خلاصه خبرها و رویدادهای بورس یکشنبه 24 فروردین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز که واقعا باید آن را یکشنبه سیاه نامید افت 1581 واحدی را تجربه کرد و از نیمه های کانال 76 هزار واحدی به 74،920 واحد رسید. نماد معاملاتی فارس با 317 واحد و اخابر و تاپیکو به ترتیب با 130 و 110 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل بورس داشتند. شاخص کل فرابورس نیز به 719 واحد رسید.

ارزش کل معاملات بورس به 310.7 میلیارد تومان ( با احتساب معامله بلوکی 149.3 میلیارد تومانی فولاد) و ارزش کل معاملات فرابورس به 88.3 میلیارد تومان رسید. بیشترین ارزش معاملات به پاکشو با 37.7 میلیارد تومان و حخزر با 23.7 میلیارد تومان اختصاص داشت.

شاخص کل بورس در معاملات امروز بیش از 2 درصد دیگر از ارزش خود را از دست داد تا بازدهی منفی آن در سال 93 به بیش از 5 درصد برسد. بازار امروز رنگ و بوی وحشت داشت. دلیل افت محسوس شاخص ترس برگشت بازار به روزهای بحرانی زمستان سال گذشته می باشد. هر کسی در هر گوشه ای دنبال دلیلی برای افت شدید بورس می باشد ولی دلایلی که بیان می شود برای این افت غیر عادی منطقی نمی باشد.

بحث هدفمندی نمی تواند این گونه باعث ریزش قیمت ها شود. در موضوع نرخ سود بانکی نیز طبق اعلام مسئولین از اوایل ماه آینده شاهد کاهش آن خواهیم بود. خبرهای سیاسی و اقتصادی هم منفی نیست که بگوییم دلیل ریزش بازار این دلایل است. با وجود اخبار مثبتی همچون توافقات اولیه مسئولین سیاسی کشورمان با گروه 1+5 بر سر پیش نویس توافق قطعی  ، آزاد شدن قسط پنجم دارایی های بلوکه شده کشورمان در بانک های خارجی ، سخنان اخیر رییس کل بانک مرکزی در خصوص منتفی شدن نرخ 23 درصدی اوراق مشارکت در سال 93 و نیز برخی احتمالات از کاهش نرخ سود سپرده های بانکی بازهم شاهد بدترین وضعیت برای بازار بورس هسنیم.

واقعا باید به همه مسئولین دولتی و بورسی بابت صیانت از حقوق سهامداران حقیقی در بازار سرمایه تبریک گفت. وعده وعیدها و قول های حمایتی از بازار سرمایه از سوی دولت و حقوقی ها عملی نشده است. بازار بعد از نوساناتی که داشته است  در کل نزولی بوده و فشار عرضه ها همواره بیشتر از فشار خرید بوده است. انتظار سهامداران حقیقی هم این نبوده است که بازار رشد شدید در همین ابتدای سال داشته باشد. کمترین انتظار آنها این بود که بازار در ماه های ابتدایی سال متعادل دنبال شود نه اینکه اینگونه سقوط کند.

برخی علت افت شدید بورس را هیجانات خرید و فروش همین حقیقی ها عنوان می کنند، ما هم به همین موضوع اعتقاد داریم که بازار توسط حقیقی ها به هیجان کشیده شده است ولی باید به آنها هم حق داد. همین حقیقی ها مگر چند بار می توانند به صحبت های مسئولین و دولت اعتماد کنند؟ صبر هم حدی دارد! همین سهامداران حقیقی در زمستان سال گذشته درصد زیادی از سرمایه شان را از دست دادند ولی با اعتماد و تکیه بر صحبت های دولت مردان و برخی مسئولین روزهای سخت و بحرانی ماه های زمستان را فراموش کردند ولی همچنان شاهد عدم حمایت دولت از آنها و سرمایه آنها هستیم. بی اعتمادی سرمایه گذاران به دولت به اوج خود رسیده است و باید به آنها در فروش سهام خود حق داد!

وقتی نبض بازار به لیدری چند تک سهم باشد نمی توان پیش بینی کرد فردا چه می شود. تحلیل گران تکنیکال معتقد بودند حمایت 76400 واحدی امروز شکسته نشود ولی اینگونه نشد و حمایت مذکور هم خیلی زود شکسته شد و به حمایت 74800 واحد نزدیک شدیم.

امروز برخی حقوقی های عمده و وابسته به برخی بانک ها به جمع آوری صفوف فروش در نمادهای بزرگ پرداختند و عمده فروشنده ها نیز حقیقی ها بودند که ترس عجیبی در بین آنها در نتیجه بی اعتمادی به مسئولان به وجود آمده است.

احتمالا مسئولین بورسی با شرایطی که پیش آمده است در صدد حمایت های دیگری از بازار باشند. نظیر آنچه که در اواخر سال قبل در بحث محدودیت های فروش داشتیم.

امروز رئیس سازمان بورس که استعفای آن بار دیگر تکذیب شده است درباره تاثیر اجرای فاز دوم هدفمندسازی یارانه ها در بازار سرمایه کشور، اظهار داشت: شرکت های بورسی اثرات تغییر قیمت ها بر شاخص سود را باید اعلام کند.

صالح آبادی با تاکید بر اینکه باید ابهامات صنایع نیز رفع شود، اظهار داشت: علاوه بر تمامی صنایع این ابهامات در حوزه پالایشگاه ها و پتروشیمی ها نیز باید رفع شود. وی ادامه داد: آثار حوزه هایی که دارای ابهاماتی در صنایع است باید در بازار شفاف سازی شود ضمن آن که تلاش می شود مشکلاتی که صنایع فعال در بازار سرمایه دارند، رفع شود.

وی در پایان از اقدامات جدیدی برای افزایش جذابیت در سرمایه گذاری دربورس و اوراق بهادار خبر داد و گفت: درآینده نزدیک این طرح ها به بازار اعلام می شود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

در بازار امروز تعداد انگشت شماری نماد به رنگ سبز دیده می شدند و رنگ قرمز بازار واقعا چشم را آزار می داد. بازهم تاکید می کنیم که صحبت کردن از مسائل بنیادی در این شرایط معنی و مفهومی ندارد.

در بانکی ها شاهد صف فروش در اکثر نمادها بودیم و صف فروش برخی نمادها نیز توسط حقوقی ها جمع آوری شد. در این گروه کارشناسان انتظار کاهش نرخ سود بانکی هستند. در این شرایط که دولت به شدت در جهت کاهش تورم تلاش می کند و بازار بورس و حتی سایر بازارها در رکود به سر می برند، انتظار این است از افزایش نرخ سود بانکی جلوگیری شود و حتی با کاهش نیز همراه شود که برای بازار بورس نیز اتفاق مثبتی ست

در خودرویی ها ایران خودرو جو منفی را به گروه و کل بازار داده است. این اتفاق که سهمی مانند ایران خودرو نبض حرکت بازار را به دست بگیرد نشان از غیر حرفه ای بودن بازار ماست! ایران خودرو کار خود را با صف فروش 20 میلیون سهمی پایان داد. تحلیل گران تکنیکال محدوده 225 تا 230 تومان را محدوده حمایتی و مهم سهم می دانند. واقعا اگر فکری به حال این لیدر های افسارگسیخته بازار نشود معلوم نیست در آینده چه اتفاقی برای بازار بیفتد و شاید شاخص به 71 هزار واحد هم سقوط کند.

در این گروه صحبت از افزایش قیمت خودرو می شود البته در بازار غیر رسمی شاهد رشد قیمت ها هستیم. کارشناسان معتقدند در گذشته چنانچه نرخ حامل های انرژی 10 درصد افزایش می یافت تمامی محصولات 10 درصد گران می شد اما هم اکنون به دلیل اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها افزایش 25 درصدی قیمت حامل های انرژی نهایتاً 5 درصد بر قیمت خودرو تأثیر می گذارد نه 20 درصد!

در این گروه مدیرعامل ایران خودرو گفته: تولید 600 هزار دستگاه خودروی سواری و وانت یکی از برنامه ها و اهداف این شرکت در سال جدید خواهد بود.

پتروشیمی ها از موضوع نرخ خوراک رهایی ندارند و همچنان مجلس و دولت درگیر نرخ 10 سنت یا 13 سنت برای گاز آنها هستند. تنها نکته مثبت این روزهای این صنعت سود های تقسیمی مناسب و پرداخت زود هنگام آنها می باشد.

در این گروه نرخ اوره از 369 دلار به 367 دلار رسیده است . متانول در همان 480 دلار در هر تن ایستاده است.

امروز صف فروش هلدینگ های بزرگ گروه همچون فارس و پارسان و تاپیکو و وغدیر توسط حقوقی ها جمع آوری شد. منفی های فردا برای این سهام واقعا کم ریسک می باشد. البته این جمله ما هم مبنی بر کم ریسک شدن برخی سهام بی معنی شده است. ارزندگی یا عدم ارزندگی هر سهمی در بازار ما به دست سهامی همچون مپنا و ایران خودرو می باشد. مپنایی که عده ای خاص و سرمایه دار ،آن را از محدوده ی بیش از 200 تومان به بیش از 1200 تومان رساندند حالا در حال فروش سهم هستند و حالا حالا در هر قیمتی هم که بفروشند در سود هستند. این افراد خاص به فکر من و شما و سهامدار جز نیست و به فکر نقد کردن سرمایه خود با سود کلان می باشد. واقعا جای تاسف دارد.

از هلدینگ های بورس نام تاپیکو را بردیم. بهتر است در مورد این سهم نیز که مالک ستاره نفت خلیج فارس می باشد صحبتی داشته باشیم. وزیر نفت در زمان گرفتن رای اعتماد از مجلس بخش مهمی از صحبت های خود را بر راه اندازی  و افتتاح سریع ستاره نفت خلیج فارس متمرکز کرد ولی حالا شاهد به تعویق افتادن افتتاح این طرح مهم هستیم. به جای اینکه پول زیادی از کشور صرف واردات بنزین به بهانه آلایندگی بنزین داخل کشور شود بهتر است این طرح بزرگ زودتر به بهره برداری برسد!

در کل به‌دلیل مشکل در تأمین منابع مالی، توسعه این پالایشگاه با کندی روبه‌روست. بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، وزارت نفت اجازه یافته از صندوق توسعه ملی حدود 2.5 میلیارد دلار برای ساخت پالایشگاه‌ ستاره خلیج فارس به بخش خصوصی تسهیلات دهد اما تاکنون این مبلغ اختصاص نیافته است.

در این گروه شفارا که امروز معامله نشد مجوز افزایش سرمایه 200 درصدی از محل مطالبات و آورده نقدی را دریافت کرده است.

قندی ها که بتای منفی دارند بعد از مدت ها مورد توجه بازار قرار بودند که امروز همگام با بازار با افت روبرو شدند اند. افزایش تعرفه واردات و رشد احتمالی قیمت شکر باعث توجه به این صنعت شده بود. دو نکته را در مورد این صنعت باید مد نظر قرار داد. اول اینکه در شرایط فعلی و با توجه به موجودی بالای شکر احتمال رشد بالای قیمت شکر اندک است و دوم اینکه اثرات افزایش نرخ حامل های انرژی بر برخی هزینه های این گروه از جمله هزینه های تسوبه شکر تاثیر گذار خواهد بود.

در دارویی ها بعد از دالبر دو شرکت دیگر نیز در گزارش های 12 ماهه با تعدیل مثبت روبرو شدند. کارخانجات داروپخش در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 1529 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی ( 1464 ریال) با رشد 4.5 درصدی روبرو شده است

کی بی سی نیز که در آخرین پیش بینی سود سال 92 مبلغ 2004 ریال اعلام کرده بود با رشد 17.7 درصدی مبلغ 2359 ریال محقق کرده است که خبر خوبی برای دسبحا می باشد.

در این گروه که پی بر ای بیش تر از 6 و 7 در اکثر نمادها دارند فردا در صورت افت بیشتر شاهد پی بر ای کمتر از 5 برای دکیمی خواهیم بود.

در گروه فلزی کم کم اثرات افزایش نرخ حامل های انرژی را بر برخی شرکت های گروه را مشاهده می نماییم. با وجود بخشنامه کارگروه تنظیم بازار دولت مبنی بر منع افزایش قیمت کالاها و خدمات از سوی شرکت‌های دولتی تا پیش از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها، شرکت ملی مس از 17 فروردین قیمت سولفور مولیبدن را افزایش داده است و میزان عرضه ها را نیز در بورس کالا کمتر کرده است. همچنین بنابر اعلام انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان مولیبدن کشور، شرکت ملی مس بیش از 30 درصد از تولید سولفور مولیبدن خود را خارج از بورس کالا به یک شرکت خاص عرضه می‌کند

ذوب نیز معاملات پر حجم و با افزایش نرخ در بورس کالا داشت.

یک مقام مسئول وزارت صنعت از غیرقانونی بودن افزایش قیمت کالاهای اساسی تا اطلاع ثانوی بدون مجوز کارگروه کنترل بازار و ستاد هدفمندی یارانه‌ها خبر داد و گفت: وزارت صنعت خواستار بازگشت قیمت‌ سیمان به روال قبل شد و با تخلفات برخورد می‌کند.

در سنگ آهنی ها مدیر کل دفتر نظارت و بهره برداری معادن وزارت صنعت معدن و تجارت اعلام کرده: پیشنهاد معاونت معدنی برای عوارض صادرات سنگ آهن همان 10 درصد است. برخی نیز از به تعویق افتاده عوارض 10 درصدی صادرات در سنگ اهنی ها خبر می دهد که البته شرکتی همچون چادر ملو که صادرات زیادی ندارد تاثیری از حذف احتمالی عوارض صادراتی نخواهد پذیرفت

در ساختمانی ها شاهد افزایش خریدها در قیمت های منفی در سهام با پی بر ای پایین بودیم. صف فروش ثاخت و ثغرب که پی بر ای کمتر از 4 دارند جمع آوری شد. در ثفارس شاهد تحرک حقوقی هستیم. گفته می شود فرهنگیان در این سهم فعال شده است

در این گروه گفته می شود منطقه‌ای شدن پرداخت وام خرید مسکن وارد مرحله جدی خود شده و در انتظار مصوبه بانک مرکزی است..

در دیگر نمادها

غدام در سه ماهه اول سال مالی منتهی به 30/9/93 مبلغ 326 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که 35 درصد آخرین سود پیش بینی شده برای سال مالی مذکور می باشد.سود شرکت در سه ماهه امسال نسبت به سه ماهه سال قبل با رشد 181 درصدی همراه شده است.

وبهشر هم بعد از خرید بلوک غمارگ متوقف شد.

نماد معاملاتی حکشتی با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شدند.

بازار بسیار منفی امروز باعث شد صف خرید پاکشو و حخزر نیز عرضه شود. پاکشو با توجه به عدم رشد زیاد مجدد صف خرید شد ولی حخزر متعادل به معاملات خود پایان داد. گفته می شود پاکشو توسط زیر مجموعه های پاسارگاد خریداری شده است.

ارفع بازهم افت داشت و امروز هم حامیان سهم صف فروش آن را جمع آوری کردند. سهامدار عمده شرکت فعلا رشد زیادی را برای سهم پیش بینی نکرده است و گفته در همین قیمت ها در کوتاه مدت معامله خواهد شد.

در پایان جذابترین نمادهای بازار به لحاظ پی.به.ای: ثاخت(3.6)؛ ثغرب(3.7)؛ پكوير(4.2)؛ ولصنم(4.6)؛ دکیمی(5) می باشند.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب