ضوابط معاملاتی، عامل بی‌اعتمادی و عقب‌نشینی خریداران سهام

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

در حال حاضر روند بازار سرمایه معمولی طی می شود فقط مسئله ضوابط معاملاتی محدودکننده فروش است که باعث بی اعتمادی و عقب نشینی عده ای از سرمایه گذاران گردیده است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب به خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: با مشاهده روند معاملات طی ساعت 9 تا 12 می توان دید که بازار با یک شیب ملایم در جهت مثبت و یا منفی حرکت می کند ولی این محدودیت فروش اعمال شده یکسری افراد را متوهم می کند که در صورت فروش در امروز توانایی خرید ارزان تر در روزهای آینده را خواهند داشت بنابراین این موضوع خود عاملی برای افزایش فشار عرضه در طول روز می باشد.

عسگری با اشاره به شکل گیری مشکلات مشابه در سال های گذشته ابراز داشت: در سال های گذشته هم بازار سرمایه با این مشکل رو به رو بوده که در سیرهای صعودی با تبلیغات غلط و غیر کارشناسی باعث هجوم افراد غیر حرفه ای در بازار سرمایه بودیم که این افراد در سیرهای نزولی و صعودی بیشترین ضربه را به روند معاملات در جهت تشدید روند وارد می کنند.

وی در خصوص راهکار مناسب برای جلوگیری از این اتفاقات عنوان داشت: برای جلوگیری از تکرار این اتفاقات در آینده و توسعه این بازار مالی می بایست عملکرد بازار به گونه ای باشد که نشان دهد که در یک روال درست و شفاف حرکت می کند بنابراین نباید با تبلیغات صرف افراد غیر حرفه ای و غالباً ناآگاه از فرآیندهای سرمایه گذاری را به سمت یک بازار مبتنی بر تحلیل و حرفه ای کشاند بلکه شفافیت و عملکرد بازار در مسیر صحیح خود بهترین ملاک برای جذب افراد می تواند باشد چراکه در این صورت است که افراد می توانند بر مبنای محاسبات خود و تفکر اقدام به سرمایه گذاری در بازار نمایند.

در این صورت سهم هایی که بدون جهت و با اطلاعات ناقص شروع به حرکت کردند و نسبت قیمت بر درآمدهای بالا و غیر واقعی به خود گرفتند دیگر تکرار نخواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه پیرامون دخالت در روند عادی بازار سرمایه اظهار داشت: موافق هیچ گونه دخالت در روال عادی بازار سرمایه نمی باشم و اعتقاد دارم که سازمان بورس و تشکیلات ناظر بازار سرمایه باید به عنوان داور در هنگان مشاهده اتفاقات خارج از منطق با اعلام اخطار و هشدار در جهت برگشت بازار به روند منطقی وارد شود نه اینکه به عنوان مربی با دادن نظرات مختلف و خلع الساعه بر این روند تأثیر گذارد. چراکه در این بازار هر کسی چه حقیقی و چه حقوقی بر مبنای منافع خودش حرکت می کند و اینگونه نباید باشد که نهاد یا ناظری با اعمال فشار سعی در شکل دادن به بازار سرمایه برآید چراکه این رفتارها در نهایت به ضرر بازار سرمایه خواهد بود و به بی اعتمادی به ساز و کار بازار صدمه وارد خواهد کرد.

وی افزود: با برداشتن این محدودیت می توان شاهد برگشت بازار سرمایه به روال عادی و منطقی بود چراکه بازار خود توانایی پیدا کردن مسیر خود را داشته و دارد و اعمال چنین سیاست هایی به عنوان حمایت اصولاً درست نمی باشد چراکه این بازار یک بازار حرفه ای است و افراد باید از طریق آموزش وارد این بازار شوند تا دیگر نیازی به حمایت به هر شکل نداشته باشند.

در عین حال ابزارهای متنوعی هم در بورس ایجاد شده است که می تواند به افراد غیر حرفه ای کمک کند مثل صندوق های سرمایه گذاری مختلف و همینطور سبدگردان های حرفه ای و بزرگ که در بازار سرمایه در حال فعالیت می باشند. بنابراین افراد می توانند با آوردن سرمایه خود به این بازار از طریق درست به بازدهی مناسبی دست پیدا کنند.

فریبرز عسکری پیرامون افزایش اعتبارات به حقوقی های بازار سرمایه از طریق کارگزاران ابراز داشت: به نظر من مشکل اصلی کارگزاران مشکل نقدینگی نمی باشد چراکه حقوقی های این بازار توانایی جذب اعتبار از مجاری بسیاری را دارند بنابراین مسئله چیز دیگریست که می تواند هم مسئله انتظار افت قیمت بیشتر و هم جو روانی بازار را در این قضیه مؤثر دانست.

وی تصریح کرد: متأسفانه گاهی مشاهده می شود که حقوقی ها هم از جو روانی بازار سرمایه تأثیر می پذیرند و پیرو راه حقیقی ها می شوند بطوریکه وقتی می بینید که صف خرید برای شرکتی وجود دارد اقدام به عرضه نمی کنند و با این رفتار به التهاب بازار سرمایه دامن می زنند.

در خاتمه این کارشناس بازار سرمایه پیرامون وضعیت کلی بازار سرمایه اظهار داشت: اصلاح ساختار باید در کل بورس صورت بگیرد و در جهت کاهش ریسک های بازار سرمایه اقدام شود.

وی افزود: به طور کلی سرمایه گذاری در این بازار می تواند در صنایعی که توان صادراتی خوبی دارند و همین طور سرمایه گذاری ثابتی دارند و متکی به قراردادهای پرریسک نیستند به بازدهی خوبی برسد.

بنابراین باید براساس تفکر و تجزیه و تحلیل در این بازار خرید و فروش صورت گیرد چراکه عمق بازار سرمایه در مقایسه با چند سال گذشته بیشتر شده ولی هنوز به آن درجه از بلوغ فکری نرسیده است که از نوسانات کوتاه مدت خیلی تأثیر نپذیرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
2 نظر
 1. سلام

  روند شاخص بورس با سیاست های باز دارنده (خذف پتروشیمی ها و محدود کردن عرضه و …) جز به تاخیر انداختن اصلاح شاخص نتیجه ای نداشت. تنها چیزی را که می توان گفت این است که جور افت قیمت در این روند کاهشی را بقیه صنایع مثل سیمان خودرو و .. و در نهایت هلدینگ ها و بانکی ها به دوش کشیدند و پتروشیمی ها به نوعی کمتر از انچه باید افت کردند.

  از انجایی که قطعا روند علاقه ای به تغییر ندارد ( شاید با قانون اینرسی در فیزیک بشود مقایسه کرد) و نیاز به محرک هایی دارد تغییر اینچنین روند کاهشی در شاخص به راحتی امکان پذیر نیست و قطعا هیجان بازار چند روز اینده را به حرکت سینوسی مثبت و منفی وا خواهد داشت.( به لحاظ روانشناسی بازار باید خریداران – فروشندگان و بدون تصمیم های حاشیه بازار در چند سیکل سینوسی هم جهت و خریدار گردند. ) این موضوع حتی در صورتی که سال جدید و تعطیلی چند روزه و فروش حقوقی ها در پایان سال و تعدیل های نهایی و مجمع ها نیز رخ نمی داد – قطعا- اتفاق می افتاد.
  با این اعتقاد که رالی روند کاهشی شاخص انرژی خود را از دست داده است اصلاح ان تا 76000 متصور نیست . تاریج مجددا تکرار میشود و تئوری چارلز داو روند آینده را که شخصا معتقدم قبل از سال جدید (1393) اتفاق خواهد افتاد اینگونه توصیف می کند:
  the major trend takes place in three distinct phases:
  1- an accumulation phase
  2- public represents phase
  3- distrution phase
  فاز اول این ترند بزرگ قبل از عید امسال فعال شده و نشانه هایی از افزایش حجم معاملات در قیمت های پائین را رقم خواهد زد.(حجم معاملات روند را تصدیق می کند(
  در این فاز تکنیکالیست های ماهر علائم تغییر روند و سهام های ذیقیمت را شناسایی و در کمترین و نازلترین قیمت خریداری خواهند کرد.
  فاز دوم که مشارکت عمومی با تغییر رویه روند همراه خواهد بود کلیه تکنیکالیست ها ماهر و آماتور را در فاز خرید قرار داده و رشد قیمت ها به وضوح اغاز خواهد شد.
  در فاز سوم انهایی که فقط به اخبار بورس رجوع می کنند مطلع شده و با این ایده که شاخص مرز 90000 و سپس 120000 را زین پس لمس خواهد کرد اقدام به خرید گسترده می کنند که خود مزید بر علت است تا شاخص بار دیگر اوج بگیرد.
  رفتار هیجانی سهامداران حقیقی و گاهی حقوقی ایرانی اصلاح ها و تعدیل ها بعدی را نیز تحت الشعاع قرار داده و وضوح اصلاح های اتی در چارت ها بزرگنمایی میشود و این خود پتانسیل گذشتن از مرز 90000 شاخص را سرعت خواهد بخشید. از آنجایی که خطوط مقاومت خود ساپورت های اینده را تشکیل خواهند داد بازگشتی به زیر 90000 در سال اتی متصور نیست و حد اقل چندین ماه روند کلی مثبت خواهد بود.
  19/12/1392

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب