خلاصه اخبار بورس یکشنبه 17 فروردین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز بیشترین افت را از زمان شروع سال 93 به ثبت رساند.با کاهش 913 واحدی شاخص کل بار دیگر به کانال 77 هزار واحدی سقوط کرد.نماد معاملاتی شبندر با 132 واحد و فارس و پارسان به ترتیب با 75 و 63 واحد بیشترین تاثیر منفی رابر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت حدودا 10 واحدی را تجربه کرد.

ارزش کل معاملات بورس به 144.6 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 100.6 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات به خساپا با 9.1 میلیارد تومان و کی بی سی با 6.5 میلیارد تومان اختصاص داشت.

بازار امروز در ادامه فشار های فروش روز گذشته پر عرضه تر بود. این افت بیشتر به دلیل ترس بود تا دلایل منطقی! ترس سهامداران از برخی مسائل بی دلیل است. افزایش 20 تا 30 درصدی نرخ حامل های انرژی مشکلی برای صنایع ایجاد نمی کند.

خبرها منفی نیست که بازار این چنین ریزش دارد. خبرهای مثبت از خبرهای منفی بیشتر است اما بازار بی توجه ست! امروز نیز دلیل افزایش عرضه ها را نرخ های جدید حامل های انرژی می دانستند ولی با نرخ های جدید برای برق، گاز و مازوت نیز صنایع مهم فولادی ، پتروشیمی و سیمانی به مشکل برنخواهند خورد. مشکل بازار این مسائل نیست. مشکل بورس فعلا سرگردانی نقدینگی در بازارهای مختلف است.

بازار های موازی با بورس نیز شرایط خوبی ندارند و نمی توان گفت که نقدینگی بورس به سمت آنها سرازیر شده است. نقدینگی سرگردان است و سرمایه گذاران نیز همچون سایر بازار ها به بورس اعتماد کامل ندارند که البته با شرایطی که بورس در ماه های اخیر داشته است باید به آنها حق داد! بیشتر سرمایه گذاران منتظر تزریق نقدینگی خود به یکی از بازار های موازی با بورس و یا خود بورس هستند. راه نجات بازار از این سردرگمی بازگشت اعتمادهای از دست رفته است.

شاهد هستیم که بعد از یکی دو روز معاملات مثبت بازار با فشار عرضه های سنگینی روبرو می شود که این نشان دهنده این است که اعتمادها در بین اکثر اهالی بازار از بین رفته است . پتانسیل نقدینگی موجود در جامعه و جریان در حال ورود آن به بازار سرمایه می تواند سبب بازگشت اعتماد و روند صعودی به این بازار شود تا جاییکه به نظر می رسد قدرت این نقدینگی آنقدر زیاد است که برخی از اخبار منفی نیز قادر به جلوگیری از تأثیر مثبت آن بر بورس نخواهد بود.

برای فردا دوشنبه 18 فروردین با توجه به رسیدن قیمت ها به نقاط حمایتی امیدها به برگشت قیمت ها بالا می باشد.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

بانکی ها فشار عرضه های زیادی را تجربه کردند و در بیشتر نمادها در حال رسیدن به نقاط حمایتی می باشند.

در بانکی ها فعلا و تا زمان انتشار گزارش های 12 ماهه نه انتظار افت داریم و نه رشد زیاد. از فردا در قیمت های منفی احتمالی شاهد افزایش تقاضا در بیشتر نمادهای گروه خواهیم بود.

وبصادر در صورت افت تا محدوده ی 100 تا 102 تومان مسلما تقاضای بیشتری خواهد داشت. در نماد وبصادر خارزم در حال جمع آوری سهم می باشد و در پرتفوی اسفند نیز درصد تملک خود در سهم را افزایش داده است.

وتجارت در 140 تومان صف فروش داشت که خیلی ها منتظر خرید سهم در محدوده های کمتر از 140 تومان هستند.

وگردش برای برگزاری مجمع سالیانه متوقف شد. سود شرکت از مهرماه سال جاری تا اواخر آذر ماه پرداخت خواهد شد.

پتروشیمی ها منفی بودند. در پتروشیمی ها برخی رسانه ها و نمایندگان مجلس در مورد نرخ 10 سنتی نرخ خوراک و سوخت پتروشیمی ها خیلی سخت گرفته اند. این موضوع اثر زیادی بر سود آنها نخواهد داشت و از بین شرکت های متانلی و اوره ساز سه شرکت رشد سود و 4 شرکت افت سود خواهند داشت. البته این تغییرات چندان هم محسوس نخواهد بود. در گروه پتروشیمی اوره به 369 دلار و متانول به 480 دلار رسیده اند که خبر خوبی نمی باشد.

پارسان تا صف فروش نیز پیش رفت. وغدیر نیز به کمتر از 640 تومان رسید. طبق اعلام مسئولین ، خرید شرکت پتروشیمی پارس توسط غدیر تا آخر این ماه نهایی خواهد شد.

همانطور که دیروز نیز اشاره کردیم خودرویی ها در برخی نمادها به سطوح مقاومتی خود برخورد و با افزایش عرضه ها روبرو شدند. در شرایطی که بازار خیلی رمقی ندارد اما خودرویی ها به چند دلیل مورد توجه هستند و رشد خوبی داشته اند. بحث افزایش سرمایه برخی از آنها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها، رشد محسوس تولید ، اعلام سوددهی در ایران خودرو ، انتشار شایعاتی از موضوع فروش بلوک وپارس توسط مجموعه ایران خودرو و احتمال مشارکت بیشتر شرکت های بزرگ خارجی در تولید خودرو و همچنین فروش بخشی از سهام خودروسازان داخلی به شرکت های خارجی از جمله عوال توجه به این گروه می باشد.

انتظار می رود دوره رکود صنعت خودرو که در یکی دو سال گذشته ایجاد شده پایان یابد و با توجه به گشایشات بین المللی و بهبود شرایط اقتصادی کشور شاهد بهتر شدن شرایط صنعت خودرو باشیم و شرایط برای این صنعت مهم بگونه ای باشد که بتواند شرایط تولید بهتری را تجربه کند بنابراین می توان آینده بهتری را برای این صنعت متصور بود اما رشد قیمتی هیجانی سهام این گروه در کوتاه مدت آنها را پر ریسک خواهد کرد.

در این گروه خساپا چندین بار بعد از از دست دادن صف خرید ، برای صف خرید مجدد تلاش نمود که موفق نشد. سهم مقاومت سنگینی در 215 تا 220 تومان در صورت رشد بیشتر خواهد داشت.

سیمانی ها روز منفی داشتند که دلیل آن مخالفت وزارت صنعت با افزایش نرخ سیمان می باشد. در پی اعلام وزارت صنعت مبنی بر گران‌فروشی شرکت‌های سیمانی و الزام تولیدکنندگان به عرضه سیمان با قیمت‌ سال ۹۲، تولیدکنندگان سیمان برای جلب موافقت وزارت صنعت با رشد قیمت سیمان در حال رایزنی هستند.

در این گروه  افزایش نرخ گاز و مازوت تصویب شده است. گاز به 100 تومان و مازوت به 250 تومان رسیده است. بسیاری از شرکت های گروه نرخ گاز را 100 تومان و بیش از 100 تومان لحاظ کرده اند و مازوت نیز در برخی با رشد زیادی پیش بینی شده است. بنابراین در صورت تصویب قطعی افزایش نرخ سیمان این گروه از افزایش نرخ حامل های انرژی صدمه ای نخواهند دید.

در این گروه شرکت هایی که نرخ گاز را در بودجه 93 کمتر از 100 تومان لحاظ کرده اند شرکت های سیمان مازندران ، سیمان شمال و سیمان داراب می باشند. شرکت هایی نیز که نرخ مازوت را کمتر از 250 تومان دیده اند شرکت های سیمان فارس، سیمان بجنورد، سیمان خزر، سیمان خاش، سیمان کرمان، سیمان بهبهان و سیمان غرب می باشد. شرکت هایی نیز که نرخ مازوت را بیش از 250 تومان لحاظ کرده اند شرکت های سیمان دورود، فارس نو، شاهرود و صوفیان می باشند.

خبرهای حاشیه ساز پالایشی ها تمامی ندارد. چندی پیش موضوع عدم تخفیف خوراک به آنها از سال 94 مطرح بود که البته تکذیب شد و حالا شنیده هایی مبنی بر اینکه شرکت های پالایشی ملزم هستند که در پایان هر ماه با شرکت ملی پخش تسویه حساب کنند.

در یک نظر سنجی انجام شده از برخی کارشناسان و مدیران ارشد بازار سرمایه که توسط گروه پرشین تحلیل صورت گرفت ابهامات موجود در صنعت پالایشگاهی به صورت بیان گردیدند:

ابهامات پالایشگاه ها در نرخ متفاوت محصولات و نامشخص بودن مرجع نرخ گذاری در این زمینه.

عدم مشخص بودن نقش کیفیت در نرخ گذاری محصولات.

ابهامات موجود در نرخ خرید نفت خام به عنوان ماده اولیه از یک سو  و فروش محصولات به شرکت ملی پالایش و پخش از سوی دیگر و زمان تسویه حساب با این نهاد.

ادامه دار بودن یا نبودن بحث تخفیف نرخ خوراک در سنوات آتی.

ابهام در بحث مالیات بر ارزش افزوده شرکت های پالایشگاهی.

عدم مشخص بودن تاثیرات افزایش نرخ سوخت از جمله بنزین و تغییرات قیمت نفت بر درآمد پالایشگاه ها از دید بسیاری از افراد.

ابهامات در زمینه هزینه نوسازی خطوط لوله انتقال در پالایشگاه های مرکز ایران.

در این گروه شبندر که مدت زیادی بین 1300 تا 1400 نوسان داشت حالا مقاومت خود را در محدوده ی این دو عدد می بیند.

شتران روز 28 همین ماه مجمع افزایش سرمایه اش را برگزار خواهد کرد و به همین دلیل با افزایش تقاضا روبرو شد. این افزایش سرمایه 678 درصد می باشد که گفته می شود افزایش سرمایه مرحله دوم تا 1100 درصد تا تیرماه انجام خواهد شد.

دارویی ها با انتشار گزارش های مثبت میاندوره ای 9 ماهه و گزارش های خوب سال 93 انتظارات سهامدارانشان مبنی بر ارائه گزارش های مثبت در 12 ماهه را نیز افزایش داده اند.

امروز نماد معاملاتی شرکت تهران شیمی با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد.شرکت 28 همین ماه مجمع تقسیم سود دارد.

حمل و نقلی ها یکپارچه با اقبال روبرو بودند. حمل و نقلی ها می توانند در صورت توافق بلند مدت در مذاکرات سیاسی شرایط بهتری داشته باشند. میهمان جدیدی به نام حخزر در این گروه خواهیم داشت که با توجه به شرایط حسینا مسلما با اقبال زیادی روبرو خواهد شد. مالک 87 درصدی حخزر شرکت حکشتی می باشد.

10 درصد ( معادل 54 میلیون سهم ) از شرکت کشتی رانی دریای خزر با نماد حخزر فردا 18 فروردین در بازار دوم فرابورس عرضه اولیه خواهد شد. سهمیه آنلاین ها در این عرضه اولیه 29 میلیون سهم و میزان سهام در فرآیند کشف قیمت 25 میلیون سهم می باشد. این شرکت بزرگترین ناوگان حمل و نقل دریایی را در دریای خزر داراست و سال 90 یک بندر در آستاراخان روسیه خریداری کرده است. سود هر سهم سال مالی 92 این شرکت 451 ریال و سود هر سهم سال 93 آن 493 ریال می باشد.

با پی بر ای بیش از 8 مرتبه و سیاست تقسیم سود 80 درصدی قیمت سهم بیش از 400 تومان می باشد.

(طرح جدید خرید سهام در عرضه اولیه توسط بورسینس اجرا می‌شود که میتوانید جزییات آنرا اینجا بخوانید)

در این گروه حپترو از صف فروش به صف خرید رسید. حپترو 16.66 درصد سهام شرکت پایانه ها و مخازن پتروشیمی را خریداری کرده است

در دیگر نمادها و گروه ها

حفاری شمال امروز هم متعادل نشد و با صف فروش به کار خود پایان داد. مدیر مالی شرکت حفاری اعلام کرده :در حال حاضر برای دکل های خشکی قرار داد پنج ساله امضاء شده و مشکلی در این رابطه وجود ندارد. البته برخی مسایل مربوط به پرداخت مطالبات از طرف شرکت نفت مناطق مرکزی به عنوان کارفرما مطرح بوده، اما با جلساتی که پیش از تعطیلات سال جدید برگزار شد، مشکلات فی مابین مرتفع گردیده و در همین راستا دستور پرداخت 10 میلیون دلار از مطالبات شرکت صادر شده است.

برخی نمادهای ساختمانی به نقاط جذاب برای خرید نزدیک تر می شوند. ثاخت در محدوده ی 180 تومان و ثغرب در محدوده ی کمتر از 310 تومان ریسکی ندارند. آ س پ نیز با دید افزایش سرمایه و بلند مدت مناسب می باشد.

گفته می شود که شرکت آ س پ تعدیل مثبت قابل توجهی در برنامه دارد. شنیده می شود که این شرکت پروژه پاسارگاد تهران را به زودی به اتمام می رساند و از این محل سود قابل توجهی شناسایی خواهد کرد.

وامید در دوره ماهانه اسفند 2 میلیون سهم کچاد،17 میلیون سهم کگل 2 میلیون سهم وسپه،14.5 میلیون پارسان خریداری کرده است

غبهشر روز 25 همین ماه مجمع سالیانه خود را برگزار خواهد کرد. شرکت سود واقعی 12 ماهه منتهی به آذر سال 92 را منتشر کرده است که بر مبنای این گزارش شاهد رشد منفی 59 ریالی نسبت به آخرین پیش بینی می باشیم طوری که مبلغ 2854 ریال را به ازای هر سهم محقق کرده است. سود نقدی پیشنهای 130 تومان می باشد و زمان پرداخت نیز ابتدای تیرماه اعلام شده است.

غمارگ در 12 ماهه واقعی منتهی به 30/9/92 مبلغ 1681 ریال محقق کرده است که طبق اعلام هیئت مدیره 650 ریال تقسیم خواهد کرد

در فولادی ها ذوب در محدوده 400 تومان حمایت می شود. ذوب با توجه به بهره برداری طرح های توسعه کک سازی 3، کک سازی یک و همچنین کوره بلند 2، از نظر تولید در سال 93 وضعیت مطلوبی دارد. علاوه بر این شرکت قصد افزایش سرمایه در نیمه ابتدایی سال جاری را دارد افزایش سرمایه مذکور از محل تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد و حدود 100 درصد خواهد بود.

واتی روز 20 فروردین ماه مجمع تقسیم سود دارد که طبق اعلام شرکت این سود برای سهامداران حقیقی از روز 20 خرداد و برای سهامداران حقوقی از روز 20 شهریور پرداخت خواهد شد.

کاشی ها و سرامیکی ها هم این روزها حال و روز خوشی ندارند. کارشناسان معتقدند با وجود همه مشکلات موجود در صنعت ساختمان با این همه به نظر می رسد بازار صادراتی کاشی و سرامیک همسو با کاهش تحریم ها همچنان می تواند تا حد زیادی به این صنعت کمک نماید اما با دید خوشبینانه چنانچه بخواهیم چشم انداز امیدوار کننده ای برای این صنعت ترسیم کنیم در نهایت این شرکت ها می توانند ارقام بودجه برآوردی خود را تا پایان سال محقق نمایند.

در عرضه اولیه ها بالاخره اعتلا با افزایش عرضه ها به صف فروش رسید. باید اذعان کنیم سهم رشد بی رویه ای داشته است و بیش از 600 تومان نمی ارزد. کی بی سی هم در بیش از 2100 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد

ارفع نزدیک به 2 میلیون سهم عرضه کرد ولی صف سنگینی داشت. به نظر می رسد فردا عرضه های سهم بیشتر شود.پاکشو تا 1300 تومان هم جای رشد دارد.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب