خلاصه اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 20 فروردین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته افت 393 واحدی را تجربه کرد و بار دیگر به محدوده ی کمتر از 77500 واحد رسید .نماد معاملاتی رمپنا با 56 و شبندر با 46 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد معاملاتی وغدیر با 41 و اخابر با 34 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.شاخص کل فرابورس نیز افت نزدیک به 11 واحدی را به ثبت رساند.

ارزش کل معاملات بورس بدون احتساب معامله بلوکی 150 میلیارد تومانی فولاد مبارکه به حدودا 127 میلیارد تومان و ارزش کل معاملات فرابورس به 57 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات به نماد ونیکی و خودرو هر کدام با 11 میلیارد تومان اختصاص داشت.معاملات ونیکی نیز به صورت بلوکی بود

بازار امروز را بعد از یک روز معاملات مثبت ، منفی آغاز و منفی نیز به پایان رساندیم. متاسفانه معاملات نوسانی در بازار به اوج خود رسیده است و این موضوع در کنار عدم نقدینگی مناسب برای حمایت ، باعث شده بازار بعد از یک روز معاملات مثبت به شدت جومنفی و پر عرضه ای را به خود بگیرد. در گزارش های قبلی به برخی نکات این روزهای بازار اشاراتی داشته ایم. به بحث روی آوردن سهامداران به نوسان و توجه بیشتر آنها به سمت شرکت های کوچک و با سرمایه پایین را مطرح کردیم. عرضه اولیه های کوچک نیز باعث شده برخی سهام کوچک بازار قیمت های حبابی داشته باشند. متاسفانه بازار ما به جایی رسیده است که عامل بنیادی را فاکتوری برای رشد سهم نمی داد ولی سرمایه پایین را دلیلی برای خرید می داند.

نکته دیگری که باید از آن تعجب کرد افتادن لیدری بازار به دست برخی سهام بازار است. زمانی شبندر یک تنه بازار را با خود به سمت سقوط یا صعود حرکت می داد. مپنا که به دست گروهی سفته باز و سرمایه دار رشد زیای را تا 1300 تومان داشت و حالا همین افراد با فروش های خود زمینه ساز سقوط سهم شده اند ، با توجه به نقش لیدر بودنش، به بازار ضربه بدی وارد کرده است. ایران خودرو نیز اخیرا به جمع لیدرهای بازار اضافه شده است و روز گذشته با بازگشایی تقریبا غیر منطقی اش باعث فشار فروش در گروه خود و کل بازار شد. نقش لیدر در یک بازار حرفه ای کاملا بی معنی و بی منطق است. بسیاری از سهام بازار در قیمت های کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می شوند ولی وقتی یک سهم مثلا لیدر منفی یا مثبت می شود همین سهام با ارزش نیز به تبعیت از آن منفی یا مثبت می شوند.

نکته دیگر توجه بیش از حد بازار به عرضه های اولیه است. بورس با افزایش عرضه اولیه شرکت های کوچک جو نسبتا نامناسبی را در بازار ایجاد کرده است. در حالی بازار سهام با پی بر ای 5 و 6 را نمی خرد که عرضه اولیه های بعد از رشد 100 درصدی را حاضر است خریداری کند. این رویه باعث سو استفاده سهامداران عمده این شرکت ها نیز شده و در زمان عرضه اولیه سهام خود را با قیمت های بیش از قیمت منطقی عرضه می کنند و بعد از یک رشد مناسب نیز در سهم عرضه کننده می شوند.

با رویه ای که در بازار بورس ایجاد شده است نمی توان پیش بینی دقیقی از بازار بورس داشت . رفتارهای نامعقول و غیر حرفه ای باعث شده تحلیل از بازار دور شود و در این شرایط ما توصیه ای به خرید و فروش در کوتاه مدت نداریم و فقط توصیه داریم که سهام بنیادی و با پی بر ای پایین و سهامی که در مجامع خود تقسیمی خوبی دارند سرمایه گذاری نمایید. امیداریم هر چه سریعتر با انتشار اخبار تاثیر گذار بنیادی از وضعیت شرکت ها از جمله گزارش های خوب 12 ماهه دست نوسانگیران از بازار کوتاه شود.واقعا باید اذعان کنیم که بازار با وضعیتی که دارد بسیاری کسل کننده و خسته کننده شده است.

بپردازیم به بازار امروز…

ابتدا نگاهی داریم به برخی اخبار حاشیه ای ؛

در اخبار اقتصادی موضوع هدفمندی یارانه ها و افزایش نرخ حامل های انرژی داغ است.دولت بعد از افزایش نرخ برخی حامل های انرژی نرخ جدید چند حامل دیگر را اعلام کرد. نرخ گاز مایع (کپسولی) سیلندر (11) کیلویی مصارف خانگی به‌ازای هر کیلوگرم از یک‌هزار و هشتصد (1,800) ریال به دوهزار و صد (2,100) ریال افزایش می‌یابد.

نرخ گاز مایع بالک و سیلندرهای بیش از (11) کیلوگرم به‌ازای هر کیلوگرم از پنج‌هزار و چهارصد (5,400) ریال به شش‌هزار و پانصد (6,500) ریال افزایش می‌یابد.

نرخ نفت‌سفید به‌ازای هر لیتر از یک‌هزار (1,000) ریال به یک‌هزار و پانصد (1,500) ریال افزایش می‌یابد.

نرخ نفت‌کوره به‌ازای هر لیتر از دوهزار (2,000) ریال به دوهزار و پانصد (2,500) ریال افزایش می‌یابد.

این نرخ ها در حالی اعلام شده است که معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر این که افزایش قیمت حامل های انرژی تا پایان سال تکرار نخواهد شد، گفته: تصمیم هایی که دولت در این مقطع برای سال ۹۳می گیرد تا پایان سال تغییری نخواهد داشت که البته امیدواریم این گونه باشد!

در بازارهای جهانی مس بار دیگر نزولی شد و به محدوده 6600 دلار رسید.ولی روی و سرب همچنان در بیش از 2000 دلار در هر تن معامله می شوند.انس طلا در 1309 دلار قرار دارد. نگرانی سرمایه گذاران بین المللی نسبت به کاهش بیشتر محرک پولی آمریکا و افزایش نرخ بهره بانکی این کشور طی ماه های آینده مانع از افزایش بیشتر قیمت طلا شده است.

در بازار داخلی دلار به بیش از 3100 تومان نیز رسیده است و سکه 968 هزار تومان می باشد.

در گروه های مختلف بازار بورس

خودرویی ها با لیدری ایران خودرو منفی شدند. ایران خودر اگر در روز بازگشایی در 250 تا 255 تومان بازگشایی می شد امروز صف فروش نمی شد و بازار نیز بی منطق به دنبال آن منفی نمی شد. تحلیل گران سایت نقاط حمایتی و مقاومتی برخی سهام مهم گروه را بررسی کرده اند.

خودرو با رشد روز گذشته توانست ریسک تکمیل الگوی سرو شانه را از بین برده و با توجه به شکست محدوده مقاومتی شاخص صنعت در صورت تداوم رشد در روز جاری بامحدوده مقاومتی 287 تومان روبرو خواهد بود. حمایت سهم در 260 تومان می باشد که البته امروز با عرضه های زیادی در این محدوده روبرو بود ولی خریداران نیز زیاد بودند.

در خساپا موج صعودی اخیر سهم باعث ورود اندیکاتورها به منطقه خرید هیجانی شده است، اما در صورتی که سهم بتواند بالای محدوده مقاومتی 216 تومان تثبیت شود، احتمال تداوم رشد سهم تا محدوده مقاومتی 250 تومان تقویت می‌شود حمایت سهم 200 تومان می باشد.

خزامیا به محدوده مقاومتی 160 تومان نزدیک شده است و هر چند به بالای این محدوده نیز نفوذ کرده است با این حال نتوانست در بالای این محدوده تثبیت کند و با برگشت به زیر محدوده مقاومتی احتمال اصلاح قیمتی تا محدوده حمایتی 140 تومان نیز برای سهم مزبور قابل برآورد است. هر چند در صورت مثبت بودن جو گروه می توان به شکست محدوده مقاومتی 160 تومان و صعود سهم تا محدوده  مقاومتی 180 تومان نیز امیدوار بود.

خپارس با ساخت الگوی سرو شانه کف احتمال تداوم وضعیت صعودی را محتمل تر ساخته است، هر چند وضعیت گروه بر نوسانات این سهم نیز تأثیرگذار خواهد بود و در صورت تداوم موج صعودی در گروه می‌توان محدوده 227 تومان را اولین مقاومت پیش روی سهم و محدوده 200 تومان را نیز به عنوان اولین حمایت جدی سهم تلقی کرد.

خبهمن در حال ساخت الگوی سرو شانه کف می‌باشد و در صورت توانایی سهم در شکست محدوده مقاومتی 250 تومان و تثبیت قیمتی بالای این محدوده احتمال رشد سهم تا تارگت 300 تومان تقویت می‌شود و از طرف دیگر در صورت تداوم اصلاح قیمتی محدوده حمایتی 225 تومان را می‌توان حمایت جدی سهم تلقی کرد.

اولین حمایت خگستر در محدوده قیمتی 420 تومان قرار دارد و در صورت رشد مقاومت‌ 480 تومان و مقاومت جدی محدوده 500 تومان را در پیش خواهد داشت.

پالایشی ها که روزهای اوج خود در دو سال گذشته را کمتر در ماه های اخیر تجربه کرده اند همچنان پر عرضه هستند.

بعد از تکذیب عدم ارائه تخفیف خوراک به شرکت های پالایشی از سال 94 به بعد از سوی برخی مسئولین شرکت های پالایشی، شایعه کاهش دوره تسویه این شرکت ها با شرکت ملی پخش و پالایش از 3 و 12 ماهه به ماهیاته تکذیب شد

در مورد کیفی سازی محصولات پالایشی نیز گفته می شود در کوتاه مدت اجرایی نخواهد بود. بنابراین به نظر نمی رسد در کوتاه مدت تاثیری بر سود شرکت های گروه داشته باشد.

در نفتی ها نیز شاهد معاملات منفی بودیم. شبهرن که برنده مناقصه خرید نیروگاه زنجان از خصوصی سازی شده است افت قیمتی را تجربه کرد.

ظاهرا عرضه اولیه نفت سپاهان نیز فعلا به تعویق افتاده است. یک عضو هیات مدیره سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت گفته با توجه به تغییر سیاست ها ، عرضه اولیه سهام شرکت فعلاً انجام نخواهد شد.

دارویی ها با خبر عدم افزایش نرخ دارو تا تیرماه تا حدودی پر عرضه ظاهر شده اند. اولین گزارش 12 ماهه این گروه نیز منتشر شد که مثبت بود.

دالبر در 12 ماهه واقعی 2248 ریال محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی ( 2020 ریال ) با رشد 11 درصدی روبرو شده است.افزایش مبلغ فروش در کنار کاهش بهای تمام شده و کاهش سایر هزینه ها علت تعدیل مثبت شرکت بوده است

دسبحا مالک 65 درصدی دالبر می باشد.سود تقسیمی این شرکت در صورت های مالی 92 دسبحا 182 تومان لحاظ شده که با این سود ( 2248 ریال ) به 202 تومان افزایش خواهد یافت و دسبحا از این محل 3.2 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری هایش اضافه خواهد کرد که تاثیری حدودا 5 الی 6 تومان بر سود هر سهم 134 تومانی آن دارد.

سیمانی ها همچنان درگیر موضوع افزایش نرخ سیمان و مخالفت های وزارت صنعت با افزایش نرخ اخیر هستند.

طبق آخرین خبرها افزایش ۲۰ درصدی قیمت سیمان طی هفته گذشته با مخالفت وزارت صنعت، معدن و تجارت روبه روشده است که به همین منظور امروز تولیدکنندگان سیمان با حضور در انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در صدد رفع این مشکل بر آمده اند.

یک تولیدکننده سیمان نیز از ابلاغیه جدید انجمن سیمان به کارخانه‌های سیمان در مورد قیمت‌گذاری این محصول خبر داده و گفته: بر این اساس سیمان با قیمت جدید به مشتریان عرضه می‌شود و مابه‌التفاوت قیمت جدید و قدیم به عنوان تخفیف اعمال خواهد شد.

همچنین مدیرعامل کارخانه سیمان لامرد گفته: تولیدکنندگان به هیچ عنوان حاضر به کاهش قیمت سیمان نیستند. تولید کنندگان سیمان علی‌رغم مخالفت وزارت صنعت با افزایش ۱۵ تا ۲۲ درصدی قیمت سیمان قیمت ها را به هیچ عنوان کاهش نخواهند داد.

مدیر کل تامین و توزیع کالای وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز افزایش قیمت سیمان را منوط به تایید ستاد هدفمندی یارانه‌ها دانسته است.

در این گروه سشرق پر معامله بود و سکارون نیز که نه افزایش نرخ سیمانی در بودجه لحاظ کرده و نه افزایشی در نرخ حامل های انرژی متعادل و مثبت بود.

سیمان کارون در حال حاضر طرح های توسعه متعددی دارد که در بحث هزینه های مالی و تأمین مالی پروژه های خود با توجه به بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی با مشکلاتی مواجه است.شرکت در سال جاری قصد دارد که صادرات خود را نسبت به سال 92 افزایش دهد و بدین طریق بتواند حاشیه سود خود را افزایش دهد

قندی ها امروز مثبت بودند . طبق آخرین خبرها نرخ تعرفه واردات شکر از 16 درصد سال قبل به 26 درصد در سال جدید افزایش پیدا کرده است تا شاید مقدار از افزایش واردات آن به داخل کشور گرفته شود. نرخ رسمی شکر در حال حاضر 1900 تومان می باشد که با توجه به موجودی بالا در کشور و عرضه زیاد با قیمت های کمتر نیز عرضه می شود. سوالی که در مورد این صنعت برای سهامداران مطرح می شود این است که با توجه به موجودی بالای شکر در داخل و همچنین افزایش هزینه های تسویه شکر خام که ناشی از افزایش نرخ حامل های انرژی ست، نرخ شکر به بیش از 2000 تومان افزایش خواهد یافت یا خیر؟

در پتروشیمی ها شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم. وزیر نفت در رابطه با اظهارات کارشناسان درباره مغایر بودن تعیین قیمت معادل 10 سنت برای خوراک گاز پتروشیمی‌ها با قانون برنامه بودجه از سوی دولت گفته: این موضوع خلاف قانون نیست، زیرا کارشناسان دقت حقوقی ندارند، از این‌رو قانون بودجه سال 93 در این رابطه قیمت گاز خوارک پتروشیمی‌ها را معادل 13 سنت تعیین کرده است، اما دولت تنها قیمت گاز مصرفی پتروشیمی‌ها را معادل 10 سنت تعیین کرده بنابر این این دو موضوع با هم متفاوت هستند.وقتی قیمت خوراک و سوخت را برای انجام امور محاسباتی و عملیاتی تلفیق کنیم، قیمت همان 265 تومان یا 10 سنت تعیین می‌شود

فارس امروز هم روز متعادل و منفی داشت. پتروشیمی بندرامام که از زیر مجموعه های فارس می باشد در پایان سال ١٣٩٢ توانسته با تولید بیش از چهار میلیون و هشتصد و نود و چهار هزار تن محصولات پتروشیمیایی نسبت به مدت مشابه سال قبل به رقم چهار درصدی افزایش تولید دست یابد.

در دیگر نمادها

در عرضه اولیه ها غمینو رشد زیادی داشته است و شنبه عرضه های بیشتری در سهم خواهیم داشت.

ارفع روز شنبه به ارزش ذاتی خود نزدیک خواهد شد و به احتمال فراوان صف خریدسهم عرضه شود.

در پاکشو که 10 درصد آن در روز عرضه اولیه فروخته شده سهامدار عمده اعلام کرده است که فعلا قصد عرضه سهم برای رفع عطش خریداران را ندارد. بنابراین با این شرایط سهم رشد زیادی خواهد کرد.

ذوب روز متعادلی در قیمت های کمتر از 400 تومان داشت. امروزتعداد 336 میلیون و 757 هزار سهم معادل 100 درصد از سهام شرکت ذغالسنگ البرز شرقی طی معاملات روز جاری با قیمت پایه هر سهم 183 تومان از سوی سازمان خصوصی سازی عرضه شد و در نهایت شرکت ذوب آهن مالک 100 درصدی سهام شرکت ذغالسنگ البرز شرقی شد.

شرکت ذغالسنگ البرز شرقی سالانه حدود 750 هزار تن ذغالسنگ و 300 هزار تن کنسانتره ذغال شویی تولید می کند و از توانایی تأمین بخشی از ذغالسنگ مورد نیاز جهت تولیدات ذوب برخوردار است.

در سرمایه گذاری ها واتی در مجمع 60 تومان تقسیم کرد و خبرهایی نیز از افزایش سرمایه شرکت در سال 93 داده شد

در این گروه وخارزم بسته می باشد. گفته می شود خرید نیروگاه منتظر قائم تاثیری بر ارزش خالص دارایی های شرکت در دوره مالی منتهی به پایان خرداد 93 نخواهد گذاشت.با این همه NAV شرکت سرمایه گذاری خوارزمی با این دارایی  به عدد 280 تومان تغییر می کند

برخی خبرها حاکی از آن است که  وسینا خریدار بلوک 79.9 درصدی غمارگ می باشد و همچنین شنیده می شود 19 درصد از صافولا را که قرار است بلوک غمارگ از سوی آن عرضه شود ، به مشتری عربستانی واگذار نماید.این تحولات باعث رشد خوب سود وسینا خواهد شد

در تجهیزاتی ها حفاری که روی خرید نیروگاه فعال شده است در این قیمت ها ریسکی ندارد. مپنا بازهم صف فروش شد که البته خریدها در سهم بیشتر هم بود. سهم حمایت 740 تومانی را در پیش دارد که در صورت شکست ( که احتمال آن کم می باشد ) تا 700 تومان نیز احتمال نزول دارد.

مخابرات بعد از چند روز رشد قیمتی امروز پر عرضه تر ظاهر شد ولی از 360 تومان عبور کرد. همراه که روز 31 فروردین مجمع تقسیم سود و افزایش سرمایه دارد ریسک کمتری دارد .حضور در مجمع توصیه به افراد ریسک گریز توصیه می شود.

در هلدینگی ها غدیر مثبت بود. حمایت ها از سهم بالاست. گفته می شود به زودی پرتفوی پارسان به نام شرکت پتروشیمی پارس نیز مزین می شود. از اخبار مثبت دیگر غدیر می توان به افزایش سرمایه 100 درصدی در سه ماهه نخست سال و همچنین خرید نیروگاه اشاره کرد.

وصندوق این روزها با بی توجهی سهامداران عمده و حقیقی معاملات کسل کننده ای را در پیش گرفته است.

 در الکترونیکی ها براساس اعلام غیررسمی شاپرک-ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی– این شرکت‌ها باید دارای حداقل سرمایه 500 میلیارد ریالی باشند تا حائز شرایط دریافت مجوز دائم شوند.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب