لطفاً آدرس غلط به بازار ندهید !!!

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

دزدی مشغول بریدن قفلی بود، از او پرسیدند به چه کاری مشغولی؟ پاسخ داد: در حال ویولون زدنم، پرسیدند: پس کو صدای سازت؟ جواب داد: صدایش صبح به گوش می رسد! هر چند که در مثل مناقشه نیست اما حکایت این روزهای بورس تهران نیز بی شباهت به حکایت فوق نیست.

براساس گزارش بورس نیوز، از ابتدای دی ماه تاکنون که قیمت ها شروع به کاهش کرد و به تدریج روند منفی در تالار شیشه ای خانه کرد، کلیه کارشناسان، مدیران شرکت های حقوقی و مسئولان سازمان بورس و حتی بسیاری از رسانه ها دلیل اصلی کاهش قیمت ها و روند منفی را، بحث نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی و ایجاد جو منفی به واسطه تبعات آن بیان کردند.

مدیران بورس و شرکت های بورسی در هر مصاحبه ای آنچنان از حاکم شدن فضای منفی بر شرکت های پتروشیمی به عنوان بزرگان بازار خبر دادند که ناخودآگاه همه باور کردند علت اصلی اصلاح قیمت ها، تصویب نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی و تبعات آن است.

اما اکنون و با گذشت حدود 2 ماه از آغاز روند منفی در بازار سرمایه به نظر می رسد دلایل عنوان شده برای نزول قیمت ها چندان با واقعیت ماجرا تطابق ندارد.

چراکه چنانچه افت قیمت صنایع به دلیل کاهش قیمت ها در بزرگ صنعت بازار یعنی پتروشیمی ها باشد اکنون باید شاهد کاهش قابل ملاحظه ارزش بازاری صنعت شیمیایی از ابتدای دی ماه تاکنون باشیم.

اما با نیم نگاهی به نمودارهای ذیل در نهایت تعجب نه تنها شاهد کاهش ارزش بازاری آنها نیستیم بلکه انگار افزایش نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی موجبات رشد ارزش بازاری این صنعت را فراهم نموده است.

ارزش بازاری صنایع در 92.10.1

ارزش بازار

ارزش بازاری صنایع در 92.12.10

ارزش بازار

اینجاست که صدای ویولون مدیران شرکت‌ها، مسئولان مربوطه و حتی رسانه ها در دو ماه گذشته اکنون به گوش می رسد!

نکته دردناکی که از بررسی دو نمودار فوق به ذهن می رسد این مطلب بوده که ماه هاست رسانه ها ،مدیران، کارشناسان و مسئولان بورس، به سهامداران آدرس غلط می دهند و از اخبار پیرامون نرخ خوراک شرکت‌های پتروشیمی به عنوان حربه ای برای توجیه شرایط نابسامان این روزهای بورس استفاده می کنند. در حالی که مقایسه وضعیت شیمیایی با دیگر صنایع نه تنها چنین امری را نشان نمی دهد.

بلکه آنچه از این نمودارها پیداست نشان دهنده این موضوع است که ارزش بازاری دیگر صنایع بورس بیش از گروه پتروشیمی افت کرده به گونه ای که با کم شدن سهم آنها از ارزش بازاری بازار، فضا برای گروه پتروشیمی بیشتر از گذشته شده و نسبت ارزش بازاری آن نسبت به کل بازار حدود یک درصد نیز رشد کرده است.

در برخی از صنایع همچون خودرو و سیمان افت قیمت ها در حدی بوده که سهم آنها در میزان ارزش بازاری به زیر یک درصد نزول کرده است!

در نهایت آنچه به عنوان سوال اصلی مطرح بوده این است که آیا واقعاً افرادی که مدت هاست نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی را دلیل اساسی افت قیمت ها می دانند، می توانند توجیه منطقی برای واقعیت عنوان شده از ارزش بازاری صنایع ارایه دهند؟

این چه تعدیل نرخ خوراکی است که بر قیمت سهام شرکت های پتروشیمی اثر ندارد ولی بر سایر صنایع چون بانک، خودرو، سیمان، ساختمان و … تأثیر دارد. این هم از عجایب بورس تهران است …

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
3 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب