مواظب رمال‌های بورس باشید

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس در آخرین دوشنبه از سال 1392 توانست 614 واحد رشد را به ثبت برساند و این اتفاق در شرایطی رخ داد که سهام شرکت مپنا پس از بازگشایی مجدد نماد با افت قیمت بیش از 14 درصدی و تأثیر منفی 292 واحدی بر شاخص کل بورس مواجه شد.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، طی روز جاری مخابرات ایران با افزایش با افزایش 4 درصدی قیمت خود در حالی بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشت که حقوقی فروشنده این نماد بود و خریدار آن حقیقی، اهالی تالار معتدند رشد قیمت سهام مخابرات در جاییکه شرکت های با فاند قوی و گزارش های مثبت همراه با تعدیلات قابل توجه روندی نزولی دارند چندان منطقی نبوده و طبیعی نیست.

از سوی دیگر مپنا در حالی مجدداً به تابلوی بورس بازگشت که پیش تر اهالی تالار سخن از رشد قیمت قابل توجه پس از بازگشایی نماد به میان آورده بودند، برهمین اساس به نظر می رسد طی معاملات روزهای آتی روند حرکتی سهام مپنا اندکی تغییر کرده و به سمت روند صعودی حرکت نماید.

براساس این گزارش با توجه به در پیش بودن روزهای آغاز سال جدید و همچنین طی شدن روزهای پایانی سال 92 حرف خاصی برای سهام شرکت ها و یا صنایع مختلف نیست چراکه این رشد قیمت ها دردی از زیان سهامداران را دوا نمی کند و از همه مهمتر تداوم آن هم هنوز در ابهام می باشد چراکه فعلاً حقوقی ها در عرضه سهام شرکت های حاضر در پرتفوی خود دریغ نداشته و همچنان بر عرضه سهام تا کاهش قیمت اصرار دارند که این مسئله مهمی است و برای آن هم در شرایط فعلی چاره ای نیست.

اما در پایان یک صحبت کوتاه و البته مهم با برخی دوستانی داریم که در این روزهای آخر سال با برگزاری همایش ها و کنفرانس های خود ذهن اهالی بازار را درگیر می کنند.

درست است که این همایش ها می تواند باعث افزایش سطح آگاهی عمومی فعالان بازار سرمایه شود اما در شرایطی که نگاه های بازار سرمایه همه نگران است و هر کس به نوعی به دنبال اعتماد و اطمینان از دست رفته می گردد، ایجاد جو روانی منفی و دامن زدن به ناآرامی و آشفتگی ایجاد شده حداقل برای کسی که خود فعال این بازار است امری غیر طبیعی و غیر منطقی می باشد مگر آنکه این کارشناسان در بازارهای دیگری مثل آتی و طلا فعال باشند.

همچنین از دوستان تحلیلگری که در این سمینارها و همایش ها بسیار قاطعانه و بدون تردید سخن از ریزش بازار سرمایه در سال 93 به میان می آورند تقاضا می شود قبل از آغاز سخنرانی ابتدا کارنامه ای از فعالیت سه ماه اخیر خود به مدعوین ارایه دهند سپس برنامه خود را آغاز کنند چراکه تحلیلگری که با این اطمینان روند بازار سرمایه در تمامی ماه های سال آتی را پیش بینی می کند قطعاً قبل از آغاز روند نزولی در دی ماه سال جاری توانسته با پیش بینی اوضاع فعلی بورس هم به موقع از سهام شرکت ها خارج شود و هم بازدهی خوبی را به دست آورد.

یک سخن هم با شرکت کنندگان در این همایش ها و سمینارها داریم، هیچکس قادر به پیشگویی روند آتی بورس نیست اگر کسی ادعای این موضوع را داشت مطمئن باشید با رمال درون پارک ها و خیابان ها هیچ تفاوتی ندارد چراکه اگر این افراد قادر به پیشگویی یا پیش بینی با اطمینان و اعتماد کامل به وقوع اتفاق بودند امروز نه تنها در زمره مولتی میلیاردهای ایران بودند بلکه در لیست ثروتمندان جهان هم حداقل در آخرهای لیست جایگاهی داشتند. مطمئن باشید بورسی که قابل پیش بینی و پیشگویی باشد بورس نیست.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب