از فتح قله تا سقوط به دره / صدا و سیما زبان به کام گرفته !

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

به یاد دارید نیمه نخست سال جاری هنگامی که شاخص بورس بی ترمز و در کوران اخبار و اطلاعات داخلی و خارجی خصوصاً پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کشورمان هر روز با رکوردی جدید مواجه می شد، بعد از ظهر همان روز خبر داغ تمامی شبکه های تلویزیونی و اخبار شبانگاهی پرداختن به فتح قله جدید توسط شاخص بورس و مصاحبه با سهامداران و کارگزاران بورس بود.

بنابراین گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در آن روزها نقش اول اخبار تلویزیونی تالار بورس بود و سهامداران حاضر در این تالار بازیگران اصلی آن بودند. آن روزها آنچنان مجری اخبار سخن از فتح قله ای دیگر توسط شاخص بورس می گفت که گویی تازه اول راه فتوحات هستیم و همه چیز هست الا نقدینگی سهامدار خرد و حقیقی که وارد بورس شود و فتوحات بعدی به اتفاق به ثبت برسد.

در آن روزها مسئولین و سرمایه گذاران و حقیقی ها چندان به دنبال دلیل برای حرکت به سمت قله ای جدید نبودند که البته حق هم داشتند به هر حال اخبار و اتفاقات آتی آنقدر خوشایند و مثبت بودند که کمتر کسی بهانه ای برای عدم ورود به این بازار پیدا می کرد.

سرانجام آن روزهای روشن با سهامداران و بازار سرمایه خداحافظی کرد و دورانی رسید که شاخص پس از فتح قله ها شروع به سقوط در دره ها کرد، هرچند که همیشه شنیده ایم که نوسان ذات بازار سرمایه است و هر سربالایی یک سرپایینی هم دارد اما به جرأت می توان ادعا کرد که این سرپایینی نتیجه آن سربالایی نیست.

اما از افت قیمت های اخیر و روند نزولی شاخص بگذریم به یک نکته مهم و قابل توجه برخورد می کنیم و آن سکوت معنادار صدا و سیما است. چطور می شود که شما سردبیرهای محترم برنامه های خبری چشمتان اخبار فتوحات شاخص را در قله های بورس می بیند اما در دیدن سقوط های اخیر به دره ها ناتوان است.

مگر نه این است که اغلب زیان دیدگان امروز در بورس همان بی خبران از بازار سرمایه و سهام روزهای گذشته هستند که با تبلیغات و اخبار شما وارد این بازار شده اند.

چطور در روزهای غرور و افتخار این سهامداران حقیقی و خرد بورس هستند که به جهت تعریف از آنچه شما می خواهید جلوی دوربین ها قرار می گیرند اما امروز که سر به زیر، پله های بالا رفته را دو تا یکی به عقب باز می گردیم و سهامداران در مانده از همه جا به دنبال روزنه ای برای رساندن صدای خود به گوش مسئولین هستند شما با بی تفاوتی از کنار آنها گذر کرده و دوربین های خود را پیش چشم مدیران و مسئولین بورس قرار می دهید تا ….

اما مهمتر از همه این موارد، آیا در سازمان عریض و طویلی همچون صدا و سیما حتی یک کارشناس بازار سرمایه هم وجود ندارد تا در برنامه های به اصطلاح کارشناسی علل افت و خیز شاخص بورس به عنوان مجری در مقابل مسئولین بورسی از آنها استفاده کند؟ شاید خنده دار ترین برنامه ها از نگاه فعالان بازار سرمایه همین گفتگوهای ویژه با مسئولین بازار سرمایه است که از شبکه های مختلف هر از چندگاهی به علت آرام کردن نارضایتی های سهامداران به صورت کاملاً تعریف شده پخش می شود.

داد سهامدار زمانی پای این برنامه ها در می آید که مجری سوال مدنظر سهامدار را می پرسد اما پس از شنیدن جواب بی ربط مسئول مربوطه شادمان از اینکه کار بزرگی انجام داده است قانع شده و در تأیید سخنان رییس یا مدیر مربوطه سر خود را تکان می دهد.

به هر حال اگر هیچکس هم نگوید فرقی نخواهد کرد و خود بهتر می دانید، در این بازار به دنبال دلیل افت نگردید و حتی به دنبال تخمین زمان بازگشت به روند صعودی هم نباشید چراکه همانگونه که ریزش ناگهانی و دفعتی بازار سرمایه به اختیار ما نبوده، مطمئن باشید بازگشتش هم به اختیار و به دستان ما نخواهد بود.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب