خلاصه اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 26 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در آخرین دوشنبه کاری سال 92 باز هم رشد کرد و این بار در حالی که رشد بیش از 800 واحدی را تجربه کرده بود در نهایت با افزایش 614 واحدی به 78،430 واحد رسید.نماد معاملاتی اخابر و فولاد با 115 واحد و پارسان 105 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد مپنا نیز با 292 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز رشد 14 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 312.2 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 209.6 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات بورس به نماد وبصادر با 75 میلیارد تومان ( بیش از 63 میلیارد تومان به صورت بلوکی ) و رمپنا با 27.9 میلیارد تومان اختصاص داشت.ارزش معاملات پارسان نیز به 27.3 میلیارد تومان رسید.

امروز هم روز خوبی همچون دو روز گذشته بود ولی هیجان معاملات امروز بالاتر بود. بعد از پشت سرگذاشتن دو روز معاملات مثبت شاهد بازگشایی مپنا بودیم. شاخص کل از محدوده 78200 واحد به راحتی عبور کرد و درست در نقطه برخورد به مقاومت 78600 واحدی بازگشایی مپنا را داشتیم. در حالی به نظر می رسید با عدم بازگشایی مپنا شاخص کل بورس در معاملات امروز به راحتی از این محدوده نیز عبور کند که این اتفاق نیفتاد و باید دید در معاملات فردا شاخص می تواند از محدوده ی 78600 واحد عبور کند یا خیر!

امروز خبر عرضه اولیه آهن و فولاد ارفع را نیز داشتیم که تا حدود کمی افزایش عرضه ها را در پی داشت. شایعاتی به گوش می رسد که امکان دارد روز چهارشنبه عرضه اولیه نفت سپاهان را نیز داشته باشیم که اگر این اتفاق بیفتد عرضه های بیشتری را شاهد خواهیم بود. خرید نفت سپاهان نقدینگی بیش از 200 میلیارد تومانی و خرید ارفع نقدینگی بین 30 تا 40 میلیارد تومان را جذب خواهد کرد.

دیشب اشاره کردیم که با توجه به اینکه فرصت نقد شدن  در بازار در سال جاری به اتمام رسیده است و با توجه به اینکه بیشتر عرضه ها نیز با تقاضای مناسب پاسخ داده شد انتظار روند صعودی بازار را داریم. این اتفاق امروز نیز افتاد و رشد ارزش معاملات نشان داد که نقدینگی بیشتری برای خرید وارد بازار شده است. ادامه یافت این روند می تواند به بازگشت تدریجی اعتمادها به بازار را در پی داشته باشد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها خبرهای مثبت مجمع غدیر باعث جوی مثبت در گروه شد و این جو دربیشتر نمادها امروز  نیز ادامه یافت. گفته میشود نرخ خوراک نیز قرار است 10 سنت تعیین شود ( ترکیب سوخت و خوراک 10 سنت شود). خبر مثبت دیگر در این گروه احتمال آزاد سازی نرخ اوره است. گفته می شود آزادسازی نرخ اوره در دستور کار کارگروهی در مجلس قرار گرفته است ولی هنوز قطعی نشده است. اتفاقی که اگر رخ دهد سود اوره سازان را با افزایش همراه خواهد ساخت. فعلا نرخ اوره در بودجه 93 874 تومان لحاظ شده است واگر آزاد شود به بیش از 1000 تومان در هر کیلو خواهد رسید.

پارسان امروز هم روز پر فروغی داشت. غدیر بازگشایی نشد ولی در روز بازگشایی مورد توجه قرار خواهد گرفت. غدیر و پارسان با خرید پتروشیمی پارس شرایط مناسبی خواهند داشت.

پارسان اعلام کرده این شرکت قصد خرید 39.56 درصد پتروشیمی پارس را به مبلغ 5240 میلیارد تومان ( به صورت نقد و اقساط) را دارد و در این زمینه مذاکرات انجام شده ولی تا امروز منجر به امضای قرارداد نشده است.

فارس روز متعادلی داشت. روز گذشته منفی بود. این شرکت فقط با دید بلند مدت مناسب می باشد و مسلما روند رو به رشد در سودآوری در سال های آتی خواهد داشت. یکی از مهمترین زیر مجموعه های شرکت پتروشیمی بندر امام می باشد. طبق اعلام مدیرعامل این شرکت برای سال آینده برنامه تولید این مجتمع پتروشیمی ٥ میلیون و هفتصد و پنجاه هزارتن است و امیدوار است با دریافت خوراک به رقم ٥,٥ میلیون تن برسد. برخی مشکلات مانع دستیابی کامل به ظرفیت تولید برنامه ریزی شده شرکت در سال جاری شد به طوری که امسال حدود ۵٠٠ هزار تن از برنامه تولید محقق نشده است.

شیران بعد از تقسیم سود 470 تومانی بازگشایی شد ولی معامله نشد. واتی نیز که روز گذشته اثرات تقسیم سود شیران بر EPS  آن را محاسبه کردیم برای تعدیل مثبت سود سال 92 متوقف شد.

شیران اعلام کرده که افزایش سرمایه 100 درصدی شرکت به بانک صنعت و معدن به عنوان سهامدار عمده ارائه شده و در مرحله رسیدگی می باشد.

در معدنی ها رئیس مرکز پژوهش های مجلس از افزایش قیمت ذغال سنگ در سال 92 و 93 و تعیین قیمت کک در سال آینده خبر داد. گفته می شود این افزایش 10 درصد است! کشرق و کطبس تولید کننده های ذغال سنگ و ذوب آهن مصرف کننده ذغال سنگ و کک می باشد.کشرق نرخ فروش ذغال سنگ را برای سال 93 حدودا 10 درصد و ذغال سنگ کک شو را 15 درصد و کطبس نرخ فروش را 20 درصد رشد داده است.بنابراین اثرات این افزایش بر سود سال 93 آنها بی تاثیر است.ولی ذوب آهن نرخ خرید ذغال سنگ کک شو را 30 درصد بالاتر لحاظ کرده است که در صورت افزایش 10-15 درصدی ابن به نفع شرکت می باشد.

کگل و کچاد به همراه ومعادن روزمثبتی داشتند. در این گروه  گروه مهر اقتصاد مهرگان 1.6 درصد از سهام کگل ( معادل 160 میلیون سهم) را با قیمت پایه ی هر سهم 1400 تومان در روز چهارشنبه عرضه می کند.

روز چهارشنبه عرضه اولیه آهن و فولاد ارفع را نیز در پیش داریم. دیروز اشاره داشتیم که امکان عرضه اولیه فولاد ارفع در روز چهارشنبه وجود دارد و حالا این اتفاق خواهد افتاد و  99،743،250 سهم شرکت پس فردا عرضه خواهد شد.سهمیه کارگزارن (جهت کشف قیمت 30 میلیون سهم) و سهمیه آنلاین ها 69،743،250 سهم می باشد یعنی بیش از 2 برابر کارگزاری ها!سهامدار عمده این شرکت به ترتیب کچاد 39%، ومعادن 19%، غدیر 5%، ونیکی 4% و یکی از زیرمجموعه های وامید 5% می باشند.

شرکت صورت های مالی سال 90 و 91 خود را منتشر کرده است سود هر سهم واقعی سال 91 شرکت 168 ریال می باشد این در حالی ست که برای سال 90 زیان 179 ریالی به ازای هر سهم پیش بینی کرده است برای سال 92 نیز سود خود را بر اساس عملکرد واقعی 9 ماهه 46 ریال اعلام کرده و برای سال 93 مبلغ 52 تومان پیش بینی  کرده است. با این شرایط قیمت های زیر 300 تومان برای خرید جذاب می باشد.فردا جلسه معارفه شرکت ساعت 13 در وزارت کار برگزار می شود.

در گروه پالایشی فشار عرضه ها ادامه یافت، چند عامل باعث شد که روند گروه از روند مثبت سایر گروه ها جدا شود و شاهد فشار عرضه ها در این گروه باشیم. موضوع افزایش سرمایه ناقص شپنا و احتمال رخ دادن این موضوع برای شتران ( از نظر سهامداران) و بازگشایی منفی شراز و تداوم اختلافات این شرکت ها با شرکت پخش و پالایش از جمله اتفاقات این روزهای گروه پالایشی ست که باعث شکل گیری روند منفی در آنها شده است. شرکت ملی پالایش و پخش هنوز نرخ فروش مواد اولیه شرکت های گروه را مشخص نکرده است.

در دارویی ها که چشم انداز مثبتی برای آنها در سال آتی نیز متصور هستیم شاهد تعدیل مثبت 10 تومانی سود تیپیکو بودیم. این شرکت برای سال مالی منتهی به 31/2/94 در اولین قدم سود بیش از 90 تومانی را اعلام خواهد کرد.

شرکت سود هر سهم سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 93 خود بر اساس عملکرد 9 ماهه را از 743 ریال قبلی به 847 ریال افزایش داده است که دلیل آن افزایش سود زیر مجموعه ها  می باشد.

در این گروه دعبید روز 24 فروردین 93 مجمع سال مالی منتهی به 30/9/92 را برگزار می کند.

در فلزی ها بازارهای جهانی با افت جزئی قیمت ها بازگشایی شدند. در فولادی ها قیمت شمش در بنادر جنوبی و شمالی رشد خوبی داشته است و بار دیگر به 1700 تومان رسیده است که خبر خوبی برای گروه می باشد.

فباهنر در 3396 ریال بازگشایی شد و در 326 تومان با صف فروش روبرو شد. بازار انتظار تعدیل مثبت بیشتری از سهم داشت.

فباهنر برای سال 92 مبلغ 244 ریال و برای سال 93 مبلغ 300 ریال ( رشد 23 درصدی) پیش بینی کرده است.در حالی سود عملیاتی سال 93 نسبت به سال 92 با رشد 58 درصدی روبرو شده است که افزایش 80 درصدی هزینه های مالی باعث شده در نهایت سود خالص رشد 23 درصدی داشته باشد. شرکت درخصوص دلايل افزايش پيش بيني هزينه هاي مالي در سال 93 اعلام نموده است که افزايش هزينه هاي مالي به علت اخذ تسهيلات طي دوره بابت تامين سرمايه در گردش و تسويه تسهيلات ارزي اخذ شده از بانک ملي مي باشد. نکته مهم دیگر اینکه در سال مالي 93 نرخ LME مس 500ر7 دلار ، نرخ LME روي 452ر2 دلار و نرخ هر دلار 500ر26 ريال برآورد گرديده است.

در بانکی ها وبصادر فشار عرضه های زیادی را تجربه کرد و این بار هم نتوانست از مقاومت مهم 111-112 تومانی عبور کند. سهامداران عرضه کننده سهم زیاد هستند.

در این گروه بانک ایران زمین روز چهارشنبه 0.47 درصد از سهام پترول ( معادل 94 میلیون سهم و حق تقدم) را به قیمت پایه هر سهم 2461 ریال و هر حق تقدم 1312 ریال عرضه می کند.

همچنین این بانک در نظر دارد تعداد 60،235،000 سهم معادل 25/1 درصد  از سهام شرکت پتروشیمی جم با قیمت پایه کل 1،317،279،215،000 ریال، را بطور یکجا و به صورت نقد به فروش برساند.

هیأت پذیرش فرابورس با پذیرش بانک خاورمیانه در بازار دوم فرابورس ایران موافقت نموده است بنابراین این شرکت بازار پایه را ترک خواهد کرد.بانک خاور میانه برای سال 92 مبلغ 203 ریال و برای سال 93 مبلغ 291 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است.

در خودرویی ها رشد قیمت ها را امروز نیز شاهد بودیم که به نظر می رسد از فردا عرضه های بیشتری را تجربه کنند. در این گروه گفته میشود پرونده بازنگری فرمول قیمت‌گذاری خودرو در جلسه بعدی شورای رقابت بسته می‌شود. جلسه بعدی چهارشنبه است که اگر برگزار نشود در اولین جلسه سال 93 اعضای شورای رقابت پروژه تجدید نظر در فرمول قیمت‌گذاری خودرو را می بندند.

خاور هم برای افزایش سرمایه 212 درصدی متوقف شد.

در دیگر نمادها و گروه ها

در بیمه ای ها بر اساس آخرین خبرها، نرخ دیه سال آینده 30 درصد افزایش می‌یابد. شنیده‌ها حاکی است قوه قضائیه نرخ دیه برای سال 93 را با 30 درصد افزایش نسبت به سال جاری تعیین کرده است. بنابراین برآورد می‌شود نرخ دیه در ماه‌های حرام به بالای 200 میلیون تومان برسد

کپشیر سود سال 93 خود را از 970 ریال به 1045 ریال و سود سال 92 خود را از 897 ریال به 944 ریال افزایش داده است

گفته می شود امکان عرضه اولیه نفت سپاهان هم در روز چهارشنبه وجود دارد با توجه به اینکه این عرضه بیش از 200 میلیارد تومان نقدینگی احتیاج دارد در این شرایط عرضه آن بازار را پر عرضه خواهد کرد.

وسکاب صف خرید داشت. شرکت مجوز افزایش سرمایه 100 درصدی از محل مطالبات و آورده را دریافت کرده است.

 در کل بازار امروز بازار خوبی بود. برخی نگران افزایش عرضه ها بودند ولی این افزایش عرضه ها بعد از دو روز رشد قیمت ها منطقی بود. ضمن اینکه همزمان با افزایش عرضه ها میزان خریدها نیز قابل توجه بود که این موضوع امیدوار کننده می باشد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب