خلاصه اخبار و رویدادهای بورس – سه شنبه 5 فروردین 93

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در اولین روز کاری سال 1393 با نوسانات مثبت و منفی روبرو شد و در نهایت با افت جزئی 2 واحدی روبرو شد. نماد معاملاتی شبندر با 106 واحد و وبملت با 23 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی وبصادر با 34 و اخابر با 28 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. شاخص کل فرابورس نیز رشد 1 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس به 125 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 53 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات بورس به معاملات خرد و بلوکی فاراک با 27.5 میلیارد تومان و وبصادر با 10 میلیارد تومان اختصاص داشت.

سال 92 را به عنوان یکی از سال های طلایی برای بازار بورس به پایان رساندیم و حالا بازار در سال 93 را آغاز می کنیم. رهبر انقلاب سال جدید را به نام «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامیده است که همچون چند سال قبل کلمه اقتصاد بازهم در نامگذاری سال های جدید به کار برده شده است.

با اینکه سال 92 بازدهی خوبی را برای سهامداران به ارمغان داشت ولی روزهای تلخی هم داشت که البته این روزهای تلخ در برابر روزهای پربازدهش کمتر بود. سوالی که این روزها به ذهن اکثر سهامداران می رسد این است که آیا روزهای پر سود سال 92 برای سال 93 نیز قابل تکرار خواهد بود یا خیر؟! اگر بخواهیم منطقی جواب دهیم باید عنوان کنیم که خیر! هر چند که چشم انداز بازار سرمایه در سال 93 نیز مثبت ارزیابی می شود لیکن نباید توقع سود های چند صد درصدی از سهام مختلف را داشت.

در سال جاری با توجه به سیاست های اقتصادی دولت در بلند مدت، نرخ ارز رشدی نخواهد داشت و تورم نیز کنترل می شود بنابراین نرخ رشد محصولات شرکت های مختلف تولیدی همچون سال 91 و 92 بالا نخواهد بود. همچنین در سال 93 اجرای فاز دوم هدفمندی را داریم که هنوز جزئیات اجرای آن به طور کامل مشخص نیست. در مباحث سیاسی بحث مذاکرات را خواهیم داشت که بازهم داغ خواهد شد که مسلما دست یابی به یک توافق جامع در این زمینه با غرب شرایط بازار را نیز تغییر می دهد ولی بازهم در صورت دست یابی به توافق جامع انتظار رشد های نجومی را از بازار نباید داشت

در چشم انداز بازار در ماه های آتی چند عامل با اهمیت هستند. در هفته های آینده گزارش های 12 ماهه سال 92 شرکت ها را در پیش داریم که انتظار گزارش های خوبی را از آنها داریم. عرضه های اولیه مهمی در پیش است که ممکن است بر روند بازار تاثیر گذار باشد. فولاد هرمزگان، نفت سپاهان، پتروشیمی برزویه ، پالایش نفت  کرمانشاه و سیدکو از جمله عرضه  اولیه های مهم بورس در همین یکی دو ماه اول سال می باشند. بحث هدفمندی را در پیش داریم که در هفته های آینده جزئیات بیشتری از آن منتشر می شود و بالاخره در مباحث سیاسی موضوع مهم مذاکرات سیاسی و چگونگی توافق بعدی بعد از یک توافق شش ماهه را خواهیم داشت. بازار به این موضوع نگاه ویژه ای خواهد داشت. سوال مهم در این مورد این است که آیا فرصت شش ماهه تمدید خواهد شد یا خیر که اگر تمدید شود فرصت بیشتری برای مذاکرات به وجود خواهد آمد

اما بازار امروز ، طبق پیش بینی ها کم حجم بود و و ارزش معاملات نیز افت داشت که با توجه به نیمه تعطیلی بازار در ایام ابتدایی سال نو این اتفاق طبیعی بود. ولی بازار امسال سنت شکنی کرد و در حالی که هر ساله شاهد معاملات مثبت در بیشتر گروه ها در روزهای ابتدایی سال بودیم ولی امسال شاهد فشار عرضه ها و معاملات منفی در بیشتر نمادهای بزرگ بودیم و در نهایت نیز شاخص کل منفی شد.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در اخبار اقتصادی منابع آگاه وزارت نفت و گاز طبیعی هند اعلام کردند، دهلی نو آماده است تا پول نفت وارداتی از ایران را با یورو پرداخت کند.

در این حوزه از 20 فروردین خود اظهاری برای انصراف از دریافت یارانه نقدی را در پیش داریم.

در اخبار سیاسی تنش ها بین روسیه با آمریکا و کشورهای اروپایی ادامه دارد. کاخ سفید در راستای موضع‌گیری گروه ۷ علیه روسیه اعلام کرد که این کشور به دلیل موضع‌‌گیری‌های اخیر درباره تحولات اوکراین دیگر در گروه ۸ عضویت ندارد. «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز در واکنش به این اقدام گروه 7 این گروه را گروهی غیر رسمی اعلام کرده است.

در این حوزه باراک اوباما پیام نوروزی به ایرانیان داده است. وی گفته:آمریکا و متحدانش در گروه 5+1 مذارکاتشان با ایران را ادامه می دهند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها پر عرضه ظاهر شدند. پتروشیمی ها می توانند در گزارش های 12 ماهه تعدیل خوبی داشته باشند و با توجه به تقسیم سود خوب و پرداخت زودهنگام  سود نقدی می توانند با دید مجامع در خرداد و تیرماه سال جاری برای خرید مناسب باشند. شخارک در 12 ماهه بازهم سود خود را افزایش می دهد.

زاگرس در سال جاری شرایط بهتری از سال 92 خواهد داشت. اولین محموله این شرکت بعد از رفع تحریم ها به سوی اروپا صادر شده است این محموله یک کشتی 25 هزار تنی متانول است که گفته می شود با نرخ بیش از 450 دلار در هر تن بوده است.

تاپیکو نیز ریسک کمی دارد. گفته می شود تاپیکو نیمی از بلوک 17 درصدی فارس را خریداری کرده است. این اتفاق باعث ارزنده شدن پرتفوی شرکت بیش از گذشته خواهد شد.

فارس با فروش بلوک 17 درصدی اش با نرخی بیش از 35 درصد آخرین قیمت معامله شده نشان داد می تواند تا حدودی رشد نماید ولی بازهم توصیه داریم سهم را با دید بلند مدت داشته باشید. فارس می تواند در بلند مدت بازهم سودهای خوبی به بازار اعلام کند.

خودرویی ها در اولین روز کاری سال 93 روز پر عرضه های را تجربه کردند و در حالی در آخرین روز کاری 93 صف خرید داشتند امروز قیمت های منفی را نیز تجربه کردند. البته این افزایش عرضه ها بعد از یک رشد خوب 15 الی 20 درصدی طبیعی ست.

خبهمن که نتوانسته بود از 250 تومان عبور کند به صف فروش نیز رسید. خرید سهم در محدوده ی کمتر از 210 تومان ریسک کمی دارد.

سایپا هم هر چند دیرتر ولی صف خریدش را از دست داد. ولی مجدد صف شد. شایعات افزایش سرمایه باعث شد بار دیگر سهم به بیش از 180 تومان برسد. سایپا فروش محصولات جدیدش را نیز با فروش s300 به صورت اینترنتی آغاز کرده است.

سیمانی ها با وجود تکذیب افزایش نرخ سیمان در بیشتر نمادها بازهم مثبت بودند گفته می شود افزایش قیمت سیمان منوط به کارگروه تنظیم بازار است و انجمن سیمان حق افزایش قیمت سیمان را بدون اجازه این کار گروه ندارد. مدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که انجمن سیمان اعلام کرده است که می‌خواهد قیمت سیمان را 14 تا 21 درصد افزایش دهد، سال قبل توافقی برای واگذاری قیمت گذاری سیمان به انجمن سیمان شده است، این توافقنامه مربوط به سال آینده است و الان چنین توافقی مورد قبول ما نیست.

در این گروه گفته شده سیدکو نیز در فروردین ماه عرضه خواهد شد.

در بانکی ها بحث ها در مورد نرخ سود بانکی در سال جدید افزایش خواهد یافت. اگر دولت نرخ تورم را در ماه های آتی پایین تر بیاورد مسلما در برابر افزایش نرخ سود بانکی نیز مقاومت خواهد کرد. برخی کارشناسان این حوزه پیش بینی کرده اند دولت نرخ سود را 30 درصد اعلام می کند!

در این گروه نماد بانک سینا با توجه به ابهام در پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی 92 متوقف شد. سهم با صف خرید روبرو بود و معاملات سهم نیز باطل شد.

وبملت هنوز نتوانسته از مقاومت 255 تا 260 تومان عبور کند. وبصادر با توجه به فروش نیروگاه قائم به قیمت های درصد مثبت کامل نیز رسید ولی افزایش عرضه ها اجازه رشد به سهم را نمی دهد. شایعاتی به گوش می رسد که سود سال 93 شرکت با فروش این نیروگاه به بیش از 20 تومان می رسد که باید در این مورد منتظر اعلام رسمی شرکت باشیم.

در گروه فلزات قیمت های جهانی تا حدودی رشد داشته اند به طوری که مس بار دیگر به بیش از 6500 دلار بازگشته است. این نرخ 50 دلار کمتر از نرخی ست که فملی در بودجه خود لحاظ کرده است. سرب و روی نیز به ترتیب در 2060 دلار و 1945 دلار قرار دارند. اکثر رویی های بازار قیمت سرب و روی را 2000 دلار در هر تن فرض کرده اند. قیمت بیلت فولادی نیز که در بیش از 400 دلار بوده است در هفته های اخیر به 390 دلار رسیده است. روی رشد خوبی تا بیش از 2100 دلار کرده بود که آمار اقتصادی در چین و وضعیت اوکراین باعث افت محسوس آن شد.

فباهنر معاملات متعادلی را تجربه کرد. افت مس خبر خوبی برای فباهنر می باشد.

در گروه تجهیزاتی و پیمانکاری مپنا بازهم صف فروش بود. در این روزهای نیمه تعطیل بازار صف فروش این سهم نیز عاملی بر افزایش نسبی عرضه ها در بازار شده است. در این گروه گفته شده مبلغ 4 هزار و 810 میلیارد تومان از مطالبات پیمانکاران از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور تخصیص داده شده که در چند روز آینده به آنها پرداخت می شود. این خبر تا حدودی بمپنا را مثبت کرد ولی رمپنا با صف فروش به کار خود پایان داد.

در دیگر نمادها و گروه ها:

وخارزم با خبر خرید نیروگاه منتظر قائم از بانک صادرات بازهم صف خرید شد.

در پالایشی ها شبندر صف فروش شد تا جو منفی به سایر همگروهی ها تزریق کند.

اخابر و همراه با معاملات متعادل و مثبتی همراه بودند. اخابر بعد از پشت سر گذاشتن مقاومت 320 تومانی به بیش از 340 تومان رسیده است. در نماد همراه گفته می شود شرکت در 12 ماهه واقعی نیز بازهم تعدیل مثبت خواهد داشت. در این گروه دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات گفته: در آخرین جلسه سال ۹۲ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، تعرفه یکنواخت ارائه خدمات تلفن ثابت و همراه با تغییر روش پالس محوری به محاسبه کارکرد مشترکین بر مبنای دقایق تصویب شد.

وسینا همچنان با صف خرید روبرو ست. امروز عرضه های بیشتری را ( بیشتر از سوی حقیقی ها ) تجربه کرد. تحولات در این مجموعه ( صافولا، غمارگ) باعث توجه به این سهم شده است.

در هلدینگ ها وبانک با چند خبر مثبت روبرو ست. تحولات مثبت در وسینا و فروش این روزهای آن توسط شرکت، احتمال تعدیل مثبت خوب در 12 ماهه شازند و عرضه احتمالی سیدکو از اخبار خوب شرکت می باشد. وبانک در دوره اسفند ماه از فروش زیر مجموعه ها 4.5 میلیارد تومان سود کسب کرده است.

اما از عرضه اولیه های اخیر ، ارفع با توجه به قیمت خوبی که در عرضه اولیه داشت صف خرید سنگینی تشکیل داد. به نظر این سهم رشد خوبی داشته باشد. پاکشو در حالی که در قیمت های کمتر از 1000 تومان جذابیت بیشتری برای خرید داشت ولی به نظر می رسد تا 1300 تومان نیز رشد داشته باشد.

اعتلا و کی بی سی رشد خوبی داشته اند و به نظر می رسد فردا عرضه های بیشتری داشته باشند، به خصوص اعتلا! در کی بی سی شاید با توجه به شایعات افزایش سرمایه شاهد تقاضای بیشتری برای خرید باشیم.

غمینو نیز با توجه به سرمایه پایین فعلا رشد می کند. ولی در بیش از 600 تومان عرضه های بیشتری خواهد داشت.

کگل و کچاد و ومعادن معاملات متعادلی را تجربه کردند. در سال جدید بحث عوارض صادراتی از سنگ آهن را داریم که در این باره معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته: موضوع عوارض صادرات سنگ آهن هنوز به وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ نشده است و در هیات دولت در حال بررسی است.

در فولادی ها فولاد مبارکه فروش های خوبی در ماه آخر سال گذشته در بورس کالا داشته است و انتظار تعدیل عایدی کمتر از 10 درصدی را در 12 ماهه از آن داریم .گفته می شود در هفته آخر سال فولاد هرمزگان نیز عرضه اولیه می شود.

در انفورماتیکی ها باید به رانفور اشاره کرد که افزایش سرمایه اش تایید شده است و در سال جاری نیز می تواند سال خوبی به لحاظ رشد سود عملیاتی داشته باشد.

واتی که سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/92 خود را از 1155 ریال به 1525 ریال افزایش داده است با رشد 10 درصدی به بازار بازگشت. شرکت روز 20 همین ماه مجمع سالیانه خود را برگزار خواهد کرد. شرکت پیشنهاد تقسیم سود 350 ریالی را داده ولی بیشتر تقسیم می کند.

منبع: پرشین تحلیل

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب