گزارش بورس دوشنبه 29 مهر

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس در معاملات امروز رشد 300 واحدی همراه شد و به 73،636 واحد رسید. نماد معاملاتی تاپیکو با 110 واحد و فولاد با 104 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر با 135 واحد و شپنا با 93 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 383.2 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات تاپیکو با 60 میلیارد تومان و شبندر با 58.9 میلیارد تومان تعلق داشت.

در بازار فرابورس رشد 6.5 واحدی برای شاخص کل رقم خورد.ارزش کل معاملات این بازار نیز 143.5 میلیارد تومان رسید.

آخرین روزهای مهر ماه با افزایش نسبتا شدید عرضه ها همراه شده است.ماهی که از لحاظ رشد شاخص بی نظیر بود.بازار و سهامداران به گزارش های شش ماهه شرکت ها بسیار خوشبین بودند.اما گزارش برخی شرکت های بزرگ و مهم مطابق با انتظارات نبود از جمله گزارش شش ماهه برخی پالایشگاهی ها و برخی پتروشیمی ها و البته برخی فولادی ها!

هنوز گزارش شرکت های مهمی دیگر از این صنایع منتشر نشده است و تا آخر هفته بیشتر آنها به بازار ارسال خواهند شد. اگر گزارش های بعدی نیز مطابق با انتظارات نباشد باید منتظر استراحت بیشتر بازار یا لااقل عدم رشد شدید باشیم.

شاخص کل نیز همزمان با انتشار گزارش های محتاط و یا غیر قابل قبول به محدوده مقاومتی خود یعنی 74 هزار تا 74500 واحد برخورد کرده است و عبور از این منطقه نیاز به اخبار مثبت  دیگری می باشد. هر چند که افزایش نجومی شاخص بر عهده چند نماد بزرگ بوده است ولی هر کسی که این رشد را در نگاه اول ببیند کمتر به این موضوع توجه می کند و ذهن خود را به سمت حبابی بودن رشد بازار خواهد برد و این موضوع خود بخود فشار بر مسئولان را نیز افزایش می دهد.

مسئولان نیز در این شرایط به دنبال راه حل هایی برای متعادل کردن خواهند بود. بهترین راه برای متعادل کردن بورس در این شرایط عرضه سهام بیشتر توسط خصوصی سازی و حقوقی ها و عرضه های اولیه می باشد که متاسفانه خبری از عرضه های اولیه نیست. در این باره دولت برای تامین بخشی از کسری بودجه خود تصمیم به فروش 37 هزار میلیارد تومان دارایی و سهام گرفته است.عرضه اولیه هایی نیز که انجام خواهد شد عرضه سهام شرکت ملی حفاری، تهیه و تولید مواد معدنی و پالایش نفت کرمانشاه می باشد.

ما آرزو داشتیم که سرعت رشد بورس با این سرعت نباشد ولی باید بعد از هر رشد نجومی اصلاحی نیز صورت پذیرد و این اصلاح هر چه زودتر صورت پذیرد بهتر است. البته این اصلاح به معنی افت قیمتی یکچارچه نمادها نمی باشد، در شرایط فعلی که رشد قیمت برخی شرکت های بسیار پر شتاب بوده و پی بر ای برخی سهام نیز مطابق با سود ها نیست ، سهامی هستند که همچنان با توجه به مسائل بنیادی مستعد رشد هستند.

باید از هیجانات دوری کرد و با تحلیل همه ی جوانب به خرید پرداخت. هنوز اصلاح جدی برای بازار رخ نداده است و امیدواریم این اصلاح به پر شتابی رشد آن نباشد که البته با وجود نقدینگی خوبی که در چرخه معاملات قرار گرفته به نظر نمی رسد این طور باشد. این موضوع را نیز مد نظر قرار دهید که این روزهای اصلاح زمان خرید توسط حقوقی ها می باشد و ما هم باید همچون حقوقی های فعال دیدی بلند مدت داشته باشیم.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در بازارهای جهانی مس با رشد جزئی به 7240 دلار و روی نیز با رشد 10 دلاری به 1935 دلار و سرب به 2200 دلار رسیده اند.انس طلا به 1318 دلار رسیده است به دنبال امیدواری سرمایه گذاران بین المللی نسبت به ادامه اجرای محرک پولی فدرال رزرو آمریکا قیمت جهانی طلا امروز دوشنبه نیز بار دیگر افزایش یافت.

در اخبار اقتصادی ، دولت و مجلس در باره عدم رشد حامل های انرژی در برابر حذف 30 درصد یارانه برخی دهک ها موافقت کردند.آنها توافق کرده اند به جای افزایش 38 درصدی در قیمت حامل های انرژی که از نظر آنها تورم زا می باشد یارانه نقدی سه دهک اول درآمدی را حذف کنند

در این حوزه عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفته  تیم ایرانی در اجلاس پاییزه بانک جهانی به شدت خواستار لغو تحریم‌های بانکی شدند  و با توضیحات وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی سوءتفاهمات رفع و قرار شد در تحریم‌ها بازنگری شود.

در خبری دیگر بانک مرکزی طرحی را برای بازنگری در نرخ سود بانکی مشخص شده در بسته سیاست‌های پولی و بانکی در دستور کار دارد. این بازنگری در راستای نزدیک کردن نرخ سود بانکی به تورم و تعدیل شکاف موجود بین این دو شاخص انجام خواهد شد و باعث می‌شود برخی از نرخ‌هایی که در حال حاضر بانک‌ها به صورت «غیررسمی» برای مقابله با فضای تورمی فعلی تعریف کرده‌اند، حالت «رسمی» پیدا کند.

بپرداریم به بازار داخلی…

در گروه معدنی هنوز گزارش شرکت های مهم منتشر نشده است ولی قیمت ها نیز نسبتا رشد خوبی داشته اند. کچاد و کگل و کنور گزارش شش ماهه خود را به بازار ارسال نکرده اند و تا به امروز نیز خبری از توقف نبوده است.

کچاد بعد از عبور از 1000 تومان امروز مجددا به قیمت های کمتر از این محدوده رسید. کگل نیز که به بیش از 1300 تومان رسیده امروز هم معاملات متعادلی بین 1300 تومان تا 1348 تومان داشت. هر دو سهم به همراه کنور با توجه به طرح های توسعه برای بلند مدت مناسب برای سرمایه گذاری می باشند

کنور با پی برای 16 در محدوده 2000 تومان متعادل می باشد. شرایط بنیادی این شرکت نیز با توجه به افتتاح دو طرح توسعه ی مهم مناسب می باشد. طرح کنستانتره همدان شرکت به منظور استفاده از ذخایر کم عیار معادن باباعلی و گلالی طرح کارخانه کنستانتره سنگ آهن به ظرفیت سالانه 600،000 تن(که قرار بود تا تیر ماه سال 91 به بهره برداری برسد) در مهر ماه سال جاری به بهره برداری رسیده است

طرح کنستانتره کردستان شرکت نیز به منظور استفاده از ذخایر کم عیار مجموعه معادن شهرک کردستان، طرح کارخانه کنستانتره سنگ آهن به ظرفیت سالانه 1،000،000 تن در دو فاز به بهره برداری خواهد رسید. فاز اول به میزان 325،000 تن از ابتدای مرداد ماه سال 92 به بهره برداری رسیده و فاز دوم به میزان 675،000 تن در ابتدای سه ماهه اول 93 به بهره برداری خواهد رسید.

به نظر می رسد کنور با توجه به شرایط فعلی بتواند سود 125 تومانی اش را تا پایان سال به محدوده 200 تومان و بیشتر نیز برساند.

در شرکت های رویی روز گذشته فاسمین و امروز کروی به دلیل ابهام در اطلاعات مالی متوقف شدند باید دید گزارش این دو شرکت همراه با شفاف سازی در مورد برخی مسائل خواهد بود یا خیر!

اولین گزارش شش ماهه این گروه مربوط به فرآور نیز چنگی به دل نزد ولی حاوی برخی نکات امیدوار کننده بود. سود هر سهم همان 667 ریال قبلی اعلام شده ،مقدار تولید و فروش شمش روی نسبت به پیش بینی قبلی رشد داشته که همین موضوع نکته مثبتی ست. اما مقدار تولید نسبت به شش ماهه سال قبل همچنان کاهشی ست.

در معدنی ها کبافق نیز مثبت بود که از بیش از 1 ماه قبل با توجه به شایعه ای مربوط به توقف جهت تعدیل مثبت در شش ماهه با رشد قیمت مواجه بوده است.

گروه پالایشی امروز را هم با افزایش عرضه ها به پایان رساندند که در این بین جنگ عرضه و تقاضا در شاوان دیدنی بود و در نهایت نیز سهم کار خود را با رشد قیمتی به پایان رساند. سهمی که بدون توجه به تحلیل های موجود فقط به فکر رشد می باشد.

فعلا و با توجه به گزارش های نسبتا محتاط برخی شرکت ها رشدی برای سهام آنها متصور نیستیم که البته گزارش شبندر در روند قیمتی آنها موثر می باشد.طبق برخی شنیده ها و شایعات نیز گفته می شود شبندر بین 60 تا 65 درصد سود خود را در شش ماهه پوشش داده است که البته این فقط در حد شایعه می باشد. شایان ذکر است  تعميرات اساسي واحدهاي بنزين سازي و تصفيه گاز اين شركت نیز از دیروز آغاز شده است

نفتی ها امروز شرایط بهتری داشتند. شبهرن، شرانل و ونفت رشد قیمت داشتند و شپاس افت قیمتی محسوسی داشت. شپاس در شش ماهه نخست امسال 255 تومان پوشش داده است که معادل 52 درصد از آخرین سود پیش بینی شده می باشد. شرکت در شش ماهه اول در صادرات از بودجه عقب بوده به طوری که تنها 30 درصد از فروش مقداری را در این دوره محقق کرده است. تنها مشکل شپاس عقب بودن از برنامه فروش می باشد و اگر این مهم یعنی فروش تا پایان سال محقق شود می تواند با توجه به حالت محتاطانه در بهای تمام شده یک تعدیل مثبت خوب دهد.

در این گروه ونفت با توجه به برخی قراردادهای مهم مورد توجه می باشد.

در پتروشیمی ها شازند با توجه به پی بر ای معقولی که بعد از بازگشایی داشت امروز رشد قیمت داشت. شازند همچنان برای خرید با دید میان مدت و بلند مدت مناسب ارزیابی می شود.

جم و شفن از نمادهای مورد توجه گروه بودند. در مورد جم ظاهرا موضوع بلوک شرکت که شایعه شده توسط غدیر و پارسان خریداری خواهد شد باعث اقبال به سهم شده است.از لحاظ بنیادی هم همانطور که در تحلیل شرکت اشاره کردیم امکان افزایش ظرفیت تولید در شش ماهه دوم سال با توجه به احتمال حل مشکل خوراک تامینی وجود دارد ولی شرکت دلار را در بودجه 3200 تومان دیده است، با این وجود و حل شدن مشکل و افزایش ظرفیت تولید می تواند برای سال جاری بین 400 تا 430 تومان سود به ازای هر سهم بسازد.

شیران منفی بود و به کمتر از 3400 تومان رسید شرکت سود هر سهم خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را 745 تومان پیش بینی کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی با رشد 8.5 درصدی روبرو شده است. در 9 ماهه واقعی نیز 75 درصد سود خود را پوشش داده است.علت تعدیل مثبت شرکت افزایش فروش ناشی از افزایش نرخ محصولات و افزایش درآمد سرمایه گذاری ها بوده است. در این دوره 81 درصد مقدار تولید پیش بینی شده و 79 درصد مقدار فروش پیش بینی شده را محقق کرده است و نکته مثبت نیز همین می باشد. نرخ فروش محصولات هم در شش ماهه نزدیک به بودجه می باشد.

واتی نوسان زیادی نداشت و در محدوده ی 660 تومان معامله شد. شرکت آخرین سود هر سهم و سود نقدی شیران را به ترتیب 6867 و 3434 ریال در نظر گرفته است که با این تعدیل به ترتیب به 7450 و 3725 ریال افزایش پیدا می کند.شرکت از اختلاف 29 تومانی تقسیم سود فعلی و قبلی مبلغ 7.3 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری های خود اضافه می کند که به ازای هر سهم 73 ریال بر سود شرکت خواهد افزود

پتروشیمی شیراز که برای سال 93 و 94 در سود سازی خیلی خوب خواهد بود سود هر سهم خود بر اساس عملکرد واقعی شش ماهه را 1482 ریال اعلام کرده است. پیش بینی قبلی 1470 ریال بوده است. در شش ماهه نیز 57 درصد آن را پوشش داده است. فروش نسبت به پیش بینی قبلی 20 میلیارد تومان رشد داشته است که به دلیل افزایش نرخ برخی محصولات بوده است. بهای تمام شده نیز به دلیل افزایش 10 تومانی در هر متر مکعب گاز از اول تیر ماه سال جاری با افزایش روبرو شده است

در شش ماهه واقعی 58.5 درصد از تناژ تولید و 56 درصد مقدار فروش پیش بینی شده را پوشش داده و اعلام شده این مقادیر تا پایان سال محقق خواهد شد

در شش ماهه اول 269.6 میلیون درهم و 2.9 میلیون دلار صادرات داشته است که نرخ تسعیر دلار 3600 تومان و درهم 925 تومان بوده است.برای تسعیر ارز شش ماهه دوم نیز از دلار 2500 تومانی استفاده کرده است

مهمترین محصول شرکت اوره می باشد که 65.5 درصد از مبلغ فروش شرکت را شامل می شود. نرخ فروش اوره داخلی که برای شش ماهه دوم 6125 ریال می باشد.اوره صادراتی نیز در شش ماهه اول با نرخ ریالی هر کیلو 1097 تومان فروخته برای شش ماهه دوم نیز فروش هر تن را 300 دلار با دلار 2500 تومانی در نظر گرفته است.فروش آمونیاک ومتانول  را نیز برای شش ماهه دوم 300 دلار در نظر گرفته است

در فولادی ها فولاد مبارکه گزارش قابل قبولی ارائه کرد و فخوز محتاط بود. با نگاهی دقیق تر به گزارش این دو غول فولاد سازی بهتر می توان در مورد خرید یا عدم خرید آنها تصمیم گرفت.

فولاد مبارکه سود هر سهم سال مالی جاری خود براساس عملکرد شش ماهه را از 685 ریال به 804 ریال افزایش داده است و با تعدیل مثبت 17 درصدی روبرو شده است . در این دوره نیز به طور واقعی 492 ریال ( معادل 61 درصد) پوشش داده است.

فروش شرکت نسبت به پیش بینی قبلی رشد جزئی داشته است لیکن بهای تمام شده افت بیش از 459 میلیارد تومانی داشته است که دلیل تعدیل مثبت شرکت نیز همین عامل بوده است .دلیل کاهش بهای تمام شده نیز به دلیل افزایش تولید آهن اسفنجی و کاهش خرید این ماده بوده است.

شرکت در این دوره 50 درصد تناژ تولید و فروش پیش بینی شده را محقق کرده است.مقدار تولید پیش بینی شده محصولات گرم نسبت به پیش بینی قبلی رشد و برای محصولات سرد افت داشته است

در مورد فروش، مبلغ فروش در سه ماهه دوم کل مبلغ 2434 میلیارد تومان بوده که این مبلغ در سه ماهه اول 2595 میلیارد تومان بوده است

نرخ فروش هر کیلو محصولات گرم شرکت در سه ماهه اول 1512 تومان بوده که در سه ماهه دوم 1615 تومان به فروش رسانده است نرخ فروش هر کیلو در بودجه نیز 1591 تومان لحاظ شده است

نرخ فروش هر کیلو محصولات سرد در سه ماهه اول 1775 تومان بوده است که در سه ماهه دوم 2076 تومان فروخته است.نرخ لحاظ شده در بودجه نیز 1836 تومان می باشد

نرخ فروش محصولات گرم در شش ماهه اول 1560 تومان بوده که برای شش ماهه دوم 1622 تومان در نظر گرفته شده است

نرخ فروش محصولات سرد نیز در شش ماهه اول سال 1907 تومان بوده است که برای شش ماهه دوم 1755 تومان در نظر گرفته شده است.در واقع در مورد محصولات گرم خوشبینانه عمل کرده و در مورد محصولات سرد محتاطانه عمل کرده است.شایان ذکر است محصولات گرم 64 درصد و محصولات سرد 25 درصد از کل مبلغ فروش شرکت را تشکیل می دهند

در آمد حاصل از سرمایه گذاری های شرکت نیز در پیش بینی جدید 414.4 میلیارد تومان پیش بینی شده که در پیش بینی قبلی 383.6 میلیارد تومان بوده است.شایان ذکر است سود فولاد هرمزگان نیز در بودجه دیده نشده است که این هم نکات مثبت می باشد.

فخوز سال گذشته در شش ماهه نیز گزارش محتاطی به بازار ارسال کرد و امسال نیز به همین منوال عمل کرده است. شرکت سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را بدون تعدیل همان 7769 ریال قبلی اعلام کرده است.در شش ماهه نیز 60 درصد پوشش داده است.

تولید و فروش و نرخ محصولات در پیش بینی جدید نسبت به پیش بینی قبلی تغییری نداشته است.

مهمترین محصول شرکت بلوم ، بیلت می باشد و بعد از آن اسلب ! شرکت در سه ماهه اول 611.3 هزار تن فروش بلوم داشته که در سه ماهه دوم 625.6 هزار تن فروخته است.

همچنین در سه ماهه اول 332.5 هزار تن فروش اسلب داشته است که در سه ماهه دوم مقدار فروش را به 252.9هزار تن کاهش داده است.

نرخ فروش هر کیلو شمش بلوم، بیلت در سه ماهه اول 1647 تومان بوده که در سه ماهه دوم 1731 تومان فروخته است.نرخ فروش در شش ماهه اول نیز 1690 تومان می باشد این در حالی ست که نرخ فروش در شش ماهه دوم را 1583 تومان لحاظ کرده است که محتاطانه می باشد.

نرخ فروش هر کیلو اسلب در سه ماهه اول 1501 تومان بوده است که در سه ماهه دوم با نرخ 1554 تومان به فروش رسانده است.نرخ فروش در شش ماهه نیز 1524 تومان می باشد.این در حالی ست که نرخ فروش در شش ماهه دوم را 1461 تومان منظور کرده است که این نرخ نیز محتاطانه می باشد.

تا اینجای کار نرخ های فروش برای شش ماهه دوم تا حدودی محتاطانه بوده است و اگر برای شش ماهه دوم نیز با همین نرخ های شش ماهه اول به فروش برساند می تواند بازهم سود خود را تعدیل دهد ضمن اینکه تا پایان سال افزایش ظرفیت تولید نیز خواهد داشت.

در دیگر نمادها و گروه ها:

کسرا همچنان رشد می کند و کسی هم جلو دار آن نیست. این شرکت طرح توسعه دارد. گلوله تولید می کند و ماده اولیه آن نیز پودر آلومینا می باشد. طي نيمه نخست سال جاري توليد پودر آلومينا با رشد 14.7 درصدي نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته به ميزان 125هزارتن رسيده است

قندی ها این روزها حال و روز خوشی ندارند و از کانون توجهات خارج شده اند . قند اصفهان سود هر سهم سال مالی جاری خود بر اساس عملکرد شش ماهه را 669 ریال پیش بینی کرده است که نسبت به پیش بینی قبلی 7 ریال رشد داشته است.در این دوره 47 درصد نیز پوشش داشته است

در دارویی ها دامین همان سود 97 تومانی را در گزارش شش ماهه پیش بینی کرده است ولی پوشش خوب 80 درصدی داشته است.

پاکسان سود هر سهم خود را همان 520 تومان قبلی اعلام کرده و در 9 ماهه منتهی به 31 شهریور نیز 79 درصد پوشش داشته است.

در سیمانی ها سیمان داراب سود هر سهم خود را از 863 ریال به 923 ریال افزایش داده است و 63 درصد آن را نیز در دوره شش ماهه پوشش داده است.در این گروه سیمان قائن و سفانو نیز پوشش خوبی داشته اند. سقائن 73 درصد محقق کرده است سفانو نیز از سود 100 تومانی اش 68 تومان محقق کرده است.

وصنعت از نمادهای مورد توجه بازار بود که گفته می شود سود نزدیک به 100 تومان را اعلام خواهد کرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب