خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 14 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بعد از نوساناتی مثبت و منفی در نهایت با رشد 374 واحدی روبرو شد و در حالی که کانال 77 هزار واحدی را نیز لمس کرده بود در پایان به 78،447 واحد رسید .نماد معاملاتی پارسان با 362 واحد و وغدیر با 82 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی شبندر ، فارس با 134 واحد و تاپیکو با 89 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس در معاملات امروز بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 375 میلیارد تومان و فرابورس به 157.8 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش کل معاملات بورس به معاملات وبملت با 55.5 میلیارد تومان و همراه با 48 میلیارد تومان اختصاص داشت.البته بیشتر ارزش معاملات به صورت بلوکی بود.

بازار امروز متفاوت از روزهای قبل بود و ما را یاد روزهای مثبت چند ماه قبل در فصل پاییز انداخت. بازار مراحل سختی را در ماه های اخیر پشت سر گذاشته است و افت 10 هزار واحدی نیز در این مدت افت کمی نبوده است. بعد از سپری کردن ابهامات فراوانی که بر بازار سایه افکنده بود و بعد از رسیدن قیمت ها به کف قیمتی خود ، حالا نوبت روز های مثبت بازار است که امیدواریم با راه کارهای موثر ضمن برگشت اعتماد ها به بازار شاهد بازگشت روزهای خوب به بازار سرمایه باشیم. کارشناسان مکانیزم اخیر سازمان بورس برای اعتبار دهی به کارگزاران را بهترین اقدام برای مهار روند منفی شاخص ارزیابی می کنند و پیش‌بینی می کنند بازار سهام در روزهای آینده روند مثبت خود را ادامه دهد البته معتقدند که محدودیت های فروش نیز باید هر چه زودتر برداشته شود. در مورد برداشتن محدودیت های فروش مدیر نظارت بر بورس ها و بازار های سازمان گفته که اگر برنامه ای برای برداشتن این طرح باشد بعد از بررسی های توسط هیئت مدیرهه تصمیم گیری خواهد شد.

اما امروز بازار مثبت و پر تقاضایی را شاهد بودیم. برای برگشت بازار باید حمایت ها در بسیاری از نمادها ادامه یابد تا به بازار در هفته آینده امیدوار بود این اتفاق امروز افتاد و حالا می توان به شروع هفته آینده امیدوار بود.

تعادل در گروه پتروشیمی در بازار و حمایت های بیشتر می تواند بر روند معاملاتی بازار مهم باشد. پتروشیمی ها که دیروز را با صف فروش آغاز کرده بودند امروز حتی به قیمت های مثبت نیز رسیدند. پتروشیمی هایی که مسبب اصلی افت شدید بسیاری از نمادها در گروه های مختلف بودند بعد از یک روز افت قیمت امروز به تعادل قیمتی رسیدند . این باید تجربه ای باشد برای سهامداران جو زده ای که بی دلیل باعث ضرر و زیان های شدید به خود و دیگران شدند. حال می توان گفت که کمترین ضرر در مدت افت بازار را همین سهامداران پتروشیمی متحمل شدند.

بعد از بازگشایی پتروشیمی ها و افزایش چند برابری تخصیص اعتبار به حقوقی ها که همزمان باید محدودیت های فروش نیز برداشته شود همه چیز برای برگشت بازار مهیاست البته نباید انتظار زیادی هم از بازار داشت که خیلی سریع قله های قبلی باز گردد. فعلا همین که بازار منطقی رفتار کند و متعادل شود خوب است. بازار امروز چهارشنبه 14 اسفند نیاز از ساعت 12 به بعد پر عرضه ظاهر شد که البته نباید نگران این عرضه ها بود.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در اخبار سیاسی بحران در اوکراین در حال افزایش بود که پوتین تا حدودی کوتاه آمد تا شرایط در این کشور آرامتر شود.

در حوزه اخبار سیاسی وزیر خزانه‌داری آمریکا گفته که اکنون زمان مناسبی برای وضع تحریم‌های جدید علیه ایران نیست، گفت: وضع تحریم‌های جدید می‌تواند مذاکرات را از مسیر خود خارج سازد و همکاری‌های بین‌المللی را متلاشی سازد

اشتون روز شنبه در ایران خواهد بود. ˈجن ساکیˈ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در واکنش به سفر شنبه آینده مسوول ارشد اتحادیه اروپا به ایران گفت: با توجه به نقش مهم ˈکاترین اشتونˈ در مذاکرات هسته ای، چنین سفری طبیعی است

در دیگر اخبار براساس مذاکرات به عمل آمده بین مقامات بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و مقامات ژاپنی و در راستای تفاهم ژنو؛ سه بانک بزرگ آن کشور، آمادگی خود را برای انجام عملیات تسویه مربوط به کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی اعلام کردند.

رئیس کل بانک مرکزی از دریافت قسط اول پول نفت ایران در پی توافق ژنو خبر داده و گفته: قسط دوم تا دو روز آینده وصول می شود.

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی به خصوص روی رشد خوبی داشته است و به قیمت سرب رسیده است.مس نیز در بیش از 7000 دلار در هر تن در حال معامله است

در اخبار بورسی معاون وزیر اقتصاد اعلام کرده است که روزهای خوب بازار سرمایه فرا رسیده است و تصمیم گیری های خوبی برای بازار سرمایه در دستور کار است

در بازار داخلی چه خبر بود؟

از گروه بانکی شروع می کنیم. امروز روز خوبی را در این گروه شاهد بودیم. اقبال به بانک ملت از روز گذشته و گزارش خوب وبصادر برای سال آتی و خبرهای مثبت دیگر از برخی نمادها باعث توجه به گروه شده است.

امروز غوغایی در وبملت به پا بود. بعد از بازگشایی پایین سهم در روز دوشنبه شاهد افزایش جالب تقاضا در این سهم هستیم. امروز هر چه سهم را عرضه می کردند خریداران نیز کوتاه نمی آمدند و تمامی سهام عرضه شده را جمع آوری می کردند. در پایان نیز با صف خرید به کار خود پایان داد. وبملت به عنوان ارزنده ترین سهم گروه بانکی که توانایی های خود را در سال 93 نیز نشان خواهد داد در این قیمت ها گزینه خوبی برای سرمایه گذاری با دید بلند مدت می باشد.

در وبملت امروز شاهد معاملات بلوکی زیادی بودیم. یک بلوک 90 میلیون سهمی را گروه مالی ملت و یک بلوک 50 میلیون سهمی را صندوق تامين آتيه كاركنان بانك ملت عرضه کرد.

وبصادر  که مدت ها ست با عرضه چند حقیقی با عرضه های زیادی روبرو ست با گزارش خوب سال 93 به صف خرید رسید و کم کم خود را برای رشد تا 115 تا 120 تومان آماده می کند. شرکت برای سال آتی در اولین پیش بینی مبلغ 151 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود 112 ریالی سال 92 با رشد 35 درصدی روبرو شده است. با فروش نیروگاه منتظر قائم نیز باید شاهد تحولات مثبت در شرکت باشیم.

وتجارت بار دیگر به بیش از 370 تومان بازگشت. وتجارتی که سهامدارانش امیدوارند این بار از مقاومت 380 تومان عبور کند و به قیمت های بیش از 400 تومان برسد. سهم چند روز دیگری میهمان بازار است و برای افزایش سرمایه 161 درصدی در روز 20 اسفند آماده می شود.

بانک تجارت امروز یک بلوک 45 میلیون سهمی را در رتاپ و یک بلوک 25 میلیون سهمی را در والبر عرضه کرد.

وسینا به دلیل  شایعه افزایش سرمایه از محل فروش ساختمان شهرک غرب در سال بعد و واگذاری حصه نیروگاه قم طی یک مزایده با اقبال روبرو شده است.

وپارس هم با توجه به جو مثبت گروه مثبت معامله شد. شرکت یک معامله بلوکی داشت.  بلوک شرکت، توسط یکی از زیر مجموعه های ایران خودرو به شرکت بازرگانی پاساد ایرانیان منتقل شد..

در پتروشیمی ها شاهد معاملات مثبت در بیشتر نمادها بودیم. پارسان که ناو آن 967 تومان می باشد در 973 تومان بازگشایی شد و در 934 تومان با صف فروش روبرو شد که البته در پایان صف فروش سهم جمع آوری شد. در قیمت های فعلی ریسک سهم بالا نمی باشد. NAV پارسان بر اساس آخرین قیمت زیر مجموعه های بورسی و ارزش گذاری زیر مجموعه های غیر بورسی (بر اساس آخرین سود های پیش بینی شده ) مبلغ 967 تومان می باشد که قیمت سهم در محدوده ی 97 درصدی آن معامله می شود. فاصله قیمت از ناو سهم کم می باشد که با انتقال قطعی بخشی از بلوک 40 درصدی پتروشیمی پارس به پرتفوی شرکت ارزش خالص دارایی ها افزایش خواهد یافت .

شپدیس که پی بر ای پایینی دارد با توجه به بازگشایی منفی پارسان با صف فروش روبرو شد. خریدار امروز سهم نیز هامون سپاهان بود. هامون سپاهان دیروز نیز 4 میلیون سهم شرکت را خریداری کرده بود.

صف فروش وغدیر بالاخره امروز جمع آوری شد. وغدیر با سود 1208 ریالی به مجمع امسال خود که در تاریخ 25 اسفند برگزار می شود خواهد رفت. سود هر سهم شرکت نیز از 28 اسفند پرداخت خواهد شد.

پترول با توجه به شرایط بنیادی مناسب و احتمال انتقال از بازار پایه به بازار دوم فرابورس رشد خوبی در دو روز اخیر داشته است.پترول در معاملات امروز 47میلیون سهم دیگر از پتروشیمی جم را فروخت

تاپیکو بعد از افت چند روزه امروز با اقبال روبرو شد. قرار است یک بلوک شرکت از طرف بانک رفاه عرضه شود.

شخارک که بیشترین تعدیل منفی را در بین پتروشیمی ها داده است بازگشایی شد ولی معامله نشد. شخارک سود هر سهم سال مالی آتی خود را در اولین پیش بینی مبلغ 4680 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 ( 7389 ریال ) با افت 37 درصدی داشته است. مبلغ فروش در سال 93 نسبت به سال 92 با افت 12 درصدی و بهای تمام شده با توجه به افزایش نرخ گاز ترش به 13 سنت با رشد 19 درصدی روبرو شده است. مبلغ فروش با وجود افزایش مقدار تولید و فروش و افزایش نرخ فروش محصولات نسبت به سال 92 کاهش یافته است که دلیل آن کاهش نرخ تسعیر ارز به 2650 تومان است. نرخ تسعیر ارز درسال 92 حدودا 3225 تومان بوده است.مهمترین محصول شرکت متانول می باشد که مقدار تولید وفروش آن نسبت به سال 92 با رشد 2 درصدی روبرو شده است.مقدار تولید و فروش پروپان،بوتان نیز به ترتیب با رشد 3 و 6 درصدی روبرو شده است

دیشب اشاره کردیم که بسیاری از ساختمانی ها P/E  های پایین دارند و فردا روز مهمی برای بسیاری از آنها در جهت برخورد به نقاط حمایتی می باشد. امروز شاهد رشد قیمتی بسیاری از ساختمانی ها به دلیل برخورد به نقاط حمایتی شان بودیم. ثاخت کمترین پی بر ای بازار را دارد و به همین دلیل صف خرید داشت..

در دیگر نمادها و گروه ها

در گروه خودرویی شاهد توقف ایران خودرو برای اعلام تعدیل عایدی مثبت برای سال 93 بودیم. به نظر می رسد شرکت بعد از افزایش سرمایه شاهد انتشار گزارش سال 93 شرکت باشیم.

با توقف ایران خودرو جوی مثبت در گروه خودرویی به وجود آمد که در این بین خبهمن با توجه به شرایط بنیادی مناسب تر صف خرید مستحکم تری داشت.

خکار برای سال 93 در اولین پیش بینی مبلغ 655 ریال به ازای هر سهم اعلام کرده است که نسبت به سود سال 92 رشد 82 درصدی داشته است. افزایش فروش علت تعدیل خوب شرکت می باشد.

در تایر سازان پاسا رشد قیمت داشت. پتایر برای سال آتی در اولین پیش بینی مبلغ 484 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود 88 ریالی سال 92 رشد 450 درصدی داشته است. تولید و فروش شرکت 36 درصد کاهش داشته است که باعث کاهش مبلغ فروش و بهای تمام شده و افزایش سود ناخالص شرکت شده است. کاهش هزینه های عمومی و متفرقه نیز باعث شده سود عملیاتی رشد 51 درصدی داشته است. به نظر نمی رسد سهم با توجه به p/e بالایی که دارد رشد زیادی داشته باشد.

در سیمانی ها سیمان مازندران پیش بینی تقسیم سود سال 92 خود را از 200 تومان به 250 تومان افزایش داده است.

در فلزی ها نگرانی ها بابت افزایش شدید نرخ حامل های انرژی کمتر شده است .البته این روزها استقبال خوبی هم از محصولات فلزی در بورس کالا می شود.

در بازارهای جهانی فلزات نیز شاهد رشد قیمت روی به بیش از 2100 دلار و سرب به 2150 دلار در هر تن بوده ایم. روی رشد خوبی داشته است که به قیمت سرب رسیده است.

ذوب آهن سود هر سهم سال مالی آتی خود را در اولین قدم 503 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 451 ریالی سال 92 با رشد 12 درصدی روبرو شده است. گزارش شرکت نسبت به سایر فولادی ها مثبت بوده است. مبلغ فروش شرکت رشد 50 درصدی ( به دلیل رشد مقدار فروش) و بهای تمام شده نیز رشد 63 درصدی داشته است که علت عمده آن رشد نرخ و حجم خرید مواد اولیه بوده است. حاملهاي انرژي بر اساس 27 درصد نسبت به سال 92 پيش بيني گرديده است و خريد مواد خارجي (کک 285 دلار ، ذغال سنگ 185 دلار) با نرخ تسعير 000ر28 ريال پيش بيني گرديده است. نکته مثبت این که درصد خرید مواد اولیه خارجی شرکت از 35 درصد به 19 درصد کاهش پیدا کرده است که به دلیل بهره برداری از طرح های توسعه شرکت می باشد.

فولادی” href=”https://www.bourseiness.com/groups/NGFO/” target=”_blank”>فنورد برای سال 93 در اولین گزارش 202 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود 196 ریالی سال 92 رشد 3 درصدی داشته است. سود عملیاتی شرکت رشد44 درصدی داشته است ولی افزایش هزینه های مالی باعث شده سود خالص شرکت نسبت به سود سال 92 رشد زیادی نداشته باشد.

دارویی ها که به واسطه گزارش های 93 شرایط مثبتی داشته اند و پیش بینی می شود در 12 ماهه واقعی نیز گزارش های خوبی به بازار ارائه دهند. در روزهای اخیر به واسطه افزایش قیمت ارز تا حدودی پر عرضه نشان داده اند. افت بیشتر سهام این گروه بسیاری از سهامداران را به سوی آنها برای خرید سوق خواهد داد.

دکوثر برای سال 93 در اولین قدم مبلغ 588 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 568 ریالی سال جاری رشد 4 درصدی داشته است

سنگ آهنی ها یکی از گروه هایی بوده اند که افت نسبتا محسوسی داشته اند و با دید بلند مدت می توانند مناسب باشند. ومعادن بلوک 4.15 درصدی بانک سامان را خریداری کرده است.

اخابر و همراه معاملات مثبت و متعادلی را تجربه کردند. این روزها معاملات بلوکی و پرحجمی در همراه نیز دیده می شود. در این گروه در راستای یکپارچه‌سازی شبکه‌های مخابراتی ثابت و سیار کشور، قرارداد فاز طراحی پروژه NOC + IPNI میان مخابرات و شرکت KT کره جنوبی منعقد شده است.

قبلا گفتیم که پالایشی ها در قیمت های منفی می توانند پر تقاضا تر از روز های قبل ظاهر شوند که امروز این اتفاق افتاد و شاهد افزایش تقاضا در این گروه بودیم. قیمت برخی شرکت های گروه به نقاطی رسیده است که در دفعات قبل نیز در این قیمت ها مورد توجه قرار گرفته بودند. از جمله شبندر که حول و حوش 1400 تومان با افزایش تقاضا روبرو می شود تا حوالی 1500 تومان رشد می کند.

امروز مجمع نفت بهران برای افزایش سرمایه 60 درصدی از محل سود انباشته به دلیل نرسیدن گزارش توجیهی افزایش سرمایه به سهامدار عمده به تعویق افتاد.

در سرمایه گذاری ها وبهمن در مجمع امروز 40 تومان از سود 49 تومانی اش را بین سهامدارانش تقسیم کرد. این سود از 25 فروردین هم پرداخت می شود.

ونیرو قصد دارد 9 واحد آپارتمان خود را که 2 واحد آن مربوط به شرکت صادرات نیرو خلیج فارس کیش می باشد را به فروش برساند. ونیرو مالک 100 درصدی شرکت صادرات نیرو خلیج فارس کیش می باشد. پیش بینی می شود فروش این واحد ها 75 ریال بر سود هر سهم شرکت موثر باشد.

در پیمانکاران و تجهیزانی ها امروز سخنگوی دولت از برنامه دولت برای پرداخت بخش قابل توجهی از مطالبات پیمانکاران در سال آتی خبر داد.

بمپنا بعد از عرضه های شدید مپنا در معاملات روز گذشته امروز هم با وجود تعادل قیمتی با اقبال روبرو شد و مجددا صف خرید شد. مپنا که دیروز 26 میلیون سهم شرکت را روز گذشته فروخته بود امروز فقط 500 هزار سهم فروش داشت.

فاذر که با صف خرید روبرو بود. شرکت شایعات مربوط به عقد قرارداد این شرکت با افغانستان را تکذیب کرده است.

تکنو سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 519 ریال به 555 ریال افزایش داده است. شرکت هنوز گزارش سال 93 خود را منتشر نکرده است. شایعات پیرامون این سهم مربوط به اخذ قرار داد احتمالی با شرکت پخش و پالایش مبنی بر احداث 1000 جایگاه CNG می باشد

 تعدیل مثبت های معدنی دماوند تمامی ندارد و این بار شرکت سود هر سهم سال 92 خود را از 1017 ریال به 1198 ریال افزایش داده است. شرکت سود سال 93 را نیز 2351 ریال اعلام کرده بود.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
2 نظر
 1. وبملت ، از معاملات ساعت 12 روز 14 اسفند بیشتر بگویید اینکه آیا این صف خرید بانک ملت ادامه دارد این همه عرضه چه معنی در روال صعودی سهم وبملت میتواند داشته باشد

  1. حقوقی‌ها همیشه زمانی که تقاضا زیاد باشد، عرضه‌های سنگینی در نمادهای بانکی انجام می‌دهند. عرضه سنگین حقوقی به دلیل کم ارزش بودن سهم نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب