خلاصه خبرها و گزارش بورس یکشنبه 11 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز افت 521 واحدی را تجربه کرد و بار دیگر به کانال 79 هزار واحدی رسید.نماد معاملاتی تاپیکو با 44 واحد،شبندر با 39 واحد و فملی با 33 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس در معاملات امروز داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت حدودا 8 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس به 188.6 میلیارد تومان وارزش کل معاملات فرابورس به 65.2 میلیارد تومان رسید که رقم پایینی برای هر دو بازار می باشد.بیشترین ارزش معاملات بورس به شپنا با 116.7 میلیارد تومان و اوراق بدهی سایپا با 3.5 میلیارد تومان اختصاص داشت.بیش از 112 میلیارد تومان معاملات شپنا به صورت بلوکی بین بهداشت و شرکت آوای پردیس سلامت بود

بازار امروز را با فشار عرضه ها آغاز کردیم. بازار سرمایه این روزها با مدیریت خبرها توسط بورس، روند متعادل و نوسانی را در پیش گرفته است و بعد از چند روز معاملات مثبت شاهد فشار سنگین عرضه ها هستیم. به نظر می رسد اگر موضوع گزارش پتروشیمی ها و بازگشایی آنها نیز ختم به خیر شود بازار بهانه ای برای افت بیشتر نداشته باشد به خصوص اینکه پتروشیمی ها در هنگام بازگشایی مورد حمایت قرار بگیرند که تا الان هر سهم این گروه که به بازار بازگشته خیلی خوب حمایت شده است. سهامداران دیگر گروه ها نیز وقتی می بینند به خاطر همین پتروشیمی ها ضرر های زیادی را متحمل شده اند، کمتر راضی به فروش سهام خود خواهند شد ، البته اگر جو گیر نشوند!

برخی حقوقی ها بصورتی بی رویه در بازار عرضه می کنند که اگر سیستم محدود کردن فروش نبود بسیاری از سهامی که  آنها در آن عرضه کننده هستند شاید افت های بسیار شدید را تجربه می کردند. یکی از دلایل افت امروز بازار فروش سنگین حقوقی ها از ساعت 12 به بعد روز گذشته بود که نفس برخی سهام بزرگ را بریدند و سهامداران حقیقی هم به دلیل ترس از عرضه های بیشتر توسط حقوقی ها ترجیح دادند امروز بیشتر فروشنده باشند تا خریدار! یکی از دلایل اصرار برخی حقوقی ها به فروش روزهای پایانی سال می باشد و به نظر می رسد در روزهای پایانی سال شرایط بازار بهتر شود.

با اینکه برخی سیستم محدود کردن فروش را راهکاری مناسبی برای جلوگیری از فشار عرضه ها نمی دانند ولی برخی معتقدند اگر این سیستم اجرا نمی شد حقوقی ها بازار را با افت بسیار شدیدی همراه می کردند. در حالی که گفته می شود از روز 15 اسفند به بعد سیستم جدید معاملات در راستای محدود کردن فروش برداشته می شود ولی مسئولین این موضوع را تکذیب کرده اند.

از تحولات امروز بازار باید به عدم وجود مشتری برای بلوک فارس اشاره کرد که به جو منفی و بیشتر بازار دامن زد.دلار بازهم رشد کرد و به 3050 تومان رسیده است که خبر خوبی برای صادراتی های بورسی ست دلیل رشد دلار را برداشته شدن محدودیت برای اولویت 10 کالایی می دانند

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها بازگشایی پترول و شکبیر را داشتیم. شپترو نیز بازگشایی شد که با رشد قیمتی همراه شد. شازند بعد از افت تا محدوده ی حمایتی 2400 تومان مثبت و متعادل معامله شد. به نظر می رسد با توجه به تعدیل سود احتمالی شرکت در گزارش 12 ماهه و تقسیم سود خوب در مجمع سال آتی خرید سهم در این قیمت ها کم ریسک باشد.

پترول اعلام کرده است که افزایش نرخ خوراک در سود سال 93 این شرکت به دلیل شناسایی سود سال 92 شرکت های پتروشیمی تاثیری ندارد. همچنین شرکت اعلام کرده که در حال استعلام از شرکت های خوراک گازی زیر مجموعه برای مشخص شدن میزان تاثیرات افزایش نرخ خوراک بر بودجه آنهاست که می تواند بودجه سال آتی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. سهم امروز در 210 تومان بازگشایی شد و در 206 تومان آرام گرفت. به نظر نمی رسد سهم افت زیادی دیگری داشته باشد.

شکبیر اعلام کرده که عمده خوراک مصرفی این شرکت مایع است و درصد کمی از خوراک گازی ست و لذا این مصوبه تاثیر کمی بر سود سال 93 شرکت دارد.

بلوک فارس امروز بدون مشتری ماند و سهم نیز منفی معامله شد. عرضه اولیه پتروشیمی برزویه توسط فارس نیز به سال آینده موکول شده است.

در این گروه منتظر گزارش بودجه 93 شرکت های خوراک گازی هستیم که امیدواریم هر چه زودتر بازار از این عامل نیز عبور کند.

پارسان خبرهای خوبی در مجمع دیروز داشت. خبر افزایش سرمایه 100 درصدی دیگر تا سه ماه آینده و افزایش نرخ اوره در سال آتی از جمله اخبار مهم مجمع بود.

شیران با توجه به تعویق زمان مجمع سالیانه منفی تر از روزهای گذشته بود و به کمتر از 2900 تومان رسید. دلیل تعویق زمان مجمع اعلام نشده است.

در هلدینگی ها وصندوق با صف فروش بازگشایی شد ولی مورد حمایت حقوقی قرار گرفت و متعادل شد. وصندوق اعلام کرده با توجه به تاثیر افزایش نرخ خوراک بر سود سال 93 شرکت های پتروشیمی این عامل بر سود سال جاری شرکت تاثیر ندارد مگر اینکه نرخ تعیین شده عطف به ماسبق شود و به سال مالی 92 شرکت های پتروشیمی تسری یابد!

وبانک و وغدیر هنوز بازگشایی نشده اند.وبانک که تعدیل مثبت خوبی داده است از تقسیم سود وتوسم نیز که 55 تومان بوده حدودا 8 تومان دیگر به سود سال 92 خود اضافه می کند.

در خودرویی ها روز گذشته خبر افزایش سرمایه ایران خودرو جوی مثبت در گروه به راه انداخت. پیش بینی رشد تولید و افزایش فروش در سال های آتی توسط این شرکت و پیش بینی تولید محصولات جدید توسط برخی شرکت ها باعث افزایش امیدواری ها در این گروه شده است. ولی نوسان گیران در این گروه فعال هستند به طوری که بعد از معاملات مثبت یکی دو روزه شاهد افزایش شدید عرضه ها در گروه هستیم حتی اگر مثبت ترین اخبار به بازار برسد.

ایران خودرو روز 21 اسفند مجمع افزایش سرمایه خواهد داشت. سود شرکت نیز گفته می شود با سرمایه فعلی بین 10 تا 15 تومان اعلام می شود.

در این گروه خکاوه مثبت معامله شد. معامله بلوکی ایران دو چرخ نیز که توسط خعتبار عرضه شد با قیمت پایه ی 230 تومان به ازای هر سهم تایید شده است. خعتبار برای تعدیل متوقف می باشد.

ختور برای سال آتی در اولین قدم 316 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود سال 92 رشد 40 درصدی داشته است.افزایش تیراژ تولید و فروش و نرخ فروش محصولات علت رشد سود شرکت می باشد.

در این گروه مدیرعامل ایران‌خودرو گفته: اثر رفع تحریم‌ها بر صنعت خودرو را اردیبهشت تا خرداد سال آینده خواهیم دید و این بهبود نه در کیفیت و مشخصات فنی خودروها خواهد بود نه قیمت. مذاکراتی نیز با خودروسازان آلمانی داشته ایم.

در بانکی ها هنوز گزارش 93 وبصادر، وتجارت و وبملت منتشر نشده است. وبصادر برنامه فروش نیروگاه قائم را دارد که در صورت فروش نقدینگی خوبی وارد شرکت خواهد شد و تحول خوبی در شرکت رخ می دهد. وتجارت ظاهرا قصد دارد سود سال 93 را بعد از افزایش سرمایه منتشر کند. وبملت نیز بعد از افزایش سرمایه 21 درصدی معلوم نیست چرا گزارش خود را منتشر نمی کند.

در فلزی ها و فولادی ها خبر افزایش 24 درصدی نرخ برق در سال آتی و خبر افزایش تقاضا در بورس کالا برای محصولات آنها ریسک گروه را تا حدودی کاهش داده است.

امروز هم در بورس کالا تقاضای مناسبی برای محصولات فلزی ( ذوب و فملی ) شاهد بودیم.

فولاد امروز در قیمت های کمتر از 400 تومان نیز معامله شد.رشد فروش شرکت در بورس کالا و پیش بینی رشد صادرات در سال آتی از خبرهای مهم شرکت می باشد. ضمن اینکه اگر شیب افزایش نرخ حامل های انرژی نیز بالا نباشد بهای تمام شده ی شرکت نیز رشد زیادی نخواهد داشت. سهم در 400 تومان حمایت محکمی دارد . عرضه اولیه فولاد هرمزگان به لحاظ روانی بر روند قیمتی سهم موثر خواهد بود.

دارویی ها با توجه به اینکه در گزارش های مالی 12 ماهه نیز به عنوان یکی از موفق ترین صنایع در ارائه گزارش های مثبت خواهند بود همچنان می توانند مورد توجه سرمایه گذاران باشند. در ضمن نباید از تقسیم سود خوب این شرکت ها نیز در مجامع سال 92 غافل شد.

والبر در برخورد به مقاومت 650 تومانی با افزایش عرضه ها روبرو شد و منفی شد. گفته می شود این شرکت در سال 93 سود خیلی خوبی خواهد ساخت. فعلا در اولین پیش بینی برای سال آتی 90 تومان اعلام کرده است. تیپیکو نیز مسلما با افت بیشتر تقاضای بیشتر خواهد داشت.

در ساختمانی ها ثاخت کمترین p/e بازار را دارد و امروز در قیمت های کمتر از 200 تومان شاهد افزایش تقاضا در سهم بودیم. ثمسکن هم با قیمت 215 تومان صف فروش داشت. nav سهم بین 300 تا 305 تومان است و به نظر قیمت فعلی برای سهم کم ریسک باشد. آ س پ که افزایش سرمایه سنگینی دارد می توان با دید بلند مدت یکی از گزینه های خوب گروه باشد.

در دیگر نمادها

پالایشی ها پتانسیل های بنیادی خوبی دارند ولی باید دید بلند مدت و میان مدت به این گروه داشت. به نظر می رسد بعد از رفع ابهام در مورد کیفی سازی محصولات و نرخ آنها شرایط این گروه بهتر نیز شود. خرید شپنا با دید بلند مدت گزینه کم ریسکی ست. شبندر نیز که فعلا بین 1400 تومان تا 1550 در نوسان است و ریسک کمی دارد.

در حمل و نقلی ها تعدیل مثبت 170 درصدی حسینا جالب بود. این شرکت حمل و نقلی به دلیل افزایش درآمدها در بندر بوشهر سود خود را رشد زیادی داده است. شایان ذکر است که پرونده این شرکت در رابطه با اعلام سود  بیش از 400 تومانی در کمیته رسیدگی به تخلفات سازمان بورس در دست بررسی است.

در سرمایه گذاری ها وصنعت روز 22 اسفند مجمع تقسیم سود دارد. شرکت سود تقسیمی را در اردیبهشت ماه تقسیم خواهد کرد.

وصنا نیز امروز برای برگزاری مجمع سالیانه متوقف شد.

مفاخر همچنان با صف خرید روبروست و میتازد. شاید این شرکت نیز همانند حسینا یک تعدیل مثبت نجومی دارد و فقط برخی از آن خبر دارند. سود سال 92 شرکت 27 تومان و سال 93 حدودا 56 تومان است و قیمت سهم به بیش از 700 تومان رسیده است!

رتاپ برای سال آتی 1228 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 1170 ریالی سال 91 رشد 5 درصدی داشته است. سود عملیاتی شرکت نسبت به سال 92 رشد 18 درصدی داشته است.

مپنا اعلام کرده است برای جلوگیری از تشکیل قیمت حبابی در بمپنا در این سهم عرضه خواهیم کرد. روز گذشته 2 میلیون سهم و امروز نیز 3 میلیون سهم توسط مپنا عرضه شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: گزارش روزانه بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب