت دوازده امروز نمادهای “خودرو”، “سایپا”، “ورنا“، “شپنا”، “فارس”، “وتجارت و … با عرضه سنگین از سوی حقیقی یا حقوقی های مختلف مواجه شدند و همگی عرضه را بر تقاضا فزونی یافته دیدند.

اما نکته جالب معاملات عجیب بعد از ساعت 12 است که قرار بود در یک نرخ یعنی نرخ پایانی ساعت 12 باشد که در بسیاری از نماهای می بینیم که قیمت بیشتر یا کمتر از قیمت پایانی در حال ثبت و ورود دستور است که در نوع خود جالب است و ظاهراً هیچ کس هم حق اعتراض ندارد.

مشکلی که در حال حاضر برای بورس به وجود آمده این است که اگر دستورالعمل جدید معاملاتی حذف شود سیل عرضه های انباشته شده دوباره به تابلوی بورس باز می گردد و در غیاب این سد مصنوعی قیمت ها و سرانجام شاخص را کاهش خواهد داد.

اگر هم این دستور به قوت خود باقی بماند خریداران مؤثر انگیره ای برای خرید سهام ندارند چون هنگام فروش با مشکل مواجه می شوند و معلوم نیست تدبیر جدید مسئولان بازار سرمایه چه خواهد بود و همه نگران همین تدبیرهای مداوم و به اصطلاح ایرانیزه هستند.

محدودیت معاملاتی به شکل فعلی به مثابه این است که شما به سپرده گذار بانک بگویید شما حق ندارید پول خود را از حسابتان برداشت کنید چون زیاد سپرده دارید! و در بلندمدت فرار سرمایه ها را را به دنبال خواهد داشت امری که حتی مطلوب متولیان بورس نیست، هرچند که اگر از سهامداران خرد پرسش شود که این طرح مناسب است شاید خیلی از آنها موافق باشند چون فعلاً فقط به فکر منفعت لحظه ای خود هستند و این روش به آنها کمک می کند ولی در بلندمدت اثرات نامطلوب بر بورس می گذارد.

به نظر می رسد این روش چاره کار نباشد و هرچند که باید از حقوق سهامداران خرد دفاع شود و جلوی زیان بیهوده آنها در اسرع وقت گرفته شود اما نگه داشتن شاخص با وضعیت فعلی یعنی اینکه مریضی را که مرگ مغزی کرده به کمک دستگاه و در حالت کما فقط روی تخت نگه داریم بی هیچ تحرک و نشاطی گفتنی است که اگر امروز از کل ایرانیان پرسیده شود آیا موافقید قیمت بنزین برای هر لیتر 50 تومان شو قطعاً اکثریت موافقند ولی آیا به صلاح است؟ یا اگه پرسیده شود شما حاضرید حقوق مسئولان کشور به یک سوم تقلیل یابد حتماً همه خواهند گفت بله اما آیا این روش تعیین حقوق صحیح است؟

بورس تهران

به نظر می رسد همه چیز را با دموکراسی معکوس و عددی یا روش های پویولیستی می توان مدیریت کرد اما حل مسائل به این شیوه امری غیر ممکن است چرا که هنوز شرایط نابسامان بورسی مساعد نشده فقط شکل ظاهری بهتر شده و انسان را یاد این جمله می اندازد که

“خانه از پای بست ویران است              خواجه در بند نقش ایوان است”

اما پس از این انتفادهایی که در بالا مطرح شد باید از تلاش و نیت مسئولان بازار برای جلوگیری از ریزش شاخص سپاسگزاری کرد وای کاش روش های بهتری بکار می بستند و می گذاشتند که زخم بازار در هوای تازه خود درمان شود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب