پتانسیل‌های شرکت‌های پالایشی برای رشد سودآوری

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار شرکت های بورسی

بازار سهام در حالی طی سال جاری به مدد رشد قیمت سهام اغلب شرکت های فعال بورسی بازدهی مثبت حدود 140 درصدی را به سهامداران و معامله گران اعطا کرد که صنعت پالایشی به عنوان یکی از صنایع مطرح بورسی بازدهی مثبت نزدیک 207 درصدی را از ابتدای سال جاری تاکنون به دست آورده است.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، همراه به نزدیک شدن به پایان سال جاری در صدد آن برآمدیم تا در خصوص وضعیت عملکرد مجموعه های فعال در گروه پالایشی و چشم انداز این صنعت با یک کارشناس فعال در این حوزه گفتگویی انجام دهیم.

در همین ارتباط، مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: روند قیمتی ارز و ایجاد ثبات نسبی در بازار ارز طی سال جاری موجب شد تا شرکت های فعال در صنعت پالایشی که با حداکثر ظرفیت اسمی تولید فعالیت می کنند بتوانند مناسب عمل کنند و عملکرد واقعی متناسب با پتانسیل های موجود در این مجموعه ها را از خود نشان دهند.

محمدعلی دادور به مشکلات موجود بر سر راه سودآوری شرکت های پالایشی اشاره کرد و گفت: اگرچه وضع برخی مقررات و قوانین موجب بروز مشکلاتی شد، اما این شرکت ها با تلاش و پیگیری مسئولان و مدیران در نهایت مطابق برنامه ها و برآوردها عمل کرده اند.

وی تعیین تکلیف برخی پارامترها را عاملی مؤثر بر روند آتی سودآوری شرکت های پالایشی دانست و تصریح کرد: اگرچه این مجموعه ها به دلیل قدمت بالا و سابقه فعالیت طولانی می توانند با بررسی چگونگی عملکرد خود طی سال های گذشته، برآوردی نسبت به روند آتی سودآوری خود ارایه دهند، اما به نظر می رسد با قطعیت صبحت کردن در این باره به متغیرهایی همچون قیمت فروش فرآورده های نفتی، روند قیمتی ارز و اعلامیه ها و ابلاغیه های شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی بستگی داشته باشد.

این مقام مسئول به پیگیری ها و اقدامات دولت و نمایندگان مجلس جهت آزادسازی قیمت فروش محصولات تولیدی این شرکت ها اشاره کرد و ابراز داشت: در صورت تحقق این امر به طور قطع مجموعه های پالایشی عملکرد بهتری را از خود به نمایش می گذارند و به تبع آن انتظارات فعالان بازار سرمایه نیز برآورده خواهد شد. برهمین اساس می توان گفت تا مشخص شدن پارامترهای مذکور نمی توان با اطمینان و قطعیت برآوردهایی در خصوص بودجه سال آتی این شرکت ها طراحی و ارایه نمود.

این کارشناس فعال در حوزه صنعت پالایشی در خصوص امکان ایجاد تسریع در روند اجرای طرح های توسعه ای در دست اجرای مجموعه های فعال در این گروه بیان کرد: شرکت های پالایشی در حالی طرح های توسعه ای مختلفی به منظور جلوگیری از آلودگی هوا، ارتقاء سطح کیفی محصولات و افزایش ظرفیت اسمی تولید در نظر دارند که انتظار می رود روند اجرای این پروژه ها طی سال جاری در پی تغییر دیدگاه ها در حوزه اقتصادی و سیاسی کشور با سرعت بیشتری پیش رود. این در حالی است که به نظر می رسد اجرای طرح های توسعه ای لازمه ماندگاری در بازار فروش محصولات و تداوم فعالیت است.

مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان همچنین افزایش ظرفیت اسمی تولید و بهره برداری از طرح های توسعه ای را بهترین فرصت در راستای بهبود وضعیت سودآوری برشمرد و افزود: افزایش درآمد، کیفیت محصولات و در نهایت افزایش سرمایه شرکت ها از جمله مواردی است که بسترهای لازم جهت رشد سودآوری این مجموعه ها را فراهم می کند و می توان از آنها به عنوان فرصت های پیش روی این صنعت نام برد.

دادور در مقابل تثبیت قیمت فروش محصولات را به عنوان تهدیدی بر سر راه سودآوری شرکت های مذکور دانست و گفت: اگرچه در صورت تحقق این امر می توان با افزایش ظرفیت اسمی تولید موانع بر سر راه تولید و سودآوری را مرتفع کرد، اما عدم آزادسازی قیمت فروش فرآورده ها یکی از تهدیدهای موجود محسوب می شود. این در حالی است که با فعالتر شدن اتحادیه صنفی پالایشی طی سال آینده، انتظار می رود فرصت های مناسبتری برای سهامداران جهت سرمایه گذاری در این صنعت فراهم شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب