توافق موقت با پالایشگاه نفت اصفهان بر سر قیمت خوراک

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

نماد شرکت پتروشیمی اصفهان در حالی همچنان بعد از یکسال و نیم متوقف می باشد که به نظر می رسد مقداری از مشکلات پیرامون تأمین خوراک مصرفی شرکت از پالایشگاه نفت اصفهان در پی توافقات موقت صورت گرفته رفع گردیده است.

یک مقام مسئول در شرکت پتروشیمی اصفهان در این خصوص به خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: حدود یک ماه است که هیأت مدیره جدید توانسته با توافق انجام شده با پالایشگاه اصفهان به صورت موقت اقدام به تأمین مقداری از سوخت مورد نیاز شرکت نماید و خطوط تولیدی را به حرکت درآورد.

سیاوش ناهید با اشاره به اختلاف شرکت بر سر قیمت با پالایشگاه اصفهان اظهار داشت: در حال حاضر با شرکت پالایشگاه نفت اصفهان بر سر اصل قیمت خوراک اختلاف داریم که طی مذاکرات انجام شده تصمیم بر آن شد که وزارت نفت اقدام به کارشناسی و اعلام نظر قطعی در خصوص قیمت خوراک را صورت دهد.

وی خاطر نشان کرد: شرکت پتروشیمی اصفهان در حال حاضر با دریافت سوخت و تبدیل آن به رافینیت برای پالایشگاه اصفهان سعی کرده پرداخت مقداری از بدهی خود به این شرکت را از این طریق تهاتر نماید.

وی ادامه داد: “شصفها” همچنان با مشکل عدم بازگشت مبالغ خارج شده از حساب شرکت توسط خریدار قبلی بلوک سهام رو به روست به طوریکه در حدود 600 الی 700 میلیارد تومان طلب از آنها داریم که با پیگیری های صورت گرفته در دستگاه فضایی در حال پیگیری موضوع برای برگشت این مبلغ از محل دارایی ها و موجودی نقد آنها هستیم.

معاون رییس مجتمع پتروشیمی اصفهان با اشاره به ظرفیت 9700 بشکه ای خوراک پتروشیمی اصفهان ابراز داشت: خوراک مصرفی شرکت انحصاری می باشد و تراز تولید آن در کشور منفی است بنابراین وزارت نفت با سرمایه گذاری اولیه ای که در این شرکت نموده بود تعهد تأمین خوراک مورد نیاز را هم به این شرکت با ظرفیت 9700 بشکه اختصاص داده است ولی با توجه به مسائل پیش آمده در حال حاضر شرکت پالایشگاه نفت اصفهان تعداد 600 بشکه خوراک را به پتروشیمی اصفهان تحویل می دهد بنابراین شرکت با 62 درصد ظرفیت در حال تولید می باشد.

وی افزود: در شرایط فعلی صحبت هایی در خصوص تأمین خوراک مورد نیاز شرکت از بورس انرژی به میان آورده شده که ما نپذیرفتیم چراکه اصولاً شرکت نباید برای دریافت مابه تفاوت 3700 بشکه ای مورد مصرف خود را که وزارت نفت به پتروشیمی اصفهان تعهد کرده مجبور به رقابت در بورس انرژی شود.

شرکت پالایشگاه نفت اصفهان یک تعهد به شرکت پالایش و پخش برای تأمین مواد مورد مصرف در تهیه بنزین و از طرف دیگر یک تعهد برای تأمین 9700 بشکه خوراک مورد مصرف پتروشیمی اصفهان را دارد که به دلیل بدهی های شرکت که در زمان هیأت مدیره قبلی به وجود آمده به این شرکت بزرگ در زمینه تولید انواع محصولات آروماتیک در ایران داده نمی شود.

وی افزود: این مجتمع با این تعهد سرمایه گذاری شده و با این تعهد هم به بخش خصوصی واگذار گردیده است. بنابراین درست نیست که ما را از حق طبیعی خود برای سهمیه اختصاص یافته به دلیل عدم مدیریت صحیح و دقت کافی در واگذاری در نتیجه انباشت بدهی به این شرکت که سرمایه ملی است محروم کنند.

این مقام مسئول در خصوص راهکارهای خروج از وضعیت فعلی اظهار داشت: در هر صورت این شرکت یک سرمایه ملی محسوب می شود و از سابقه طولانی و خوبی در صنعت پتروشیمی برخوردار است بنابراین باید با حمایت از شرکت و همکاری با مدیران آن در جهت رفع موانع تولیدی و افزایش توان بازپرداخت بدهی ها اقداماتی صورت گیرد.

حتی شرکت پالایشگاه نفت اصفهان و بانک های طلبکار می توانند سهام شرکت پتروشیمی اصفهان را بردارند و اجازه دهند شرکت با تمام ظرفیت به فعالیت خود ادامه دهد تا همه از آن منتفع شوند.

سیاوش ناهید با اشاره به رفتار محتاطانه پالایشگاه نفت اصفهان در مواجهه به پتروشیمی اصفهان ابراز داشت: تیم مدیریتی پالایشگاه اصفهان به دلیل عملکرد نادرست خریدار قبلی شرکت همچنان با احتیاط با پتروشیمی اصفهان رفتار می کنند که تا حدودی حق دارند بنابراین تیم مدیریتی جدید تمام تلاش خود را برای نشان دادن صداقت و درستی خود انجام می دهد.

معاون رییس مجتمع پتروشیمی اصفهان در خصوص وضعیت فعلی تولید و فروش عنوان کرد: در صورت تأمین خوراک در تولید با مشکل خاصی رو به رو نیستم اما در حوزه فروش داخلی مشکل نداریم ولی به دلیل بدهکاری مالیاتی که شرکت دارد کارت بازرگانی به شرکت داده نمی شود بنابراین یک سری محصولات را به بورس کالا بردیم و پذیرش هم صورت گرفته ولی جلسه آخر برای بازگشایی نماد محصول انجام نشده است و به عقب افتاده است.

این در حالی است که شرکت با عرضه محصولات به تعادل عرضه و تقاضا در بازار کالا کمک شایانی نمود ولی درخواست صادرات مازاد مصرف داخل که از طرف شرکت ارایه شده بود را بدون جواب رها کرده اند.

این مقام مسئول با اشاره به مزیت های شرکت ابراز داشت: این شرکت با توجه به بهره گیری از تکنولوژی بسیار بالا از جهات مختلف همچون کارکرد عالی و ایمنی مناسب و همین طور کاهش آلاینده های محیط زیستی پتانسیل های زیادی دارد که می تواند با حمایت دولت و همکاری بانک ها در بخشش جرایم بانکی و تقسیط بازپرداخت بدهی ها به روال عادی تولید و استفاده بهینه از توانایی خود بازگردد.

مدیر سهام شرکت پتروشیمی اصفهان در خاتمه در خصوص مذاکرات انجام شده برای بازگشایی نماد معاملاتی شرکت اظهار داشت: متأسفانه با وجود رفع ابهامات عمده مطرح شده از سوی سازمان بورس این سازمان همچنان اقدام به بازگشایی نماد “شصفها” نکرده است و پیگیری ها در این زمینه ادامه دارد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: شپنا

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب