خلاصه اخبار و رویدادهای بورس سه شنبه 27 اسفند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در آخرین سه شنبه کاری سال 92 هم رشد داشت تا برای چهارمین روز متوالی با رشد همراه شده باشد.با رشد 537 واحدی امروز شاخص کل بورس در معاملات امروز از مقاومت 78600 واحد نیز عبور کرد و در آستانه ورود به کانال 79 هزار واحد قرار گرفت.نماد معاملاتی وغدیر با 133 واحد و همراه با 98 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر با 57 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند. شاخص کل فرابورس نیز بدون تغییر خاصی در همان محدوده ی 767 واحد باقی ماند.

ارزش کل معاملات بورس به 617.3 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 157.9 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات فولاد با 225 میلیارد تومان ( بیش از 223 میلیارد تومان به صورت بلوکی) و معاملات خرد و بلوکی فخوز با 75.6 میلیارد تومان و همراه با 73.7 میلیارد تومان اختصاص داشت.

روند صعودی بازار امروز هم ادامه یافت ولی با شدت کمتر! فروش ها به دلیل کسب سود چند روزه و جمع آوری نقدینگی برای خرید عرضه اولیه های فردا فشار عرضه ها را در بازار افزایش داد ولی در دقایق پایانی و در قیمت های منفی بسیاری از نمادها شاهد افزایش نسبی خرید ها بودیم که نشان داد آخرین روز معاملات سال 92 نیز مثبت خواهد بود.

تداوم رشد بازار در روزهای اخیر همراه با رشد ارزش معاملات بسیاری از سهامداران را به برگشت بازار امیدوار کرده است و به همین دلیل نقدینگی نسبتا خوبی از محل پول های پارک شده به بازار در حال ورود می باشد. این روزها ارزش معاملات بازار نیز افزایش خوبی داشته است. هر چند که عمده حجم معاملات بلوکی ست ولی ارزش معاملات خرد نیز رشد خوبی داشته است. عوامل رشد نقدینگی در روزهای اخیر یکی حضور پررنگتر حقوقی ها در معاملات و یکی هم افزایش خرید از سوی حقیقی ها می باشد. دیروز به نقش بازگشایی غدیر در معاملات امروز نیز اشاره کرده بودیم که باعث شد شاخص کل بورس در معاملات امروز رشد نسبتا خوبی تا آستانه ورود به 79 هزار واحد داشته باشد.

فردا دو عرضه اولیه نیز خواهیم داشت. یکی در بازار بورس و دیگری در بازار فرابورس. حدودا 100 میلیون سهم فولاد ارفع با قیمت تقریبی 300 تومان و حدود 70 میلیون سهم پاکشو با قیمت تقریبی 900 تا 950 تومان عرضه خواهند شد که در کل نقدینگی بین 95 تا 100 میلیارد تومان را از بازار جذب خواهد کرد. این نقدینگی برای بازار زیاد نمی باشد ولی امروز شاهد بودیم که بخشی از افزایش عرضه ها در بازار به دلیل همین موضوع بود. البته باید به این نکته توجه داشته باشیم که افزایش عرضه ها بعد از چند روز معاملات مثبت منطقی ست و برای ادامه رشد لازم است

شاخص نیز از محدوده ی مقاومتی 78600 واحد نیز عبور کرد و این موضوع در کنار افزایش ارزش معاملات از دید تحلیل گران تکنیکال نشان دهنده رشد بیشتر بازار می باشد. به نظر فردا شاخص کل قله ی دیگری از قله های فتح شده قبلی را بازپش گیرد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها همچون بیشتر گروه ها شاهد افزایش نسبی عرضه ها بعد از چند روز معاملات مثبت بودیم.خبر عرضه اولیه پتروشیمی نوری( برزویه ) بعد از تعطیلات عید و تلاش برای بورسی کردن برخی دیگر از زیر مجموعه های فارس، احتمال آزاد سازی نرخ اوره داخلی و برخی خبرهای خوب دیگر باعث شده توجهات به این گروه باردیگر بیشتر شود.

فارس سهم بلند مدت است و کسانی که روی آن صبر کنند بازدهی خوبی کسب خواهند کرد. با ورود پتروشیمی نوری(برزویه) به بازار دوم فرابورس در جلسه اخیر هئیت پذیرش موافقت شده است و این سهم در اوایل سال آینده عرضه اولیه خواهد شد.پتروشیمی نوری (برزویه) 47 درصد کل ظرفیت اسمی تولید محصولات آروماتیک در ایران و نیز 2 درصد کل تولید محصولات آروماتیک جهان را به خود اختصاص داده است. همچنین شرکت در سال 1392 بیش از 25 درصد تولید و بالغ بر 39 درصد کل درآمد مجتمع‌های زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را به خود اختصاص داده است.

غدیر نبز در معاملات امروز بازگشایی شد .با توجه به افزایش سرمایه 100 درصدی در سه چهار ماه اول سال آینده و خبر خرید پتروشیمی پارس با رشد قیمتی بازگشایی شد و به نظر می رسد به تدریج تا 700 تومان هم حرکت کند.

پارسان به مقاومت خود در محدوده ی 930 تا 940 تومان برخورد کرده است و در صورت عبور می تواند تا 1000 تومان نیز رشد کند.

در دارویی ها فشار عرضه ها در بیشتر نمادها مشهود بود. بازار با هدف پوشش های خوب دارویی ها در گزارش های 12 ماهه به خرید سهام این گروه می پردازند.این گروه مجامع پر باری نیز در سال 92 خواهند داشت. خبرهایی نیز به گوش می رسد که نرخ دارو به میزان 30 تا 35 درصد در سال آینده رشد خواهد کرد اتفاقی که اگر رخ دهد باعث رشد سود بسیاری از نمادهای گروه خواهد شد.

در این گروه بعد از تیپیکو والبر و دسبحا نیز سود خود را برای سال جاری افزایش دادند. والبر به دلیل عرضه اعتلا سود خود را از 823 ریال به 853 ریال و دسبحا نیز به دلیل عرضه کی بی سی سود 1235 ریالی اش را به 1340 ریال افزایش داده است. در مورد تیپکو دیروز نیز اشاره داشتیم که در اولین گام قادر است برای سال مالی منتهی به 31/2/94 مبلغی بین 95 تا 100 تومان اعلام کند

در مورد کی بی سی و اعتلا نیز ظاهرا سهامداران عمده تصمیمی بر عرضه ندارند.در مورد اعتلا نیز خبرهایی مبنی بر عرضه بلوکی به گوش می رسد

دشیمی در این گروه سیاست تقسیم سود سال 92 خود را از 54 تومان به 94 تومان افزایش داده است

سیمانی ها با توجه به اینکه در سه روز گذشته رشد کمتری داشته اند امروز در بیشتر نمادها مثبت معامله شدند. در سیمانی ها ظاهرا دولت با افزایش 20 تا 25 درصدی سیمان برای سال آتی موافقت کرده است. در مورد نرخ حامل های انرژی از جمله گاز نیز  امروزیک مقام مسئول از برنامه دولت برای شیب ملایم افزایش تعرفه گاز در فاز دوم خبر داد.

سیمان هگمتان در مجمع تقسیم سود خود برای سال مالی منتهی به دی ماه 1392 مبلغ 1200 ریال سود نقدی برای هرسهم تقسیم کرد ، سیمان تهران که مالک 74درصد این شرکت می باشد درآخرین پیش بینی خودسودنقدی سیمان هگمتان را 1035 ریال لحاظ نموده است.  باتوجه به این موضوع سود هرسهم شرکت از محل تقسیمی سهکمت مبلغ 35 ریال افزایش می یابد.

فلزی ها تحت تاثیر دو عامل هدفمندی یارانه ها و گزارش های منفی سال 93 شرایط خوبی در ماه های اخیر نداشته اند و اخیرا هم نوسانات منفی در بازارهای جهانی عامل آزار دهنده آنها بوده است. امروز بازارهای جهانی با نوسانات مثبت و منفی که داشته اند تغییر زیادی نسبت به روز گذشته نداشته اند.مس در نرخ های 6480 دلار و سرب نیز در مرز 2000 دلار و روی نیز در کمتر از 2000 دلار در حال معامله هستند.

گروه فلزی با توجه به وضعیتی که دارند در زمان افزایش عرضه ها ( بعد از چند روز معاملات مثبت) از اولین گروه هایی خواهند بود که مورد فشار فروش سهامداران خواهند بود.

در فولادی ها معاملات آنها در بورس کالا در روزهای پایانی سال نشان میدهد که این شرکت ها ضمن تحقق کامل سود سال 92 امکان تعدیل مثبت را نیز در سال جاری افزایش داده اند.

فولاد ارفع تازه وارد این گروه می باشد که فردا عرضه اولیه خواهد شد امروز تحلیل شرکت روی سایت قرار خواهد گرفت و شرایط حال و آینده شرکت بررسی خواهد.

معدنی ها و سنگ آهنی ها معاملات متعادل و نسبتا مثبتی را تجربه کردند. در معدنی ها شنیده هایی مبنی بر کاهش نرخ حقوق دولتی به گوش می رسد.گفته می شود با توجه به اعتراضات بهره برداران و درخواست سازمان های صنعت، معدن و تجارت درخصوص تجدید نظر در میزان دریافت حقوق دولتی 92 تا فروردین 93 حقوق دولتی معادن این تصمیم گرفته شده است.

در سنگ اهنی ها رشد قیمت شمش در بورس کالا و بازار آزاد خبر خوبی ست. خبر عرضه اولیه ارفع برای کچاد و ومعادن نیز به لحاظ روانی مثبت می شود این عرضه باعث افزایش سود آنها به مقدار ناچیز خواهد شد.

ساختمانی ها که همواره مورد توجه نوسان گیران بوده اند بعد از رشد قیمت چند روزه با افزایش عرضه ها روبرو شدند. آ س پ به قیمت های 500 تومان رسید و حمایت سهم در 480 تومان می باشد. ثشاهد با توجه به خبر افزایش سرمایه امروز نیز مثبت بود. ثاخت نیز بعد از رشد از محدوده 180 تومان تا 214 تومان با فشار عرضه ها روبرو شد و متعادل شد

خودرویی ها در چهارمین روز هفته نیز با اقبال روبرو بودند ولی امروز نسبت به روز های گذشته حجم معاملات بیشتری داشتند. دیروز نیز اشاره کردیم که سهام این گروه نیز کم کم توسط حقوقی ها عرضه خواهد شد.

در لیزینگی ها ولصنم و ولساپا که شرایط بنیادی بهتری نیز دارند شاهد معاملات مثبت و در دیگر نمادها معاملات منفی را شاهد بودیم. لیزینگی ها گروهی هستند که با رونق فروش محصولات خودرویی در سال آتی می توانند در سودآوری موفق باشند

در بانکی ها که همواره مورد عرضه برخی حقوقی های خاص و خصوصی سازی بوده اند گفته می شود که خصوصی سازی به جای فروش به صورت خرد فروشنده سهام آنها به صورت بلوکی خواهد بود تا جو منفی عرضه توسط این سازمان در این گروه شکل نگیرد.

5 درصد از سهام وپست امروز بالاخره در قیمت 11919 ریال فروخته شد و سهم نیز با صف خرید روبرو شد.

وبصادر با توجه به شایعاتی مبنی بر عدم فروش نیروگاه قائم بازهم عقب گرد داشت و به 108 تومان رسید. با اینکه خبری قطعی در مورد فروش نیروگاه شرکت در رسانه ها مطرح نشده است ولی برخی اخبار غیر موثق حاکی از آن است که نیروگاه شرکت را خارزم خریده است!و برخی علت اقبال به خارزم را همین موضوع می دانند.البته علت اصلی اقبال به خارزم خرید شرکت مدلل که در صنعت روغن فعال است می باشد

در این گروه در غیاب بانک تجارت که گفته می شود با تغییر مدیرعامل روبرو شده سایر نمادها فشار عرضه ها را تجربه کردند ولی این گروه همچنان می توانند به عنوان یکی از کم ریسک ترین گروه ها حرف های بیشتری برای گفتن داشته باشند.

در انفورماتیکی ها به جز مفاخر سایر نمادها مثبت معامله شدند.در این گروه رانفور که سهم ارزنده ای برای بلند مدت می باشد مجوز افزایش سرمایه 180 درصد از محل اندوخته و انباشته را گرفته است.

در دیگرنمادها

فردا 70 میلیون سهم پاکشو در بازار بورس عرضه اولیه خواهد شد. این شرکت سود هر سهم سال 92 خود را 1489 ریال و سود سال 93 را 1685 ریال اعلام کرده است و به نظر در قیمت های کمتر از 1000 تومان برای خرید جذاب باشد.

وکار” href=”https://www.bourseiness.com/groups/PLKK/” target=”_blank”>پلاسک بازهم برای سال 92 زیان پیش بینی کرده است و سود صفر ریالی اش را به زیان 129 ریالی تبدیل کرده است.

آکنتور سود هر سهم سال 92 خود را از 1019 ریال به 1456 ریال افزایش داده است و برای سال آتی نیز در اولی گام 1351 ریال اعلام کرده است.

کحافظ که برای سال 92 مبلغ 39 ریال به ازای هر سهم پیش بینی کرده است موفق شده در اولین قدم برای سال 93 مبلغ 190 ریال به ازای هر سهم اعلام کند که افزایش فروش علت اصلی این تعدیل بوده است.

منبع: پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب