اونس جهانی رو به افزایش گذاشت / صعود همزمان طلا و دلار

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
طلا و دلار

دنياي اقتصاد : قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی، تحت‌تاثیر نگرانی نسبت به دخالت نظامی روسیه در اوکراین افزایش یافت. برخی از کارشناسان نگرانی نسبت به وضعیت کسری بودجه دولت آمریکا را نیز در تقویت طلا موثر می‌دانند. تقویت اونس با روند صعودی نرخ ارز در بازار داخل همراه و افزایش قیمت سکه را موجب شده است. صرافان، افزایش تقاضای نوروزی را عامل اصلی افزایش نرخ ارز در بازار داخلی می‌دانند. هر چند گروهی نیز، نگرانی نسبت به شروع جنگ در اوکراین را هم در افزایش قیمت دلار موثر می‌دانند.

نگرانی نسبت به دخالت نظامی روسیه در اوکراین نرخ اونس را افزایش داد

ادامه نوسانات در بازار ارز و طلا

گروه بازار پول- قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی، تحت‌تاثیر نگرانی نسبت به دخالت نظامی روسیه در اوکراین افزایش یافت. برخی از کارشناسان نگرانی نسبت به وضعیت بودجه دولت ایالات‌متحده را نیز در تقویت طلا موثر عنوان کرده و معتقد هستند موفقیت یا عدم موفقیت دولت آمریکا در کاهش کسری بودجه، احتمالا تضعیف یا تقویت طلا در ماه‌های آتی را به دنبال خواهد داشت.

به هر روی، تقویت اونس با روند صعودی نرخ ارز در بازار داخل همراه و در کنار تقاضای نسبتا بالای این روزها، افزایش نسبتا شدید قیمت سکه را موجب شد. درخصوص ادامه روند صعودی نرخ ارز در بازار داخل نیز، صرافان همچنان افزایش تقاضای نوروزی را دخیل می‌دانند. شایعاتی نیز شنیده می‌شود، مبنی‌بر اینکه احتمالاتی که عده‌ای نسبت به شروع جنگ در اوکراین می‌دهند، افزایش قیمت دلار را موجب شده است.

تقویت اونس

قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی، دیروز افزایش یافت. دیروز اولین روز هفته برای بازارهای جهانی بود و طلا که چهار هفته گذشته را با افزایش قیمت پشت سر گذاشته بود، این هفته را نیز با روند افزایشی شروع کرد. این در حالی است که آخرین نظرسنجی «کیتکو نیوز» از کارشناسان اقتصادی حاکی از کاهش قیمت طلا در هفته جاری بود.

نتایج نظرسنجی پیشین کیتکو نیز با واقعیت انطباق نداشت و درحالی‌که به افزایش قیمت طلا نظر داشت، نرخ اونس تغییر چندانی ثبت نکرد. به هر روی کارشناسانی که در نظرسنجی اخیر کیتکو به کاهش قیمت طلا رای داده بودند؛ به‌طور کلی در دو دسته جای می‌گرفتند: عده‌ای معتقد بودند که قیمت طلا در هفته‌های ابتدایی سال‌جاری، بیش از اندازه افزایش پیدا کرده و به‌زودی وارد مسیر اصلاحی خواهد شد. عده‌ای دیگر نیز بر این باور بودند که افزایش قیمت طلا باعث کاهش تقاضا از سوی بازارهای مالی جهان به‌خصوص بازارهای آسیایی شده و انعکاس این امر در افت قیمت طلا رویت خواهد شد.

با این وجود ناآرامی‌های سیاسی اوکراین اجازه تحقق یافتن پیش‌بینی‌های کارشناسان «کیتکو نیوز» را نداد. تحلیلگران اقتصادی بر این باورند که به دنبال تشدید تنش بین اوکراین و روسیه و نگرانی‌ها نسبت به اقدام نظامی مسکو در منطقه، قیمت جهانی نفت دیروز افزایش یافت و نرخ هر اونس طلا را نیز همراه خود بالا کشید. همراه با جدی شدن دخالت نظامی روسیه در اوکراین قیمت طلا در اولین ساعات مبادلات دیروز بیش از یک درصد افزایش یافت و در ادامه رشد بیشتری را نیز تجربه کرد؛ البته برخی از کارشناسان اخباری را که درخصوص کسری بودجه دولت آمریکا منتشر شده است نیز در تقویت طلا موثر عنوان می‌کنند. مشکل کسری بودجه، اخیرا انتقادات زیادی را علیه دولت آمریکا برانگیخته، در نتیجه نگرانی‌هایی در این خصوص به وجود آمده که باعث شده استقبال از فلز زرد‌رنگ افزایش یابد.

قیمت طلا نیز در نتیجه این امر قدری رشد کرده است؛ البته کارشناسان علت اصلی تقویت دیروز طلا را نگرانی‌ها درخصوص دخالت نظامی روسیه در اوکراین عنوان می‌کنند، با این وجود احتمال دارد که اقدامات دولت آمریکا برای رفع مشکل کسری بودجه، بازار طلا را تحت‌تاثیر قرار دهد. به گزارش «رویترز» دولت آمریکا قصد دارد در بودجه پیشنهادی خود از افزایش کسری بودجه جلوگیری کند.

افزایش کسری بودجه به معنی کاهش ارزش دلار و افزایش قیمت طلا است، در نتیجه موفقیت یا عدم موفقیت اوباما در کاهش کسری بودجه می‌تواند واکنش منفی یا مثبت فلز زرد رنگ را به همراه داشته باشد. به هر روی در شرایط پیچیده پیش رو اظهارنظر قطعی درخصوص آینده فلز زردرنگ میسر نیست و باید دید بازار طلا به ناآرامی‌های سیاسی، سیاست‌های اقتصادی کشورهای توسعه یافته، بحران اقتصادهای نوظهور و تقاضای فیزیکی چگونه واکنش نشان می‌دهد.

بازار طلای داخل

انواع سکه دیروز کار خود را با افزایش قیمت شروع کردند. تقاضای نوروزی این روزها باعث شده که قیمت‌ها در بازار طلای داخل تمایل به افزایش داشته باشد، همراه شدن این عامل با دو عامل تقویت کننده دیگر باعث شد که انواع سکه، دیروز افزایش قیمت بیشتری را تجربه کنند. فعالان بازار بر این باورند که قیمت سکه، گذشته از تقاضای فیزیکی تا حد زیادی به روند تغییرات نرخ اونس جهانی و ارز بازار داخلی حساسیت دارد. دیروز نیز تقویت طلای جهانی و ادامه افزایش قیمت‌ها در بازار ارز باعث شد که نرخ سکه به نسبت روزهای پیش، بیشتر افزایش یابد.

قیمت هر گرم طلای 18 عیار نیز دیروز تحت‌تاثیر عوامل مساعد ذکر شده افزایش یافت و از سطح 100 هزار تومانی عبور کرد. بازار طلا که تا چند هفته پیش با رکود نسبتا شدید مواجه بود و پایین بودن سطح عرضه و تقاضا، حتی امکان انعکاس تغییرات نرخ اونس را از بازار طلای داخل سلب کرده بود، در این روزها قدری رونق گرفته است. افزایش تقاضا در روزهای پایانی سال، تقویت اونس و روند افزایشی نرخ ارز در روزهای اخیر نیز مهم‌ترین عواملی عنوان می‌شوند که خروج بازار سکه از رکود را موجب شدند. به هر روی از آنجا که رکود پیشین بازار سکه باعث عقب‌افتادگی قیمت‌ها در بازار طلای داخل به نسبت اونس جهانی شده بود، افزایش قیمت این روزهای سکه و طلای گرمی می‌تواند به اصلاح قیمت‌ها و هماهنگی بازار طلای داخل و خارج کمک کند.

بازار ارز

روند صعودی نرخ ارز، دیروز در بازار داخل ادامه داشت و قیمت دلار آمریکا حتی از سطح  3 هزار و 100 تومانی نیز عبور کرده بود. درحالی‌که شایعاتی مبنی‌بر تاثیر احتمالاتی که مردم به شروع جنگ در اوکراین می‌دهند، بر افزایش نرخ دلار شنیده می‌شود، عمده صرافان راسته بازار همچنان نوسانات این روزها را طبیعی عنوان کرده و آن را مختص بازار قبل از عید می‌دانند. بر این اساس بازار که مدت نسبتا زیادی آرام بود و سطح مبادلات در آن پایین آمده بود در جریان تقاضاهای نوروزی تکان خورده است. بر این اساس در این روزها نوساناتی در بازار دیده می‌شود که به اعتقاد بازاری‌ها مقطعی بوده و یکی دو هفته دیگر تمام می‌شود.

تاثیر ناآرامی‌های سیاسی اوکراین نیز در نرخ برابری روبل روسیه در مقابل دلار و یورو قابل مشاهده بود. ارزش روبل روسیه پس از تشدید تنش‌های سیاسی اوکراین، به مقدار قابل توجهی در مقابل یورو و دلار افت کرد. البته برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که این امر به دنبال اتخاذ سیاست پولی سختگیرانه از سوی بانک مرکزی روسیه و افزایش نرخ بهره از 5/5 به هفت درصد روی داد. به هر حال تضعیف روبل در بازارهای جهانی با کاهش نرخ رسمی این ارز در بازار داخل همراه بود.

اما نوسانات اخیر نرخ ارز سوالاتی درخصوص قیمت دلار در سال آینده به وجود آورده است. در این خصوص برخی از صرافان قیمت 3 هزار تومان را برای نرخ دلار در سال 93 پیش‌بینی می‌کنند. این رقم با پیش‌بینی برخی از کارشناسان نیز منطبق است. این افراد که قیمت دلار در سال 93 را حدود 3 هزار تومان تخمین می‌زنند، معتقدند که بهبود اوضاع اقتصادی مستلزم آن است که قیمت ارز با شیبی ملایم به گونه‌ای متناسب با اختلاف تورم داخل و خارج کشور افزایش یابد تا بنگاه‌های تولیدی داخلی قدرت رقابت با محصولات وارداتی را داشته باشند و رفته‌رفته پیشرفت کنند. این در حالی است که افزایش نرخ دلار در اذهان عموم مردم منفی تلقی می‌شود. به هر روی شیب مد نظر این کارشناسان بسیار ملایم بوده و به تعبیری این افراد با ثبات نرخ ارز موافق هستند، ولی معتقد هستند که تثبیت آن می‌تواند مضراتی برای اقتصاد کشور داشته باشد.

کارشناسان امیدوارند که ثبات بعد از تعطیلات نوروز به بازار برگردد و در سال آینده، بازاری باثبات و پویا داشته باشیم. پیشرفت مذاکرات و گسترش روابط خارجی ایران نیز امیدواری‌ها در این خصوص را تقویت کرده است. بنا است که دور بعدی مذاکرات کارشناسی و سیاسی بین ایران و 1+5 از فردا در وین همزمان با نشست فصلی شورای حکام آغاز شود. درخصوص گسترش روابط اقتصادی ایران نیز اظهارات وزیر صنعت، معدن و تجارت جالب توجه بود. وی با اشاره به اینکه در گشایش اعتبارات اسنادی تفاهماتی با چین صورت گرفته است، گفت: «انتظار داریم علاوه‌بر تامین مالی پروژه‌ها همکاری بین ایران و چین در بخش سرمایه‌گذاری مستقیم نیز افزایش پیدا کند.»

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب