خلاصه خبرها و رویدادهای بورس چهارشنبه 6 فروردین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در دومین روز کاری سال 93 افت 394 واحدی را تجربه کرد و به 78،619 واحد رسید.نماد معاملاتی شبندر با 126 واحد و فارس با 45 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. شاخص که در عبور از 79100 واحد ناتوان بوده امروز به کانال 78 هزار واحدی نزول کرد.حمایت آن 78400 واحد می باشد.

ارزش کل 85.5 میلیارد تومانی بورس و 47 میلیارد تومانی فرابورس نیز نشان داد که روزهای ابتدایی سال برای بازار سرمایه روزهای نیمه تعطیل می باشد.

بازار بر خلاف روزهای ابتدایی سال های قبل روندی منفی به خود گرفته است و کسانی که در این دو روز در بازار حضور داشته اند بیشتر به دنبال دلیل این منفی بودن هستند. دلیل مشخصی برای منفی شدن بازار و افزایش فشار عرضه ها نمی توان پیدا کرد شاید در سود بودن کسانی که قبل از عید خرید کرده اند و همچنین صف فروش شدن لیدرهای قدیمی بازار یعنی شبندر و مپنا از دلایل افزایش عرضه ها در بازار باشد!

البته باید بی خبری را نیز یکی از دلایل بی انگیزگی خرید در روزهای ابتدایی سال بدانیم. بازار از بحران سختی عبور کرده است و برای رشد متعادل و پیوسته باید خبرهای مثبت بیشتری برسد. یک خبر مثبت در حوزه اقتصادی روز گذشته به بازار رسید و آن تعویق اجرای فاز هدفمندی تا خرداد ماه بود که البته برخی ترس زیادی از افزایش شدید نرخ حامل های انرژی دارند و به نوعی برای خرید سهام مرتبط با این موضوع محتاط هستند. شاید گزارش های 12 ماهه بتواند محرک خوبی برای رشد بازار باشد، گزارش هایی که زمینه ساز تحرکات بیشتر حقیقی ها و حقوقی ها برای حضور در مجامع تقسیم سود خواهد شد.

برای هفته آینده نیز یک هفته نیمه تعطیل را در پیش داریم و انتظار زیادی از بازار نمی رود و احتمالا از روز 16 فروردین تحرکات بیشتری را در بازار شاهد باشیم. باید به این نکته توجه داشته باشیم که ادامه معاملات منفی در بسیاری از نمادها در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده ،قیمت ها را به نقاط حمایتی و جذابی خواهد رساند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

گروه سیمانی با توجه به اخباری مبنی بر مخالفت با افزایش نرخ سیمان در سال جدید از روز گذشته فشار عرضه ها را تجربه کردند ولی امروز دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تعلیق اجرای افزایش نرخ سیمان از 14 تا 21 درصد را تکذیب کرد و شاهد افزایش تقاضای نسبی در بیشتر نمادها بودیم.

سفارس معاملات منفی را تجربه کرد. شرکت قصد دارد در سال جاری دو زیر مجموعه خود یعنی سیمان آبیک و سیمان خوزستان را وارد بازار نماید.

کسانی که قصد خرید در گروه سیمانی را دارند باید به دو موضوع توجه داشته باشند: اول اینکه مشخص نیست نرخ حامل های انرژی در نهایت برای آنها چگونه خواهد بود و دوم اینکه برخی از آنها افزایش نرخ سیمان را در بودجه 93 لحاظ کرده اند.

برخی شرکت ها نرخ سیمان را رشد داده اند و برخی رشد نداده اند. ضمن اینکه نرخ گاز نیز در گزارش های سال اتی بیشتر آنها نزدیک 100 تومان و بیش از 100 تومان لحاظ شده است ( قبلا 70 تومان بوده است)

سیمانی هایی که افزایش نرخ را برای سال اتی لحاظ نکرده اند : سکارون، ساراب، سشمال  و سکرما هستند

سغرب افزایش نرخ 20 درصدی لحاظ کرده است.

سپاها سال مالی منتهی به 31 شهریور 93 دارد و برای سال 93 افزایش نرخ در نظر نگرفته است.

ستران افزایش نرخ 20 درصدی در نظر گرفته است.

سدور ، سرود نیز برای سال آتی افزایش نرخ لحاظ کرده اند و جای تعدیلی ندارند.

در تجهیزاتی ها صف فروش رمپنا سنگین تر شد. دور بودن سهم از روزهای منفی بازار علت اصلی فشار فروش در سهم می باشد.

یکی از مسئولان گروه مپنا با اشاره به بودجه محتاطانه سال 93 این شرکت، اعلام کرده : با وجود آنکه عرضه اولیه سهام شرکت برق عسلویه مپنا سبب افزایش سود هر سهم “رمپنا در سال 92 شده است اما میزان بودجه این شرکت طبق صورت های مالی سال قبل 50 تومان برآورد می شود زیرا اکثر پروژه های شرکت ، پروژه های بلند مدت است و ممکن است  فقط بخشی از آن در سال 93 تحقق یابد لذا مقدار سود آنها در بودجه 93 لحاظ نمی شود.

حفاری 36 روز متوالی ست که صف فروش است و یک بار نیز در این بین با گره معاملاتی روبرو شده و 12 درصد افت داشته است. شاید یک گره دیگر سهم را متعادل نماید.

در انفورماتیکی ها رانفور هم معاملات منفی را تجربه کرد. مفاخر صف خرید تشکیل داد. رانفور، رکیش و رتاپ از بنیادی ترین سهم های این گروه می باشد. سیستم که نوسان خوبی در محدوده 480 تا 530 می دهد امروز به قیمت های 500 تومان واکنش نشان داد و در بیش از 500 تومان ایستاد.

تمامی نمادهای ساختمانی با معاملات منفی روبرو شدند. بیشتر نمادهای گروه نوسانی شده اند. آ س پ در قیمت های 470-480 با افزایش تقاضا روبرو می شود تا 530 تومان رشد می کند. ثاخت در 180-190 پر تقاضاست و در بیش از 200 تومان پر عرضه! ثغرب نیز در محدوده نزدیک به 300 تومان با افزایش تقاضا روبرو می شود.

در ثشرق همچون روزهای گذشته بانک دی خریدار بود.

ثشاهد که طبق گفته مسئولان آن ناو 500 تومانی دارد صف فروش بود.

خودرویی ها نیز پر عرضه ظاهر شدند. در غیاب ایران خودرو، سایپا نقش لیدری گروه را بازی می کند. خبهمن در محدوده ی کمتر از 215 تومان بار دیگر مورد توجه قرار خواهد گرفت. امروز نیز چند بار صف فروش سهم جمع آوری شد.

خاور سود سال 92 و 93 خود با سرمایه جدید را اعلام کرده است. شرکت بعد از افزایش سرمایه 200 درصدی زیان 318 ریالی برای سال جاری و زیان 441 ریالی برای سال 92 اعلام کرده است.

سایپا با وجود افزایش عرضه های زیاد بازار در اواخر بازار با افزایش تقاضا روبرو شد و بار دیگر به بیش از 180 تومان رسید. شرایط مثبت بازار سهم را به 200 تومان نیز خواهد رساند.

در پتروشیمی ها نیز افزایش عرضه ها چشمگیر بود. خرید برخی سهام این گروه با دید مجامع سال 92 ریسکی ندارد و بیشتر آنها نیز در 12 ماهه تعدیل مثبت خواهند داشت. پارسان کم کم به قیمت های خوبی برای خرید می رسد و با دید بلند مدت توصیه می شود به ویژه اینکه پتروشیمی پارس را نیز به زودی به پرتفوی خود اضافه می کند همچنین وغدیر!

فارس معاملات منفی داشت. مدیرعامل شرکت نفت مناطق نفت‌خیز جنوب اعلام کرده: مجتمع‌های پتروشیمی بندر امام، بوعلی و رازی به عنوان دریافت کنندگان خوراک از مناطق نفت‌خیز جنوب طبق برنامه  ریزی‌های انجام شده در سال ٩٣ خوراک بیشتری دریافت خواهند کرد.

تاپیکو بار دیگر به قیمت های کمتر از 500 تومان رسید. شرکت اعلام کرده است که در تاریخ 28 اسفند 92 اقدام به خرید 2،107،032،185 سهم فارس ( معادل 8.5 درصد)  به نرخ هر سهم 22،251 ریال نموده است.

سال مالی تاپیکو منتهی به 31 اردیبهشت ماه و سال مالی فارس منتهی به 31 خرداد می باشد بنابراین سود سال 93 فارس بر سود سال مالی آینده تاپیکو تاثیر دارد. این یک نکته ! نکته دیگر اینکه قیمت کل این معامله 4.69 هزار میلیارد تومان می باشد که باید 30 درصد آن را نقد پرداخت کند و مابقی را در اقساط 4 ساله.30 درصد نقد 1.4 هزار میلیارد تومان می باشد که شرکت بخشی از آن را از محل موجودی نقد و بخشی را نیز از محل دریافت تسهیلات پرداخت خواهد کرد.

سود هر سهم سال مالی 93 فارس 140 تومان می باشد که قرار است 50 درصد آن را تقسیم کند بنابراین تاپیکو از این محل 47.5 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری هایش اضافه خواهد کرد که به ازای هر سهم 5 تومان به سود هر سهم سال 94 شرکت اضافه خواهد کرد. ( 5 تومان از سود سال 94 تاپیکو مربوط به تملک 8.5 درصدی در فارس می باشد)

 در پالایشی ها لیدر گروه در دومین روز کاری سال 93 نیز با صف فروش روبرو شد تا گمانه زنی ها در مورد اینکه شاید خبرهای منفی در گروه وجود داشته باشد قوت بگیرد! شبندر مرز روانی و مهم 1300 تومان را از دست داد. خبر اجرایی شدن طرح کیفی سازی فرآورده های پالایشگاهی باعث جو روانی منفی در گروه شده است.

پی بر ای گروه در حال نزول می باشد و این ریسک آنها را نیز کاهش خواهد داد. شراز افت زیادی داشته و پی بر ای آن نیز به 4 نزدیک می شود.

در فلزی ها قیمت های جهانی تا حدودی رشد داشتند ولی در اواخر وقت بازهم نزولی شدند. مس به 6600 دلار رسیده بود که بار دیگر به کانال 6500 دلاری رسید. روی به 2000 دلار رسیده است و سر ب نیز در مرز 2100 دلار در هر تن قرار داشت

فاسمین روز نسبتا خوبی داشت . خبر طرح تبدیل خاک سولفوره به خاک اکسیده و افزایش سرمایه 70 درصدی دیگر در سال جاری باعث توجه به سهم شد اگر خاطرتان باشد فزرین نیز به دلیل افتتاح این طرح افزایش سود خوبی داشت. به نظر این شرکت سال خوبی در سال جدید داشته باشد.

در دیگر نمادها و گروه ها

در نفتی ها نفت بهران به واسطه شنیده هایی مبنی بر خرید نیروگاه قم مثبت بود.

وصنعت از محل فروش سهام در آخرین ماه سال 92 زیان 2.5 میلیارد تومانی شناسایی کرده است که به دلیل فروش شرکت بازرگانی گروه صنایع کاغذ پارس بوده است.

وخارزم که بارها به شرایط خوب آن و پرتفوی غیر بورسی قوی آن اشاره کرده بودیم به دلیل خرید نیروگاه قائم از بانک صادرات بسته شد. این سهم در این قیمت ها نیز با دید بلند مدت ارزنده می باشد.

در عرضه اولیه ها، اعتلا در محدوده ی بیشتر از ناو خود معامله می شود و این ریسک سهم را افزایش داده است. با اینکه صف خرید سهم امروز عرضه شد ولی باز صف خرید تشکیل داد. متاسفانه سرمایه پایین بسیاری از شرکت ها باعث رشد قیمتی زیادی در آنها می شود. سهم های بنیادی بسیاری خوبی در بازار وجود دارد که خریدار ندارد ولی اعتلا با وجود رشد خوبی که داشته است همچنان توسط حقیقی ها خرید می شود.

در اعتلا همچون روز گذشته والبر 1 میلیون سهم عرضه کرد.

در ارفع انتظار رشد خوبی را داریم. شرکت شرایط بنیادی خوبی دارد.

پاکشو با توجه به اینکه حجم مبنا دارد قطره چکانی رشد می کند انتظار رشد سهم تا 1300 و حتی بیشتر نیز وجود دارد.

کی بی سی نیز صف خرید خود را امروز از دست داد. این سهم طرفداران بیشتری دارد ولی سهامداران باید نگاهی بلند مدت به آن داشته باشند. پی بر ای سهم بالاست. امروز نیز همچون روز گذشته دسبحا 500 هزار سهم در کی بی سی عرضه کرد.

غمینو نیز با توجه به سرمایه پایینی که دارد همچنان رشد خواهد کرد.

در سال جدید عرضه اولیه هایی نیز خواهیم داشت که برخی از مهمترین آنها در همین فصل بهار انجام خواهند شد. از جمله شرکت هایی که در بورس عرضه خواهند شد باید به نفت جی ، نفت سپاهان، هلدینگ صدر تامین، هلدینگ سیمانی سیدکو، سیمان خوزستان، فولاد کاوه جنوب کیش اشاره کرد. در فرابورس نیز عرضه های مهمی از جمله عرضه فولاد هرمزگان، نفت کرمانشاه و پتروشیمی برزویه (نوری) خواهیم داشت.

 منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب