بوی عیدی، بوی کاغذ رنگی در بازار بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، بالاخره پس از کش و قوس های فراوان محدویت حجم فروش طی روز جاری در بازار بورس اعمال نشد و همین امر سبب افزایش انگیزه خریداران برای حضور پررنگ در معاملات بورس شد. هرچند که همچون چند وقت گذشته بیشتر حقیقی ها در قامت خریدار به چشم می خوردند و حقوقی ها نظاره گر بودند. از سوی دیگر به نظر می رسد با عنایت به اینکه واریز پول حاصل از فروش سهام در معاملات روز آینده به پس از تعطیلات نوروز موکول می شود، از فردا حاکمیت عرضه در بورس کاهش یابد و با اطمینانی که کم کم به این بازار جلب می شود سمت تقاضا پررنگتر شود.

در بازار روز جاری کلیه گروه ها مورد حمایت سهامداران قرار گرفتند اما گروه هایی که بیشترین افت قیمت را تحمل کردند شاهد بیشترین تقاضا در بازار بودند از جمله خودرویی ها که همگی با تقاضا های زیاد مواجه شدند و کلیه عرضه ها را جذب کردند.

در گروه بانکی هم شاهد معاملات پرحجمی بودیم هرچند افت قیمت در این گروه خیلی زیاد نبوده اما با توجه به انتظار فعالان بازار سرمایه برای برای گشایش در معاملات ارزی بانک هایی که بیشترین شعب را در خارج کشور دارند مورد توجه هستند از جمله بانک های صادرات، ملت، تجارت.

در گروه فلزی هم برخلاف افت قیمت های جهانی شاهد معاملات پرحجمی بودیم که بیانگر انتظار فعالان بازار سرمایه از رشد قیمت های محصولات این گروه خصوصاً فولادی ها در بورس کالا به واسطه برنامه اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه هاست و فعالان گمان می کنند همچنان امکان واردات زیادی در این حوزه وجود ندارد که بتواند باعث شکست قیمت های داخلی بشود.

در گروه برقی هم وعده مسئولان بابت پرداخت مطالبات شرکت های این گروه در سال جدید باعث شده که شاهد رونق معاملات سهام آنها باشیم و افت قیمت مس هم به یاری کاهش بهای تمام شده این گروه آمده است.

در گروه پتروشیمی اما تقاضا خیلی پررنگ نبود چون سهام این گروه افت قیمتی زیادی هم نکرده، از این رو فعلاً از لحاظ بازدهی دوره کوتاه مدت برای فعالان بازار سرمایه توجیه ندارد.

در گروه غذایی اما شاهد اقبال بسیار خوبی بودیم که دلیل آن می تواند افزایش سنتی نرخ خوراکی ها در آستانه سال جدید و فروش خوب شرکت ها به همراه پیش بینی رشد دو چندان قیمت محصولات این گروه به واسطه اجرای هدفمندی یارانه ها باشد.

در سایر گروه ها نیز کم و بیش شاهد فزونی تقاضا بر عرضه بودیم که علت آن رسیدن به کف قیمتی سهام شرکت ها است و بالاخره پس از مدت ها بوی عیدی و پول در تالار حافظ پیچید.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب