خلاصه اخبار و رویدادهای بورس شنبه 24 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز رشد 607 واحدی را تجربه کرد و بار دیگر وارد کانال 77 هزار واحدی شد.نماد معاملاتی فولاد ،وپاسار و تاپیکو به ترتیب با 83 ، 47 و 43 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد 15 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 278 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 210 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات بورس به نماد وامید با 92.5 میلیارد تومان و وبملت با 35.5 میلیارد تومان اختصاص داشت.

امروز آخرین شنبه کاری سال 92 را در حالی به پایان رساندیم که محدودیت فروشی در کار نبود و بازار به سیستم عرضه و تقاضای معمول خود بازگشته بود. اتفاقا بازار نسبتا خوبی هم داشتیم. عرضه ها در قیمت های مثبت نسبتا بالا بود  که نگران کننده نبود بیشتر این عرضه ها شاید به دلیل تسویه ها بود .فردا آخرین روز تسویه های اعتباری ست. امروز خبری از عرضه های شدید ساعت 12 به بعد خبری نبود و تعادل قیمتی را در بیشتر نمادها شاهد بودیم.

بازار به موضوع لغو محدودیت ها در روز چهارشنبه هفته پیش  واکنش نسبتا خوبی نشان داد و به نوعی اعلام کرد که قصد دارد با لغو محدودیت ها به تعادل برسد. با توجه به اینکه روزهای پایانی سال می باشد به نظر می رسد تقاضا نیز در بازار به تدریج افزایش یابد ولی نباید به یکباره انتظار معجزه داشت و شاهد رشد شدید بازار و فتح مجدد قله های از دست رفته شاخص باشیم. برخی معتقدند با توجه به اینکه روز یکشنبه پایان تسویه ها می باشد حقوقی ها نیز کمتر به فروش می پردازند و از روز دوشنبه تقاضا بیشتر از عرضه خواهد شد.

حقوقی ها که تلاش زیادی برای لغو محدودیت های فروش داشتند امروز نشان دادند که در برخی نمادها واقعا خریدار هستند. به وضوح شاهد بودیم که در برخی نمادها که در روزهای قبل حجم معاملات کمی داشتند امروز حجم معاملات بالاتر بود و حقوقی هایی که در روزهای قبل انگیزه ای برای خرید نداشتند امروز در این نمادها فعال تر ظاهر شدند.

با توجه به اینکه از ساعت 12 به بعد تقاضا ها فروکش نکرد می توان به روزهای آینده امیدوار تر بود، افزایش تقاضای مجدد در برخی نمادهای بزرگ از جمله فولاد مبارکه و پارسان در دقایق پایانی نشان داد که بازار بیشتر تمایل به خرید دارد تا فروش! فردا شاخص به محدوده مقاومتی اول خود برخورد خواهد کرد که در صورت عبور نشانه خوبی برای برگشت بازار خواهد بود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در گروه تجهیزاتی مپنا سود سال جاری و 93 را اعلام کرد ولی بازگشایی نشد. با توجه به اینکه بازگشایی سهم ممکن است با فشار عرضه ها همراه شود شنیده می شود بازگشایی آن فعلا به تعویق افتاده است. به هر حال با توجه این موضوع بمپنا با فشار عرضه ها روبرو و منفی شد.

مپنا سود سال جاری خود را به واسطه فروش بخشی از مپنا عسلویه 7.5 درصد تعدیل مثبت داده و از 497 ریال به 530 ریال افزایش داده است و برای سال آتی نیز 501 ریال اعلام کرده است. شرکت 404 میلیارد تومان هزینه های مالی برای سال آتی پیش بینی کرده است که تسهیلات مالی دریافتی از بانک ها می باشد.اگر دولت مطالبات پیمانکاران را پرداخت نماید سودآوری شرکت رشد خوبی خواهد کرد بنابراین همه امید آن به همین مطالبات از دولت می باشد.به هر حال شرکت پتانسیل رشد سود را دارد و این را از سود تلفیقی بالای آن نیز می توان فهمید

حفاری همچنان صف فروش است و واقعا هر سهم دیگری اگر بیش از 100 درصد تعدیل منفی هم داده بود به این شرایط گرفتار نمی شد.

در بانکی ها ابتدا شاهد افزایش تقاضا و سپس افزایش عرضه ها بودیم ولی در پایان و آخرین دقایق شاهد افزایش مجدد تقاضا بودیم که نشانه خوبی بود.

وبصادر به قیمت های 109 تومان هم رسید. قبلا بارها اشاره کرده بودیم که سهم در 102-103 تومان هیچ ریسکی ندارد. فردا قرار است پاکت های مزایده فروش نیروگاه قائم شرکت بازگشایی شود که در صورت فروش تحولی مثبت در شرکت رخ خواهد داد

وبملت نیز به واسطه معاملات بلوکی در قیمت پایانی رشد خوبی داشت. روزی که سهم در 210 تومان بازگشایی شد در یک جمله گفتیم : که سهامداران شرکت جو زده شده اند و با پی بر ای کمتر از 5 در حال فروش آن هستند. حال سهم به 250 تومان نزدیک شده است. در این سهم خرید و فروشهای گروه مالی ملت نیز بسیار جالب و عجیب است.

در کل بانکی ها شرایط خوبی دارند و در صورت ادامه شرایط مثبت می توانند بازدهی خوبی نصیب سهامداران کنند. در این گروه فعلا بحث نرخ سود کمی پر بحث شده است. در حالی که طی یک ماه گذشته بانک مرکزی هرگونه افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی را رد کرده و مسائل مطرح شده در این زمینه را ناشی “ناآگاهی” عنوان می‌کند، بررسی‌ها نشان می‌دهد که به رغم پافشاری رییس کل بانک مرکزی نرخ سود تسهیلات در برخی بانک‌ها به 30 درصد هم رسیده است.

در گروه پالایشی عدم تصویب افزایش سرمایه کامل و 300 درصدی شپنا در کنار برخی ابهامات شاهد فشار عرضه ها بودیم. شتران هم به دلیل ترس از اتفاقی که برای شپنا در مجمع افزیش سرمایه افتاده منفی بود.

گروه پالایشی همچنان در یک نکته مهم و آن هم نحوه قیمت گذاری محصولاتشان بر اساس کیفیت با ابهاماتی روبرو هستند. حرکت این گروه مستلزم رشد نقدینگی در بازار و حرکت بخشی از آن به سمت این گروه می باشد.

در این گروه همچنین سازمان از شبندر خواسته که صورت های مالی 9 ماهه و پیش بینی بر اساس این دوره را اعلام نماید و این عدم اعلام سود را  برخلاف مفاد دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکت‌های ثبت شده نزد سازمان دانسته است. شرکت نیز در پاسخ اعلام نموده که با توجه به ابهام در قیمت خوراک دریافتی ،بهای فروش محصولات به دلیل اجرای کیفی سازی و برخی موارد دیگر امکان ارائه این گزارش نمی باشد. شرکت در مورد بودجه 93 نیز که از سوی سهامداران بودجه ای بسیار محتاط می باشد اعلام کرده که این شرکت اعلامیه های شرکت پخش را قبول ندارد و برای تهیه بودجه به ناچار از نرخ نفت خام مندرج در نشریه پلانس که نشریه ای معتبر در این زمینه می باشد استفاده کرده است.

گروه فلزات تا حدودی درگیر افت قیمت ها در بازارهای جهانی هستند. با این حال معاملات امروز گروه نسبتا متعادل و متمایل به مثبت بود. در این گروه ادامه انتشار آمار اقتصادی منفی از چین باعث افت محسوس قیمت فلزات اساسی شده است. خصوصا مس که از 7200 دلار در هر تن به 6400 دلار رسیده است که دلیل آن این است که چین بیش از 40 درصد از تقاضای جهانی مس را دارد

فولاد مبارکه که در روزهای قبل به کم ریسک بودن آن بارها اشاره کرده بودیم با صف خرید روبرو شد. فولادی ها در 12 ماهه مشکل خاصی برای پوشش بودجه ندارد و حتی برخی با فروش های مناسب در سه ماهه پایانی سال امکان تحقق بیش از مبلغ بودجه را نیز دارند. نکته منفی این گروه گزارش های منفی آنها برای سال 93 بود که تا حدودی سرمایه گذاران را از این گروه دور کرده است.

فملی منفی بود. شرکت سود هر سهم سال مالی 93 خود در گزارش حسابرسی شده را 493 ریال اعلام کرده است. پیش بینی شرکت درگزارش حسابرسی نشده 481 ریال بوده است. نکته منفی این روزهای سهم افت مس جهانی به کمتر از 6500 دلار است. شرکت نرخ مس را در بودجه 7000 دلار لحاظ کرده است.

در سنگ اهنی ها شاهد معاملات مثبتی بودیم. در روزهای اخیر شاهد افت قیمت ها در بازار جهانی سنگ آهن بوده ایم و این عامل در کنار برخی مشکلات داخلی از جمله وضع عوارض صادراتی باعث شده کمی توجهات از این گروه دورشود. البته در بازار سنگ آهن، بعد از به کف رسیدن قیمت ها، بار دیگر شاهد رشد بهای آن در روزهای اخیر بودیم.

شنیده هایی به گوش می رسد که امکان تجدید نظر در عوارض 10 درصدی صادرات سنگ آهن برای سال آتی وجود دارد

در این گروه فولاد ارفع در بازار دوم فرابورس درج شد. سهامدار عمده این شرکت به ترتیب کچاد 39%، ومعادن 19%، غدیر 5%، ونیکی 4% و یکی از زیرمجموعه های وامید 5% می باشند. شنیده می شود شاید تا پایان سال عرضه شود ولی بعید می باشد.

بیشتر سیمانی ها معاملات مثبتی را تجربه کردند. با توجه به اینکه هنوز نرخ گاز و مازوت برای سیمانی ها در سال آتی مشخص نیست هنوز وضعیت کلی این گروه مبهم است. نرخ سیمان نیز برای سال اتی در بودجه بیشتر شرکت ها 20 درصد لحاظ شده است که باید دید در نهایت چه نرخی تصویب می شود

سیمان شمال سود هر سهم سال مالی 92 خود را از 516 ریال به 537 ریال افزایش داده ولی برای سال 93 در اولین گام 406 ریال اعلام کرده است که نسبت به سود سال جاری افت 24 درصدی داشته است. نکته جالب گزارش شرکت اینجاست که نرخ فروش محصولات را رشد نداده ولی نرخ گاز را 96 تومان( با رشد 37 درصدی) منظور کرده است.

سهگمت برای برگزاری مجمع سالیانه متوقف شد شرکت اعلام کرده قصد دارد 98 تومان در مجمع سال 92 تقسیم کند که به نظر می رسد بیش از این مبلغ تقسیم کند. نکته منفی اینجاست که این سود از تاریخ 16 آذر ماه سال آینده پرداخت می شود.

دیشب اشاره کردیم که خودرویی ها به نقاطی رسیده اند که کم کم می توانند مورد توجه برخی نوسان گیران باشند که امروز شاهد اقبال به بیشتر سهام گروه بودیم.

انتظار رشد زیادی از این گروه نداریم. سهامداران این گروه فعلا منتظر ارائه گزارش 93 و بازگشایی ایران خودرو با سرمایه جدید هستند

ایران خودرو 26 درصد افزایش سرمایه اش را هفته پیش تصویب کرد و مابقی را در اختیار هیئت مدیره قرار داد. باید منتظر اعلام سود برای سال 93 شرکت باشیم. در مجمع ایران خودرو همچنین اعلام شده که مجبوریم در سال آتی سهم بانک پارسیان را بفروشیم

خبهمن بعد از برخورد به قیمت های حمایتی کمتر از 210 تومان بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است. تقسیم سود 40 تومانی وبهمن بر سود شرکت موثر است

خکاوه که زیان خود را برای سال جاری تا حدودی کاهش داده است و از 167 تومان قبلی به 144 تومان فعلی رسانده است

در پتروشیمی ها به جز شیراز که صف فروش داشت بیشتر نمادها معاملات مثبتی را تجربه کردند. شیراز بیشتر به دلیل پی بر ای بالا  مورد فشار عرضه هاست.در این گروه فردا مجمع غدیر را داریم که خبرهای آن هم برای خود سهم و هم پارسان و هم بازار مهم است.

در اوره سازان کاهش قیمت جهانی اوره را شاهد هستیم. قیمت اوره به 386 دلار رسیده است.

شیران بسته می باشد و واتی نگاهی به مجمع این شرکت دارد. میزان تقسیم سود بیش از 50 درصدی شیران در مجمع برای واتی مهم می باشد.

در این گروه مجمع غدیر و خبرهای آن، معامله بلوکی فارس و پذیرش پتروشیمی برزویه یا نوری در روز یکشنبه در فرابورس و افزایش تقاضا برای محصولات شرکت های زیر مجموعه فارس می تواند معاملات گروه را تحت تاثیر قرار بدهد.

در غذایی ها شاهد عرضه اولیه غمینو بودیم. شركت صنايع غذايي مينو شرق در قیمت 420 تومان کشف قیمت شد.قیمت نسبتا برای عرضه اولیه بالا بود ولی با توجه به سرمایه پایین امکان رشد آن وجود دارد.سرمایه شرکت 7 میلیارد تومان( جمعا 70 میلیون سهم) است که امروز 7 میلیون سهم آن عرضه اولیه می شود.محصول اصلی شرکت انواع بیسگویت است. سود هر سهم سال 92 و 93 شرکت به ترتیب 664 و 668 ریال پیش بینی شده است و سیاست تقسیم سود آن نیز برای سال آتی 10 درصد اعلام شده است.

7 درصد فروش ریالی شرکت صادراتی و مابقی داخلی اعلام شده است. فروش های صادراتی بر اساس دلار 2700 تومانی پیش بینی شده است.تمامی مواد اولیه شرکت نیز از داخل تهیه می شود.

غشان سود هر سهم سال جاری اش را از 641 ریال به 764 ریال افزایش داده و برای سال 93 نیز در اولین قدم 811 ریال اعلام نموده است.شرکت علت تعدیل مثبت 19 درصدی سال 92 را تغییر در شرایط بازار اعلام نموده است.

وسینا بازهم صف خرید سنگینی را تجربه کرد. شنیده می شود شرکت صافولا را فروخته است که هنوز رسمی اعلام نشده است و در حد شنیده می باشد.

دارویی ها در اکثر نمادها با رشد قیمتی روبرو شدند. پتانسیل های بنیادی این گروه در بلند مدت باعث شده به عنوان یکی از پیشتازان بازار در روزهای مثبت باشند. دو عرضه اولیه جدید گروه نیز با صف خرید روبرو بودند و رشد خواهند کرد.

روز دارو به عنوان یکی از معدود دارویی ها سود هر سهم سال آتی را نسبت به سال 92با کاهش اعلام کرده است. شرکت برای سال آتی 445 ریال اعلام نموده که سود سال جاری آن 506 ریال می باشد.

گروه الکترونیکی به جز حق تقدم مداران در تمامی نمادها مثبت معامله شدند. گروه الکترونیکی یکی از گروه های قابل اعتماد برای سال آتی خواهند بود و با توجه به احتمال افزایش نرخ و خدمات الکترونیکی در سال های آتی شرایط خوبی خواهند داشت به همین دلیل برای بلند مدت سهام مناسبی برای سرمایه گذاری هستند.رکیش ،رانفور و حتی رتاپ از سهام بنیادی و خوب این گروه هستند.

در این گروه زمزمه افزایش کارمزد خدمات بانکی از جلسه مدیران عامل بانک های کشور به گوش می رسد . شنیده ها حاکی ازآن است که مدیران عامل بانک ها در جلسه ای اخیرا جهت دریافت کارمزد خدمات بانک داری الکترونیک در بخش خودپردازها، دستگاه های پایانه فروش، بانک داری اینترنتی و ارسال اس ام اس به توافق رسیده اند . هرچند که بانک مرکزی در بخش نامه های متعدد کارمزد خدمات بانکی را به سیستم بانکی ابلاغ کرده بود اما در سال های اخیر رقابت مانع از آن بود که بانک ها کارمزد خدمات بانکی را به صورت کامل از مشتریان خود دریافت کنند.

مداران در حالی امروز صف خرید داشت که حق آن افت محسوسی داشت. مشاور عالی مالک 35 درصدی شرکت (امداد امام خمینی) از افزایش چند برابری سود هر سهم این شرکت خبر می‌دهد. به گفته وی مجتمع اقتصادی توانایی افزایش چند برابری EPS نسبت به سود 17تومانی پیش بینی شده را دارد. بودجه ای که دولت برای صنعت آی تی در نظر گرفته، ارقام قابل توجهی است که مجتمع اقتصادی کمیته امداد می تواند با استفاده از ارتباطات خود در این پروژه ها ورود کند و از این حیث درآمد قابل توجهی را نصیب داده پردازی کرده و EPS را افزایش چند برابری بدهد.

در بیمه ای ها بیمه آسیا منفی و سایر نمادها مثبت بودند. در این گروه شایعه افزایش نرخ دیه در حد 20 درصد به گوش می رسد.

در حمل و نقلی ها حکشتی و توریل مثبت و سایر نمادها منفی معامله شدند. در این گروه رییس کمیسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی ایران گفته: رفع تحریم‌ها علیه 11 شرکت کشتیرانی که زیرمجموعه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هستند، از سوی کشورهای اروپایی بوده و آمریکا هنوز تحریم کشتیرانی ایران را برنداشته است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب