خلاصه اخبار و رویدادهای بورس دوشنبه 25 فروردین

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بورس تهران

شاخص کل بورس در معاملات امروز نیز افت قابل توجهی را به ثبت رساند.با ریزش 947 واحدی ، شاخص کل به کانال 73 هزار واحدی سقوط کرد.در سه روز کاری اخیر این نماگر بازار 3450 واحد افت کرده است که در نوع خود بی نظیر است.با افت 1.26 درصدی شاخص در معاملات امروز بازدهی منفی بورس در سال 93 به بیشتر از 6 درصد رسید.

بیشترین تاثیر منفی بر افت شاخص مربوط به نمادهای تاپیکو با 89 واحد، پارسان با 88 واحد و فولاد با 83 واحد بود.شایان ذکر است شاخص کل بورس در معاملات امروز فرابورس نیز امروز افت 13 واحدی را تجربه کرد و در آستانه سقوط به کانال 600 واحدی قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس به 156.9 میلیارد تومان و ارزش معاملات فرابورس به 171.2 میلیارد تومان رسید.بیشترین ارزش معاملات به نماد معاملاتی وپارسح با 37.2 میلیارد تومان و پاکشو با 16.6 میلیارد تومان اختصاص داشت

واقعا روزهای تلخی را سهامداران تجربه می کنند و شاخص کل و قیمت ها نیز هر روز کف ها را می شکنند. با توجه به اوضاع نابسامانی که بازار دارد پیش بینی اینکه فردا چگونه خواهد شد سخت است ولی آنچه که مسلم است قیمت های منفی بسیاری از سهام واقعا ارزنده هستند ولی آیا در این شرایط کسی به ارزندگی  سهام نیز توجهی دارد؟ مسلما خیر! در این شرایط عده ای از حقیقی ها با ضرر هم که شده قصد خروج همیشگی از بازار را دارند، عده ای هم قصد فروش و جلوگیری از ضرر و زیان بیشتر را دارند. حقوقی ها هم که در چند ماه اخیر از بازار دور بوده اند با خیال راحت به صورت پله ای خرید می کنند.

این روزها اظهارات زیادی در مورد دلایل افت بورس می شود. در حالی که اکثر کارشناسان بازار افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی و اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را از عوامل افت بورس از سال گذشته تاکنون می دادند که مسئولان و حتی کارشناسان بازار در خصوص علت ریزش بیش از 2 هزار واحدی شاخص در 2 روز گذشته اظهار بی اطلاعی می کنند.

در این سه روز اخیر که بورس ریزشی وحشتناک داشته است سکوت مسئول بورسی هم بر آلام سهامداران حقیقی افزوده است. سهامداران حقیقی که واقعا مظلوم واقع شده اند و با توجه به جو بی اعتمادی که مسئولین ایجاد کرده اند نباید در فروش سهام به آنها خرده گرفت.

 مسئولین در حالی سکوت کرده اند که یکی از وظایف آنها در این شرایط این است که با مصاحبه ها و اظهار نظرهای موثر بازار را کنترل نمایند، البته به نظر می رسد مسئولین بورس نیز از حمایت های دولت تدبیر و امید در عمل ناامید شده اند و یاس و نامیدی که در سهامداران به وجود آمده به آنها نیز سرایت کرده است.

متاسفانه اقدامات دولت در چند ماهه گذشته و  عمل نکردن به وعده‌های رنگین و امیدوار کننده، باعث ذوب شدن بخش مهمی از سرمایه های مردم شده است. مردم و سهامداران در اواخر سال گذشته با اعتماد به صحبت ها و وعده و وعیدهای شما بازهم بخش مهمی از پول خود را در بازار بورس نگه داشتند. تأکید مسئولان بر نگهداری سهام توسط سرمایه‌گذاران در شرایط رکودی بود، بنابراین سرمایه‌گذاران که از سه ماهه پایانی سال گذشته دارایی‌های خود را نگه داشته‌اند، بعد از متحمل شده زیان 30-40 درصدی در زمستان بازهم بیش از 20 درصد دیگر زیان کرده و نتیجه اعتماد خود به مسئولان را این چنین دریافت کرده‌اند.

سخن فراوان است ولی کوتاه اینکه : متاسفانه بی تدبیری باعث سقوط بورس شده و اگر دولت بازار سرمایه را که به عنوان یکی از موتورهای رشد اقتصادی محسوب می شود از دست بدهد با مشکلات بیشتری مواجه خواهد شد متاسفانه دولت نقش و اهمیت و جایگاه بورس در اقتصاد کشور را هنوز جدی نگرفته است و این در نهایت به ضرر همه تمام خواهد شد! اعتماد، سرمایه اصلی در بورس است و از بین رفتن این سرمایه تصمیمات جبران ناپذیری بر پیکره این بازار خواهد زد.

در مورد آینده بورس عمده کارشناسان پیش بینی می کنند که اگر دولت در سیاست های اتخاذ شده در حوزه پولی، مالی و بودجه 93 بازنگری کند، بازار رونق خواهد یافت و پیش بینی آنها این است که امسال هر چند همانند سال 92 رویایی نخواهد بود ولی بازدهی در کل بیش از نرخ تورم خواهد بود.

در اخبار حاشیه ای بورس، گروهی از بزرگان بازار سرمایه عصر امروز به دیدار حجت الاسلام ابوترابی نایب رییس مجلس می روند تا در مورد آخرین وضعیت بازار سرمایه با ایشان به گفت وگو بپردازند. فعالان بازار سرمایه در انتظار حمایت های دولت و مجلس از بازار هستند تا دوباره شاهد شکوفایی آن به عنوان یکی از مولفه های اصلی اقتصاد کشور باشیم. نایب رییس مجلس شورای اسلامی زمستان سال گذشته از تالار حافظ دیدن و در جمع بازیگران بازار سرمایه از حمایت های مجلس به این بازار خبر داده بود.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

پتروشیمی ها در اواخر وقت با افزایش تقاضا روبرو شدند. به طوری که فارس و مارون به قیمت های مثبت رسیدند. بسیاری  از سهام این گروه با توجه به اینکه در مجامع خود تقسیم سود خوبی دارند در حال حاضر در قیمت های جذابی قرار دارند. شخارک، شازند ،مارون و حتی زاگرس و خراسان و کرماشا تقسیمی های خوبی در مجامع خود دارند

دارویی ها به جز چند نماد از جمله دزهراوی اکثرا با صف فروش روبرو بودند. امروز ایران دارو برای تعدیل عایدی متوقف شد. تا اینجا سه دارویی گزارش 12 ماهه داده اند و هر سه نیز با تعدیل مثبت همراه شده اند. کی بی سی ، دارو و دالبر هر سه گزارش های همراه با تعدیل مثبت داشته اند ولی فعلا گروه به این موضوع توجهی نداشته است.

دسبحا در 804 تومان صف فروش داشت که در پایان متعادل شد. کی بی سی در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 2359 ریال به ازای هرسهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی که 2004 ریال بوده است رشد 17.7 درصدی داشته است.

سهامدار عمده کی بی سی ، دسبحا با مالکیت  50،101،000 میلیون سهم می باشد. سیاست تقسیم سود کی بی سی 90 درصد می باشد.با سود 2004 ریالی سود تقسیمی کی بی سی در صورت های مالی دسبحا 180 تومان لحاظ شده است که حال با eps  2359 ریالی سود تقسیمی به 2123 ریال افزایش خواهد یافت. این رشد سود مبلغ 1.6 میلیارد تومان به سود سرمایه گذاری های آن اضافه خواهد کرد که به ازای هر سهم 29 ریال بر سود هر سهم آن موثر است.

قبلا هم دالبر تعدیل مثبت داده بود که تاثیر 5 الی 6 تومانی بر سود هر سهم دالبر دارد.شایان ذکر است دسبحا در فروردین ماه و تا این تاریخ 2 میلیون سهم کی بی سی را نیز در بازار عرضه کرده است که 5 الی 6 تومان نیز از محل تعدیل مثبت خواهد داد.

در این گروه گفتیم که P/E دکیمی به کمتر از 5 رسیده است .برخی عنوان میکنند که P/E دتولید کمتر است که باید متذکر شویم که ما P/E ها را بر اساس سود سال 93 اعلام می کنیم نه سود سال 92! پی بر ای دکیمی بر اساس سود سال 93 حدودا 4.8 و P/E دتولید بر اساس سود اعلامی سال 93 حدودا 5.7 مرتبه می باشد.
 

در ساختمانی ها در ثغرب و ثاخت که کمترین P/E های بازار را دارند شاهد افزایش تقاضا در قیمت های منفی کامل بودیم. این دو سهم در صورت برگشت بازار رشد خوبی خواهند کرد. آ س پ نیز برای افزایش سرمایه 300 درصدی متوقف شد. بازگشایی سهم در محدوده 111 تومان انجام خواهد شد. شایان ذکر است افزایش سرمایه شرکت در راستای تأمین نقدینگی مورد نیاز برای اجرای دو پروژه شمشک و پاسارگاد اجرایی شده است. پروژه اول در مرحله دریافت پروانه ساخت بوده و پروژه دوم نیز با همکاری و مشارکت سازمان نوسازی شهرداری تهران اجرایی می شود.

در ساختمانی ها در حالی که هنوز اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها آغاز نشده است، جو روانی ناشی از اجرای فاز دوم هدفمندی عده ای از فعالان بازار را بر آن داشته تا از فرصت رکود فعلی نسبت به احتکار مصالح ساختمانی استفاده کنند. این احتکار ها بازتابی از بلاتکلیفی بازار مصالح ساختمانی است. البته منابع رسمی هنوز این خبر را تایید نکرده اند. در صورتی که قیمت مصالح ساختمانی در بازار همچنان افزایش پیدا کند، بهای نهایی ساختمان نیز با رشد مواجه می شود. این درحالی است که سال گذشته بهای مسکن حداقل کاهش 20 درصدی را تجربه کرده بود

در خودرویی ها صف ایران خودرو در ابتدای وقت جمع آوری شد ولی فشار عرضه های شدید سهم را بازهم به صف فروش کشاند. اگر ایران خودرو متعادل شود سایر خودرویی ها شرایط بهتری برای یک نوسان 10 درصدی خواهند داشت. خبهمن به زیر 210 تومان رسید و با افزایش تقاضای خوبی در 207 تومان روبرو شد. ایران خودرو فردا به زیر 230 تومان خواهد رسید. تحلیل گران تکنیکال محدوده 220 تا 225 تومان را محدوده ی تعادلی سهم می دانند.

در این گروه یک عضو ناظر مجلس در شورای رقابت گفته: فرمول قیمت‌گذاری خودرو در دستورکار این هفته شورای رقابت قرار دارد.

در سیمانی ها قرار است تا آخر هفته تکلیف افزایش نرخ سیمان در نشست مسئولین وزارت صنعت و  انجمن صنفی کارفرمایان سیمان قطعی شود.در این گروه اولین شرکت گزارش 12 ماهه خود را منتشر کرد. سیمان قائن در 12 ماهه واقعی سال 92 مبلغ 4462 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی سال مذکور افت 7 درصدی داشته است.

در فولادی ها این روزها شاهد رشد قیمتی محصولات شرکت های گروه  در بورس کالا هستیم که خبر خوبی ست. بنظر می رسد که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها باعث افزایش قیمت ها شده است.

در این گروه فخوز ریسک کمی با P/E کمتر از 4.5 دارد به خصوص اینکه در مجمع نیز تقسیم سود خوبی خواهد داشت و پی بر ای آن احتمالا به کمتر از 4 بعد از مجمع نیز خواهد رسید. مدیر عامل شرکت نیز اخیرا اعلام کرده که  در سال 95، برنامه ما این است که به تولید 5 میلیون تنی برسیم.

در پالایشی ها شراز توسط هامون سپاهان خوب حمایت میشود. شبندر نیز که همیشه پر حجم معامله می شده دیروز و امروز صف فروش بیش از 10 میلیون سهمی داشته و این جو منفی بازار را نیز بیشتر کرده است البته نباید بازار دنباله رو برخی سهام باشد ولی متاسفانه بازار بورس ما اینگونه است.

در این گروه از خصوصی سازی شنیده می شود که بلوک شبندر و شاوان در سه ماهه نخست امسال مجددا آگهی خواهند شد. گفته می شود در ماه بعدی نیز عرضه اولیه پالایش نفت کرمانشاه را خواهیم داشت.

در روغنی های بورس غمارگ از جمله تک سهم های بازار بوده است  که توانسته صف خرید خود را حفظ کند و بررسی تکنیکالی مسیر قیمتی سهم نیز نشان می دهد که سهم در مسیر صعودی خود مقاومت محدوده قیمتی 810 تومان را در پیش دارد که در صورت گذر از این محدوده مقاومتی تداوم مسیر رشدی سهم تا محدوده قیمتی 980 تومان نیز قابل انتظار است.

غبشهر نیز در مجمع امروز خود 135 تومان ( معادل 47 درصد ) از سود واقعی 92 خود را تقسیم کرد.در مجمع شرکت افزایش نرخ روغن فعلا تکذیب شد

در دیگر نمادها و گروه ها

در گروه انفورماتیکی ،رانفور تعدیل مثبت 20 درصدی اش را به بازار اعلام کرد و رشد کرد. در این گروه افرانت نیز مثبت بود.سایر نمادها منفی بودند

مپنا در ادامه روند نزولی اش به زیر 700 تومان سقوط کرد. در ابتدای وقت صف فروش سهم جمع آوری شد ولی بازهم با صف فروش روبرو شد. در آخرین لحظات نیز صف فروش سهم در حال جمع آوری بود.

در بانکی ها در آخرین لحظات وبصادر و وبملت مثبت شدند. وتجارت نیز در 120 تومان قیمت خوبی دارد. وبصادر در 100 تومان بسیار خوب خرید می شود.

در سیمانی ها سیمان بهبهان به دلیل رشد قیمت سیمان صادراتی با صف خرید روبرو شد.

امروز نماد پارس الکتریک با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، متوقف شد. بشهاب نیز با رشد قیمتی روبرو شد. یکی از مسئولان شرکت از افزایش سرمایه 200 درصدی این شرکت در سال جاری خبر داده است.

منبع: پرشین تحلیل

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب