خلاصه اخبار و رویدادهای بورس سه شنبه 13 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز افت 446 واحدی را تجربه کرد و در آستانه ورود به کانال 77 هزار واحدی قرار گرفت.نماد معاملاتی وغدیر با 112 واحد ، شفن با 89 واحد و تاپیکو با 72 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی وبملت و وپاسار به ترتیب با 64 و 33 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس در معاملات امروز داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 146.1 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 153.9 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات بورس به نماد وغدیر با 12.2 میلیارد تومان و همراه با 9.1 میلیارد تومان اختصاص داشت

امروز روز خاصی برای بازار سرمایه بود. گزارش پیش بینی سود 93 شرکت های پتروشیمی منتشر شده بود و آماده بازگشایی ،قیمت خیلی از نمادها نیز واقعا جذاب شده بودند. جذابیت قیمت ها در نمادهای بنیادی بازار در کنار عدم کاهش جدی سود پتروشیمی ها و دستور العمل جدید معاملات اعتباری باعث شد تا تقاضا در قیمت های منفی بسیاری از سهام بنیادی بازار افزایش یابد و حتی باعث مثبت شدن آنها شود.

افت شدید و عمیق بازار از قضیه نرخ خوراک و توقف پتروشیمی ها شروع شده  و تا الان هم خیلی عمیق ادامه دار شده است. پتروشیمی هایی که خیلی ها معتقد بودند با افزایش نرخ خوراک به 13 سنت سود های خود را برای سال بعد خیلی کاهش می دهند حالا با انتشار گزارش های 93 نشان دادند که این طور نبوده است و حتی با رشد تولید بیشتر ( که توانایی آن را دارند) و تثبیت نرخ دلار در بیش از 3000 تومان می توانند سود های فعلی اعلام شده را بازهم تعدیل دهند. نکته دیگر این جاست که شرکت های پتروشیمی در نرخ محصولاتشان محتاط بوده اند و تثبیت نرخ های جهانی و احتمالا افزایش بیشتر مسلما رشد سود آنها را در پی خواهد داشت.

سوال این است که اگر علت افت بازار پتروشیمی ها بوده، این افت منطقی بوده است؟ مسلما خیر! بسیاری از شرکت های گروه فلزی و معدنی و دیگر تک سهم ها تعدیل منفی های بیش از 40 و 50 درصد ارائه کرده اند ولی پتروشیمی ها گزارش های خیلی بدی هم ارائه نکرده اند.صف فروش آنها امروز جمع آوری شد و فردا معاملات متعادل تری را تجربه خواهند کرد. در کل افت آنها که به عقیده بسیاری عامل اصلی افت بازار بوده است خیلی شدید نخواهد بود و با توجه به p/e های پایین بسیاری از آنها،معاملات متعادلی را تجربه خواهند کرد.

اما خبر مهم دیگر برای بازار افزایش توان اعتباری خرید توسط شرکت‌های حقوقی در بازار سهام می باشد ضوابطی که روز گذشته تصویب شده و می تواند بر بازار سهام تاثیر خوبی داشته باشد.قرار است از فردا بنا به تصویب هیئتمدیره سازمان  سه محدودیت عمده از معاملات اعتباری حقوقی ها حذف شود.

در چارچوب این مصوبه، کارگزاران دارای رتبه الف و ب که سابقه تخلفاتی با اهمیت (براساس دستورالعمل معاملات اعتباری و الزامات کفایت سرمایه) نداشته باشند، می توانند تا سقف 5 برابر حقوق صاحبان سهام شرکت کارگزاری، به اشخاص حقوقی با سرمایه ثبت و پرداخت شده بیشتر یا مساوی 10 میلیارد ریال اعتبار تخصیص دهنـد.

همچنین کارگزاران الف و ب واجد شرایط فوق حداکثر مجازند تا سقف 10 درصد حقوق صاحبان سهام شرکت کارگزاری، به مشتریان حقیقی و مشتریان حقوقی با سرمایه ثبت و پرداخت شده کمتر از 10 میلیارد ریال اعتبار اختصاص دهنـد. در چارچوب این اصلاحیه، میزان اعتبار قابل تخصیص سایر کارگزاران به کلیه مشتریان، اعم از اشخاص حقیقی و یا اشخاص حقوقی، حداکثر به میزان 10 درصد حقوق صاحبان سهام کارگزاری است.

این طرح طرح خوبی ست و باعث افزایش تقاضا در بازار می شود ولی به شرطی که قانون محدودیت فروش نیز برداشته شود. دیروز بعد از ظهر نیز اعضای کمیته فرعی شورای عالی بورس جلسه داشتند. در این جلسه محدودیت ایجاد شده توسط بورس در فروش ها موثر و مفید خوانده شد ولی در این جلسه اعضای شورا به این جمع بندی رسیدند که بهتر است این محدودیت ها حذف شود چرا که این محدودیت ها برای زمان شرایط هیجانی بازار بوده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

امروز روز بازگشایی پتروشیمی ها بود. شفن، شیراز، زاگرس، خراسان، کرماشا و شپدیس با افت قیمت به بازار بازگشتند. صف فروش آنها توسط حقوقی ها جمع آوری شد ولی در پایان مجددا برخی از آنها صف های فروش کم حجم تشکیل دادند.

خراسان که سود سال 93 را نسبت به سال 92 با افت 16 درصدی همراه کرده است به دلیل اینکه پی بر ای پایینی دارد و نرخ اوره صادراتی را نیز برای سال آتی 330 دلاردر نظر گرفته است با افزایش تقاضا روبرو شد. شرکت نرخ فروش اوره داخلی را نیز 330 دلار با دلار 2650 تومانی ( 874 تومان) در نظر گرفته است. نرخ قیلی 612 تومان بوده است.

کلیه اوره سازان نرخ داخلی اوره را 874 تومان لحاظ کرده اند.

شپدیس سود هر سهم سال آتی را 4025 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 کاهش 13.6 درصدی داشته است. شرکت نرخ تسعیر ارز برای صادرات را 2900 تومان و نرخ فروش اوره صادراتی را نیز 390 دلار درهر تن در نظر گرفته است. p/eسهم با سود 4025 ریالی فعلی 4.4 می باشد که پایین می باشد.

کرمانشاه هم با صف فروش بازگشایی شد ولی صف سهم توسط حقوقی جمع آوری شد. شرکت سود هر سهم سال آتی را 1693 ریال اعلام کرده که نسبت به سود سال 92 افت 17 درصدی داشته است. کرماشا نرخ فروش اوره صادراتی را 330 دلار و نرخ دلار را برای فروش های صادراتی 2900 تومان در نظر گرفته است. نرخ فعلی اوره در بازار های جهانی در حال حاضر 410 دلار می باشد.

پتروشیمی شیراز سود سال 93 را نسبت به سود سال 92 تغییری نداده است ولی علت صف فروش سهم پی بر ای بالای سهم بود. شیراز به دلیل طرح اوره و آمونياک سوم که قرار بوده در سال آتی به بهره برداری برسد رشد p/e  داشته است. شرکت در ارتباط با پيش بيني آثار مالي طرح اوره و آمونياک سوم، شرکت عنوان نموده است “بهره برداري واحد اوره و آمونياک سوم در آخر ماه 11 سال 1393 اعلام گرديده است. با توجه به اينکه در يک ماهه آخر بهره برداري بصورت آزمايشي خواهد بود، لذا عملا امکان برنامه‌ريزي فروش ميسر نمي باشد و طبق اصل احتياط مي‌بايستي ميزان توليد و فروش مذکور در حساب‌ها لحاظ نگردد.

در متانولی ها شخارک هنوز گزارش سال آتی خود را منتشر نکرده است ولی دو شرکت زاگرس و فن آوران به ترتیب سود سال 93 را نسبت به سود سال 92 با کاهش 28 و 30 درصدی همراه کرده اند.

زاگرس تولید خود را از 2.15 میلیون تن به 2.5 میلیون تن افزایش داده و نرخ فروش متانول را نیز 390 دلار در هر تن با دلار 2900 تومانی در نظر گرفته است. در حال حاضر نرخ متانول در بازارهای جهانی 590 دلار در هر تن می باشد.بنابراین در صورت تثبیت نرخ های جهانی درمحدوده فعلی و افزایش تولید به بیش از 2.5 میلیون تن شرکت سود خود را افزایش خواهد داد.

شفن گزارش محتاطی منتشر کرده است. شرکت با وجود افزایش مقدار تولید و فروش متانول اما نرخ تسعیر دلار را 2650 تومان در نظر گرفته است و نرخ متانول را نیز 400 دلار در هر تن در نظر گرفته است. مسلما اگر شرکت نرخ دلار را همانند دیگر شرکت های گروه 2900 تومان لحاظ می کرد تعدیل منفی کمتری می داد.

شسینا سود هر سهم سال مالی 93 خود را 407 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 با افت 40 درصدی همراه شده است. دلیل این کاهش سود مربوط به افزایش نرخ خرید متانول و افزایش هزینه های عمومی و سایر هزینه های عملیاتی می باشد.

وغدیر بازهم صف فروش داشت. صف فروش سهم به طورکامل جمع آوری نشد و پیش بینی می شود فردا به طور کامل جمع شود. شرکت روز 25 اسفند ماه مجمع تقسیم سود دارد و از روز 28 اسفند نیز آن به پرداخت خواهد کرد.

پارسان هنوز بازگشایی نشده است . در مجمع شرکت که چند روز پیش برگزار شد اعلام شده بود که نظر دولت برای خوراک 10 سنت می باشد و توافقاتی هم در حال انجام است .شنیده هایی به گوش می رسد که احتمال ارائه یک لایحه بدین منظور وجود دارد

برخی پتروشیمی ها که تعدیل بیش از 20 درصدی داشته اند بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شدند. برخی معتقدند که باید تمامی پتروشیمی ها بدون محدودیت بازگشایی می شدند تا همگام با افت بازار بورس افت کنند ولی این مطابق با قانون نیست .

وبانک امروز صف خرید داشت. دیروز هم گفتیم که جوزدگی برخی سهامداران باعث شد سهم در قیمت های مناسبی بازگشایی شود.

در بانکی ها دیروز گفتیم که وبملت در قیمت های 210 تومان و کمتر از جذاب است و امروز شاهد اقبال به سهم در قیمت 216 تومان بودیم. وتجارت نیز با توجه به افزایش سرمایه در تاریخ 20 اسفند در قیمت های فعلی کم ریسک ندارد.

وبصادر نیز با توجه به برنامه فروش نیروگاه قائم شرایط مشابهی دارد.وپست با توجه به افزایش سرمایه و قیمت 1200 تومانی برای بلوکش صف خرید داشت

در خودرویی ها خبهمن در قیمت های نسبتا مناسبی قرار دارد و امروز شاهد واکنش به این قیمت ها بودیم.برخی به گزارش 30 تومانی سال 93 شرکت نگاه می کنند ولی این گزارش بسیار عجیب منتشر شده و حالتی محتاظ نیز اگر قرار شد ارائه شود باید همانند سود سال 93 اعلام می شد.

ایران خودرو در قیمت های حمایتی 260-265 تومان واکنش نشان داد و با افزایش تقاضا روبرو شد.

در این گروه ئیس کل گمرک اعلام کرده که  تعرفه واردات خودرو تا پایان سال نهایی و اعلام می‌شود.

در برقی ها با تصویب دولت و ابلاغ معاون اول رئیس جمهور، متوسط قیمت فروش هر کیلو وات ساعت بدون تغییر ساختار تعرفه از ۴۳۰ ریال به ۵۳۳.۲ ریال افزایش می‌یابد.

صف خرید بمپنا امروز به طور کامل عرضه شد ولی مجددا صف خرید شد. این سهم طرفداران خاص خود را دارد. سهم 36.5 میلیون معامله شد که 27.5 میلیون از آن را حقوقی ها عرضه کردند. با توجه به اینکه رمپنا تعهد عرضه 5% دیگر از بمپنا را دارد (یعنی 36.4میلیون سهم) و اینکه 10 میلیون آن را در روزهای بعد از عرضه اولیه فروخته است؛ بنابراین مجبور به فروش “بیشتر” از 26.4 میلیون نیست و اگر کل این تعداد را عرضه کرده باشد دیگر سهمی برای عرضه ندارد.

در انفورماتیکی ها حقیقی ها و بانک دی دست به دست هم داده اند و تا توانسته اند مفاخر را بالا کشیده اند. سهم بازهم در نزدیک به 800 تومان صف خرید داشت ولی در ادامه پرعرضه ظاهر شد و در 756 تومان متعادل شد.

همکاران سیستم نوسان خوبی در محدوده 470 تا 530 تومان دارد .خرید سهم در قیمت های کمتر از 500 تومان کم ریسک است. شرکت برای سال آتی برنامه افزایش سرمایه دیگری نیز دارد. گزارش شرکت نیز از نظر عملیاتی برای سال آتی مناسب بوده است.

افرانت تنها صف خرید این گروه بود و به جز سیستم و مفاخر سایر نمادها منفی معامله شدند.

ساختمانی ها در بسیاری از نمادها p/e های جذابی دارند ولی نوسان گیری و عرضه در این گروه معمولا بالاست. ثاخت با p/e کمتر از 4 همچنان پر عرضه است. بسیاری از نمادهای این گروه افت های بیش از 50 درصدی داشته اند که ثاخت یکی از آنها ست. آ س پ هم در قیمت های کمتر از 480 تومان ریسک کمی دارد .خرید سهم با دید بلند مدت با توجه به افزایش سرمایه مهمی که دارد مناسب ارزیابی می شود.

حمل و نقلی ها یکدست قرمز پوش و در بیشتر نمادها صف فروش بودند. در این گروه حسینا با توجه به گزارش عجیب و تعدیل مثبت سنگین معلوم نیست سهم در چه زمانی بازگشایی می شود. حتاید نیز همچنان متوقف می باشد. شاید برخی همانند حسینا منتظر اعلام تعدیل مثبت از سوی حتاید باشند ولی نمی توان در مورد وضعیت شرکت پیش بینی دقیقی انجام داد

در سرمایه گذاری ها وخارزم که افت زیادی داشته است با معاملات مثبتی همراه شد علت توجه به سهم رشد قیمت سهام بانکی ها بود.حق تقدم شرکت نیز رشد خوبی داشت.

وتوسم بعد از تقسیم سود 55 تومانی در قیمت 260 تومان بازگشایی شد.سرمایه گذاری میراث فرهنگی در قیمت های بیش از 500 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد شنیده می شود سمگا در گزارش 12 ماهه با تعدیل منفی روبرو خواهد شد.

وتوشه امروز هم افت قیمتی داشت. شرکت با سود 60 تومانی و p/e حدودا 5 در حال معامله است. سهم از 564 تومان به 309 تومان امروز افت داشته است و در قیمت های کم ریسکی قرار دارد.

همراه و اخابر معاملات متعادلی را تجربه کردند.برخی در مورد خرید همراه و شرکت در مجمع اردیبهشت ماه شرکت سوال می پرسند.خرید سهم با قیمت های فعلی و بلند مدت و حضور در افزایش سرمایه بسیار کم ریسک می باشد و به نظر برای افراد ریسک گریز تصمیم خوبی باشد.شرکت تقسیمی خوبی دارد و سود خود را نیز زود پرداخت می کند

دارویی ها بعد از یک اصلاح چند روزه برای خرید جذابتر خواهند شد. در دارویی ها تیپیکو در قیمت های کمتر از 700 تومان و والبر در قیمت های کمتر از 600 تومان کم ریسک می باشند و با دید بلند مدت و میان مدت مناسب برای خرید می باشند

در این گروه داسوه مجوز افزایش سرمایه 131.5 درصدی را از محل سود انباشته را دریافت کرده است. سهم امروز منفی بود.

در لاستیکی ها پاسا و پکویر مثبت و سایر نمادها منفی معامله شدند. پاسا سود هر سهم سال 92 خود را از 2757 ریال به 3500 ریال افزایش داده است . سود سال 93 را نیز در اولین پیش بینی 3210 ریال اعلام کرده است.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب