گزارش بورس یکشنبه 28 مهر 92

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بازار بورس در 28 مین روز از ماه مهر افت 1064 واحدی را تجربه کرد و به کانال 73 هزار واحدی نزول کرد. کانالی که روز گذشته در عرض چند دقیقه فتح شد. نماد معاملاتی فارس با 273 واحد، شبندر با 195 واحد و شپنا با 116 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی شبهرن با 86 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 486.9 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات تاپیکو با 74.8 میلیارد تومان و شبندر با 52.9 میلیارد تومان تعلق داشت.

شاخص کل فرابورس هم افت نزدیک به 17 واحدی را تجربه کرد و به 831 واحد رسید. ارزش کل معاملات این بازار هم به 117.4 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات شاوان با 33 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را با فشار سنگین عرضه ها آغاز کردیم. اگر خاطرتان باشد در گزارش آخرین روز هفته پیش اشاره کردیم که: متاسفانه نقدینگی که به بازار وارد شده است به صورت مدیریت شده توسط گروهی به برخی سهام و گروه ها انتقال داده می شود و بدون مبنای تحلیلی رشد های نجومی را برای برخی سهام رقم می زنند. سهامداران جز نیز به جای اینکه به دنبال تحلیل در خرید و فروش های خود باشند به دنبال این هستند که نقدینگی اصلی به سمت کدام صنعت یا کدام سهام حرکت می کند.

نکته دیگری که در گزارشان قبلی نیز به آن اشاره کرده ایم دور شدن از واقعیت ها در خرید و فروش ها می باشد. دو عامل گزارش های شش ماهه و خوشبینی به مذاکرات سیاسی دو عامل رشد بازار از نظر خیلی ها می باشد. این دو عامل مهم است اما همان عامل ورود نقدینگی ها به بازار و هدایت بخشی از این نقدینگی ها به سمت برخی سهام عامل اصلی و مهم است. بازهم باید بگوییم هنوز اتفاق مثبتی در عمل در گزارش های مالی شرکت ها و مذاکرات سیاسی نیفتاده اما طوری خرید و فروش می شود که گویی گزارش های شش ماهه در بهترین شرایط بوده اند و مذاکرات سیاسی نیز به بهترین نحو به نتیجه رسیده است.

امروز گزارش شش ماهه شپنا و شبریز نشان داد که باید با واقعیت و تحلیل خرید کرد. متاسفانه بازار در این مدت آنچنان رشد سریعی داشته که حالا با کوچکترین خبر منفی تر و خشک با هم می سوزند. این هم از هیجاناتی ست که بارها در مورد آن صحبت کرده ایم، گزارش و پوشش ضعیف چند پالایشگاهی ربطی به دیگر گروه ها و نمادها ندارد ولی شاهد هستیم که تمامی گروه ها با افت همراه هستند و شاخص نیز که در روزهای اخیر به واسطه چند نماد انگشت شمار بی وقفه رشد می کرد و ترمز بریده بود حالا و امروز با کمک اکثر نمادها سقوط بیش از 1000 واحدی را تجربه کرد! خلاصه بگوییم که زمان زیادی احتیاج است تا بازار ما تا حرفه ای شود و از این هیجانات کاذب دوری کند.

مدیر عامل سابق بورس نیز در بیان وضعیت فعلی بورس گفته :به نظر می رسد شرایط بورس باعث شده است که نقدینگی جدیدی وارد بازار سرمایه شود و برخی افزایش قیمت ها ناشی از نقدینگی جدیدی است که مبنای بنیادی ندارد. سهامداران باید در شرایط فعلی در انتخاب سهم دقت کنند و سهامداران حقوقی نیز به بازار کمک کرده و سهم عرضه کنند و به صورت شرکتهایی که ماهیت هلدینگ دارند از شرایط کنونی استفاده کنند.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در اخبار سیاسی در حالی که اخیرا دولت آمریکا از بررسی احتمال آزاد سازی برخی از دارایی های بلوکه شده ایران خبر داده است، جمهوری خواهان سنا اعلام کرده اند که به شدت با موضع اوباما مخالفت خواهند کرد و بر همین اساس اقدام به پیشنهاد یک طرح تحریمی جدید بر علیه ایران کرده اند. طرح تحریمی جدیدی که جمهوری خواهان به دنبال آن هستند، به گفته مارک دوبوویتز، قرار است در 28 اکتبر در سنا مورد بررسی قرار بگیرد که هدف آن درآمدهای ارزی ایران، ذخایر ارزی خارجی ایران، و به شکل کلی ارزش ریال است تا ایران توانایی فرار از بحران مالی و اقتصادی خود را نداشته باشد.

در خبر دیگر همانطور که پیش از این در خبرها آمد اتاق بازرگانی ایران و آمریکا در واشنگتن به ثبت رسیده و آنطور که یکی از اعضاء هیات پارلمانی در سفر به آمریکا گفته مقدمات این کار انجام شده و هم اکنون باید اتاق بازرگانی ایران سایر اقدامات را انجام دهد.

در اخبار اقتصادی دلار امروز کاهش بوده و در 3000 تومان نیز معامله شد. دلیل این کاهش مربوط به خبر آزاد سازی احتمالی 12 میلیارد دلار از اومال بلوکه شده ایران می باشد. اتحادیه اروپا نیز اعلام کرده قصد دارد در چند مرحله 35 میلیارد دلار از دارایی های ایران را آزاد کند. این اتفاق اگر بیفتد فشار برای کاهش دلار بیشتر می شود و از سوی دیگر دولت نیز در دلار 3000 تومان تاکید دارد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

امروز معدود نمادهایی از گروه های مختلف معاملات مثبت داشتند.

در گروه تجهیزاتی مپنا و رتکو صف فروش داشتند و حفاری نیز معاملات متعادلی بین 604 تا 617 تومان داشت. صدرا تنها نماد مرود توجه گروه بود که در پایان با صف خرید روبرو شد. فاذر نیز که برای افزایش سرمایه بسته بوده فعلا باز نشده است. افزایش سرمایۀ شرکت از مبلغ 300000 میلیون ریال به‌مبلغ 1000000 میلیون ریال ( از محل اندوخته مبلغ 700000 میلیون ریال، ) 5 روز پیش به ثبت رسیده است

گروه الکترونیکی در تمامی نمادها افت قیمت داشتند. رتاپ که به محدوده 675 تا 680 تومان واکنش نشان داده بود و دیروز به بیش از 700 تومان رسیده بود امروز بار دیگر به حمایت خود نزدیک شد. رکیش نیز که برای انتخاب اعضای هیئت مدیره متوقف شده بود هنوز بسته می باشد

گروه ساختمانی در تمامی نمادها به جز ثاژن افت قیمت را تجربه کردند. پی بر ای نماد 3.8 مرتبه می باشد و از متوسط پی بر ای گروه که 5 میباشد کمتر است.

در بیمه ای ها هم شرایط مشابهی داشتیم و اکثر نمادها افت قیمت را تجربه کردند. بیمه البرز بعد از افزایش سرمایه خود از 60 به 360 میلیارد تومان در قیمت 160 تومان و پی بر ای 3.4 بازگشایی شد. شرکت سود هر سهم خود با سرمای جدید را 96 ریال اعلام کرده و تعدیل مثبت 20 درصدی داشته است در شش ماهه نیز 50 درصد پوشش داشته است. به نظرمی رسد با بهبود شرایط بازار سهم مورد توجه قرار بگیرد.

حمل و نقلی ها نیز امروز در غیاب حکشتی یکپارچه افت قیمت داشتند. حتاید هم صف فروش داشت. سهم به تدریج به قیمت های حمایتی خود نزدیک  می شود. حکشتی بازهم معامله نشد . دیروز در بیش از 600 تومان رقابت شد ولی معامله نشد امروز نیز با اینکه خبر بازگشایی سهم اعلام شد ولی اجازه رقابت در قیمت های بیش از 570 تومانی به سهم داده نشد! اگر سهم در این قیمت ها  بازگشایی شود بیش از 200 درصد بازدهی به سهامدارانش خواهد داد. قیمت 500 تا 600 تومان برای حکشتی فقط بر اساس ارزش دارایی ها منطق دارد و بر اساس سودآوری فعلا منطقی ندارد

در لیزینگی ها ولساپا برای تعدیل بسته شد و سایر نمادها منفی بودند. دیشب در مورد ولساپا و فروش سایان کارت توضیح دادیم که شرکت قرار بود 90،199،469 میلیون سهم سایان کارت را با قیمت پایه ی 385 تومان را به مزایده بگذارد که ظاهرا روز گذشته با همین قیمت به فروش رسیده است. بهای تمام شده ی سایان کارت برای ولساپا 10.5 میلیارد تومان می باشد که مبلغ فروش آن نیز با قیمت پایه ی 385 تومان مبلغ 34.7 میلیارد تومان می باشد بنابراین از این واگذاری 24 میلیارد تومان سود کسب خواهد کرد که به ازای هر سهم 20 تومان سود غیر عملیاتی  خواهد شد.سود هر سهم فعلی شرکت 26 تومان می باشد

در بانکی ها هم همانند بیشتر گروه ها شاهد افزایش عرضه ها بودیم که در این بین بانک تجارت در قیمت های حداکثر منفی با افزایش تقاضا روبرو شد و رشد قیمت داشت. شایعات مبنی بر حذف پرداختی به صندوق ضمانت هم بر روند قیمتی گروه تاثیر زیادی نداشته است. رسانه های خارجی مدعی هستند که تحریم های بانکی ایران کاهش یافته و به تدریج کاهش هم خواهد یافت. آزاد شدن دارایی های ارزی ایران در اروپا و آمریکا و همچنین افزایش مراودات مالی می تواند شرایط بانک های ایرانی را به طور کلی تغییر دهد

در پالایشگاهی ها بعد از یک رشد مناسب اصلاح لازم بود و این اتفاق با گزارش شش ماهه شبریز و شپنا و شفاف سازی شاوان رخ داد.

شبریز در شش ماهه نخست سال تنها 1674 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که معادل 43.5 درصد آخرین پیش بینی سود شرکت می باشد. دو دلیل این کاهش پوشش عدم فروش نفت سفيد در شش ماهه اول سال به مقدار 246 ميليون ليتر و انعکاس موجودي نفت خام اول دوره سال 92 با نرخ ارز مرجع در صورتهاي مالي می باشد

شاوان در اطلاعیه ای اعلام کرده اطلاعات لازم برای محاسبه سود و زیان سه ماهه دوم فعلا به شرکت نرسیده و به همین دلیل ارائه گزارش شش ماهه ممکن نیست و سود هر سهم فعلی مورد تاکید می باشد و بدون تغییر است

شپنا هم در گزارش شش ماهه سود هر سهم خود را همان پیش بینی قبلی یعنی 480 تومان اعلام کرده است و در این دوره تنها 33 درصد آن را پوشش داده است. این گزارش بر اساس یک سری فرضیات تهیه شده که مطابق با نظرات شرکت ملی پخش و پالایش می باشد و تا حدودی احتیاط نیز چاشنی آن می باشد.

شرکت گزارش شش ماهه را بدون مد نظر قرار دادن یارانه دریافتی تهیه کرده است. با وجود گذشت 7 ماه از شروع سال مالی هیچ گونه اعلامیه ای در زمینه تخصیص یارانه به فروش 5 فرآورده اصلی شرکت توسط پخش و پالایش به شرکت ارسال نشده است. بخش مهم درآمد شرکت از این محل می باشد

موضوع مابه التفاوت ناشی از تفاوت نرخ ارز مرجع و مبادلاتی حاصل از فروش محصولات از محل نفت خام 91 نیز همچنان با توجه به عدم ابلاغ رسمی از سوی مراجع ذیصلاح همچنان ابهام دارد و در صورت عدم تخصیص این مبلغ به پخش و پالایش ،شپنا 556 ریال تعدیل مثبت خواهد داد

از لحاظ تولید و فروش، شرکت در شش ماهه نخست سال 53 درصد مقدار تولی و فروش پیش بینی شده را پوشش داده است. در مورد نرخ فروش نیز محصولات خود در تابستان را حدودا 4 درصد بالاتر فروخته است.

اگر پوشش 49 درصدی درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها که ناشی از سود سپرده های بانکی می باشد نبود پوشش شرکت به زیر 30 درصد هم می رسید. در رابطه با واحد بنزین سازی نیز اعلام شده که از 20 مهر ماه راه اندازی شده و بودجه شرکت نیز بر اساس راه اندازی این طرح ارائه شده است

نکته دیگر در این گروه تغییر مدیرعامل پخش و پالایش می باشد که باید دید در این حوزه چه سیاست هایی در پیش می گیرد و چه تصمیماتی دارد.صبح امروز معارفه مدیرعامل جدید با حضور زنگنه برگزار شد. زنگنه در این مراسم سخنان جالبی داشت وی با بیان این که مشکلاتی که در این چند ساله برای صنعت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران پیش آمده داستان غم‌انگیز و فاجعه آمیزی است، گفت: یک عده آدم که فهم عمیقی از این حوزه نداشتند، به‌خاطر اجرای اهدافی، دستگاه‌های بزرگ بخش انرژی کشور را به آستانه نابودی کامل رساندند، کار این افراد مثل کسی است که سوار بر یک آمبولانس برای رساندن مریض به مقصد در راه صدها نفر را زیر گرفته و کشته و هزاران دست و پا را شکسته است؛ این دوستان به‌اسم دادن یارانه به مردم دستگاه‌های بزرگ انرژی همچون توانیر، شرکت پالایش و پخش فراورده‌های نفتی و شرکت گاز را با تخلف از قانون، نابود کردند.

در گروه پتروشیمی ، شازند بازگشایی شد و شفارا برای تعدیل متوقف شد. شازند در 2379 تومان بازگشایی شد و با رشد حدودا 12 درصدی روبرو شد.بیشتر افزایش قیمت ناشی از تعدیل خوب شرکت قبلا پیش خور شده بود ولی خرید سهم در این محدوده برای بلند مدت بازهم مناسب می باشد.

شفن که پوشش آن را در شش ماهه محاسبه و در سایت قرار داده ایم با صف خرید روبرو شد.شایعاتی مبنی برای توقف سهم در بازار علت صف خرید آن بود.

شیراز با صف فروش روبرو شد. شرکت در شش ماهه 843 ریال محقق کرده است که معادل 57 درصد سود 147 تومانی اش می باشد

فارس امروز برای مجمع روز 30 مهر بسته شد. اخبار مجمع برای سهم مهم است و گفته می شود 40 تومان نیز تقسیم خواهد شد. 40 میلیون سهم شرکت به ارزش 608 میلیارد ریال در هفته گذشته به صورت تدریجی عرضه شد.

جم برای اولین بار قیمت های بیش از 2000 تومان را نیز لمس کرد. از لحاظ بنیادی در تحلیل شرکت اشاره کردیم که سود شرکت در صورت مهیا بودن شرایط به بیش از 400 تومان هم میرسد. حقوقی ها تحرکات خوبی در سهم دارند

تاپیکو در این بازار پر عرضه بازهم رشد کرد و به سمت 500 تومان قدم برمی دارد. خبر مربوط به تاخیر در افتتاح نفت خلیج فارس شاید کمی شرایط را برای رشد بیشتر سخت کند. وزیر نفت در این باره گفته :به‌دنبال آن هستیم که مراحل ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا دو ماه آینده فعال شود و از نظر من این پروژه موردی است که می‌شود به‌عنوان تجربه تلخ مدیریت پروژه صنعت نفت در دانشگاه‌ها از آن یاد کرد، چون در این پروژه همه‌چیز ساخته شده جز واحدهای فرآیندی؛ اگر همه شرایط هم فراهم باشد امکان ساخت فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس با ظرفیت پالایش ١٢٠ هزار بشکه در روز میعانات گازی در مدت ١٢ تا ١٤ ماه وجود ندارد.

در فلزی ها نیز فشار عرضه ها محسوس بود که فایرا با توجه به احتمال توقف برای تعدیل مثبت بود و توصا را نیز با خود مثبت کرد.

در رویی ها فاسمین برای تعدیل مثبت متوقف شد. تحلیل بروز شده شرکت را در سایت قرار داده ایم. شنیده هایی نیز مبنی بر توقف باما در بازار شنیده می شود

در این گروه تولید سرب و روی طی ۶ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال ۹۱؛ با رشد ۳.۵درصدی به مرز۸۰هزار و۷۰۰ تن رسید. تولید سرب و روی در شهریورماه سال گذشته 14هزار تن است که این رقم در شهریورماه سال92 به14 هزار و400تن رسیده است. تولید روی نیز طی 6ماهه نخست سال گذشته 69هزارو500 تن بود که این تولید طی 6ماهه نخست سال جاری با رشد2.4 درصدی به 71هزارو200تن رسید

در دیگر نمادها و گروه ها:

در سرمایه گذاری ها معاملات متعادل و مثبت تری شاهد بودیم. ونیکی در 9 ماهه منتهی به 31/6/92 مبلغ 529 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است. شرکت در شش ماهه 214 ریال محقق کرده بود. در واقع در سه ماهه سوم 315 ریال پوشش داده که بیش از رقم شش ماهه ابتدای سال مالی می باشد

سرمایه گذاری پردیس نیز در 9 ماهه منتهی به 31/6/92 مبلغ 671 ریال محقق کرده است.این در حالی ست که در شش ماهه 243 ریال شناسایی کرده بود.علت تعدیل افزایش سرود حاصل از فروش سرمایه گذاری ها می باشد

در غذایی ها غگرجی با صف خرید خود به بیش از 800 تومان رسید. غاذر سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را از 244 ریال به 278 ریال افزایش داده و در شش ماهه نخست نیز 47 درصد آن را پوشش داده است. دلیل تعدیل افزایش مقدار فروش و تغییر در ترکیب فروش می باشد

خوراک دام پارس سود هر سهم سال جاری خود را از 1226 ریال به 814 ریال کاهش داده است. علت تعدیل فزايش قيمت نهاده هاي کشاورزي و کاهش مقداري فروش عمدتا بدليل عدم رقبت مرغداران به استفاده از خوراک پلت عنوان نموده است که ناشي از اخذ سهميه نهاده هاي کشاورزي و تحويل مرغ در قبال نهاده مي باشد

در این گروه مشاور مدیر عامل صنایع شیر ایران گفته: افزایش قیمت نهاده های دامی و ارایه آن با ارز مبادله ای منجر به افزایش قیمت محصولات لبنی خواهد شد. با روند موجود احتمال افزایش 30 درصدی قیمت شیر خام و 21 درصدی فرآورده های شیری پیش بینی می شود.

در سیمانی ها گزارش های شش ماهه مطابق با انتظارات سهامداران مبنی بر تعدیل مثبت های قابل توجه نبوده و با افت قیمت روبرو شده اند.

در هلدینگی ها وبانک با بازگشایی شازند و اقبال به وتوسم به 640 تومان رسید. ناو سهم بر اساس آخرین اطلاعات 980 تومان می باشد که قیمت فعلی در محدوده 65 درصدی آن معامله می شود

غدیر افت قیمت داشت. بلوک 100 میلیون سهمی پارسان را در روز گذشته غدیر عرضه کرد که از این محل 5 تومان به سود اضافه خواهد کرد. غدیر و پارسان هر دو برای خرید با دید مجمع مناسب می باشند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب