خلاصه اخبار و رویدادهای بورس یکشنبه 10 فروردین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز بعد از افت دو روزه با رشد 229 واحدی روبرو شد و به 78،469 واحد رسید. نماد معاملاتی شبندر با 88 واحد و شبهرن با 19 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی فارس با 10 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند. شاخص کل فرابورس نیز رشد نزدیک به 12 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس به 98.1 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 40.2 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات بورس به نماد والبر با 14.8 میلیارد تومان فارس با 13.1 میلیارد تومان اختصاص داشت.

شروع معاملات در روز جاری رنگ و بویی متفاوت از سه روز گذشته داشت و به نوعی می توان گفت که رنگ و بویی بهاری یه خود گرفت ولی ارزش پایین معاملات همچنان پایین است و تحرک و پویایی از بازار دور است.

شاید کمتر کسی فکر می کرد در سال جدید بازار اینگونه استارت بخورد. عدم مشارکت حقوقی ها در معاملات باعث شده بازار پویایی نداشته باشد و حقیقی ها نیز مثل روزهای بحرانی زمستان در قیمت های منفی فروشنده باشند. امیدواریم از روز 16 فروردین ماه مشارکت حقوقی های بزرگ و خوشنام بازار در معاملات بیشتر شود ، البته برخی معتقدند که ابهامات چه در کوتاه مدت و چه در بلند مدت زیاد می باشد و این عدم شفافیت در برخی مسائل اقتصادی و سیاسی باعث شده فعلا حقوقی ها از خرید در بازار دست بردارند.

بازار بورس ما با بحران مواجه نیست و مشخص شدن ابعاد برخی مسائل از جمله طرح مهم هدفمندی که امکان تصمیمات عجیب در مورد آن وجود دارد، می تواند شرایط بازار را صعودی کند. تنها نکته منفی کاهش ارزش معاملات است و تازمانی که پویایی به بازار با رشد ارزش معاملات بازنگردد نمی تواند به رشد پایه دار آن امیدوار بود.

در اخبار حاشیه ای بازار و در اخبار اقتصادی مرکز آمار ایران از کاهش ۲.۴درصدی تورم نقطه‌ای و ۱.۶درصدی تورم شهری در اسفند ۹۲ خبرداده است که خبر خوبی ست.

در این حوزه رئیس جمهور با تاکید بر این که راهی جز اجرای مرحله دوم قانون هدفمندکردن یارانه ها نداریم گفت: با شیب نرمی که اجرای قانون برای افزایش قیمت‌ها اعمال خواهد کرد تاثیر ناگهانی و شدیدی در زندگی مردم بروز نخواهد کرد.

در بازارهای جهانی شاهد بسته شدن قیمت مس در بیش از 6600 دلار بودیم. روی نیز در 1965 دلار و سرب در بیش از 2000 دلار بسته شدند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پالایشی ها در روزهای اخیر افت محسوسی داشته اند و بعد از این افت امروز شاهد برگشت قیمتی آنها بودیم. قیمت ها واقعا به نقاط کف رسیده اند و p/e ها نیز بالا نیستند و تنها نکته ای که این روزها ذهن سرمایه گذاران این گروه را مشغول کرده است این است که آیا اخبار منفی و پشت پرده ای در میان است که سهام آنها اینگونه افت می کنند! بحث برداشتن تخفیف 5 درصدی خوراک این صنعت از سال 94 به گوش می رسید که تایید نشد اما موضوع کیفی سازی محصولات آنها و بحث نرخ گذاری بر این اساس همچنان مطرح است.

برای شبندر بعد از دست دادن مرز روانی 1300 تومان حالا مرز روانی و مهم 1200 تومان را در پیش دارد که امروز شاهد افزایش تقاضا در سهم بودیم.

دولت اعلام کرده برنامه یکسان سازی نرخ ارز در سال جاری با جدیت دنبال می شود. برخی عنوان می کنند که نرخ ارز در 2700 تومان تثبیت می شود که البته با توجه به چسبندگی دلار در 300 تا 3100 تومان این اتفاق بسیار مشکل می باشد. به هر حال اگر نرخ ارز تا 2700 تومان پایین بیاد و تثبیت شود برخی صنایع به این موضوع واکنش مثبتی نشان خواهند داد از جمله وارد کنندگانی چون دارویی ها و قطعه سازان

خودرویی ها مثبت بودند. این گروه یکی از گروه هایی بودند که در زمان نزول بازار افت زیادی داشتند. توصیه می کنیم پیرو نوسانگیران در این گروه نباشید و با احتیاط خرید کنید و اگر خرید میکنید دید بلند مدت داشته باشید.

بحث معامله بلوکی وپارس بار دیگر در این گروه به گوش می رسد. ایران خودرو نیز اگر بازگشایی شود جو گروه هیجانی تر خواهد شد فعلا در غیاب خودرو ، خساپا نقش لیدری گروه را بازی می کند. خساپایی که در ماه های اخیر فروش خوبی در زیرمجموعه ها داشته است و در تولید نیز بهبود داشته است.

خبهمن در صورت انتشار گزارش 12 ماهه همراه با تعدیل مثبت می تواند تا 270-280 تومان نیز رشد داشته باشد.

در دارویی ها زمزمه هایی مبنی بر افزایش نرخ چند قلم دارو به گوش می رسد. این موضوع هنوز به تایید نرسیده است لیکن گزارش های غیر رسمی آن را تایید می کند. به هر حال اگر نرخ دارو در سال جاری بازهم افزایش یابد واکنش مثبتی را در دارویی ها شاهد خواهیم بود.

کی بی سی برای سال 92 تعدیل مثبت خواهد داشت. گفته می شود شرکت یک افزایش سرمایه 50 درصدی دارد که در دست حسابرسی برای بررسی می باشد.

در سرمایه گذاری ها و هلدینگ ها غدیر در پرتفوی اسفند ماه از محل فروش زیر مجموعه ها 2 میلیارد تومان سود کسب کرده است. شرکت در این دوره خریدهایی نیز داشته است از جمله خرید 2.4 میلیون سهم پارسان و حدودا 6 میلیون سهم رتاپ

پارسان و غدیر منتظر انتقال رسمی بلوک 40 درصدی پتروشیمی پارس به پرتفوی پارسان هستند. عاملی که اگر زودتر اتفاق بیفتد رشد آنها را در این قیمت ها رقم خواهد زد.

واتی در پرتفوی اسفندماه تغییری در ترکیب سبد خود نداده است لیکن ذخیره کاهش ارزش سرمایه گذاری ها را از 49.4 میلیارد تومان به 27.4 میلیارد تومان کاهش داده است و این یعنی مبلغ 22 میلیارد تومان باید به جمع درآمدهای خود اضافه نماید که به ازای هر سهم 22 تومان سود 549 ریالی سال جاری آن اضافه خواهد کرد.

واتی که افزایش سرمایه 100 درصدی نیز در سال جاری در پیش دارد به زودی مجمع خود را برگزار خواهد کرد. طبق اعلام هیئت مدیره تقسیم سود شرکت پایین است.

کروی در دوره اسفند ماه حدودا 8 میلیارد تومان ملی مس فروخته است که تقریبا 3 تومان بر سود هر سهم آن موثر است.

وبوعلی در اسفند ماه ملکی به ارزش 3.5 میلیارد تومان فروخته است که 43 ریال بر سود آن موثر است.

وتوسم در ماه آخر سال 92 از محل فروش برخی سهام زیرمجموعه 7.6 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم 25 ریال بر سود آن موثر است.

در دیگر نمادها و گروه ها

در تجهیزاتی ها باید به رتکو اشاره کرد که در محدوده ی 1000 تومان مورد توجه قرار می گیرد. با توجه به نقش بازرسی شرکت بر پروژه های نفتی و گازی پیش بینی می شود شرکت در سال جای و سال های آتی در سودآوری رشد خوبی داشته باشد.

در ساختمانی ها دیروز به برخی نقاط کم ریسک برای برخی سهام اشاره داشتیم که امروز شاهد مثبت شدن آنها بودیم.

در غذایی ها غدام که سود هر سهم سال مالی منتهی به 30/9/92 خود را از 84 تومان به 67 تومان کاهش داده بود و با همین سود به مجمع سالیانه خواهد رفت،پیشنهاد تقسیم سود 25 تومانی و پرداخت آن از تیرماه را داده است.

در لیزینگی ها شرایط ولساپا بد نیست. پیش بینی رشد عملیاتی لیزینگی در سال جاری توسط شرکت نشان از رشد حجم عملیات لیزینگ و بهبود شرایط ان در سال جاری دارد.

در سیمانی ها افزایش نرخ سیمان قطعی ست و دولت نیز موافقت خود با این افزایش را همزمان با افزایش نرخ حامل های انرژی اعلام خواهد کرد. در این گروه دیروز به سکارون اشاره داشتیم که صف خرید شد.

در شیمیایی ها شپاکسا صف خرید داشت . پاکشو که  برندی خوش نام در بازار شوینده ها دارد، حجم مبنا دارد و بسیار جزئی رشد می کند تا 1300 هم جای رشد دارد. سهامداران عمده پاکشو نیز قرار است از هفته آینده عرضه های بیشتری روی سهم انجام دهند.

لاستیکی ها روز مثبتی را تجربه کردند. ظاهرا افزایش 20 درصد نرخ برای محصولات این صنعت نیز قطعی باشد.

ارفع که این روزها خیلی ها منتظر خرید آن هستند با عرضه های کم حجم رشد می کند. سهامدار عمده شرکت اعلام کرده است از روز شنبه هفته اینده عرضه های بیشتری روی سهم به صورت تدریجی انجام خواهد شد.

وتجارت با سرمایه جدید برای سال 92 مبلغ 178 ریال( سود خالص بدون تغییر نسبت به پیش بینی قبلی) و 162 ریال برای سال 93 اعلام کرده است. برای سال 93 سود تسهیلات اعطایی رشد خوبی داشته است و در مقابل رشد سود پرداختی را نیز شاهد هستیم که در نهایت باعث شده سود خالص 9 درصد نسبت به سود سال 92 کاهش یابد.

در وتجارت تغییرات مدیریتی را شاهد بوده ایم. جلسه هیأت مدیره بانک با حضور مدیرعامل و اعضای هیأت مدیره پیشین و جدید بانک تجارت برگزار شد و محمدابراهیم مقدم به عنوان مدیرعامل، سیدمجتبی فهیم هاشمی به عنوان رئیس هیأت مدیره و علیرضا اکبری ماسوله، سیاوش زراعتی سندیانی و سیدعباس حسینی به عنوان اعضای هیأت مدیره جدید این بانک معرفی شدند.

در نماد همراه اول این روزها بعضا شاهد معاملات بلوکی هستیم. شرکت شاید در اواخر همین ماه یا  اوایل ماه بعد گزارش 12 ماهه خود را منتشر کند و در ماه بعد مجمع تقسیم سود خود را با تقسیم خوب و پرداخت زود برگزار خواهد کرد.

فارس در زیر 1600 تومان ریسکی ندارد. مدیرعامل فارس گفته: این شرکت در سال ٩٢ بیش از ٣٢٠ هزار میلیارد ریال محصول را روانه بازارهای داخلی کرده. حجم فعالیتهای هلدینگ در تمام جنبه ها روند افزایشی را طی می کند و پیش بینی می شود در سال جاری حدود ٤٠٠ هزار میلیارد ریال فروش داخلی داشته باشیم و در زمینه صادرات نیز جهش قابل توجهی برای سال ١٣٩٣ پیش بینی شده است.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب