یکدل شویم و از این تجربه درس بگیریم

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران طی آخرین روز معاملاتی هفته گذشته از لغو ضوابط معاملاتی اجرا شده و محدودیت اعمالی در فروش سهام از روز شنبه هفته جاری خبر داد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، با اعلام این خبر طی روز چهارشنبه هفته گذشته تقاضای خرید سهام در بازار رفته رفته افزایش یافت و اکثر نمادهای فعال پس از مدت ها با برگشت تقاضای خرید سهام همراه شدند.

بدین ترتیب بازار توانست در بسیاری گروه ها با بهبود تقاضا نسبت به عرضه سهام و رشد قیمت ها همراه گردد.

نکته مهم این است که لازم به نظر می رسد تا در چنین فضایی حقوقی ها نیز با درک شرایط جدید از لاک خود بیرون بیایند و اقدامات لازم را برای از سرگیری فعالیت هایشان صورت دهند، بطوریکه در نتیجه همراهی آنها با حقیقی ها معاملات به دوران رونق و شادابی خود برگردد.

این اقدام شرکت بورس در حالی از امروز اجرایی می شود که طبق نظرسنجی اخیر بورس نیوز با عنوان “با حذف ضوابط معاملاتی جدید و دخالت های ناظر در معاملات بورس موافقید؟” بیش از 75 درصد از کل نظرات به آن رأی مثبت دادند و تنها حدود 24 درصد با آن مخالفت کردند و بر مبنای میزان آراء موافق با حذف محدودیت فروش سهام، به نظر می رسد اقدام شرکت بورس کاملاً به جا بوده باشد.

زیرا در غیر این صورت و عدم حضور فعال حقوقی ها، بازار نمی تواند فضای مطلوب خود را باز یافته و جذب سرمایه های سرگردان نیز به آن انجام نمی شود. چراکه اگر روند جذب نقدینگی نتواند به بورس صورت گیرد، سرمایه ها به سمت بازارهای موازی روانه خواهد شد که نتیجه آن بروز مشکلات متعدد در بخش های مختلف اقتصادی است.

حال آنکه با حضور دوباره حقوقی ها سرمایه های خارج شده از بورس دوباره می تواند در بازار سهام به عرضه های اولیه، افزایش سرمایه شرکت ها و صندوق های پروژه جذب شده و به بازگشت دوباره اعتماد سرمایه گذاران به بورس مؤثر واقع گردد.

اما نکته بعدی در این است که اعمال محدودیت سفارش فروش وارده در حالی از تاریخ 23 بهمن ماه توسط هر کد معاملاتی توسط هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار به تصویب رسید که هفته گذشته مدیر عامل شرکت بورس و اوراق بهادار خبر لغو آن را اعلام کرد.

این اقدام که نفس عمل آن مثبت بوده و آثار مطلوبی برای اجرای آن پیش بینی می شود، در شرایطی توسط حسن قالیباف اصل اعلام شد که به نظر می رسد سازمان به اختیارات شرکت بورس پی برده است. اما از طرفی قابل تأمل است که هر نهادی که یک ضابطه را می گذارد، برای لغو آن نیز معقول به نظر می رسد که خود اقدام کند. حال آنکه در این خصوص سازمان دستوری صادر نکرده و می توان این احتمال را داد که سازمان مذکور یا با لغو آن موافق نبوده و یا به اشتباه خود پی برده و به همین دلیل سکوت اختیار کرده است.

شاید بهتر بود برای اتخاذ چنین تصمیم اثرگذاری به خرد جمعی توجه می شد و از طریق برگزاری جلسات کارشناسی شده و استفاده از نیروهای متخصص، جوانب امر پیش از اجرای آن سنجیده می شد؛ نه آنکه این تصور ایجاد شود که یک فرد عقل کل جمع بوده و می تواند با تصمیمات فردی خود بازار را متوجه ریسک هایی جدید کند.

به هر ترتیب تجربه اخیر برای همه درس خوبی بود تا هر شخص مسئولیت اشتباهات خود را پذیرفته و تقصیر را به گردن دیگری نیاندازد.

نکته نهایی در این است که بایستی همه عوامل از جمله مدیران سازمان بورس، شرکت های بورس و فرابورس، کارگزاری ها، حقوقی ها و نیز سهامداران و سرمایه گذاران حقیقی تحت هر شرایطی بدانند که تمام تقصیرها به گردن یک نفر نیست. چراکه برای چنین فضایی همه با هم مقصر بوده ایم؛ اما شاید درصد و سهم هر یک فرق کند. حال آنکه اگر از روز اول در مقابل این مصوبه اعتراض به عمل می آمد، شاید این اتفاقات بروز نمی کرد و آنچه در واقعیت رخ داد، در واقع بیانگر بی تفاوتی آنها بود.

سهامداران و سرمایه گذاران نیز بایستی در این شرایط بدانند که در برخی موارد سهام خود را اشتباه انتخاب کرده اند و هر سهمی که می خرند، نمی تواند رشد کند.

رسانه ها نیز اگر در این جریانات ساکت بمانند، در آینده آثار ناشی از آن نمایان خواهد شد.

در مجموع تجربه اخیر درس خوبی برای همگان از صدر تا ذیل داشت و امید آن می رود که همه از این تجربه بهترین استفاده را ببریم. نه آنکه اگر پرتفوی ما سودده است، در چنین شرایطی و در مقابل این قبیل تصمیمات سکوت کنیم و یا اگر با زیان مواجه ایم، به دنبال راهی برای دور زدن قانون باشیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب