خلاصه اخبار و رویدادهای بازار بورس – سه‌شنبه 20 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل امروز با افت 636 واحدی وارد کانال 76 هزاری خود شد و به رقم 76,582 واحد رسید . بیشترین تاثیر منفی را نماد های غدیر ، فارس و شبندر هر کدام با 90، 67 و 45 واحد بر شاخص کل گذاشتند. ارزش کل معاملات که هر روز به مدد معاملات بلوکی مقدار خود را افزایش می دهد امروز نیز به رقم 253.2 میلیارد تومان رسید که 183.2 میلیارد تومان آن مربوط به بورس و 70 میلیارد تومان آن مربوط به فرابورس بوده است . بیشترین ارزش معامله مربوط به معامله بلوکی وامید با 52.8 میلیارد تومان بود.

در بازار های جهانی نیز شاهد افت قیمت مس به رقم 6685 دلار برای هر تن بودیم . آلومنیوم ، سرب و روی نیز هر کدام به ترتیب به قیمت های 1785 ، 2100 و 2040 دلار برای هر تن معامله شدند.  در بازار داخلی نیز دلار با افزایش قیمت همراه شد و به قیمت 3071 تومان رسید . همچنین سکه با قیمت 979,500 تومان داد و ستد شد. شاخص فرابورس نیز با 4 واحد کاهش به رقم 729 واحد رسید، میدکو و شاوان از نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ایفکس گذاشتند.

امروز نیز بازار به روند منفی خود ادامه داد و شاهد بازاری قرمز رنگ و کم رونق بودیم طوری که ارزش معاملات بدون احتساب معاملات بلوکی به رقم 200 میلیارد تومان رسید. عمده ترین علتی که بیشتر کارشناسان بازار از این رکود فرسایشی عنوان می کنند قرار دادن محدودیت فروش در معاملات می باشد و جز این عامل علتی دیگری را نمی توان برای آن یافت. در همین رابطه سازمان بورس و اوراق بهادار براي دومين بار طي مدت اخير براي متعادل ساختن بازار دست به دامن حقوقي‌ها شده است ولی حقوقی ها نیز با توجه به این محدودیتی که برای فروش سهام و ایجاد نقدینگی دارند اقدام به خرید و حمایت از بازار نمی کنند، شاید دلیل این امر را در آن می دانند که در قیمت های پایین تری نیز می توانند خرید خود را انجام دهند. 

مديرعامل اسبق شركت بورس در این راستا عنوان کرده است:  نبايد تنها در بازار خرسي به ياد سهامداران خرد افتاد، بلكه در بازار گاوي نيز بايد به فكر آنها بود، بنابراين مقام ناظر بازار بايد هشت ماه قبل وارد عمل مي‌شد و به حقوق سهامداران خرد توجه مي‌كرد، زيرا اتفاقي كه در بازار سهام افتاد در حقيقت از بازار طلا شروع شد و به بازارهاي ارز و مسكن سرايت كرد و اكنون به بازار سرمايه رسيده است؛ بازارهاي طلا و ارز در كنترل دولت هستند، اما بازار مسكن و اوراق بهادار در برخي موارد اين گونه نيست. ایشان افزودند اگر حقوقي‌ها نتوانند بفروشند، پولي براي خريد‌هاي بعدي نخواهند داشت. وي به اين گفته سازمان كه براي خريد به حقوقي‌ها اعتبار داده شده، نيز واكنش نشان داد و گفت: با اين اعتبار اگر سهام بخريم و نتوانيم بفروشيم چه اتفاقي مي‌افتد؟

ایشان تاكيد كرد اگر حقوقي‌ها از بازار نا‌ اميد شوند و خريدهاي جدي از بازار صورت نگيرد، البته كه امكان ريزش بيشتر شاخص نيز وجود دارد.

فردا نیز در این جو منفی که بر بازار حاکم شده است شاهد 2 عرضه اولیه اولیه به بازار فرابورس هستیم طوری که قرار است 10 درصد از سهام شرکت کی بی سی ( معادل 6 میلیون سهم ) با سود 1417 ریالی سال 93 و سود 2004 ریالی برای سال 92 عرضه شود .تعداد سهمیه آنلاین ها 3.5 میلیون سهم و سهمیه کارگزاران در فرآیند کشف قیمت 2.5 میلیون سهم می باشد.بر اساس سود سال 92 و 93 قیمت جذاب برای عرضه سهم بین 850 تا 950 تومان می باشد

همچنین 10 درصد  از سهام شرکت اعتلا البرز نیز ( معادل 18 میلیون سهم)  فردا عرضه خواهد شد  .مالک این شرکت والبر می باشد.سهمیه آنلاین ها 10 میلیون سهم و سهمیه کارگزاران 8 میلیون سهم می باشد.ناو سهم حدودا 400 تومان است که قیمت 320 تا 350 تومان قیمت نسبتا منطقی می باشد.

حال این سوال پیش می آید که چرا این عرضه های اولیه زودتر انجام نشدند، هر چند کوچک و هر چند بی تاثیر بر جذب نقدینگی، اما مسلماً در زمان رشد هیجانی شاخص اثرگذار بودند، مسئولان قطع به یقین در این راستا نیز جواب کاملی نخواهند داد.

در بازار چه خبر بود ؟

امروز در گروه خودرویی شاهد خبری از سوی وزیر صنعت بودیم طوری که ایشان در ابتدای کار خود با زیر سوال بردن شورای رقابت، از تلاش برای حذف «خودرو» از لیست کالاهای انحصاری و به تبع آن، آزادسازی قیمت خبر داد و تاکید کرد که این مساله را در شورای اقتصاد پیگیری خواهد کرد. حالا اما به فاصله تنها شش ماه، وزیر صنعت موضعی دیگر گرفته و صراحتا از انحصاری بودن خودرو صحبت به میان می‌آورد. طوری که ایشان  دیروز در حاشیه همایش حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و در جمع خبرنگاران گفته که «خودرو» کالای انحصاری است و سال آینده نیز (توسط دولت) قیمت‌گذاری می‌شود و تا زمانی که از انحصار خارج نشود، قیمت آن آزاد نخواهد شد. روند معاملات در این گروه منفی بود و شاید یکی از گروه هایی باشد که نسبت به سایر گروه ها ریزش بیشتری داشته است .

شرکت های سیمانی که روز گذشته جو مثبتی داشتند امروز اکثراً قرمز رنگ بودند و اکثرآ در کف قیمتی خود معامله می شدند در این گروه رکود نیز به وضوح قابل رویت است طوری که بیشترین ارزش معامله تنها 1.5 میلیون سهم مربوط به سیمان لار سبزوار بود .

در گروه پتروشیمی نیز جو منفی ای حاکم شده بود وپترو گزارش عملکرد 9 ماهه خود برای سال مالی 93 را منتشر کرد طوری که نسبت به گزارش قبلی خود تغییری نداشت و سود 146 ریال را برای سود هر سهم خود اعلام کرد. سایر نمادها نیز در کف قیمتی خود معامله شدند.

تاپیکو در قیمت های 450 تومان با حمایت جدی حقوقی همراه است حجم معاملات در ابن نماد به بیش از 8 میلیون رسید و به قیمت بیش از 450 تومان به کار خود خاتمه داد، بزرگترین نمادهای این گروه که از بنیادی ترین سهام موجود در بازار هستند و حتی با وجود نرخ گاز  13 سنتی قابلیت عملکردی خوب در سال آینده را دارند با بی مهری سهامداران بازار سرمایه روبه رو شده اند .

در گروه فولادی و فلزی  امروز خبری داشتیم در مورد مزیت رقابتی فولادی ها طوری که اعلام شد  از سال 2000 ميلادي كه توليد فولاد خام ايران 6/6 ميليون تن بوده تا سال 2013 كه به بالاي 17 ميليون تن و جايگاه چهاردهم جهاني رسيده است، ميزان رشد توليد به‌طور متوسط سالانه 8/6 درصد بوده كه بيش از دو برابر رشد ميانگين جهاني است. با توجه به طرح‌هاي فولادي در حال ساخت، رشد توليد فولاد خام ايران در سال‌هاي 93 و 94 نيز همين مقدار و بالاتر خواهد بود.

اکثر نمادهای این گروه در کف قیمتی خود معامله می شوند و قیمت های جذابی برای خرید و با دید بلند مدت می باشند در این گروه فملی با 5 میلیون بیشترین حجم معامله را به خود اختصاص داد و با قیمت حدود 340 تومان به کار خود خاتمه داد .

در این گروه صنایع فولاد آلیاژی یزد پیش بینی سود هر سهم خود برای سال مالی 93 را مبلغ 686 ریال اعلام کرد که نسبت به پیش بینی سال گذشته 61 درصد تعدیل منفی داشته است. پيش بيني سود هر سهم سال مالي منتهي به 93 در مقايسه با پيش بيني عملکرد سال مالي92به ترتيب فروش 36 درصدافزايش ،بهاي تمام شده کالاي فروش رفته 37 درصد افزايش ،سود عملياتي 11 درصد افزايش و سود خالص 61 درصد کاهش نشان مي دهد. در آمد حاصل از سرمايه گذاري ها در پيش بيني مالي 93 مبلغ 800ر3ميليون ريال مي باشد که نسبت به پيش بيني 92 مبلغ 550ر44 ميليون ريال کاهش نشان مي دهد.

در گروه پالایشی خبری از آزاد سازی نرخ بنزین داشتیم طوری که شنیدیم تکلیف قانونی فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در سال آینده و همچنین اظهارات مقامات دولتی، شناور شدن قیمت بنزین در سال آینده را قوت بخشیده است. طوری که دولت هم‌اکنون در حال بررسی سناریوهای مختلف قیمت بنزین در سال آینده است و به‌نظر می‌رسد می‌خواهد از همه ظرفیت‌های قانونی موجود برای بهینه‌شدن قیمت‌گذاری حامل‌های سوخت به‌ویژه بنزین بهره گیرد لازم به ذکر است که این سناریو هنوز قطعی نشده است. رنگ قرمزی که نتها علت آن محدودیت حجم فروشی است که از طرف سازمان اعلام شده در این گروه قابل روئت بود. حجم معامله شبندر تنها 1.8میلیون !! شرکت پالایش نفت شیراز پيش بيني سود هر سهم سال مالي 93 را با سرمايه 028ر1 ميليارد ريال مبلغ 2379 ریال اعلام کرده است که نسبت به پیش بینی جدیدی که برای سال 92 ارائه کرده است 20 درصد تعدیل منفی داشته است. این در حالی است که شرکت در این گزارش  پیش بینی سود سال 92 خود را از 3623 ریال به 2985 ریال کاهش داده است ( معادل 17 درصد تعدیل منفی).

مفروضات پيش بيني سال مالي 93 شراز عمدتاً شامل موارد زير است:

الف) تغيير الگوي مصرف خوراک و افزايش ميعانات گازي

ب) افزايش سپرده هاي بانکي و سود سپرده

ج) تعميرات اساسي واحدهاي تقطير، گاز مايع و مراکس به مدت 23 روز و واحدهاي آيزوماکس، هيدروژن سازي، آمين، آب ترش و گوگردزدايي به مدت 34 روز. شرکت معتقد است بدليل افزايش کارايي واحدها پس از تعميرات اساسي، کاهش توليد دوره تعميرات جبران خواهد شد.

د) نرخ تسعير ارز به ازاي هر دلار مبلغ 500ر26 ريال مي باشد.

ه) نرخ فروش فرآورده ها بر اساس نرخ هاي اعلام شده توسط شرکت ملي پالايش و پخش بر اساس ميانگين نرخهاي بين المللي (فوب خليج فارس) محاسبه شده است.

و) ميانگين نرخ نفت خام و ميعانات گازي سال 1393 به نرخ 100 دلار براي هر بشکه و با اعمال 5 درصد تخفيف محاسبه شده است.

ز) يارانه هزينه حمل نفت خام در سال 1393 مبلغ کل 289 ميليارد ريال و در حساب ساير درآمدها و هزينه هاي غير عملياتي پيش بيني شده است.

مطابق اعلام شرکت، هيئت‌مديره در نظر دارد تقسيم 90 درصد از سود عملکرد سال مالي 93 را بين سهامداران، به مجمع عمومي عادي ساليانه پيشنهاد نمايد.

مطابق اطلاعات دريافتي، پيش بيني درآمد حاصل از سرمايه گذاريها براي سال مالي 93 به مبلغ 479 ميليارد ريال (معادل 20 درصد سود خالص و به ازاي هر سهم مبلغ 466 ريال) مربوط به سود سپرده هاي بانکي با متوسط نرخ 17 درصد مي باشد.

در سایر گروه ها نیز اوضاع به همین منوال بود و اوضاع نامساعد و فرسایشی در همه گروه ها به چشم می خورد. برای نمونه در گروه ساختمانی که با افت و اصلاح بسیار شدیدی در روزهای اخیر مواجه بودند همچنان این افت قیمتی ادامه دارد که در صورت ادامه آن نمی توان نام اصلاح برای آن نهاد و بهتر است از تعبیر سقوط برای آن استفاده کرد، در این گروه نماد آ س پ از معدود نمادهای سبز بازار امروز بود و با صف خرید به کار خود پایان داد که دلیل آن افزایش سرمایه 300 درصدی آن می باشد.

بیمه ای ها نیز منفی بودند و کمابیش دارای صف فروش تنها بیمه پاسارگاد مثبت به کار خود پایان داد.

معاملات گروه حمل و نقل نیز چنگی به دل نزد و سهامدرانشان را با خستگی مفرط روبه رو ساخت، ولی یک نماد سبز دیگر در این گروه مشاهده شد که نمادی نبود به جر نماد توریل.

در گروه بانکی نیز با وجود ارزندگی آنها و شکستن سطوح حمایتی همچنان خریدار بالقوه ای دیده نمی شود و از تنها نمادهای سبز این گروه می توان به بانک ملت و بانک حکمت اشاره کرد، امروز نیز که مجمع فوق العاده بانک تجارت در زمینه افزایش سرمایه راس ساعت 5 در ساختمان مدیریت امور اعتباری برگزار می شود.

سهم تازه وارد بورس یعنی بمپنا نیز با بی مهری کامل روبه رو شد و با صف فروش به کار خود پایان داد، در جمع خریداران امروز کارکنان مپنا دیده می شد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب