پیش بینی تداوم رشد سودآوری معدنی‌ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

صرف نظر از اوضاع نابسامان دو ماهه اخیر بورس، اغلب فعالان بازار سرمایه روزهای خوشی را در بازار سهام از اوایل سال جاری تا نیمه دی ماه سال جاری تجربه کردند، به گونه ای که اکثر صنایع فعال بورسی اعم از صنایع مطرح و غیر مطرح دوران بالندگی و رشد را پشت سر گذاشتند. اما با همه این اوصاف به نظر می رسد صنعت سنگ آهن و شرکت های فعال در آن از جمله صنایعی باشد که از رشد پرشتاب بورس جا مانده و بازدهی قابل توجهی را نصیب سهامداران خود نکرده که دلایل رخداد این امر خود جای سوال دارد و باید دید که کارشناسان سال آتی پیش روی این صنعت را چگونه پیش بینی می کنند.

در همین ارتباط، مدیر عامل هلدینگ سرمایه گذاری معدنی امید در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: صنعت سنگ آهن به عنوان یک صنعت بالادستی و دارای مزیت نسبی در کشور به شمار می رود، بطوریکه می توان از مزیت های این صنعت در راستای افزایش درآمدهای دولت، اشتغال زایی، سودآوری و در نهایت توسعه صنعتی و اقتصادی استفاده نمود. این در حالی است که طی سال جاری به دلیل عدم ثبات در اعلام سیاست های دولت در حوزه اقتصادی و صنعتی به ویژه هنگام ارایه بودجه سال آتی کشور، روند قیمتی سهام شرکت های معدنی با افت و خیزهایی همراه شد که البته این روند نوسانی برای شرکت های فعال در این صنعت تبدیل به امری طبیعی شده است.

احمدزاده اصل رشد قیمت سهام مجموعه های معدنی طی سال جاری را قابل قبول دانست و ابراز داشت: فعالان بازار سرمایه در حالی رشد پرشتابی تحت تأثیر هیجانات و جو روانی مثبت حاکم بر بورس تجربه کرده اند که به نظر می رسد روند قیمتی سهام شرکت های مذکور مناسب بوده و چندان متأثر از هیجانات کاذب نبوده است.

برهمین اساس می توان گفت رشد قیمتی شرکت های معدنی همچون سال های گذشته و بر طبق روالی متعادل پیش رفته است. هرچند که برخی تصمیمات غیرکارشناسانه دولتمردان و بعضی از موضع گیری های آنها روند قیمتی شرکت های سنگ آهنی را تحت تأثیر قرار داد که این امر خود از روی کارآمدن برخی افراد ناآشنا به وضعیت این صنعت و دخالت های دولت و مجلس نشأت می گیرد.

وی در خصوص وضعیت این صنعت طی سال آینده بیان کرد: روند صعودی و مداوم قیمت سهام شرکت های معدنی طی سال آینده و البته با شیب ملایم تر نسبت به سال جاری پیش بینی می شود.

این مقام مسئول پیرامون وضعیت آتی سودآوری مجموعه های مذکور ابراز داشت: با توجه به مصوبه جدید مبنی بر پرداخت بهره مالکانه 30 درصدی توسط شرکت های معدنی به نظر می رسد دو راهکار پیش روی شرکت های معدنی و فولادی قرار دارد.

مدیر عامل هلدینگ سرمایه گذاری معدنی امید افزایش نرخ فروش سنگ آهن را به عنوان راهکار اول مطرح کرد و گفت: در صورت پرداخت بهره مالکانه 30 درصدی توسط شرکت های معدنی، مجموعه های فعال در گروه فلزات اساسی نیز بایستی با افزایش نرخ فروش سنگ آهن علاوه بر میزان افزایش مقرر هر ساله موافقت کنند که البته هنوز تصمیم قطعی در این خصوص اتخاذ نشده است.

احمدزاده اصل در بیان راهکار دوم عنوان کرد: انعقاد توافقنامه ای میان شرکت های فعال دو گروه همچون سال های گذشته مبنی بر تسهیم میزان پرداخت بهره مالکانه بین دو گروه فولادی و معدنی را می توان به عنوان راهکار دوم برشمرد.

وی همچنین در ارتباط با بودجه سال آتی دو شرکت معدنی یعنی صنعتی و معدنی چادرملو و گل گهر تصریح کرد: اگرچه در تدوین این گزارشات کمی جانب احتیاط رعایت شده، اما می توان گفت در بدبینانه ترین حالت و حتی در صورت کاهش نرخ فروش محصولات تولیدی، این شرکت ها از پتانسیل تحقق سود برآوردی خود همچون سال گذشته برخوردارند. چراکه مجموعه های مذکور می توانند هزینه های تحمیلی و افزایش بهای تمام شده محصولات را از محل افزایش تولید و فروش صادراتی پوشش دهند.

این مقام مسئول در خاتمه خاطر نشان کرد: شرکت های فعال این گروه علیرغم افت و خیزهایی که طی سال جاری داشته اند، نیازمند سهامدارانی متعهد و دارای نگرش بلندمدت هستند، چراکه ارزش بازار سهام این شرکت ها به مدد وضعیت مناسب سودآوری آنها طی 10 سال گذشته با رشد قابل توجهی همراه بوده، بطوریکه وضعیت مناسب بنیادی شرکت های معدنی نویدبخش بالندگی و تبلور این گروه طی سال های آتی است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار سنگ آهن, اخبار شرکت های معدنی بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب