خلاصه اخبار و رویدادهای بورس – چهارشنبه 21 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته و در 21 امین روز از ماه اسفند بعد از نوساناتی که داشت در نهایت و با تلاش فراوان رشد بسیار جزئی در حد تقریبا 1 واحد را تجربه کرد و در همان 76،583 واحد ایستاد.نماد معاملاتی پارسان با 59 واحد و شبندر با 49 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی وبملت و تاپیکو به ترتیب با 53 و 26 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 282.6 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 97.3 میلیارد تومان رسید .بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات خرد و بلوکی وبملت با 51.5 و وامید با 46.2 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز را در حالی آغاز کردیم که کمتر کسی با توجه به وضعیت روزهای قبل به برگشت آن امیدوار نبود. از یک سو بیشتر تحلیل گران معتقد بودند که شاخص به محدوده های حمایتی مهمی رسیده بود و از سوی دیگر انگیزه ها نیز برای خرید کافی نبود و معاملات روزهای قبل شرایط سختی را برای امروز رقم زده بود. ابتدا فشار عرضه ها را بر کل بازار شاهد بودیم، ولی خبر لغو محدودیت های فروش از روز شنبه تا حدودی امیدها را به بازار بازگرداند.

باید دید حقوقی ها که تلاش زیادی برای متقاعد کردن مسئولان در برداشتن محدودیت های فروش کرده اند از روز شنبه چه سیاستی را در معاملات خود پی خواهند گرفت! برخی معتقدند با توجه به اینکه هفته آینده هفته پایانی سال 92 می باشد به تدریج حقوقی ها نیز وارد عرصه خرید می شوند و بازار شرایط خوبی پیدا خواهد کرد. برخی نیز که بدبین هستند معتقدند هفته آینده شاهد عرضه های بیشتری از سوی حقوقی ها خواهیم بود و از ابتدای سال 93 شرایط بهتری خواهد شد.

اما پیش بینی بیشتر کارشناسان این است که با توجه به اینکه قیمت ها در نقاط جذابی قرار گرفته اند به تدریج فشار عرضه ها اگر هم وجود داشته باشد ، به تدریج کمتر خواهد شد. به نظر می رسد منطقی نیز این باشد . احتمال این است که به یکباره شاهد رشد قیمت ها و کاهش فشار عرضه ها نخواهیم بود.در ماه های اخیر روزهای سختی بر سهامداران گذشته است و با توجه به اینکه سهامداران اعتماد خود را به حقوقی ها و مسئولین از دست داده اند به این زودی ها اعتماد آنها باز نخواهد گشت

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در بازارهای جهانی قیمت فلزات اساسی افت محسوسی داشته اند.مس به 6400 دلار نیز رسید ولی اکنون به 6500 دلار بازگشته است.روی به کمتر از 2000 دلارسیده ولی سرب همچنان در بیش از 2000 دلار در هر تن قرار دارد. افزایش نرخ بیکاری در آمریکا و کاهش حجم تولیدات صنعتی چین علت نوسانات در بازارهای جهانی ست.

قیمت جهانی طلا نیز در حالی بار دیگر به مرز 1360 دلار در هر اونس رسیده که به نظر می رسد افت شدید شاخص سهام در بازارهای بین المللی و ادامه تنش در روابط روسیه و اوکراین مهمترین عوامل ادامه روند صعودی قیمت طلا است.

در اخبار سیاسی رئیس جمهور امروز صبح، برای دیدار با سلطان قابوس، به عمان رفت.این دیدار، بعد از سفر اشتون و به یک باره انجام شد! گفته می شود هفته بعد، اوباما نیز به عمان سفر خواهد کرد!

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه دارویی دو عرضه اولیه داشتیم. کی بی سی با قیمت 1200 تومان و اعتلا البرز در قیمت 380 تومان کشف قیمت شدند.هر دو قیمت قیمت های جذاب برای عرضه اولیه نبودند ولی کوچک بودن این دو شرکت عاملی شد تا سهامداران آنها را خرید کنند مسلما اگر این دو شرکت سرمایه زیادی داشتند خرید آنها به سختی صورت می پذیرفت.به هر حال با توجه به سرمایه پایین رشد خواهند کرد.به لحاظ بنیادی کی بی سی شرایط خوبی دارد

والبر به عنوان مالک اعتلا و دسبحا به عنوان مالک کی بی سی مثبت بود. بیشتر دارویی ها نیز وضعیت مثبتی را تجربه کردند. قبلا هم گفته ایم که دارویی ها در 12 ماهه نیز حرف هایی برای گفتن دارند ضمن اینکه سود های خوبی نیز در مجمع سال 92 در خرداد و تیر تقسیم می کنند.

امروز 18 میلیون سهم سرمایه گذاری اعتلا البرز با قیمت هر سهم 380 تومان توسط والبر عرضه شد. بهای تمام شده هر سهم این شرکت برای والبر 100 تومان می باشد. بنابراین با توجه به عرضه سهم با قیمت 380 تومان، والبر از این عرضه حدودا 5 میلیارد تومان سود بدست خواهد آورد که البته باید از تقسیم سود 1 میلیارد تومان آن نیز در مجمع سال 92 چشم پوشی کند. در کل از این عرضه اولیه 4 میلیارد تومان سود کسب خواهد کرد که به ازای هر سهم تقریبا 23 ریال تاثیر مثبت بر سود هر سهم  سال 92شرکت دارد.

همچنین 6 میلیون سهم کی بی سی با قیمت هر سهم 1200 تومان عرضه شد. مالک اصلی این شرکت دسبحا با مالکیت ( 97.7 درصد ) می باشد ( معادل 58،625،000 سهم ) 10 درصد این تعداد سهام حدودا 5،862،500 سهم خواهد شد. بهای تمام شده هر سهم این شرکت برای دسبحا 287 ریال می باشد. بنابراین با توجه به عرضه سهم با قیمت 12000 ریال، دسبحا از این عرضه حدودا 6.9 میلیارد تومان سود بدست خواهد آورد که البته باید از تقسیم سود 1 میلیارد تومان آن نیز  در مجمع سال 92 چشم پوشی کند. در کل از این عرضه اولیه 5.9 میلیارد تومان سود کسب خواهد کرد که به ازای هر سهم تقریبا 10 تومان تاثیر مثبت بر سود هر سهم سال 92 شرکت دارد.

بانکی ها با لیدری وبملت نقش مهمی در حرکت بازار به سمت رشد تقاضا دارند و خواهند داشت.بانک ملت در روزهای منفی بسیار خوش درخشیده و با توجه به ارزندگی سهم در میان مدت و بلند مدت نقش لیدر گروه را بازی می کند

یک بلوک 60 میلیون سهمی از سوی شركت پخش سراسري ايران و یک بلوک 95 میلیون سهمی نیز از سوی گروه مالي ملت عرضه شد.

بانک تجارت روز گذشته مجمع افزایش سرمایه 161 درصدی اش را برگزار کرد و بعد از اعلام سود سال 92 و 93 به بازار باز خواهد گشت. گفته می شود سود سال 92 حدودا 17 تومان و سود سال 93 حدودا 16 تومان اعلام می  شود. در مجمع شرکت خبر فروش نیروگاه شرکت نیز داده شد و اعلام شود که قصد دارد نیروگاه فارس خود را بفروشد. قیمت تئوریک سهم برای بازگشایی حدودا 140 تومان خواهد شد و به نظر می رسد اگر رضوی در سهم عرضه کننده نباشد شرایط برای رشد در روز بازگشایی نیز فراهم باشد.

وبصادر بار دیگر در برخورد به قیمت های 102-103 تومان با افزایش تقاضا روبرو شد و به 107 تومان نیز رسید. خبر می رسد که روز 25 اسفند پاکت های مزایده فروش نیروگاه قائم شرکت بازگشایی و بالاخره این نیروگاه به فروش می رسد. این اتفاق رشد قیمتی سهم را در پی خواهد داشت/

در این گروه گفته می شود وسینا بار دیگر تعدیل مثبت خواهد داد/

در این گروه در مورد نرخ سود بانکی بحث ها و صحبت های زیادی در محافل اقتصادی می شود. وزیر امور اقتصادی و دارایی مخالفت وزارت اقتصاد و بانک مرکزی با افزایش نرخ سود بانکی را اعلام کرده است/

مدیرعامل بانک ایران زمین نیز با تاکید براینکه نرخ سود بانکی باید متناسب با تورم تعیین شود، گفته: نرخ سود را نباید به صورت دستوری تعیین کرد بلکه باید این نرخ آزاد شود.

در پالایشی ها تعدیل منفی سود سال 92 و 93 شراز تا حدودی جو منفی به گروه تزریق کرد ولی خبر افزایش سرمایه 678 درصدی شتران تا حدودی جبران کرد.شتران امروز چند بار برای تشکیل صف خرید تلاش کرد ولی در نهایت موفق نشد. به نظر می رسد با دور شدن از جو عرضه در بازار سهم رشد خوبی تجربه کند.

شبندر بار دیگر به قیمت های حمایتی خود رسید و در قیمت های 1400 تومان با رشد نسبی تقاضا روبرو شد.

شپنا هم امروز مجمع افزایش سرمایه را برگزار کرد و در حالی اعلام کرده بود 300 درصد افزایش سرمایه می دهد ولی 140 درصد تصویب شد!

خودرویی ها که  به عنوان یکی از گروه های با بیشترین افت در ماه های اخیر در حال شکستن حمایت  های دیگری بودند با رشد تقاضا روبرو شدند.

در این گروه خاور افزایش سرمایه 212 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی ها دارد .سهم در قیمت 1877 ریال به بازار بازگشت و رشد 12 درصدی داشت.بازگشایی سهم نه خیلی بالا بود و نه خیلی پایین!

ایران خودرو نیز مجمع افزایش سرمایه اش را برگزار کرد و سرمایه خود را 570 میلیارد تومان افزایش داد.

نگاهی کوتاه به دیگر نمادها و گروه ها:

در غذایی ها وسینا صف خرید سنگینی داشت که گفته می شود علت آن تعدیل مثبتی ست که به زودی اعلام خواهد کرد.

در این گروه روز شنبه هفته آتی 10 درصد از سهام شرکت صنایع غذایی مینو شرق با نماد غمینو ( معادل 7 میلیون سهم) در بازار فرابورس عرضه اولیه خواهد شدتعداد کل سهام قابل عرضه 7 میلیون سهم می باشد که سهم آنلاین ها 4 میلیون سهم می باشد.این شرکت که بیسگویت تولید می کند سود هر سهم سال مالی آتی خود را 668 ریال و سود هر سهم سال مالی جاری خود را 664 ریال اعلام کرده است.بنابراین قیمت منطقی برای سهم بین 400 تا 450 تومان می باشد و کل نقدینگی مورد نیاز برای خرید آن بین 2.8 تا 3.1 میلیارد تومان می باشد.

در ساختمانی ها آ س پ با وجود اعلام افزایش سرمایه منفی بود. خرید سهم با دید میان مدت و بلند مدت مناسب ارزیابی می شود. ثاخت و ثغرب نیز با توجه به p/e هایی پایینی که دارند کم ریسک هستند.

در انفورماتیکی ها سیستم به قیمت های کمتر از 480 تومان واکنش نشان داد و رشد کرد.مفاخر برای ششمین روز متوالی افت قیمت داشت.قبلا هم بارها در گزارش خود اشاره کرده بودیم که وقتی سهام با پی بر ای 5 و 6 و حتی کمتر را به زحمت می خرند خرید سهام با پی بر ای بالای 10 هیچ توجیهی ندارد

امروز شیران و غدیر برای برگزاری مجمع تقسیم سود متوقف شدند.خبرهای مجمع غدیر برای این سهم و پارسان بسیار مهم می باشد.پارسان نیز به قیمت های کم ریسکی رسیده است

فارس در هفته آینده معامله بلوکی در پیش دارد و باید دید این بار مشتری برای خرید آن پیدا می شود یا خیر! گفته می شود پتروشیمی برزویه نیز هفته آینده در بازار فرابورس پذیرش خواهد شد

ونیکی در مجمع خود از سود 606 ریالی اش 330 ریال تقسیم کرد.در مجمع فوق العاده نیز سرمایه شرکت 100 درصد از محل سود انباشته افزایش یافت

بالاس نیز مجمع افزایش سرمایه اش را برگزار و سرمایه خود از از 38 میلیارد ریال به 80 میلیارد ریال افزایش داد. ( 110 درصد از محل سود انباشته)

سیمان ایلام در 12 ماهه واقعی منتهی به 30/10/92 مبلغ 1706 ریال محقق کرده است. آخرین سود پیش بینی شده توسط شرکت 1671 ریال بوده است

در حمل و نقلی ها نماد معاملاتی حمل و نقل توکا با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد.

نماد معاملاتی معدنی دماوند نیز که معمولا برای تعدیل زیاد متوقف می شود با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد.

بمپنا که به دلیل تعدیل منفی حدودا 4 درصدی در گزارش حسابرسی 93 فشار عرضه ها را تجربه می کرد با حمایت های مپنا برگشت و امروز مثبت شد.

 در تجهیزاتی ها چند روزی ست که فاراک معاملات مثبتی را تجربه می کند. بلوک هایی نیز در سهم بین مجموعه فرهنگیان جابجا می شود که امروز نیز همچون روزهای قبل بلوک 45 میلیون سهمی بین سرمایه گذاری فرهنگیان و صندوق فرهنگیان جابجا شد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب