خلاصه اخبار بورس شنبه 9 فروردین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته دوم سال جدید افت 379 واحدی را تجربه کرد و به 78،239 واحد رسید. نماد معاملاتی شبندر با 141 واحد و فارس با 63 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی شبهرن و خساپا به ترتیب با 21 و 15 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت 3 واحد را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 179.4 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 49.2 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات به نماد رتاپ با 50.4 میلیارد تومان ( 48 میلیارد تومان به صورت بلوکی) و نماد همراه با 49.4 میلیارد تومان ( 48.9 میلیارد تومان به صورت بلوکی) اختصاص داشت

بازار سرمایه در روزهای نیمه تعطیل نوروز 93 در حالی که حقوقی ها نیز حضور کم رنگی در معاملات دارند، در خریدها تردید بسیاری دارد. برخی زوایای پنهان آثار هدفمندی یارانه ها و ایجاد ابهامات جدید در گفتگوهای سیاسی را مهمترین عامل تردید سرمایه گذاران می دانند. باید به سهامداران حق داد که به هر مسئله ای بی اعتماد باشند. صحبت های بسیاری در مورد افزایش ملایم نرخ حامل های انرژی در فاز دوم هدفمندی یارانه ها به گوش می رسد ولی سرمایه گذاران که از تصمیمات عجیب دولت و مجلس در ماه های اخیر زیان نسبتا قابل توجهی را متحمل شده اند دیگر به اظهار نظرهای مختلف اعتماد ندارند! به هر حال فاز دوم هدفمندی یارانه ها برای اهالی بازار سرمایه یک دغدغه شده است و باید دید در نهایت چگونه اجرا می شود.

به نظر می رسد دو روز اینده نیز به همین منوال بی رمق دنبال شود  و از روز 16 فروردین و با پایان یافتن تعطیلات بازار هیجان بیشتری داشته باشد به خصوص اینکه قیمت برخی سهام نیز افت نسبتا محسوسی داشته اند. احتمال حضور بیشتر حقوقی ها نیز بیشتر خواهد شد.

در مورد شاخص که محدوده ی 78400 واحد را نیز شکست، محدوده ی حمایتی 77500-77700 واحد می باشد. افت شاخص با کاهش بسیار محسوس ارزش معاملات همراه شده است. ارزش کل بازار به زحمت به بیش از 100 میلیارد تومان می رسد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در پتروشیمی ها بعد از ختم به خیر شدن موضوع نرخ گاز ، شاهد معاملات مثبت چند روزه بودیم ولی در روزهای اخیر بازهم تحت تاثیر بازار معاملات منفی را تجربه کردند. نرخ اوره در بازارهای جهانی در همان 380 دلار قرار دارد ولی متانول افت داشته است. کسانی که دید بلند مدت دارند می توانند در پارسان و فارس با دید بلند مدت و زاگرس و مارون و شخارک با دید مجمع تقسیم سود حضور داشته باشند.

پارسان با تملک 40 درصدی در پتروشیمی پارس می تواند شرایط خوبی داشته باشد و غدیر نیز از این تملک بهره مند شود. در یک برآورد از سود سال جاری پتروشیمی پارس در خوشبینانه ترین حالت سود 339 تومانی 92 را می تواند در سال 93 به بیش از 600 تومان و در محتاطانه ترین حالت به 480 تومان برساند و این موضوع تاثیر خوبی بر سود سال آتی پارسان دارد.

با قطعی شدن افزایش نرخ سیمان از 14 تا 21 درصد سیمانی هایی که افزایش نرخ را برای سال آتی لحاظ نکرده اند شرایط بهتری خواهند داشت. در این گروه سکارون با سود 151 تومانی سال 93 با پی بر ای کمتر از 5 معامله می شود. این شرکت نه افزایش نرخی برای سیمان در سال 93 در نظر گرفته و نه افزایشی برای نرخ حامل های انرژی!

سفارس در قیمت های 400 تومان و بیشتر با افزایش عرضه ها روبرو شد. شرکت قصد عرضه سیمان آبیک و سیمان خوزستان به بازار را دارد. سفارس مالک 98 درصدی سیمان آبیک و 41 درصدی سیمان خوزستان می باشد. قابل ذکر است سفارس برای سال مالی آتی حداقل 50تا 55 تومان را در اولین پیش بینی اعلام خواهد کرد.

پالایشی ها فعلا درگیر اختلافات متعدد با شرکت ملی پالایش و پخش هستند. انتشارهر گونه خیر مثبت از رفع احتمالی این اختلافات می تواند وضعیت گروه را تغییردهد. البته برخی نیز دلیل فروش ها در این گروه را کاهش سود ناشی از اعمال قانون کیفی سازی می دانند البته هنوز هیچ چیز قطعی نیست. گزارش های 12 ماهه گروه نیز مهم می باشد که مسلما بسیاری از آنها جا برای تعدیل مثبت دارند. شایعاتی نیز از عدم تخفیف نرخ خوراک از سال 94 به این صنعت شنیده می شود که فعلا در حد شایعه است.

شبندر بعد از از دست دادن محدوده ی روانی 1300 تومان به 1240 تومان رسید ولی در محدوده های درصد منفی با حمایت ها روبرو شد.

در نفتی ها، نفت بهران با خیر خرید نیروگاه از بانک سینا مورد توجه قرار گرفته است. بانک سینا فروش پروژه های ساختمانی را نیز در دستور کار دارد که گفته می شود نفت بهران خریدار آنها می باشد که البته فعلا مورد تایید نمی باشد.

در این گروه بعد از 16 فروردین ماه احتمالا شاهد عرضه اولیه نفت سپاهان نیز باشیم.

گروه ساختمانی بازهای نوسانی زیادی دارند و بعد از یک افت 10-15 درصدی بار دیگر مورد توجه قرار می گیرند. اگر قصد حضور در این گروه را دارید، ا س پ در قیمت های 470-480 تومان، ثاخت در محدوده180-185 تومان ، ثباغ در محدوده ی 260 تومان  و ثغرب در محدوده ی کمتر از 310 تومان گزینه های کم ریسکی هستند.

گروه دارویی که 12 ماهه خوبی نیز خواهند داشت. در حال رسیدن به قیمت های حمایتی خود می باشند. افزایش احتمالی نرخ دارو در سال 93 نیز می تواند بار دیگر توجه ها را به این گروه افزایش دهد. البته مهمتر از افزایش نرخ دارو رشد تولید و تغییر در ترکیب تولید و فروش شرکت های دارویی ست که باعث شده روند صعودی در سودآوری داشته باشند.

در این گروه صف کی بی سی داده شد. با اینکه شرکت کی بی سی شرکت ارزنده و خوبی ست ولی نسبت به بقیه هم گروهی ها پی بر ای بالایی دارد و فقط باید با دید بلند مدت این سهم را خرید کرد. خرید سهم با دید کوتاه مدت در این محدوده پرریسک ارزیابی می شود.

اعتلا نیز که با قیمت های بالاتر از ناو خود معامله می شود منفی شد.

تیپیکو بار دیگر در حال رسیدن به محدوده های کم ریسک برای خرید می باشد. شرکت می تواند در اولین پیش بینی از سود سال مالی منتهی به 31 اردیبهشت 94 که درهمین ماه فروردین منتشر می شود 95 تومان اعلام کند.

دتولید سود سال 93 خود را در گزارش حسابرسی از 2068 ریال به 2082 ریال افزایش داده است.

در فلزی ها مس در بازارهای جهانی بار دیگر به بیش از 6600 دلار بازگشته است. روی نیز در نزدیکی 2000 دلار قرار دارد. فملی در بودجه سال جاری نرخ مس را 7000 دلار گرفته است و در صورت افت بیشتر یا عدم رشد تا 7000 دلار با مشکل روبرو می شود البته به نظر با حل احتمالی مشکلات صادرات درسال 93 تا حدودی شرایط شرکت تغییرکند.

در فولادی ها فولاد مبارکه در هفته گذشته در بورس کالا نزدیک به 200 میلیارد تومان فروش داشت. خرید سهم در محدوده ی 400 تومان ریسک کمی دارد. ذوب نیز در این قیمت ها با دید بلند مدت ریسکی ندارد.

در شرکت های رویی فاسمین بازهم مثبت بود. خبر افتتاح طرح توسعه با ارزش افزوده بالا و برخی دلایل دیگر باعث توجه به سهم شده است. شرکت نرخ روی و سرب را در بودجه 2000 دلار و 2100 دلار گرفته است که افت زیادی نداشته اند. نرخ دلار را 2650 تومان گرفته که فعلا در بیش از 3000 تومان است. نرخ حامل های انرژی را نیز معقول رشد داده است. بنابراین بودجه سال 93 محتاطانه می باشد و جای رشد خوبی در سال جاری دارد.

در بانکی ها که بیشتر سرمایه گذاران معتقدند شرایط بهتری در ماه های ابتدایی سال جاری خواهند داشت همچون بیشتر گروه ها شاهد معاملات بی رمقی هستیم. طبق خبرها بانک‌ها طی سی‌وپنجمین مزایده سراسری که در اسفندماه سال‌جاری برگزار شد صدها فقره از اموال و مستغلات مازاد خود را برای فروش عرضه کردند.

وسینا نیروگاه قم و چند پروژه ساختمانی را به فروش رساند. در این گروه گفته می شود وبصادر در هفته جاری سود سال 92 و 93 را با سرمایه جدید اعلام می کند.

با اینکه گفته می شود فروش نیروگاه توسط وبصادر حدودا 10 تومان به سود آن اضافه می کند اما بازار واکنشی به این موضوع ندارد.

در خودرویی ها سایپا با اقبال روبروست. شایعات افزایش سرمایه علت توجه به سهم شده است. خزامیا که شنیده می شود در 12 ماهه تعدیل مثبت خواهد داشت در عبور از 145 تومان ناموفق بوده است. در صورت عبور موفق از این محدوده تا 170-175 تومان نیز رشد خواهد کرد. خپارس نیز در محدوده 180 تا 200 تومان در نوسان است. این شرکت نیز افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها دارد.

در این گروه خبرهایی از اعلام سود 9 تومانی برای سال 93 ایران خودرو شنیده می شود.

خاور امروز  پس از افزایش سرمایه 212 درصدی و بدون تغییر سود خالص به بازار بازنگشت. به نظر قیمت های کمتر از 60-70 تومان برای خرید بد نباشد.

وساپا معاملات متعادل و مثبتی داشت. NAV سهم در حال حاضر  و بدون ارزش زمین ها و برخی پروژه ها در حدود 186 تومان می باشد. با در نظر گرفتن NAV شرکت های غیر بورسی  و با در نظر گرفتن ارزش زمین ها از جمله  وکار” href=”https://www.bourseiness.com/groups/PLKK/” target=”_blank”>پلاسکو کرج ، پروژه مسکونی ولنجک و پروژه عظیمی کرج ارزش خالص دارایی های این شرکت به ازای هر سهم را میتوان در حدود 240-245 تومان برآورد کرد .

خگستر صف خرید شد که احتمال اینکه بار دیگر بحث بلوک وپارس مطرح شود وجود دارد!

در تجهیزاتی ها مپنا شرایط مناسبی ندارد. با وجود اینکه گفته می شود شرکت بخش مهمی از مطالبات خود را دریافت کرده ولی سهم همچنان صف فروش است. تحلیل گران تکنیکی حمایت سهم را 770-780 تومان می دانند.

در عرضه اولیه ها اعتلا جای رشد دیگری ندارد و حتی امروز به قیمت های درصد منفی کامل نیز رسید. برخی از کوچک بودن شرکت هایی که تازه پا به بازار بورس و فرابورس می گذارند سو استفاده می کنند و با سرمایه ای کم قصد ایجاد حباب در آنها را دارند. اگر اعتلا بیش از این قیمت ها ارزش داشته باشد پس بسیاری از سهام موجود در بازار واقعا مفت هستند.

کی بی سی نیز با وجود اینکه آینده ی درخشانی دارد ولی فعلا جای رشد بیشتری ندارد. مواظب حضور نوسانگیران در سهم های جدید بازار باشید. خریدار امروز هر دو سهم کی بی سی و اعتلا حقیقی ها بودند.

ارفع ، غمینو و پاکشو همچنان می توانند رشد داشته باشند. خرید ارفع اگر عرضه شود مناسب است.

در دیگر نمادها وسپه در دوره ماهانه اسفند ماه از فروش زیر مجموعه ها( پارسان و شپدیس) 7 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم کمتر از 2 تومان بر سود هر سهم شرکت موثر است.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب