گزارش معاملات و رویدادهای بورس در روز چهارشنبه 3 مهرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل در آخرین روز کاری هفته رشد 445 واحدی را تجربه کرد و به 63،455 واحد رسید.نماد معاملاتی فارس با 169 واحد، پارسان با 77 واحد و شبریز با 37 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد وپارس با 20 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر نماگر مهم بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 338.1 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات پارسان با 78.5 میلیارد تومان و فملی با 20.8 میلیارد تومان اختصاص داشت

در فرابورس رشد حدودا 5 واحدی شاخص کل را شاهد بودیم و ارزش کل معاملات این بازار هم به 130.5 میلیارد تومان رسید.
 
بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که خبرهای سیاسی در نیویورک نسبتا مثبت بود. از سوی دیگر در داخل ریس کل بانک مرکزی بازهم اعلام کرد دلار نباید کمتر از 3000 تومان باشد. در حالی افت دلار سهامداران شرکت های صادراتی را تا حدودی نگران کرده بود که این اظهار نظر تا حدودی نگرانی ها را برطرف کرد و شاهد بودیم که با رشد دلار به بیش از 3000 تومان سهام شرکت های صادراتی به خصوص پتروشیمی ها با رشد قیمت همراه شدند

در روزهای گذشته سیگنال های مثبت سیاسی از نیوریورک به بازار تزریق شد و در روز آتی نیز نشست مهم دیگری در نیویورک در پیش است که برای بازار مهم است.ظاهرا هر دو طرف به آینده امیدوار شده اند و باید دید در عمل چه اتفاقاتی می افتد.ظریف و جان کری احتمالا به زودی با هم دیداری داشته باشند ولی روحانی گفته برنامه‌ای برای دیدار با اوباما ندارم اما اگر فرصتی پیش بیاد می‌توانیم با یکدیگر گفت‌وگو کنیم.

به نظر می رسد تا آخر هفته نیز اخبار سیاسی در نیویورک منفی نباشد و از روز شنبه به تدریج بازار از این فاز خارج خواهد شد و دلار نیز با توجه به عدم تمایل دولت به افت کمتر از 3000 تومان در همین نرخ ها فعلا خواهد ایستاد.در روزهای آتی اخبار و شایعات بیشتری از گزارش های شش ماهه نیز به بازار می رسد که می تواند محرکی برای رشد بیشتر برخی گروه ها باشد.در واقع باید گفت بازار از هفته آینده توجه و تمرکز اصلی خود را بر گزارش های شش ماهه معطوف خواهد کرد.

در اخبار حاشیه ای ؛ دلار با توجه به تاکید مقامات بانک مرکزی مبنی بر اینکه دلیلی منطقی برای افت وجود ندارد به محدوده ی 3100 تومان رسید. سیف مجددا تاکید کرده دلار نباید افت بیشتری داشته باشد معاون ارزی بانک مرکزی هم با بیان اینکه بانک مرکزی به دنبال ارز تک نرخی است، گفته: نرخ ارز اکنون به حدود 2900 الی 3000 هزار تومان رسیده که نرخ خوبی است.وی همچنین اشاره داشته که اگر نرخ ارز در یک دالان باریک تر نوسان داشته باشد می‌ توان گفت که در 2900 تا 3000 تومان به ثبات رسیده است. به هر حال می توان از صحبت این دو مسئول دریافت که دولت برای از بین نرفتن مزیت صادراتی در کشور و همچنین جبران کسری بودجه از افت نرخ ارز جلوگیری خواهد کرد ضمن اینکه سعی دارد به تدریج شرایط اقتصادی و سیاسی کشور را با بهبود روابط بین المللی بهبود ببخشد.

اما این روزها با توجه به امیدواری ها به بهبود روابط و حل مناقشات سیاسی بین ایران و غرب شاید همه ما امیدوارانه به رفع تحریم ها فکر کنیم. در این باره رویترز با تأکید بر اینکه ناتوانی اوباما در مهار طرفداران تحریم ایران در کنگره می‌تواند مانعی سر راه مذاکرات هسته‌ای باشد، نوشته: اگر مذاکرات خوب پیش رود وی قانوناً حق دارد ایران را در قالب دوره‌های ۱۲۰روزه از بیشتر تحریم‌ها معاف کند.

در اخبار سیاسی روحانی صحبت هایی متفاوت و امیدوار کننده در سازمان ملل داشت. در این سخنرانی هیئت رسمی رژیم صهیونیستی از سالن مجمع خارج شدند. وزیر دارایی رژیم صهیونیستی خروج هیئت رسمی این رژیم از سالن مجمع عمومی سازمان ملل در زمان سخنرانی رئیس جمهوری ایران را اقدامی نادرست توصیف کرد.

اخبار در حوزه سیاسی با اینکه مثبت بود ولی مطابق با پیش بینی های هیجانی هم نبود. اوباما در سخنرانی روحانی حضور نداشت و روحانی هم گفته برنامه ای برای دیدار با اوباما ندارم . در ضیافت شامی هم که برگزار شد هیئت ایرانی به دلایلی خاص حضور پیدا نکرد

در اخبار اقتصادی داخلی براساس گزارش وزیر نفت درآمدهای نفتی پیش‌بینی‌شده در بودجه سال جاری تاکنون تحقق یافته است. در این گزارش اعلام شده که درآمد نفت ۶ماهه بودجه محقق شده است.

در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی در همان محدود روز گذشته هستند.مس در 7170 و روی در 1870 دلار در هر تن قرار دارند.انس طلا هم در 1323 دلار قرار دارد. به دنبال افت تقاضای فیزیکی طلا و ادامه نگرانی سرمایه گذاران بین المللی نسبت به اجرای محرک پولی فدرال رزرو آمریکا قیمت طلا فعلا رشدی نداشته است.

در بازار داخلی افزایش قیمت دلار در حالی که انس ثابت بود باعث شد سکه و طلا رشد داشته باشد.هر سکه به بیش از 970 هزار تومان رسید ه است و طلای 18 عیار نیز به 100 هزار تومان نزدیک شده است.مقاومت سکه در 1 میلیون تومان می باشد.نتیجه ایران مداکره با 5+1 در حاشیه نشست سازمان ملل در روز پنج شنبه مهم می باشد و بازار سکه و طلا شاید با فروکش کردن هیجانات سیاسی شاید به جایگاه قبلی خود برگردند.

در معاملات چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها خبر رشد دلار به بیش از 3000 تومان که حتی 3100 تومان را نیز لمس کرد خبر مثبتی بود. اگر دلار افت دیگری نداشته باشد شنبه بازهم سهام گروه نوسانات مثبتی خواهند داشت ضمن اینکه گزارش های شش ماهه این شرکت ها نیز در پیش است و شاید توقف برخی نمادها را در روزهای آینده شاهد باشیم.

در این گروه بازهم اعلام شد نرخ گاز این صنعت گران نمی شود. معاون شرکت ملی صنایع پتروشیمی این صنعت را موتور محرک اقتصاد کشور عنوان کرده و گفته خوراک آنها گران نمی شود.

پتروشیمی جم بار دیگر به بیش از 1600 تومان رسید. افت دلار در بدترین زمان ممکن اتفاق افتاد و مانع رشد سهم تا 1700 الی 1800 تومان شد.با توجه به رشد دلار در معاملات امروز تا 3100 تومان اگر این نرخ تا شنبه و روزهای آینده تثبیت شود سهم مسیر صعودی در پیش خواهد گرفت.

وپترو در عبور از 225 تومان ناموفق بود و افت قیمت را تجربه کرد.گزارش آتی شکربن بر سهم تاثیر دارد.باید منتظر گزارش شکربن باشیم که شایعاتی مبنی بر تعدیل مثبت مناسب از سوی شرکت به گوش می رسد.

شازند به بیش از 1900 تومان صعود کرد .در حالی پی بر ای گروه کمتر از 5 می باشد که پی بر ای این سهم به 7 نزدیکتر شده است.شرایط بنیادی سهم مطلوب می باشد و شرکت تا پایان سال تعدیل سود خوبی خواهد داشت ضمن اینکه با خبر تخفیف در نفتا نیز شرکت تعدیل مثبت دیگری علاوه بر تعدیل اصلی خواهد داشت.

زاگرس به بیش از 2500 تومان رسید و خیال این سهم نیز از افت دلار به کمتر از 3000 تومان تا حدودی راحت شد.زاگرس که با توجه به رشد متانول توانایی تعدیل مثبت دارد نرخ دلار را در بودجه خود 3000 تومان در نظر گرفته است.اگر دلار در بیش از 3000 تومان تثبیت شود سهم بازهم توانایی رشد خواهد داشت.

شخارک یکی دیگر از متانول سازان بزرگ بورسی با صف خرید روبرو شد.قبلا هم در گزارش های روزانه اعلام کرده بودیم که سهم در شش ماهه به احتمال بسیار زیاد تعدیل عایدی خوبی خواهد داشت.

سیمانیها یکی از گروه های سبز پوش بازار در معاملات امروز بودند.خبرها و گمانه زنی های تحلیلی نشان میدهد شرکت های سیمانی در شش ماهه می توانند حرف هایی برای گفتن داشته باشند.از سخاش شنیده می شود تعدیل خوبی در شش ماهه دارد.

سفارس با صف خرید همراه شد.ناو سهم 460 تومان می باشد ولی شنیده می شود سیمان آبیک را عرضه خواهد کرد.شرکت در بودجه 13 میلیارد تومان برای عرضه احتمالی سابیک در نظر گرفته است. سود هر سهم سیمان آبیک برای سال مالی 92 مبلغ 62 تومان پیش بینی شده است که به نظر می رسد اگر عرضه شود حداقل در قیمت های 300 تومان فروخته شود.بهای تمام شده ی هر سهم سیمان آبیک برای سفارس 92 تومان می باشد که اگر در 300 تومان عرضه شود حداقل 36 میلیارد تومان به سود شرکت اضافه خواهد شد

پالایشی ها نوسانی بودند .شبریز صف خرید داشت و سایر نمادها متعادل معامله شدند.در گزارش دیروز نیز اشاره کردیم که چشم انداز شرکت های پالایشی با توجه به افتتاح طرح های توسعه در آینده مثبت می باشد.اگر شایعه ای هم در اینجا ذکر می شود دلیلی بر خرید یا فروش نیست در واقع ما توصیه ای به خرید بر اساس شایعات نداریم و هر وقت نیز سهمی را ارزنده برای خرید پیشنهاد می کنیم بر اساس مسائل بنیادی و در بلند مدت می باشد.

شبریز که اعلام کرده واحد بنزین سازی اش از اواخر شهریور به صورت آزمایشی آغاز به کار کرده و در روزهای آینده به طور رسمی شروع به تولید بنزین می کند این خبر باعث شد سهم در معاملات امروز صف خرید داشته باشد و مورد توجه قرار بگیرد.

در سرمایه گذاری ها و هلدینگی ها ، فارس روز خوب دیگری را سپری کرد.تعدیل مثبت زیر مجموعه ها از جمله پتروشیمی بند رامام  و پتروشیمی پارس باعث شده سهم مورد توجه قرار بگیرد.شایعاتی نیز از حضور عزیزی در هیئت مدیره شرکت حکایت داشت که ظاهرا تکذیب شده است.

پارسان همانطور که گفتیم بالاخره به بیش از 1000 تومان رسید قیمت هایی که باید با این شرایط قیمت های حداقلی برای سهم باشد. ظاهرا در معاملات امروز غدیر فروشنده سهم بوده است.

اخیرا خبرهایی در مورد فروش دارایی از سوی وبوعلی در بازار پیچیده بود. شرکت در روزنامه ها اعلام کرده که  در نظر دارد یک ساختمان اداری در خیابان گاندی را حداکثر تا 5 روز  آینده با قیمت پایه ی 21.5 میلیارد تومان به مزایده بگذارد. نحوه و شرایط این فروش به صورت نقدی می باشد و باید 30 درصد از کل مبلغ معامله یک ماه بعد از اعلام برنده مزایده و 30 درصد الباقی نیز دو ماه بعد از اعلام نتیجه پرداخت شود. 40 درصد آن نیز حداکثر ظرف یک هفته از زمان اعلام نتایج به شرکت پرداخت شود. سرمایه بوعلی 80 میلیارد تومان است و انجام این معامله با قیمت پایه حدودا 26 تومان بر سود هر سهم شرکت موثر است

وصنا بعد از یک رشد قیمتی از 200 تومان به 270 تومان امروز اصلاح داشت و به نظر می رسد با توجه به شرایط بنیادی می تواند بعد از اصلاح برای خرید جذاب باشد.

وسینا که در دوره شهریور ماه تحرکی نداشته امروز به بیش از 320 تومان صعود کرد.

وتوصا همزمان با صف خرید فایرا با اقبال روبرو شد و در پایان بازار به صف خرید رسید.

در معدنی ها و فلزی ها، فملی در بیش از 380 تومان تثبیت شد.شرکت خبر داده وجوه ارز حاصل از فروش های خارجی به مبلغ 1758 میلیون درهم نزد کارگزار این شرکت بوده که از این مبلغ 1229 میلیون درهم به حساب های این شرکت در داخل کشور انتقال یافته است و مبلغ 471 میلیون درهم نیز صرف خریدهای خارجی و مابقی مبلغ به میزان 58 میلیون درهم در شرف برگشت به حساب های شرکت می باشد .توصیه ما این است با توجه به طرح های توسعه مهم و اثر گذار این شرکت ،به سهم آن با دید بلند مدت نگاه کنید و مطمئنا رشد خوبی خواهد کرد.

در معدنی ها این روزها خبرهای زیادی از تعدیل مثبت در شش ماهه به گوش می رسد که البته تعدیل عایدی آنها در این دوره منطقی هم می باشد .کگل و کچاد تا قیمت های درصد مثبت نیز پیش رفتند.ومعادن اما نتوانست به بیش از 700 تومان برسد.به نظر در روزهای آتی بازهم شاهد ومعادن 700 تومانی باشیم .آخرین ناو سهم 1200 می باشد

وامید هم تا صف خرید پیش رفت و رشد خوبی داشت.شرکت در شش ماهه منتهی به 31/4/92 مبلغ 925 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل رشد 87 درصدی داشته است.

فزرین با توجه به افزایش سرمایه صف خرید داشت و به بیش از 1000 تومان صعود کرد.در این گروه زنگان نیز با سرمایه فعلی 5 میلیارد تومانی قصد افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را در جهت پیشبرد پروژه هوی مدیا را دارد

در دیگر نمادها و گروه ها:

لخزر که تعدیل مثبت 26 درصدی داده بود و سود خود را  به 986 ریال رسانده بود امروز بازگشایی شد ولی معامله نشد.وتوشه که 91 درصد آن را در اختیار دارد صف خرید داشت.رشد لخزر ارزش خالص دارایی های وتوشه را با رشد همراه خواهد کرد

خودرویی ها روز پر عرضه ای داشتند در گزارش های شش ماهه و نه ماهه هم نمی توان انتظار زیادی از شرکت های گروه داشت و باید فقط با دید بلند مدت با توجه به چشم انداز مثبت ،به آنها نگاه کرد.گروهی نوسان گیر هم در این گروه وجود دارند .

بانکی ها فشار فروش داشتند که دلیل آن برخورد به قیمت های مقاومتی و رشد اخیر بود . بانک صادرات به دلیل افزایش سرمایه یای که در پیش دارد حجم معاملات نسبتا بالایی را در این روزها تجربه می کند

حتاید همچنان مورد توجه ویژه قرار دارد.امید به حل مشکلات داخلی و رفع تحریم ها سهم را با رشد همراه کرده است. شرکت  برنده مزایده 300 هزار تنی پتروشیمی مهر نیز شده است

دتولید امروز هم صف خود را از دست نداد.به نطر می رسد با توجه سرمایه پایین بازهم رشد داشته باشد.

رانفور صف خرید داشت شرکت اعلام کرده از محل فروش رکیش 5 درصد تعدیل مثبت دارد.در روزهای قبل ملی انفورماتیک فروشنده رکیش بوده و سرمایه گذاری ایرانیان خریدار آن.

ذوب آهن همچنان در محدوده 400 تومان نوسان می کند.گفته می شود شرکت کوره جدیدی را به طور رسمی راه اندازی کرده است.

پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: گزارش روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب