تن پوش سبز بورس با بازگشت پتروشیمی‌ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس یک روز پس از بازگشایی اغلب نمادهای پتروشیمی روندی صعودی به خود گرفت و توانست بیش از 374 واحد رشد نماید، اما نکته قابل توجه معاملات امروز روندی صعودی قیمت سهام شرکت های پتروشیمی بود که منجر به ایجاد جو روانی مثبت در بین اهالی تالار و خوشبینی نسبت به آینده نزدیک بازار سرمایه شد.

بنابر گزارش بورس نیوز، حال و هوای روند معاملاتی روز جاری نسبت به روزهای قبل متفاوت بود، بطوریکه این تفاوت حتی نسبت به روزهای مثبت یک ماه اخیر هم قابل لمس بود.

اهالی تالار بر این باورند که احساس آغاز روزهای طبیعی بورس در معاملات امروز بین فعالان بازار سرمایه موج می زد، بطوریکه اغلب صف های خرید و افزایش حجم معاملات ناشی از حمایت از بازار و سهام شرکت ها نبود بلکه تقاضای فعالان بازار سرمایه باعث این امر شده بود.

براین اساس در گروه بانکی شاهد افزایش حجم معاملات و روند صعودی بودیم بطوریکه این اتفاق در اکثر نمادهای این گروه منجر به تشکیل صف های خرید شد اما نکته قابل توجه معاملات این گروه خرید و فروش های سهامداران حقوقی بود که به نحو قابل توجه ای رشد از خود نشان می دهد. اهالی تالار معتقدند گروه بانکی در سال آینده حرف های زیادی برای گفتن دارند اما شاید خیلی نباید انتظار قیمتی زیادی از آنها داشت چراکه نحوه عرضه سهامداران آنها نسبت به دیگر گروه ها سنگین تر و شدیدتر است.

از سوی دیگر در گروه پالایشی بورس نیز روند صعودی مشهود بود این گروه نیز جز پرحرف و حدیث ترین گروه های مدنظر فعالان بازار سرمایه برای سال آتی است. گروه مذکور نسبت به گروه بانکی از متولی حرفه ای تر و محکم تری برخوردار است.

اما گروه ساختمانی از جمله گروه هایی است که اگرچه طی معاملات امروز روندی سبز و با قدرت از خود به نمایش گذاشت اما اهالی تالار معتقدند این گروه رفتارهای نوسانی زیاد داشته و چندان قابل اعتماد نیست و از همه مهمتر لیدری در گروه مذکور دیده نمی شود البته فراموش نکنیم که افت قیمت سهام این گروه طی دو ماه اخیر بیش از دیگر گروه ها بوده و از لحاظ قیمتی سهام جذاب در آن به وفور یافت می شود.

در گروه پتروشیمی نیز امروز روند غافلگیر کننده ای را شاهد بودیم؛ چراکه در حالی اغلب سهام شرکت های فعال این گروه روند صعودی را تجربه کردند که به باور اهالی تالار این گروه برای مدتی باید مورد بی مهری بازار سرمایه قرار می گرفت. به هر حال عامل اصلی بازار مثبت و سبز امروز رشد قیمت سهام این گروه بود به عبارت دیگر شرکت های این گروه برای جبران مافات آمده اند.

از سوی دیگر پرحاشیه ترین گروه این روزهای بازار سرمایه امروز با روندی صعودی کار خود را آغاز کرد. گروه خودرویی در بورس که معاملات امروز را در غیاب لیدر این روزهای خود یعنی ایران خودرو آغاز کرد توانست روند مثبت و همراه با تقاضای خرید سهام اغلب شرکت های فعال در خود را نظاره گر باشد. اهالی تالار معتقدند سهام اغلب شرکت های گروه خودرویی گزارش های قابل قبولی را از خود ارایه کرده اند که در هیاهوی روند نزولی شاخص بورس به چشم نیامدند و از این پس احتمالاً شاهد توجه بیشتر فعالان بورس به شرکت های این گروه خواهیم بود که این موضوع با بازگشت ایران خودرو رنگ و بوی جدیدی به خود خواهد گرفت.

در پایان اهالی تالار اعتقاد دارند که روند اصلی بازار سرمایه به سمت صعودی شدن و رشد قیمت سهام شرکت ها پس از برداشته شدن روش معاملاتی جدید با یکی دو روز تأخیر نمایان می شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب