خلاصه اخبار و رویدادهای بورس شنبه 16 فروردین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز ،16 فروردین 93 با افت 193 واحدی کار خود را به پایان رساند و نتوانست وارد کانال 79 هزار واحدی شود و بار دیگر به نیمه های کانال 78 هزار واحدی بازگشت. نماد معاملاتی شبندر با 75 و حفاری و رمپنا به ترتیب با 46 و 41 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی وتجارت با 27 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند. شاخص کل فرابورس نیز افت 5واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس به 154 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 82 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات بورس به مپنا با 9.5 میلیارد تومان و رتاپ با 6.5 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز بعد از تعطیلات نوروز به طور رسمی و جدی کار خود را آغاز کرد. بازار نسبتا پر عرضه ای بود که دلیل آن به معاملات مثبت دو روز کاری اخیر و برخی خبرهای اقتصادی پیرامون بازار برمی گردد. نقش برخی لیدر در هدایت بازار مهم می باشد. شبندر که لیدر قدیمی بازار می باشد و الان نیز تا حدودی معاملات بازار را تحت تاثیر قرار می دهد، پر عرضه بود. مپنا هم که نقش لیدر اصلی بازار را دارد بازهم صف فروش را تجربه کرد که البته حمایت شد.

در کنار این عامل باید به اخبار مربوط به میزان افزایش نرخ حامل های انرژی اشاره داشت. بعد از افزایش نرخ گاز برای صنایع با مصوبه ای جدید ، از ابتدای سال ۹۳، نفت سفید 50درصد و نفت کوره 25 درصد گران شد. نفت کوره یا مازوت از 200 تومان به 250 تومان رسیده است. پیش بینی می‌شود تا دو هفته آینده دولت تدبیر و امید قیمت بنزین، سی.ان.جی و گازوئیل را هم افزایش دهد. یک عضو کمیسیون مجلس گفته: به نظر مي‌رسد در فاز دوم هدفمندي بنزين با افزايش 30 – 40 درصدي به صورت تك نرخي با قيمت 1000 تومان عرضه شود.

به هر حال فعلا بازار در جو افزایش نرخ حامل های انرژی قرار گرفته است . برخی این افزایش نرخ ها را پله اول افزایش قیمت ها می دانند و معتقدند به صورت تدریجی بازهم در نرخ حامل ها افزایش خواهیم داشت لیکن مسئولان عنوان می کنند که برای امسال افزایش دیگری در نرخ حامل ها نخواهیم داشت.

با اینکه بورس تحت تاثیر اخبار اقتصادی داخلی ست ولی در روزهای آینده به گزارش های 12 ماهه شرکت ها و مباحث سیاسی نیز توجه بیشتری خواهد کرد. گزارش های 12 ماهه کم کم به بازار خواهند رسید که اگر مثبت باشند می توانند سرآغاز خوبی برای خرید و حضور در مجامع تقسیم سود باشند.

در مباحث سیاسی نیز بحث مذاکرات داغ خواهد شد. در شرایطی كه دور جدید مذاکرات کارشناسی ایران و 1+5 در وین از روز پنج‌شنبه 14 فروردین در محل اروپایی سازمان ملل متحد در وین آغاز شده است که دور بعدی مذاکرات هسته‌ای از روز دوشنبه 18 فروردین با ضیافت شام ظریف و اشتون در شهر وین برگزار می‌شود و تا 20 فروردین ادامه می‌یابد. این سومین دور از مذاکرات جامع هسته‌ای است که با هدف دستیابی به توافقی بلندمدت صورت می‌گیرد. اگر توافقی بلند مدت صورت پذیرد بازار نیز مسلما تاثیر خوبی از آن خواهد پذیرفت.

در اخبار حاشیه ای بازار؛ در اخبار اقتصادی یک عضو کمیسیون انرژی مجلس گفته: اینکه دولت نرخ گاز واحدهای پتروشیمی را ۱۰ سنت تعیین کرده نقض قانون بودجه است و ما این مسئله را در مجلس پیگیری خواهیم کرد.

در  دیگر اخبار اقتصادی دلار در 3060 تومان قرار دارد. دلار رسمی بانک مرکزی نیز در حال افزایش می باشد و به 2650 تومان خواهد رسید. قیمت رسمی دلار از ابتدای امسال به‌طور پیوسته مسیر افزایشی را پیمود. نرخ رسمی این ارز که در اواخر سال گذشته برای اولین بار از مرز 2 هزار و 500 تومانی عبور کرده بود، در سال جدید از مرز 2 هزار و 544 تومان هم گذشت. بانک مرکزی در سال جدید به‌طور پیوسته نرخ رسمی این ارز را افزایش داده است

در بازار های جهانی مس کار خود را در پایان هفته در محدوده ی بیش از 6600 دلار به پایان رساند. روی رشد کرد و به بیش از 2000 دلار نیز رسید ولی سرب در همان محدوده ی بیش از 2000 دلار در هر تن قرار دارد.انس طلا نیز در 1303 دلار قرار دارد. انتشار گزارش وزارت کار آمریکا در خصوص وضعیت بازار اشتغال در ماه مارس موجب شد تا قیمت طلا بار دیگر با افزایش روبرو شده و سطح مقاومتی 1300 دلاری را بشکند

در بازار داخلی چه خبر بود؟

خودرویی ها گروه مثبت بازار بودند. با چشم انداز مثبتی که برای این گروه در سال جاری و سال های آتی ترسیم شده است بار دیگر شاهد توجه به نمادهای گروه هستیم. بحث افزایش یا عدم تغییر نرخ خودرو نیز از همین ابتدای سال و با افزایش احتمالی قیمتی بنزین و افزایش قطعی نرخ سایر حامل های انرژی داغ شده است. اگرچه دولت یازدهم اعلام کرده بود قیمت خودرو در سال 92 بدون تغییر باقی خواهد ماند، اما تعهد محکمی نداده است که قیمت در سال 93 نیز تغییر نخواهد کرد، بنابراین با کلید خوردن افزایش قیمت حامل های انرژی از سوی دولت یازدهم، به نظر می رسد باید شمارش معکوس برای افزایش قیمت خودرو را آغاز کرد. البته با افزایش دو درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده، قیمت رسمی خودرو از ابتدای امسال 2 درصد گران شده است.

در این گروه سایپا مقاومت 212 تومانی را در پیش دارد .سهم رشد خوبی داشته است و افزایش عرضه های احتمالی طبیعی خواهد بود. معاون مالی و اقتصادی سایپا گفته طی دو ماه اول سال 93 70 درصد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها خواهیم داشت و علت توجه ویژه به سهم نیز همین عامل می باشد.

خپارس هم این روزها مورد توجه می باشد. شایعات مربوط به فروش بخش مهمی از سهام شرکت به رنا همچنان بر سر زبان ها می چرخد.

خزامیا هم که رشد خوبی از محدوده ی کمتر از 120 تومان داشته است در آستانه برخورد به مقاومت اصلی خود می باشد.

در ایران خودرو گفته می شود به زودی سود سال 93 را که تقریبا 9 تومان خواهد بود به بازار ارائه می کند و بازگشایی خواهد شد. شنیده هایی نیز شنیده می شود که تصمیم جدی برای فروش بلوک وپارس را دارد.

پتروشیمی ها با توجه به تاثیر منفی نرخ گاز 10 سنتی ( خوراک و سخت) بر سود برخی از آنها و همچنین با توجه به افت نرخ اوره و آمونیاک در بازارهای جهانی نوسانی بودند. نرخ اوره به کمتر از 370 دلار رسیده است .متانول نیز با افت محسوسی روبرو شده است.

در این گروه برخی خبرگزاری ها تعیین نرخ 265 تومانی برای گاز این صنعت را نقض قانون عنوان کرده اند در صورتی که خبر ندارند این مصوبه تاثیر زیادی بر سود شرکت های گروه ندارد. در برخی خبرگزاری ها خواندیم که: در حالی هیأت دولت نرخ بهای خوراک گاز واحدهای پتروشیمی را در گام دوم قانون هدفمندکردن یارانه‌ها به میزان 10 سنت تعیین کرده که براساس مصوبه مجلس شورای اسلامی نرخ جدید خوراک گاز نباید کمتر از 13 سنت باشد.

اثر گاز ( خوراک و سوخت) 10 سنتی بر سود شرکت های گروه را در بخش مطالب تحلیلی محاسبه کرده ایم.به جز پتروشیمی شپدیس با 5 تومان و زاگرس با 50 تومان سایر شرکت های گروه تاثیر مثبتی از این تغییر نخواهند پذیرفت .برخی با کاهش سود نیز روبرو خواهند شد.بیشترین تاثیر منفی را نیز بر روی شیراز خواهد داشت

افزایش نرخ گاز فولادی ها به 132 تومان باعث کاهش سود فخوز و فولاد خواهد شد.به نظر می رسد فولاد یک تعدیل منفی 9-10 درصدی از این بابت داشته باشد.گفته شده تا آخر همین ماه فولاد هرمزگان نیز در فرابورس عرضه اولیه خواهد شد.

ذوب آهن در محدوده ی 400 تومان خوب حمایت می شود. 100 درصدی سهام شرکت زغال سنگ البرز شرقی به قیمت هر سهم 1830 ریال در 20 فروردین جاری در فرابورس عرضه می شود و گفته می شود ذوب خریدار آن خواهد بود

سنگ آهنی ها هم امروز افت قیمت داشتند. کگل و کچاد به همراه ومعادن معاملات منفی را تجربه کردند. در این گروه در حالی مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 1393 تاکنون اظهارنظر جدیدی درباره قطعی شدن اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن نکرده‌اند که یک سایت چینی به تازگی مدعی شد که از 25 مارس (پنجم فروردین ماه) موضوع اخذ عوارض از صادرات سنگ آهن ایران قطعی شده است.

در تجهیزاتی ها رمپنا به سمت تعادل پیش می رود مپنایی که افت زیادی داشته است و بازار را نیز آزار زیادی داده است. بمپنا نیز این روزها نوسانی شده است و در محدوده 1380 تا 1400 پر تقاضا و در بیش از 1500 تومان پر عرضه می باشد. گفته می شود بخشی از مطالبات این دو شرکت پرداخت شده است ولی فعلا به طور رسمی خبری منتشر نشده است.

حفاری شمال با یک گره دیگر به زیر 700 تومان سقوط کرد و همچنان صف فروش است. به نظر قیمت های فعلی برای فروش منطقی نباشد و در صورت افت بیشتر برای خرید با دید میان مدت و بلند مدت مناسب نیز می باشد.

در بانکی ها فشار  عرضه ها محسوس بود. در این گروه گزارش های 12 ماهه مهم می باشد. در بانکی ها نرخ سود سپرده ها در کوتاه مدت رشد داشته است و اگر این نرخ به طور رسمی در سال جاری افزایش یابد شاهد تحولی مثبت در شرکت های گروه و البته خارج شدن بخش دیگری از نقدینگی از بازار سرمایه خواهیم بود. در هر صورت تصمیمات آتی در مورد این صنعت در حالی که تمام تلاش دولت در جهت کاهش نرخ تورم می باشد مهم خواهد بود.

وتجارت امروز در حالی در ابتدا در قیمت های مثبت کامل معامله شد که بعد از آن با افزایش نسبی عرضه ها به محدوده ی 141 تومان نزدیک شد. فعلا سهم در 140 تا 150 تومان نوسانی خواهد بود. خبر مثبت در سهم نیز فروش احتمالی نیروگاه فارس می باشد که تاثیر بسیاری خوبی بر سود شرکت خواهد داشت.

در این گروه بانک پاسارگاد توانایی تعدیل مثبت در 12 ماهه را خواهد داشت.

در وسینا که متوقف می باشد شنیده می شود که از محل فروش برخی دارایی ها، سود غیرعملیاتی قابل توجهی را شناسایی می کند. این شنیده ها حاکی از آن است که این شرکت مجتمع تجاری ارم واقع در شهرک غرب را به مساحت 5700متر تجاری همچنین نیروگاه قم را در مزایده به فروش رسانده است.

در دارویی ها خیلی ها منتظر گزارش های 12 ماهه مثبت از شرکت های گروه هستند. فعلا سهامداران به سمت سهام با پی بر ای پایین در این گروه روی آورده اند که ریسک کمتری دارند. در این گروه گفته می شود دجابر در 12 ماهه تعدیل مثبت خواهد داشت. p/e سهم نیز با سود 1645 ریالی سال جاری 6.3 می باشد. دکیمی نیز با سود 150 تومانی p/e کمتر از 6 دارد و ریسک کمی برای خرید خواهد داشت. والبر و تیپیکو نیز در این قیمت ها کم ریسک می باشند. خرید والبر در محدوده 570-580 تومان مناسب ارزیابی می شود.

در دیگر نمادها و گروه ها

ساختمانی ها بیشتر مورد توجه نوسان گیران هستند. آ س پ با خبر مجمع افزایش سرمایه به صف خرید رسید. شرکت روز 27 همین ماه مجمع افزایش سرمایه را برگزار خواهد کرد.

در غذایی ها وسینا در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 550 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است.آخرین پیش بینی شرکت 515 ریال بوده است.

غبشهر روز 25 همین ماه مجمع تقسیم سود خواهد داشت.

در انفورماتیکی ها رتاپ در پایان به قیمت های درصد منفی کامل رسید. در رتاپ بلوک داشتیم که ظاهرا غدیر خریدار سهم می باشد.تجارت نیز در روزهای اخیر خریدار سهم بوده است.

مداران نیز صف فروش شد. مشاور سرمایه گذاری کمیته امداد خمینی ( سهامدار عمده شرکت) با اشاره یه هدفگذاری این نهاد برای ورود به صنایع ITC، گفته: تمرکز بر سهام مداران از لحاظ حاکمیتی برای کمیته امداد از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و با برنامه ریزی های صورت گرفته بزودی در این شرکت هم افزایی قدرتمندی ایجاد خواهد شد.

در پالایشی ها شنیده می شود که شرکت ملی پالایش و پخش در صدد کاهش دوره تسویه خود از 3 و 12 ماه به ماهیانه می باشد که این موضوع فشار عرضه ها در گروه را در پی داشت.

در سیمانی ها نرخ گاز به 100 تومان رسیده است که با عوارض و … 110 تومان خواهد شد. با این شرایط افزایش نرخ سیمان به 14 الی 21 درصد قطعی خواهد شد.

در حمل و نقلی ها به جز حپترو مابقی سهام مثبت بودند. حسینا و حتاید غایبان این گروه می باشند. شنیده می شود که حسینا سود خود برای سال 93 را نیز با افزایش قابل توجهی اعلام خواهد کرد. این شنیده ها می افزاید که حسینا افزایش سرمایه بیش از 100درصدی را در برنامه دارد. نماد معاملاتی این سهم در اول بهمن ماه سال گذشته برای دریافت اطلاعات از شرکت در خصوص تعدیل با اهمیت پیش بینی سود هر سهم92 بسته شد. همچنین با توجه به زمان کوتاه عرضه اولیه این سهم، تعدیل 170درصدی را به بازار ارائه کرده، از سوی دیگر اطلاعات ارائه شده از طرف شرکت از قابلیت اتکا مناسبی برخوردار نبوده در نتیجه پرونده شرکت در همین خصوص در کمیته رسیدگی به تخلفات سازمان است.

 منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
2 نظر
 1. سلام برای خرید از بین قشرین-قثابت-اخابر-سغرب-غشان؟
  واسه کوتاه مدت کودوم بهتره؟ مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب