خلاصه اخبار و رویدادهای بورس شنبه 17 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته افت 216 واحدی را تجربه کرد و به 79،231 واحد رسید.محدوده ی 79 هزار واحد تا 79100 واحد محدوده مقاومتی اول شاخص می باشد.در معاملات امروز نماد معاملاتی پارسان با 88 واحد و شخارک با 70 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی وبملت و وبانک به ترتیب با 63 و20 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس هم افت حدودا 3 واحدی را تجربه کرد.

ارزش معاملات بورس به 163.6 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 118.3 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات خرد و بلوکی ستران با 32.2 میلیارد تومان و معاملات وبملت با 14.2 میلیارد تومان اختصاص داشت.

هفته گذشته پایان خوبی برای سهامداران داشت و شاهد رونق معاملات در روز چهارشنبه بودیم. صبح امروز در حالی که انتظار این بود که بار دیگر بازار با روندی مثبت و متعادل همراه شود ولی به برخی دلایل از جمله صف فروش شدن پارسان و برخی دلایل غیر منطقی دیگر از جمله احتمال عرضه اولیه نفت سپاهان در روزهای آتی شاهد فشار عرضه ها بودیم. در بازار شایعه شده که عرضه اولیه نفت سپاهان را که 5 درصد آن نزدیک به 100 میلیارد تومان نقدینگی برای خرید احتیاج دارد، در پیش داریم. مسلما تا شرایط بازار متعادل نشود و عرضه های بی منطق کم نشود عرضه اولیه سنگینی نخواهیم داشت البته نقدینگی 100 میلیارد تومان خیلی زیاد نمی باشد ولی در شرایط فعلی که ارزش کل بازار به زحمت به بیش از 200 میلیارد تومان می رسد این مبلغ نسبتا بالاست. بازار نمی تواند افت سنگینی داشته باشد بنابراین بهتر است سهامداران بی دلیل سهام خود را در قیمت های ارزان نفروشند. یکی دیگر از دلایل فشار عرضه ها در بازار امروز شاید افت قیمت فلزات در بازارهای جهانی باشد.

به نظر می رسد بعد از بازگشایی شرکت های پتروشیمی دیگر ابهامی در بازار وجود نداشته باشد و دلیلی هم برای ترس وجود ندارد.ابهامات زیادی همچون بررسی بودجه سال 93 در مجلس( بحث بهره مالکانه ،هدفمندی یارانه ها و نرخ خوراک و …) و گزارش های بودجه 93 بر بازار سایه افکنده بودند که حالا همه آنها را پشت سر گذاشته ایم و بهانه ای برای ریزش بیشتر بعد از افت بیش از 10 هزار واحدی شاخص کل بورس وجود ندارد.

شاخص کل بورس در حالی نزدیک به 13 درصد افت کرد که بسیاری از نمادهای بازار افت بیش از 30 الی 40 درصدی را تجربه کردند و مسلما در این شرایط فروش سهامی که تا این حد افت داشته اند منطقی ندارد. بازار کم کم به تعادل می رسد و مسلما کسانی که قصد اصلاح سبد دارند می توانند در شرایط منفی این روزهای بازار این کار را انجام دهند و در سهام بنیادی بازار که در 12 ماهه گزارش های خوبی خواهد داشت و در مجامع خود نیز تقسیمی خوبی دارند با دید میان مدت و بلند مدت سرمایه گذاری نمایند.

امروز صبح حقوقی های سرشناس بازار نیز برای بررسی اوضاع بازار بعد از افت شدیدی که داشته جلسه داشتند. قرار است نتیجه این جلسه به وزیر اقتصاد نیز رسانده شود. ظاهرا حقوقی های حاضر در جلسه  خواستار  برداشتن هر چه سریعتر محدودیت های فروش شده اند.

به هر حال بازار شرایط خوبی برای برگشت دارد. یکی از تصمیمات مناسب در جهت افزایش رونق در معاملات تصویب افزایش قدرت اعتباردهی شرکت‌های کارگزاری رتبه الف و ب توسط سازمان بورس می باشد که البته همزمان با این تصمیم باید محدودیت های فروش نیز برداشته شود. در رابطه با محدودیت فروش یک مقام سازمان بورس از طرح جدید این سازمان در صیانت از سهامداران خرد دفاع کرده و گفته: به محض اینکه بازار به شرایط تعادلی برسد این طرح برداشته می شود و قطعا زمانی این طرح حذف می شود که بازار مثبت باشد. این در حالی است که سپر حمایتی به صورت ناگهانی و بی‌محابا حذف نمی‌شود.

در اخبار حاشیه ای بازار؛

در اخبار اقتصادی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفته: اگر بتوانیم همین روند را ادامه دهیم تورم سال آینده زیر 15 درصد می‌شود.اتفاقی که اگر رخ بدهد تحولات زیادی را در بخش های مختلف اقتصادی در پی خواهد داشت. با این اتفاق نرخ سود بانکی بالا نخواهد رفت و بازار سرمایه نیز با توجه به افزایش تدریجی نقدینگی شرایط بهتری پیدا خواهد کرد

در اخبار سیاسی مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 پس از سه روز گفت و گوی جدی و فشرده، ظهر امروز پایان یافت.این مذاکرات تا امروز به طول انجامید و با جمع بندی مذاکرات، پایان یافت. رییس هیات کارشناسی مذاکره کننده هسته ای اعلام کرده: گزارش نشست کارشناسان به معاونان سیاسی گزارش می شود. بعیدی نژاد این دور از گفت و گوها را جدی و محتوایی بیان کرده و اظهار داشته: همه طرف ها این جلسات را مفید ارزیابی می کنند.

همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا( اشتون) در رأس هیئتی امروز وارد تهران خواهد شد.

در بازارهای جهانی مس به محدوده 6800 دلار رسیده است این در حالی ست که قبل از این در محدوده ی بیش از 7000 دلار در هر تن معامله می شد.روی و سرب نیز به مرز 2000 دلار نزدیک شده اند. قیمت طلا در بازار جهانی ۱۳ دلار کاهش یافت و به ۱۳۳۸ دلار در هر اونس رسید.به دنبال انتشار گزارش وزارت کار آمریکا مبنی بر ایجاد 175 هزار فرصت شغلی جدید در ماه فوریه قیمت جهانی طلا با افت یک درصدی روبرو شده است.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

گروه بانکی که می توانند یکی از گروه های پرتقاضای بازار در شرایط مثبت باشند امروز با توجه به فشار عرضه ها در بانک ملت پر عرضه ظاهر شدند. اواخر هفته پیش معاملات پرتقاضای بانک ملت و گزارش مثبت بانک صادرات برای سال آتی و خبرهای مثبت دیگر از برخی نمادهای دیگر جوی مثبت در گروه به راه انداخته بود.

در این گروه این روزها بحث ها بر سر افزایش خود سرانه نرخ سود بانکی توسط بانکی ها زیاد می باشد. مدیرعامل بانک سینا با اشاره به افزایش هزینه بانک‌ها و محدودیت‌های تعیین‌شده برای نرخ سود، گفته: افزایش نرخ سود اوراق مشارکت بانک مرکزی به ۲۳ درصد، علامتی به بانک‌های کشور داد تا نرخ سود تسهیلات را متفاوت از گذشته کنند

بانک صادرات فروش نیروگاه قائم رادر دستور کار خود قرار داده است که می تواند بیش از 10 تومان بر سود هر سهم شرکت موثر است. وبصادر مقاومت 110 تومانی را در پیش دارد که در صورت عبور می تواند رشد خوبی داشته باشد. دو حقیقی مدت هاست که با عرضه های بسیار سنگین اجازه رشد قیمتی به سهم را نمی دهند. سهم در 100-102 تومان هیچ ریسکی ندارد.

بانک ملت در قیمت های فعلی نیز با دید مجمع و بلند مدت می تواند بازدهی کم ریسک و بی دردسری را نصیب سهامدارانش کند. مالی ملت که همیشه در قیمت های بالا سهم را می فروشد نوسان زیادی روی سهم انجام می دهد. با فشار عرضه ها در نهایت سعی می کند سهم را پایین بکشد و بخرد.

وتجارت به زودی برای افزایش سرمایه 161 درصدی متوقف می شود .احتمالا بعد از مجمع اگر شرایط بازار مثبت باشد سهم رشد خوبی کند

در گروه فلزی ریسک افزایش شدید نرخ خامل های انرژی کاهش پیدا کرده است. در مورد هدفمندی وزیر صنعت گفته: دولت جلسات متعددی در مورد نحوه اجرای طرح مرحله دوم هدفمندی یارانه ها برگزار کرده و در این راستا سعی کرده است با شیبی بسیار ملایم این طرح را اجرایی کنند.

در بازار جهانی فلزات رشد محسوس قیمت های جهانی را شاهد بودیم. مس که از 7000 دلار به محدوده کمتر از 6800 دلار رسیده است. روی و سرب نیز از نرخ های بیش از 2100 دلار به مرز 2000 دلار در هر تن رسیده اند.

ذوب گزارش نسبتا خوبی برای سال 93 داده است و به نظر در بهای تمام شده کمی خوشبینانه عمل کرده است.پیش بینی می شود با کاهش هزینه ها در سال آتی سود خود را بازهم تعدیل دهد.

فولاد هم به قیمت های کم ر یسکی رسیده است. نکته ای که شاید فعلا اجازه رشد به سهم را ندهد بحث موکول کردن عرضه  اولیه فولاد هرمزگان به سال آتی ست.

فخوز در این روزها فروش خوبی در بورس کالا دارد و حتی از بودجه پیش بینی شده سال جاری نیز فراتر رفته است

امروز مجمع فوق العاده فاسمین برگزار شد و با افزایش سرمایه 112 درصدی شرکت از محل تجدید ارزیابی دارایی های موافقت شد. در مجمع شرکت از ورود جدی سهامداران عمده شرکت به معادن جدید در سال های آتی نیز صحبت شد

در پتروشیمی ها حمایت ها کارساز شد و سهام این گروه بر خلاف افت شدید بیشتر گروه ها افت 4 تا 8 درصدی را تجربه کردند.فردا نیز معاملات سهام گروه متعادل خواهد بود. در این گروه بلوک ۱۷ درصدی سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، ۲۸ اسفند دوباره عرضه می‌شود. قیمت پایه این عرضه 2225 تومان می باشد. گفته می شود این بار این بلوک به فروش می رسد و از صندوق نفت به عنوان خریدار شرکت یاد می شود

پترول شرایط حضور در بازار فرابورس را کسب کرده و از بازار پایه به این بازار منتقل می شود.با توجه به این موضوع و  شرایط بنیادی مناسب سهم با اقبال روبرو شده است.بازگشایی سهم بعد از مجمع در قیمت های نسبتا خوبی صورت پذیرفت

تاپیکو مقاومت 485-490 تومانی را در پیش دارد. با توجه به پیشرفت احتمالی خوب ستاره نفت خلیج فارس در سال آتی به نظر وضعیت تاپیکو نیز بهتر می شود.

شپدیس به قیمت های کف نزدیک شده است. با توجه به اینکه طرح توسعه مهم شرکت در سال آتی به بهره برداری می رسد حضور بلند مدت در این سهم ریسک کمی دارد. در اوره سازان شاهد افن قیمت های جهانی به زیر 400 دلار و نرخ 394 دلار هستیم.

پارسان همچنان بعد از مجمع تقسیم سود تحت فشار عرضه ها ست و امروز صف فروش بود که مورد حمایت غدیر واقع شد. گفته می شود به زودی خبر انتقال 20 درصد پتروشیمی پارس به پرتفوی غدیر و پارسان به بازار می رسد که خبر خوبی برای این دو سهم می باشد.

شیران روز 27 اسفند به مجمع تقسیم سود می رود و طبق اعلام شرکت قرار است 386 تومان  از سود 7785 ریالی اش را تقسیم کند که دلیل آن نیز اهداف و پروژه های آتی اشاره شده است. البته احتمال تقسیم سود بالاتر در مجمع وجود دارد.

زاگرس امروز هم معاملات مثبتی را تجربه کرد.با توجه به تقسیم سود خوب در مجمع امسال و تعدیل منفی پایین سود سال آتی، سهم افت زیادی نداشته است. سود آوری سال آتی شرکت در بخش مطالب تحلیلی سایت مورد بررسی قرار گرفته است.

در پالایشی ها شبندر در قیمت های کمتر از 1450 تومان با افزایش تقاضا و در قیمت های نزدیک به 1500-1550 تومان با افزایش عرضه ها روبرو می شود. شرایط بنیادی شرکت در سال آتی سهم را به قیمت های بیش از 1500 تومان خواهد کشاند. شپنا و شاوان نیز در این گروه ریسک کمی دارند. شتران نیز درصورت اعلام رسمی افزایش سرمایه می تواند رشد بیشتری داشته باشد.

در این گروه وزیر نفت برای جلوگیری از خام فروشی نفت گفته که در 4 یا 5 سال آتی باید دست کم 1 میلیون بشکه ظرفیت پالایشی ایران بالا رود.

در نفتی ها نفت سپاهان سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را 3073 ریال اعلام کرده است و در 9 ماهه واقعی نیز 76 درصد پوشش داده است.با اعلام سود سال 93 شرکت برای عرضه اولیه آماده می شود.

در دیگر نمادها و گروه ها

در گروه برقی و تجهیزات برقی، بمپنا با تقاضای خوبی روبروست. به نظر از فردا سهم متعادل شود ولی در میان مدت نگهداری سهم ریسکی ندارد.

 در این گروه یک مقام مسئول در وزارت نیرو با اشاره به توافق جدید برقی تهران و اسلام آباد از افزایش حجم صادرات برق ایران به پاکستان به 100 مگاوات خبر داده و گفته: به زودی قرارداد جدید برقی بین دو کشور امضا می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق‌ منطقه‌ای سیستان و بلوچستان هم گفته: هم اکنون ۷۰ مگاوات ساعت برق به پاکستان صادر می کنیم که قیمت برق صادراتی بستگی به شرایط متفاوت است اما به طور متوسط قیمت هر کیلو وات ساعت برق صادراتی ایران به پاکستان ۷ تا ۱۰ سنت است.

بترانس در اولین پیش بینی سود سال 93 مبلغ 739 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 428 ریالی سال 92 رشد 73 درصدی داشته است. علت رشد سود افزایش در نرخ و حجم فروش می باشد. سهم در 499 بازگشایی شد که قیمت های نسبتا خوبی بود.

در پیمانکاران خبرهای جدیدی از پرداخت مطالبات آنها در اواخر هفته پیش به گوش رسید که خبر خوبی برای مپنا، بمپنا و بترانس می باشد.

گروه دارویی که با افزایش نرخ دلار تا حدودی تحت فشار عرضه ها بودند با آرام گرفتن نرخ دلار با توجه به شرایط بنیادی مناسب بار دیگر می توانند مورد توجه اهالی بازار قرار بگیرند. حضور در مجمع این شرکت ها کم ریسک ارزیابی می باشد.

والبر با توجه به عرضه اعتلا البرز و شرایط بنیادی مناسب در قیمت های کمتر از 600 تومان کم ریسک می باشد.

گروه حمل و نقلی با توجه به پی بر ای های نسبتا بالا در هفته ها و ماه های اخیر تحت فشار عرضه ها بوده اند.در این گروه وزارت خزانه‌داری انگلیس هم تحریم ۱۱ نفر از مدیران گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران را لغو کرد.

حکشتی در گزارش شش ماهه سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/3/93 خود را همان 30 ریال قبلی اعلام کرده است. شرکت در پیش بینی سود هر سهم سال مالی منتهی به 31/03/93 شرکت اصلی، مبلغ 000ر683 میلیون ریال (به ازای هر سهم 68 ریال) درآمد حاصل از سرمایه¬گذاری اعلام نموده است.

خودرویی ها امروز پر عرضه بودند که در این بین خبهمن پر تقاضا تر بود.شرکت های این گروه که خیلی نمی توانند رشد کنند فعلا منتظر گزارش ایران خودرو و بازگشایی آن هستند .

در این گروه سایپا برای تولید دو خودروی جدید سدان و شاسی بلند توافقنامه ای را با شرکت خودروسازی چانگان چین امضا کرده است

همچنین عضو هیات مدیره انجمن قطعه سازان ایران، از آغاز مجدد فعالیت قطعه سازان اروپایی در ایران خبر داده است.وی گفته: حدود 15 قطعه ساز اروپایی ارسال قطعه به ایران را مجددا آغاز کرده اند. این قطعه سازان از کشورهایی چون آلمان، ایتالیا و فرانسه هستند

ساختمانی ها یکی از گروه های در دست نوسان گیران می باشند و بعد از یک رشد یکی دو روزه شاهد افزایش عرضه ها در آنها هستیم. ثاخت با توجه به پی بر ای پایین بار دیگر به قیمت های بیش از 200 تومان رسیده است. آس پ حمایت 480 تومانی را در پیش دارد. حضور با دید بلند مدت در این سهم ریسکی ندارد. مقاومت سهم نیز 550 تومان می باشد.

غبهنوش سود هر سهم سال مالی 93 خود را در اولین پیش بینی مبلغ 1340 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود 1196 ریالی سال جاری با رشد 12 درصدی روبرو شده است.

سهگمت در 12 ماهه واقعی سال مالی منتهی به 30/10/92 مبلغ 1155 ریال محقق کرده است. پیش بینی آخر شرکت 1160 ریال بوده است.

بیمه ملت با شایعات افزایش سرمایه بیش از 100 درصدی از محل سود انباشته با اقبال روبرو بود.

در کاشی سازها کاشی نیلو برای اعلام سود سال 93 متوقف شد.

پشم بافی توس نیز برای اعلام سود سال آتی بسته شد

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب