روز اصلاح بازار و عقبگرد پالایشی ها

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

با اتمام ساعات معاملات بورس در روز یکشنبه 92.07.28 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 655 واحد نزول به رقم 54911 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 2767 واحد منفی عدد 138710 واحد را تجربه كرد. شاخص كل نيز در روز جاري با 1064 واحد افت به رقم 73335 واحد رسيد.

گفتني است ارزش كل معاملات اين روز به رقم 4869 میلیارد ریال رسید.

همچنین در این روز نفت بهران با 85 واحد افزایش شاخص، بیشترین تاثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 273 واحد کاهش، بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، مطابق با انتظارات قبلی یعنی رشد شاخص کل تا مدار 75 هزار واحدی و مصادف شدن آن با روزهای پایانی ماه برای تسویه اعتبار کارگزاری ها با مشتریان، روند منفی بر بورس حکمفرما شد و فشار عرضه ها در تمامی صنایع فعال بازار به چشم می خورد.

بدین ترتیب معاملات پرحجم روزهای گذشته همزمان با رسیدن به این سطح مقاومتی طبق اجماع نظر اکثر کارشناسان و فعالان بازار، روند معاملات رو به کاهش نهاد و تابلوی بورس در اکثر نمادها به رنگ قرمز درآمد.

در این میان بیشترین اصلاح قیمتی ها در گروه های بزرگ و جذب کننده سرمایه ها از جمله گروه پالایشی به چشم خورد و شاید بتوان بخشی از این روند را به انتشار گزارش های نه چندان مطلوب برخی پالایشگاه ها طی روز جاری مربوط دانست. چراکه “شپنا” از تحقق 33 درصدی بودجه برآوردی خود طی عملکرد شش ماهه خبر داد و شبریز” نیز پوشش 43 درصدی سود پیش بینی شده هر سهم خود را برای نیمه نخست امسال اعلام کرد؛ در این گزارش دلیل عمده کاهش EPS شش ماههشبریز نسبت به اولین پیش بینی کاهش فروش نفت سفید در نیمه ابتدایی سال و نیز انعکاس موجودی نفت خام اول 92 با نرخ ارز مرجع بیان شده، هرچند طبق اعلام شرکت با فروش نفت سفید در نیمه دوم سال بودجه برآوردی به طور کامل پوشش می یابد. “شاوان” نیز بر پابر جا بودن اطلاعات قبلی خود تأکید کرد.

بدین ترتیب تمام سهم های پالایشی تا کف مجاز قیمت های روزانه افت کردند و همگی این سهام معاملات خود را با تداوم صف های فروشندگان پایان دادند.

در گروه فرآورده های نفتی امروز نفت بهران نیز پس از مدتی توقف نماد امروز معاملات خود را دوباره از سر گرفت و قیمت آن با اعلام تعدیل مثبت عایدی هر سهم پس از بازگشایی حدود 22 درصد رشد کرد.

اما خودروسازان به پیشتازی “خودرو” با دنده معکوس نسبت به حرکت هفته گذشته مورد معامله قرار گرفتند و این غول خودروساز با صف نزدیک به هفت میلیونی خریداران روز کاری خود را پایان داد.

در میان پتروشیمی ها نیز “تاپیکو” سر گروه بود و خریداران توانستند قیمت این سهم را از محدوده منفی وارد دامنه نوسان مثبت قیمت ها کنند.

ورود زیرمجموعه این هلدینگ یعنی شرکت پتروشیمی غدیر به فرابورس از جمله دلایلی است که این روزها سهام “تاپیکو” را با اقبال بیشتری رو به رو کرده تا قیمت آن همچنان امروز نیز روندی مثبت و البته متعادل را پیگیری کند.

سهام گروه سیمانی نیز به سرگروهی “سشرق” معاملات خود را دنبال کرد و در حالی این سهم صف خرید خود را تا پایان روز جاری حفظ کرد که “ساراب“، “سقاین“، “سشمال”، “سیلام” و “سبجنو” نیز تا سقف قیمت مجاز روزانه بالا رفتند.

به اعتقاد اهالی تالار دلیل روند پرقدرت سیمان شرق را می توان به برنامه راه اندازی بزرگترین خط تولید سیمان سفید کشور در آن تا سه ماه آینده به ظرفیت تولیدی 350 هزار تن در سال و امکان افزایش سودآوری این مجموعه سیمانی مرتبط است.

سهام بانکی ها اما در حالی امروز منفی شدند که بانک های تجارت و دی بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص دادند. بطوریکه سرمایه گذاران “وتجارت” با توجه به افزایش سرمایه بانک صادرات از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، منتظر اجرای برنامه ای مشابه در این بانک هستند.

بانک دی به دلیل کوچک بودن اندازه آن و نیز روند مطلوب جذب سپرده ها، این روزها حجم بالای معاملات سهام خود را نظاره گر است.

فملی نیز در گروه خود با توجه به حضور در یک محدوده قیمتی طی هفته های گذشته، چند روزی است توانسته توجه بازار را به خود جلب کرده و معاملات مطلوبی را سپری کند.

“فولای” نیز پس از پوشش 83 درصدی بودجه عملکردی خود طی دوره شش ماهه سال مالی جاری همراه با پوشش 65 درصدی سود هر سهم بیش از 31 درصد رشد قیمت را تجربه کرد تا دوباره معاملات خود را در تابلوی فرابورس از سرگیرد.

در مجموع بورس با عقب گرد شاخص کل به مدار 73 هزار واحدی همراهی گروه پالایشی را نیز نظاره گر بود و طی این هفته به نظر می رسد بازار انتشار گزارش های عملکرد نیمه ابتدایی شرکت ها بسیار داغ باشد.

در پایان این گزارش می افزاید، بازار قراردادهای آتی سکه طلا در بورس کالا روندی نزولی را در پیش گرفته و پیش بینی معامله گران از قیمت سکه تحویل بهمن ماه 92 به یک میلیون و 475 هزار تومان افت کرده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب