خلاصه اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 25 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در آخرین یکشنبه کاری سال 92 رشد 625 واحدی را تجربه کرد و ضمن عبور از  مقاومت 77200 واحدی به کانال 78 هزار واحد نزدیکتر شد. نماد معاملاتی پارسان و اخابر به ترتیب با 97 و 93 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فملی و حفاری به ترتیب با 60 و 52 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات امروز هم قابل توجه بود. ارزش کل معاملات بازار بورس به 611.3 میلیارد تومان ( خرد و بلوکی) و ارزش کل معاملات فرابورس به 132.5 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات بورس به نماد فولاد با 122.3 میلیارد تومان و شبندر با 96.8 میلیارد تومان و وبملت با 84.5 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بعد از مدت ها معاملات کسل کننده امروز و روز گذشته معاملات پر رونق و امیدواری کننده ای را در بیشتر گروه ها شاهد بوده ایم. به نظر بعد از افت شدید قیمت ها نه هیجان خرید بالاست و نه هیجان فروش ! امروز آخرین فرصت نقد شدن در سال 92 بود و با این شرایط بازار باید در روزهای آتی نیز شرایط خوبی داشته باشد. در برخی از نمادهای بزرگ شاهد فشار فروش ها برای نقد شدن بودیم ولی تقاضا نیز مناسب بود.

در روزی که بسیاری در تلاش برای نقد شدن بودند خبرهای خوب مجمع غدیر نیز به رشد بازار کمک کرد. در روزهای قبل نیز اشاره کرده بودیم که خبرهای مجمع شرکت مهم و تاثیر گذار می باشد.

شاخص کل بورس از مقاومت نه چندان مهم 77200 واحدی به راحتی عبور کرد و فردا در آستانه ورود به کانال 78 هزار واحدی قرار دارد.

در کل پیش بینی اکثر کارشناسان این است که بازار به روند صعودی خود ادامه می دهد. ولی اخبار از حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی می تواند تاثیر مثبت یا منفی بر روند بازار ایجاد کند. در اخبار بورسی باید به ارائه گزارش های 12 ماهه سال 92 در اوایل سال آتی اشاره کرد که به نظر گزارش های خوبی را شاهد باشیم. در اخبار اقتصادی گام دوم هدفمندی یارانه ها از اواخر فروردین 93 اجرا می شود و در اخبار سیاسی نیز در اردیبهشت ماه زمان 6 ماهه مرحله نخست توافق ژنو به پایان می رسد و اخبار بعد از آن مهم می باشد. در روزهای آتی نیز بار دیگر نشست ایران و 5+1 در وین آغاز خواهد شد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

بانکی ها تحت تاثیر برخی اخبار از جمله فروش دارایی ها توسط وبصادر ( نیروگاه و 14 درصد فروشگاه های زنجیره ای رفاه ) قرار گرفتند ولی عرضه ها در این گروه بالا بود.

وپاسار برای برگزاری مجمع انتخاب اعضای هیئت مدیره بسته شد.

وبصادر با خبر فروش نیروگاه به صف خرید نیز رسید و بسیار پر جحم معامله شد. شایعاتی از ناموفق بودن فروش نیروگاه به گوش رسید و عرضه ها در سهم را افزایش داد البته برای خبر رسمی در این مورد باید تا اواخر وقت امروز صبر کنیم.

وتجارت همچنان سود سال 92 و 93 را اعلام نکرده است و سهامداران شرکت منتظر اعلام این سود و بازگشایی آن هستند. خبرهایی نیز از توافق شرکت با فملی برای فروش نیروگاه بیش از 1000 مگاواتی شرکت به گوش میرسد که فعلا در حد شنیده می باشد.

روز 27 اسفند بار دیگر بلوک 5 درصدی وپست با قیمت پایه هر سهم 11919 ریال روی میز فروش خواهد رفت.

بانک ملت در برخورد به قیمت های مقاومتی فعلا درجا زده است. گروه مالی ملت و شیرین عسل فروشندگان وبملت در روز گذشته بودند و ظاهرا امروز نیز فروشنده بوده اند.

در پتروشیمی ها خبرهای خوبی در مجمع غدیر منتشر شد و همانطور که دیروز هم گفته بودیم تاثیر خوبی بر جو گروه خواهد داشت و این گونه هم شد.

در این گروه و در بازارهای جهانی شاهد افت قیمت ها هستیم. اوره که در هفته های قبل به کمتر از 400 دلار رسیده بود دیروز به 386 دلار در هر تن رسید. مشتقات اتیلنی ،بوتادین،نفتا و برخی دیگر محصولات نیز کاهشی بوده اند

در این گروه معاون شرکت پتروشیمی ایران در گفت و گو با وال استریت ژورنال گفته: با کاهش تحریم‌ها به دنبال توافق ژنو، فروش محصولات پتروشیمی ایران به مشتریان آسیایی افزایش یافته است.

در مجمع غدیر از افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت تا تابستان سال آینده صحبت شد. از  پتروشیمی پارس هم صحبت شد. غدیر در مجمع امروز 63 تومان تقسیم کرد و این سود را 28 اسفند تقسیم می کند.

پارسان روز پر اقبالی را به پایان رساند. طبق آخرین خبرها 40 درصد از سهام پتروشیمی پارس با قیمت 5200 میلیارد تومان به طور کامل به پارسان منتقل شده است و مبالغی نیز بابت این انتقال بین مجموعه ساتا و پارسان پرداخت شده است. گفته می شود تا چهارشنبه این خبر به طور رسمی اعلام می شود.

سود سال مالی 92 این شرکت بر سود سال مالی 93 پارسان تاثیر دارد. سود هر سهم پتروشیمی پارس برای سال 92 مبلغ 339 تومان و DPS آن نیز 300 تومان پیش بینی شده است. با این شرایط پارسان با این خرید 720 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری های خود اضافه خواهد کرد که به ازای هر سهم 48 تومان خواهد شد. مسلما با توجه به اینکه پتروشیمی پارس در سال های آتی به لحاظ تولید با ظرفیت های بیش تر سوددهی بالاتری نیز خواهد داشت تاثیر این خرید در سال های آینده بیشتر نیز خواهد شد. تاثیر این انتقال بر سود غدیر نیز با اهمیت می باشد.

تاپیکو این روزها مورد توجه سهامداران با نگاه بلند مدت قرار گرفته است. گفته می شود بهره برداری نخستین واحد پالایشگاه ستاره خلیج فارس به زمستان ۹۳ موکول شده است.

در خودرویی ها همچنان شاهد افزایش تقاضا هستیم. خودرویی هایی که افت شدیدی در ماه های اخیر داشته اند هر چند که آینده روشنی دارند ولی با سودهای فعلی نیز نباید انتظار رشد شدید از آنها را داشته باشیم.

در این گروه عضو هیئت مدیره انجمن قطعه سازان گفته که سال اینده احتمال افزایش 10 تا 30 درصدی قیمت خودرو وجود دارد. این در حالی ست که عضو ناظر مجلس در شورای رقابت گفته که با توجه به جلساتی که درباره تهیه دستورالعمل قیمت گذاری خودرو در حال انجام است شاهد افزایش قیمت خودرو در سال 93 نخواهیم بود.

عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان نیز گفته: مذاکره برای واگذاری سهام خودروسازان به شرکت‌های اروپایی در حال انجام است.

یک عضو دیگر هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو با بیان اینکه سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت، تثبیت قیمت خودرو در سال 93 است، گفته: البته تحقق این تثبیت قیمت پیش شرط هایی دارد که از جمله تامین منابع مالی و ثبات قیمت مواد اولیه خودروسازان است.

خزامیا این روزها با اقبال روبرشده است و مقاومت 140 تا 145 تومانی را در پیش دارد. شایعه شناسایی سود سنگین در حدود 10 تومان به ازای هر سهم برای شرکت مطرح است.

در فلزی ها فعلا نگرانی بابت نوسانات در بازار های جهانی ست. کارشناسان معتقدند رای گیری فردا در رابطه با الحاق کریمه و یا باقی ماندن آن به عنوان بخشی از اوکراین یکی از دلایل وضعیت نزولی در بازارهای جهانی ست ولی وضعیت اقتصادی چین نیز بر این موضوع تاثیرگذار می باشد

فملی در این گروه منفی بود. مشاور اقتصادی شرکت  گفته :روند کاهشی قیمت فروش مس جهانی به طور قطع مقطعی خواهد بود و این روند اینگونه تداوم نخواهد داشت. همانطور که در حال حاضر شاهد عدم عرضه این محصول در قیمت های فعلی می باشیم و تولیدکنندگان آن در حال حاضر با معضل کاهش قیمت فروش مواجه هستند. برهمین اساس انتظار می رود نرخ جهانی فروش مس طی سال آینده بین محدوده 6700 تا 7300 با نوسان همراه باشد.

وی گفته انتظار می رود مقدار صادرات محصول کنسانتره مس طی سال آینده نسبت به سال جاری افزایش یابد. افزون بر آن، افزایش مقدار تولید کاتد مس در برنامه آتیفملی قرار دارد.

فایرا با توجه به اینکه می تواند در 12 ماهه تعدیل سود دهد و با توجه به افت زیادی که داشته است امروز صف خرید بود. وتوصا به صورت خرید خریدار فایرا در روزهای اخیر بوده است.

فولاد مبارکه با توجه به اینکه در قیمت های کم ریسکی قرار داشت بازهم مورد توجه بود. بانک تجارت از فروشنده های سهم در این روزها می باشد.

در سنگ آهنی ها معاملات متعادلی را شاهد بودیم.در این گروه نایب رئیس انجمن سنگ آهن اعلام کرده: در صددیم ضمن رفع مشکلات حقوق دولتی معادن سال ۹۲ در سال ۹۳ نیز این حقوق را اصلاح کنیم. در خصوص عوارض سنگ آهن نیز با ارائه طرح پیشنهادی خود منتظر نظر هیأت دولت هستیم.قیمت سنگ آهن در بازارهای جهانی نیز که افت داشته است در اواخر هفته مجددا رشد داشت.

در حالی در روزهای قبل شاهد درج شرکت آهن و فولاد ارفع در بازار فرابورس بودیم که برخی شایعات حاکی از آن است که این شرکت شاید تا پایان سال و در روزهای آتی عرضه اولیه شود.

کل تعداد سهام این شرکت 1،994،865،000 سهم است و سهامدار عمده این شرکت نیز به ترتیب کچاد 39%، ومعادن 19%، غدیر 5%، ونیکی 4% و یکی از زیرمجموعه های وامید 5% می باشند.

شرکت صورت های مالی سال 90 و 91 خود را منتشر کرده است تا شاید با انتشار سود سال 92 و 93 تا روز چهارشنبه عرضه اولیه شود

سود هر سهم واقعی سال 91 شرکت 168 ریال می باشد این در حالی ست که برای سال 90 زیان 179 ریالی به ازای هر سهم پیش بینی کرده است

سود هر سهم سال 92 و 93 این شرکت آنطور که از صورت های مالی ومعادن پیداست مبلغ 76 و 47 تومان می باشد. البته کچاد سودی برای سال 92 این شرکت برای سال 92 در نظر نگرفته و سود سال 93 آن را نیز 10 تومان لحاظ کرده است . البته سودی که در صورت های مالی ومعادن درج شده صحیح می باشد.

مدیر مالی فولاد ارفع نیز گفته: قصد داریم تا پایان سال، ۵ درصد شرکت برای اولین بار عرضه شود، بنابراین اطلاعات لازم را به بورس ارسال کرده‌ایم؛ همچنین اگر فرابورس مجوز عرضه ندهد برای فروردین‌ماه سال آتی، عرضه قطعا انجام خواهد شد.

گروه سرمایه گذاری با توجه به جو عمومی مثبت بازار با رشد قیمت همراه شدند وصنا 70 تومان از سود 90 تومانی اش را تقسیم کرد

واتی با صف خرید روبرو بود. شیران در مجمع خود 470 تومان تقسیم کرد. واتی سود تقسیمی شیران را قبلا 372 تومان لحاظ کرده بود که حالا از این اختلاف تقسیمی، حدودا 24.5 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری هایش اضافه خواهد کرد که به ازای هر سهم 24 تومان خواهد شد و سود سال 92 خود را 21 درصد تعدیل مثبت می دهد.

وبوعلی معاملات مثبت و متعادلی را تجربه کرد. در وبوعلی بانک دی خریدار است.

در ساختمانی ها با توجه به افت شدید قیمتی در ماه های اخیر شاهد معاملات مثبتی هستیم. بازار مسکن در حالی هفته پایانی سال ۹۲ را سپری می‌کند که به گفته مشاوران املاک این بازار نه تنها رونق نگرفت که طبق روال عادی هر سال خبری از مراجعات پایان سال مردم به بنگاه‌‌های معاملات املاک و پرس و جوی آنان درباره وضعیت بازار در سال آینده نیست.

در این گروه ثاخت یکی از سهامی بود که به کم ریسک بودن آن در قیمت های کمتر از 200 تومان اشاره کرده بودیم. آ س پ نیز اگر با دید بلند مدت خریداری شود مناسب است.

در پالایشی ها  شبندر به قیمت های کمتر از 1400 تومان رسید و مسلما در این قیمت ها تقاضا روی سهم نیز بیشتر می شود. شفاف سازی شرکت درمورد خوراک و نرخ فرآورده ها علت اصلی خروج برخی از سهم می باشد ولی به نظر می رسد سهم ریسکی نداشته باشد.

شپنا با عدم تصویب افزایش سرمایه کامل و 300 درصدی اش کار را برای شتران سخت کرد و این سهم نیز که افزایش سرمایه بیش از 600 درصدی دارد با صف فروش روبرو شد.

شراز با افت 16 درصدی قیمت بازگشایی شد که دلیل آن تعدیل منفی سود سال 92 و 93 شرکت بود. گفته می شود شپنا نیز سود سال 93 را با کاهش جزئی سود اعلام می کند.

شاوان هم منفی بود. در شاوان روز گذشته خصوصی سازی عرضه کننده بود.

در تجهیزاتی ها مپنای بزرگ امروز هم باز نشد ولی مپنای کوچک به دلیل ترس از بازگشایی منفی آن پر عرضه بود.

حفاری بعد از مدت ها با گره معاملاتی روبرو شد ولی بازهم با صف فروش به کار خود پایان داد. سهم در وضعیت بدی گرفتار شده است. با سود 93 تومانی سال آینده P/E سهم 8.3 می باشد.

در فاراک همچنان جابجایی های بلوکی 45 میلیون سهمی بین صندوق فرهنگیان و سرمایه گذاری فرهنگیان ادامه دارد و امروز نیز شاهد این جابجایی بودیم.

در دیگر نمادها

در قندی ها ثبت سفارش واردات شکر متوقف شده است.قندی ها نیز که بتای منفی با بازار داشتند همگام با افت بازار در هفته های اخیر افت قیمت داشته اند.

در وامید شاهد جابجایی های درون گروهی در مجمعه بانک سپه هستیم.

در کشرق خریدار کروی می باشد که حالا به سهامدار اصلی شرکت تبدیل شده است.

در مورد کی بی سی که شرایط بنیادی خوبی دارد شایعات افزایش سرمایه می تواند باعث رشد بیشتر سهم شود.اعتلا نیز به گفته مسئولین شرکت فعلا جای رشد دارد و زمانی که قیمت سهم حبابی شود عرضه کننده در سهم خواهیم بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار و رویدادهای تازه از بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
4 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب