خلاصه اخبار و رویدادهای بازار بورس یکشنبه 18 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس با افت 715 واحدی بار دیگر به نیمه های کانال 77 هزار واحد رسید. نماد معاملاتی کگل با 64 واحد، پارسان با 40 و وتجارت با 38 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 9 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 317 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 340.2 میلیارد تومان رسید.بیشتر ارزش معاملات بورس مربوط به معاملات بلوکی شپنا و وپاسار و بیشتر ارزش معاملات فرابورس نیز مربوط به پذیره نویسی موسسه اعتباری نور بود.

این روزها بازار سرمایه نوسانات زیادی را تجربه می کند و مسیر مشخصی ندارد. با کوچکترین خبر مثبت و منفی شاهد تشکیل صف های خرید و فروش هستیم. تصمیمات روزانه مسئولان در کنار پیروی بازار از معاملات برخی سهام بزرگ که نقش لیدر را بازی می کنند باعث نوسان زیادی در بازار شده است. خیلی از سهامداران همچنان در صف های فروش و قیمت های منفی فروشنده هستند و در روزهای مثبت و صف های خرید برای خرید هجوم می برند و تحت تاثیر جو قرار می گیرند.

بازار امروز با توجه به فشار عرضه ها در معاملات دیروز بسیار پر عرضه تر ظاهر شد. متاسفانه هنوز مشخص است که ترس در بین سهامداران وجود دارد. افزایش عرضه ها در بخشی از بازار یا حتی برخی نمادها باعث فشار عرضه در کل بازار می شود! بازار تا از این حالت غیر منطقی خارج نشود نمیتواند به روزهای خوب خود بازگردد. هر چند بیشتر کارشناسان معتقدند که بازار روز به روز شرایط بهتری تا پایان سال پیدا خواهد کرد ولی امیدواریم سهامداران از این عادت که تحت تاثیر یک یا چند نماد فشار عرضه ها را در همه گروه ها افزایش می دهند دور کنند.

بازار امروز تحت تاثیر یک اتفاق نیز بود که دلیل اصلی فشار فروش همین عامل بود. با تصویب هیئت مدیره سازمان حداکثر حجم سفارش های فروش وارده توسط وارده توسط هر کد معاملاتی بین ساعت 8:30 تا 12 در روز در هر نماد از فردا معادل 2 درصد حجم مبنا یا 100 هزار سهم ( هر کدام بیشتر باشد) خواهد بود. در این رابطه مدیر نظارت بر بورس های سازمان بورس گفته که افزایش محدودیت فروش از 50 هزار سهم به 100 هزار سهم زیاد نمی باشد .وی گفته: با توجه به شرایط بازار این مصوبه بازهم مورد بررسی قرار خواهد گرفت. وی اشاره کرده این مصوبه به یکباره حذف نخواهد شد.

دیروز همچنین هیئت مدیره سازمان تصویب کرد که در صورت تعهد سهامدار عمده مبنی بر حفظ نقد شوندگی سهام تحت مدیریت خود در چارچوب مقررات مربوطه، سقف فروش در مورد سهام مذکور حذف خواهد شد.

این مصوبه در حال تصویب شده است که حقوقی ها به طور کامل خواهان حذف آن شده اند. در روزهای پایانی سال که حقوقی ها بیشتر تمایل به نقد شدن دارند تلاش زیادی کرده اند که این مصوبه به طور کامل حذف شود.

روز گذشته اشاره کردیم که اگر قصد اصلاح سبد دارید بهترین فرصت همین روزهای منفی ست. بهترین فرصت برای خروج از سهام با پی بر ای  بالا و سایر شرکت های غیر بنیادی و پر ریسک و خرید سهام شرکت هایی که سود تقسیمی خوبی در مجمع دارند و در حال حاضر نیز با پی بر ای های پایین معامله می شوند و برای سال آینده نیز کمتر تحت تاثیر سیاست های مختلف اقتصادی قرار می گیرند همین روزهای منفی می باشد که کل سهام بنیادی و غیر بنیادی با هم افت می کنند. سهام کم ریسکی از گروه بانکی، انفورماتیکی و IT، معدنی و حتی پتروشیمی وجود دارند که سود های خوبی برای مجمع امسال تقسیم می کنند و در حال حاضر نیز P/E پایین دارند .

در بازاد داخلی چه خبر بود؟

بانکی ها نیز همگام با فشار عرضه ها در بازار منفی شدند که در این بین بانک ملت تقاضای خوبی در قیمت های بیش از 230 تومان داشت.

در این گروه نرخ سود بانکی فعلا به طور رسمی تغییری نداشته است. دولت معتقد است نرخ تورم را در سال آتی به 15 درصد می رساند که این بدان معنی ست هیچ تغییری در نرخ سود بانکی داده نمی شود و حتی امکان کاهش آن نیز وجود دارد!

امروز رئیس پژوهشکده پولی و بانکی امروز در اتاق بازرگانی ایران در مورد افزایش سرمایه بانک ها اظهار داشت: افزایش سرمایه بانک‌ها بستگی به مالکیت سهامداران دارد اما البته بر اساس اطلاعی که من دارم، تلاش وزارت اقتصاد این است، تا افزایش سرمایه بانک‌ها از منابع صندوق توسعه ملی انجام شود.

بانک تجارت قصد خروج از رتاپ را دارد و در سه روز اخیر 50 میلیون سهم آن را عرضه کرده است. تعداد حدودا 61 میلیون سهم دیگر باقی مانده است. شرکت دیروز  بیش از 5 میلیون سهم فولاد را نیز به فروش رساند.

وتجارت امروز برای اعمال افزایش سرمایه 161 درصدی متوقف شد. به نظر کسانی که در مجمع حضور پیدا کرده اند اگر شرایط بازار بعد از بازگشایی مثبت باشد بتوانند بازدهی خوبی داشته باشند. البته کسانی که روی سهم صبر می کنند می توانند بازدهی بهتری کسب کنند.

وپاسار حمایت 260-265 تومانی را در پیش دارد که کف سهم محسوب می شود. این شرکت تا پایان سال یک بار دیگر بازار را ترک می کند و این بار برای برگزاری مجمع انتخاب اعضای هیئت مدیره!

وبصادر در صورت رسیدن به محدوده 102 تومان می تواند بار دیگر با افزایش تقاضا روبرو شود.

افزایش سرمایه پست‌بانک نیز از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها مورد تأیید سازمان حسابرسی قرار گرفت.

در پتروشیمی ها خبر کاهش اوره به 395 دلار را داریم که کار را برای رشد اوره سازان سخت کرده است. در این گروه تولید بنزین پتروشیمی ها نیز در سال آتی متوقف می شود و این برای پتروشیمی ها نیز خبر خوبی ست. خبر دیگر اینکه نرخ خوراک 13 سنتی عطف به ماسبق نخواهد بود و این مورد حذف شده است.

خریدار پارسان غدیر است. در مورد پتروشیمی پارس نیز ظاهرا انتقال 40 درصد آن به غدیر و پارسان جدی باشد و در مجمع غدیر نیز که به زودی برگزار می شود این موضوع اعلام می شود.

شخارک شرکتی ست که معمولا تقسیم سود حداکثری دارد. با توجه به تقسیم سود بالا این سهم نیز در این قیمت ها ریسکی ندارد.

فارس از ترس اینکه این بار نیز مشتری برای بلوک ان پیدا نشود منفی معامله می شود. معامله بلوک به آخرین روز کاری سال 92 موکول شده است و آن طور که شنیده می شود این بار یک مشتری برای خرید بلوک پیدا می شود. در کل فارس در قیمت های فعلی با دید بلند مدت ریسکی ندارد.

زاگرسمی تواند در بلند مدت با توجه به تقسیم سود خوب در مجمع تیر ماه بازدهی کم ریسکی در پی داشته باشد. البته این به شرطی ست که شرکت به تولید حداقل 2.5 میلیون تن متانول پیش بینی شده برای سال آتی دست یابد.

در فلزی ها که تازه از ریسک افزایش ناگهانی نرخ حامل های انرژی رهایی یافته بودند با افت نرخ مس و روی و سرب تحت فشار عرضه ها قرار گرفتند.

فولاد مبارکه در قیمت های کم ریسکی قرار دارد و می تواند در بلند مدت مورد توجه قرار بگیرد. عامل تحریک قیمتی سهم عرضه اولیه فولاد هرمزگان بود که به سال بعد موکول شده است. این شرکت که فولاد مبارکه مالک 100 درصدی ان می باشد بیش از 3000 میلیارد تومان ارزش گذاری شده است .فولاد مبارکه این شرکت را طی مزایده ای 855 میلیارد تومان خریداری کرده بود.

در پالایشی ها حرکات نوسانی را شاهد هستیم و فعلا توانایی رشد ادامه دار را ندارند. برخی شرکت های گروه نظیر شبندر، شاوان و شپنا در سال آتی با آشکار شدن اثرات طرح های توسعه شرایط خوبی پیدا خواهند کرد.

در نفتی ها شبهرن بعد از اعلام تنفس مجمع با قیمت های مثبت بازگشایی شد. در این سهم فقط باید دید بلند مدت داشت. نفت سپاهان نیز گفته می شود قبل از سال عرضه میشود ولی امروز شایعاتی به گوش رسید که عرضه این سهم نیز به بعد از سال بعد موکول می شود. دیروز یکی از دلایل افت بازار را عرضه این سهم عنوان می کردند عرضه ای که حداقل 100 میلیارد تومان نقدینگی احتیاج دارد. 100 میلیارد تومان عدد بالایی نیست ولی در این شرایط که ارزش معاملات افت کرده است بالاست.

خودرویی ها همچنان پر عرضه هستند. در خودرویی ها تا زمان تسویه وام های بانکی نمی توان انتظار رشد زیادی داشت. فعلا نوسان گیران در این گروه فعال هستند ولی در صورت تحقق وعده های افزایش تولید، در کنار توانایی در تسویه وام های بانکی  می توان به افزایش سود این شرکت ها و تناسب رشد قیمتی آنها امیدوار بود.

خبهمن بار دیگر در قیمت های کمتر از 210 تومان مورد توجه قرار خواهد گرفت. در سیمان تهران دیروز شاهد معامله بلوکی بودیم که توسط خبهمن عرضه شد. این عرضه تاثیر 4 درصدی بر سود هر سهم خبهمن دارد. امروز هم معاملات بلوکی در ستران  شاهد بودیم که توسط خبهمن صورت پذیرفت.

خزامیا با گزارش نه چندان مناسب برای سال 93 افت قمیتی خود به سطوح قیمتی 120-130 تومانی را رقم زده است و کم کم در حال نزدیک شدن به محدوده ی حمایتی خود می باشد.

خاور روز 28 اسفند مجمع فوق العاده برای تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه برگزار خواهد کرد

سایپا به صف فروش رسید. فردا از محصولات جدید شرکت که در بودجه 93 نیز از آنها نام برده شده است رونمایی می شود.

در دیگر نمادها

همکاران سیستم که مدتی است در محدوده ی 480 تا 520 نوسانی ست امروز بار دیگر به قیمت های 480 تومان نزدیک شد. در دو روز گذشته شركت مديريت سرمايه گذاري آينده نگردانا ( سهامدار اصلی شرکت) فروشنده سهم بوده است.

مداران برای برگزاری مجمع انتخاب اعضای هیئت مدیره متوقف شد.

بمپنا روز پر عرضه ای را تجربه کرد ولی در نهایت مثبت بسته شد. این سهم بیشتر از سوی حقیقی ها خریداری می شود. فروشنده سهم همچنان مپناست. در حالی که گفته می شود مپنا در این سهم دیگر فروشنده نیست اما دیروز نیز بیش از 2 میلیون سهم عرضه کرد. ظاهرا مپنا تصمیم دارد بار دیگر در این سهم عرضه کننده باشد. گفته می شود رمپنا بعد از اعلام سود سال 93 که طبق شنیده ها خیلی هم بالاتر از سود سال 92 نمی باشد با محدودیت نوسان باز خواهد شد که اگر شرایط بازار منفی باشد احتمال فشار عرضه ها روی سهم زیاد خواهد بود. مسلما بعد از بازگشایی رمپنا ، بمپنا نیز به دنبال این سهم حرکت خواهد کرد.

دارویی ها می توانند از گروه های مورد توجه در قیمت های منفی باشند. شرکت های این گروه تغییرات گسترده ای را در ترکیب فروش و حرکت به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالا داده اند و خواهند داد و می توانند در سال آتی نیز تحولات مثبتی داشته باشند.

کاذر با افت 47.7 درصدی به بازار بازگشت. شرکت هر چند بودجه محتاطانه ای برای سال آتی داده است ولی با توجه به افت شدید بازار مورد هجوم فروشندگان قرار گرفت. شرکت برای سال آتی در اولین پیش بینی مبلغ 582 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است که نسبت به سود 1201 ریالی سال 92 افت 52 درصدی داشته است. شایان ذکر است شرکت سود سال 92 را در این گزارش از 1159 ریال به 1201 ریال افزایش داده است.

وصنعت روز 22 اسفند مجمع تقسیم سود خود را برگزار می کند. سود واقعی 12 ماهه شرکت 115 تومان می باشد که طبق اعلام شرکت قرار است 20 تومان آن تقسیم شود که ظاهرا شرکت قصد دارد با تقسیم سود پایین افزایش سرمایه بدهد.

نمادهای سنگ اهنی با توجه به سودی که برای سال اتی اعلام کرده اند افت منطقی داشته اند. کگل و کچاد با توجه به تقسیم سود خوب در مجامع سال 92 در خرداد و تیر ماه می توانند با دید میان مدت مورد توجه قرار بگیرند.

بترانس روز گذشته در 490 تومان بازگشایی شد و امروز به زیر 480 تومان افت کرد. به نظر سهم در حال شناسایی کف قیمتی خود می باشد و افت زیادی نخواهد داشت.

این روزها خیلی ها در مورد خرید همراه اول و حضور در مجمع شرکت که در اردیبهشت ماه برگزار می شود می پرسند. شرکت در اردیبهشت ماه 93 مجمع سال 92 خود را با تقسیم سود بیش از 1000 تومانی برگزار خواهد کرد و با توجه به پرداخت زود هنگام سود، به نظر حضور در مجمع مناسب باشد.

شپاکسا سود هر سهم سال مالی 93 خود بر اساس سرمایه جدید ( 54 میلیارد تومان ) را 1048 ریال اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی با سرمایه قبلی تغییری نداشته است.

وبهمن بعد از تقسیم سود 80 درصدی به بازار بازگشت ولی معامله نشد. خبرهای خوبی در مجمع شرکت به گوش رسید.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب